Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste

 (3)
Diena, kai vaikas pradės lankyti darželį, gali būti lengva ir be streso tiek jam, tiek jums – tėvams, tereikia tam tinkamai pasiruošti.
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokio amžiaus vaikas yra subrendęs žengti į šį, jam visiškai naują, gyvenimo etapą? Kodėl mažyliui naudinga lankyti darželį? Kaip tėvai gali iš anksto, dar namuose, pradėti ruoštis vaiko adaptacijai? Kaip atrodo pirmi kartai darželyje ir kaip, atsisveikindami su savo atžala, turi elgtis suaugusieji? Į šiuos ir kitus, daugeliui šeimų itin svarbius klausimus, atsako vaikų darželio „Išminčiukai" direktorė Ingrida Keliauskienė.

Amžius – ne rodiklis

Nurodyti tikslų amžių, kada vaikas pasiruošęs eiti į darželį, praktiškai neįmanoma, kadangi tai labai individualus dalykas. Kiekvienas vaikas yra asmenybė, su jam būdingais charakterio bruožais ir raidos savybėmis. Kartais dvejų metų vaikas gali būti pasiruošęs darželiui geriau nei kitas trejų ar vyresnis. Prieš apsisprendžiant leisti vaiką į darželį, svarbu jį stebėti, kaip vystosi jo socialiniai įgūdžiai, kaip jis reaguoja į kitus vaikus, kiek yra prieraišus prie tėvų ir pan.

Kada verta neskubėti į darželį?

Intravertiškiems, emociškai jautresniems, uždaresniems vaikams paprastai adaptacija būna šiek tiek sunkesnė. Tačiau kiekvienas žmogus yra kitoks, individualybė. Būtina mažyliui iš anksto papasakoti apie darželį, kas tai per vieta, ką jis ten veiks ir pan. Svarbu kalbėtis ir su pačiais mažiausiais. Dažnai tėveliai nusijuokia, kad su vos vienerių vaikučiu stengiamės komunikuoti, aiškinti jam darželio taisykles ar pan., tačiau mokymasis juk yra procesas. Todėl, žinoma, išaiškinti tam tikrus dalykus mažiesiems sunkiau nei vyresniesiems, tačiau dalis informacijos jiems tikrai taip pat puikiai yra suvokiama.

Jeigu tėvai dvejoja, ar leisti vaiką į darželį būtent dėl tam tikrų jo charakterio savybių, visada naudinga apsilankyti planuojamame lankyti darželyje, pabendrauti ir pasitarti su auklėtojomis, leisti joms susipažinti su vaiku.

Darželis – savotiška savarankiškumo mokykla

Kartais tėvai ilgai svarsto: o kas iš to darželio? Galbūt, jei galimybės leidžia, geriau su vaiku namuose likti mamai arba samdyti auklę? Kokie tie darželio privalumai? Pirmiausia – šioje aplinkoje sparčiau vystosi vaiko socialiniai įgūdžiai. Jis pakliūna į tam tikrą kolektyvą. Būdamas savo grupėje, mažylis mokosi dalintis daiktais, jam skiriamu dėmesiu. Po truputį ima suvokti, kad jis nėra visko „centras".

Antra, darželis daro didžiulę įtaką vaiko savarankiškumo formavimuisi. Dažnai mažesnieji patys dar negeba valgyti, nusiplauti rankų ir pan., nes šiuos darbus už juos namuose atlieka tėvai, norėdami tiesiog padėti arba tiesiog sutaupyti laiko. Darželyje vaikai mokomi viską daryti patys. Auklėtojai stengiasi akcentuoti ir paties proceso svarbą, ne tik rezultato. Jei kažkas nepavyksta, vaikas niekada nebaramas. Jis skatinamas pamėginti dar kartą. Tokiu būdu, mažais žingsneliais, pats išmoksta ir pavalgyti, ir apsirengti, ir naudotis tualetu.

Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste
© Gamintojo archyvas

Stiprinamas imunitetas

Manau, kad labai svarbus akcentas, ką gauna darželį lankantys vaikai – sustiprėjęs imunitetas. Dažnai tėvai pyksta, kad, pradėjus lankyti darželį, vaikas ima kur kas dažniau sirgti. Taip, tai ganėtinai dažnai pasitaikantis reiškinys, tačiau jį reikėtų priimti ne taip baugiai. Kaip jau minėjau, mažylis darželyje patenka į kolektyvą, kuriame daug vaikų. Visai natūralu, kad iki tol jis, būdamas namuose, neturėjo stipriai susiformavusio imuniteto, todėl ima dažniau sirgti. Tačiau tuo pačiu vaiko imunitetas darželyje stiprėja ir jis tampa atsparesnis ligoms.

Visapusis ugdymas kiekvieną dieną

Tikėtina, kad vaikas, būdamas namuose su tėvais ar aukle, neturės tiek ugdomųjų veiklų, kurios jam suteikiamos darželyje. Čia jis ne tik mokosi skaičiuoti ar pažinti raides, tačiau ir dailės, muzikos, teatro. Lankydamas darželį, jis įgyja žinių iš skirtingų sričių ir yra visapusiškai lavinamas. Aišku, negalima sakyti, kad ir namuose jis to tikrai negaus – viskas priklauso nuo tėvų požiūrio, laiko ir noro.

Prie minties apie darželį pratinkite pamažu

Kai šeima apsisprendžia, kad mažyliui laikas į darželį, pasilikite laiko „susigyvenimui" su šia mintimi. Tai svarbu tiek tėvams, tiek pačiam vaikui. Jeigu mažylis išsigąsta, kai užsimenate apie darželį, jį nuraminkite, stenkitės jam viską paaiškinti ramiai. Jeigu jis reaguoja labai jautriai, galima šiek tiek laiko palaukti ir vėliau vėl apie tai užsiminti.

Jokiu būdu vaiko negąsdinkite darželiu, nesakykite grasinančių frazių (pavyzdžiui, „jeigu neklausysi, turėsi eiti į darželį" ar pan.). Taip mažyliui formuosis neigiamos asociacijos. Svarbiausia – viską daryti nuosekliai ir, žinoma, atsižvelgiant į vaiko amžių. Jeigu jis vyresnis, galima jo paklausti, ar jis žino, kas yra vaikų darželis, ir tada drauge aiškintis, ką žino, ko ne, suteikti jam trūkstamą informaciją. Jeigu vaikas turi draugų, kurie jau lanko darželį, galima jam pasakoti apie tai, pasitelkti teigiamus jų pavyzdžius.

Būsimai adaptacijai palengvinti panaudokite žaidimų formą. Pavyzdžiui, imituokite darželyje įprastas situacijas: žaidimus su draugais, miegą, valgymą, parodykite savo mažyliui, kad tokia veikla labai smagi.

Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste
© Gamintojo archyvas

Prieš pradedant lankyti – pasisvečiuokite

Jei darželyje apsilankysite ir jį apsižiūrėsite iš anksto, pirmąją dieną vaikas jausis patogiau ir drąsiau, jis jau žinos, kur yra žaislai, kur pietaujama, kaip atrodo kiemas ir t.t. Kai tėvai su vaikais pas mus taip pasisvečiuoja, mes drauge apeiname darželio teritoriją, susipažįstame su auklėtojomis. Tėvams atsakome į rūpimus klausimus, o vaikai gali pasižvalgyti, drąsesni iš karto kontaktuoja su kitais vaikais. Dažnai būna, kad po tokios viešnagės mažylis jau atsimena kokio vaiko vardą ir sako, kad susirado draugą ar draugę, todėl ir vėl nori čia grįžti.

Suteikite galimybę vaikui pačiam adaptuotis

Būna tėvų, kurie primigtinai nori kelias dienas kartu su mažyliu eiti į darželį – jį stebėti, jam padėti adaptuotis. Rekomenduoju tėvams šio plano atsisakyti. Praktika rodo, kad vaikų, su kuriais pradžioje būna ir tėveliai, adaptacija yra sudėtingesnė. Taip mažyliui vystosi suvokimas, kad suaugusieji kartu su juo visada bus, todėl vėliau tampa sunku jiems paaiškinti, kodėl vieną dieną jie kartu nebepasilieka.

Pradžiai vaiką darželyje palikite porai valandų, vėliau – pusei dienos ir t.t. Dažnai tėveliams būna sunku atsisveikinti su mažyliu, matant jo ašaras, tačiau, išties, jiems išėjus, jis labai greitai nurimsta. Taip pat suaugusiuosius visada perspėjame, kad jie nepabėgtų neatsisveikinę su savo atžala. Būna, kad vaikutis užsižaidžia ir tėveliai galvoja, jog tai puikus momentas jiems „pabėgti", tačiau aš rekomenduoju geriau palikti verkiantį vaiką, tačiau su juo atsisveikinti, jam paaiškinti, kad dabar jį paliks pažaisti su draugais, o vėliau jie grįš jo pasiimti. Jei šis pokalbis praleidžiamas, vaikas jaučiasi nesaugiai ir darželis jam asocijuojasi su nemaloniais jausmais.

Kaip atrodo pirmoji savaitė?

Ar vaiką rekomenduojama iškart palikti visai dienai darželyje ar geriau jį pamažu įvesti į naują aplinką? Tai priklauso nuo vaiko asmeninių savybių. Žinau mažylių, kurie nuo pat pirmos dienos darželyje liko visai dienai ir puikiai adaptavosi. Jeigu matote, kad jūsų dukra ar sūnus yra drąsus, smalsus bei pakankamai brandus, galite palikti ir visai dienai. Dažniausiai pirmą kartą siūlome į darželį ateiti vos kelioms valandoms, kuriomis vaikai žaidžia, eina į lauką. Antrąją dieną rekomenduojame darželyje jau ir valgyti, pasirinktinai pusryčius ar pietus, likti pusei dienos. Vėliau nusprendžiame pagal vaiko reakcijas. Kai kurie dar kelias dienas ateina pusdieniui, kiti maždaug trečią dieną jau lieka iki vakaro.

Ašaros – normali jausmų išraiška

Jei manęs klausia, ar visi vaikai pirmus kartus verkia, atsakau – čia kaip ir namuose, visko pasitaiko. Kartais vaikas būna puikios nuotaikos ir su džiaugsmu bėga auklėtojai į glėbį, kartais, grįžęs po savaitgalio, netgi ir pusmetį darželį lankantis vaikas, gali graudentis. Žinoma, kad ašaros yra normalu. Lygiai taip pat normalu, kad kartais jaučiamės laimingi, kartais būname pikti ar nepatenkinti. Tą aiškiname ir vaikams, kurie klausia, kodėl vienas ar kitas mažylis verkia. Visi vaikai drauge su auklėtoja kalbasi, kad kartais būna nesmagu, liūdna ir norisi verkti. Tai visiškai normalu.

Naujo vaiko atėjimui ruošiama visa darželio grupė

Darželių auklėtojai, žinodami, kad ateis naujas vaikas, stengiasi tam paruošti visą grupę. Juk tai svarbus įvykis ne tik naujokui, bet ir visiems kitiems vaikams. Grupės įprastas gyvenimo ritmas ypač pasikeičia tuo atveju, jei kartu pirmas dienas darželyje nori lankytis ir tėvai. Tai dar viena iš priežasčių, kodėl stengiamės, kad mama ar tėtis ilgą laiką nebūtų su nauju vaikučiu. Pasitaiko, kad jau apsipratę vaikai ima graudentis, nesupranta, kodėl kitų auklėtinių tėveliai gali būti drauge, o jų ne. Prieš atkeliaujant naujam vaikui į grupę, auklėtoja papasakoja, kad jie turės dar vieną draugą ar draugę, pasako vaiko vardą, prašo būti draugiškiems su mažyliu. Ji paaiškina, kad pirmąsias dienas jam bus sunku, nes pasiilgs tėvelių ir pan.

Jei jūsų mažylis netrukus pradės lankyti darželį, svarbiausia – turėti kantrybės ir visiems bendradarbiauti. Sėkmingai vaiko adaptacijai darželyje labai svarbus ir tėvų vaidmuo, ne tik auklėtojos ar darželio pastangos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?