Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste

 (3)
Diena, kai vaikas pradės lankyti darželį, gali būti lengva ir be streso tiek jam, tiek jums – tėvams, tereikia tam tinkamai pasiruošti.
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokio amžiaus vaikas yra subrendęs žengti į šį, jam visiškai naują, gyvenimo etapą? Kodėl mažyliui naudinga lankyti darželį? Kaip tėvai gali iš anksto, dar namuose, pradėti ruoštis vaiko adaptacijai? Kaip atrodo pirmi kartai darželyje ir kaip, atsisveikindami su savo atžala, turi elgtis suaugusieji? Į šiuos ir kitus, daugeliui šeimų itin svarbius klausimus, atsako vaikų darželio „Išminčiukai" direktorė Ingrida Keliauskienė.

Amžius – ne rodiklis

Nurodyti tikslų amžių, kada vaikas pasiruošęs eiti į darželį, praktiškai neįmanoma, kadangi tai labai individualus dalykas. Kiekvienas vaikas yra asmenybė, su jam būdingais charakterio bruožais ir raidos savybėmis. Kartais dvejų metų vaikas gali būti pasiruošęs darželiui geriau nei kitas trejų ar vyresnis. Prieš apsisprendžiant leisti vaiką į darželį, svarbu jį stebėti, kaip vystosi jo socialiniai įgūdžiai, kaip jis reaguoja į kitus vaikus, kiek yra prieraišus prie tėvų ir pan.

Kada verta neskubėti į darželį?

Intravertiškiems, emociškai jautresniems, uždaresniems vaikams paprastai adaptacija būna šiek tiek sunkesnė. Tačiau kiekvienas žmogus yra kitoks, individualybė. Būtina mažyliui iš anksto papasakoti apie darželį, kas tai per vieta, ką jis ten veiks ir pan. Svarbu kalbėtis ir su pačiais mažiausiais. Dažnai tėveliai nusijuokia, kad su vos vienerių vaikučiu stengiamės komunikuoti, aiškinti jam darželio taisykles ar pan., tačiau mokymasis juk yra procesas. Todėl, žinoma, išaiškinti tam tikrus dalykus mažiesiems sunkiau nei vyresniesiems, tačiau dalis informacijos jiems tikrai taip pat puikiai yra suvokiama.

Jeigu tėvai dvejoja, ar leisti vaiką į darželį būtent dėl tam tikrų jo charakterio savybių, visada naudinga apsilankyti planuojamame lankyti darželyje, pabendrauti ir pasitarti su auklėtojomis, leisti joms susipažinti su vaiku.

Darželis – savotiška savarankiškumo mokykla

Kartais tėvai ilgai svarsto: o kas iš to darželio? Galbūt, jei galimybės leidžia, geriau su vaiku namuose likti mamai arba samdyti auklę? Kokie tie darželio privalumai? Pirmiausia – šioje aplinkoje sparčiau vystosi vaiko socialiniai įgūdžiai. Jis pakliūna į tam tikrą kolektyvą. Būdamas savo grupėje, mažylis mokosi dalintis daiktais, jam skiriamu dėmesiu. Po truputį ima suvokti, kad jis nėra visko „centras".

Antra, darželis daro didžiulę įtaką vaiko savarankiškumo formavimuisi. Dažnai mažesnieji patys dar negeba valgyti, nusiplauti rankų ir pan., nes šiuos darbus už juos namuose atlieka tėvai, norėdami tiesiog padėti arba tiesiog sutaupyti laiko. Darželyje vaikai mokomi viską daryti patys. Auklėtojai stengiasi akcentuoti ir paties proceso svarbą, ne tik rezultato. Jei kažkas nepavyksta, vaikas niekada nebaramas. Jis skatinamas pamėginti dar kartą. Tokiu būdu, mažais žingsneliais, pats išmoksta ir pavalgyti, ir apsirengti, ir naudotis tualetu.

Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste
© Gamintojo archyvas

Stiprinamas imunitetas

Manau, kad labai svarbus akcentas, ką gauna darželį lankantys vaikai – sustiprėjęs imunitetas. Dažnai tėvai pyksta, kad, pradėjus lankyti darželį, vaikas ima kur kas dažniau sirgti. Taip, tai ganėtinai dažnai pasitaikantis reiškinys, tačiau jį reikėtų priimti ne taip baugiai. Kaip jau minėjau, mažylis darželyje patenka į kolektyvą, kuriame daug vaikų. Visai natūralu, kad iki tol jis, būdamas namuose, neturėjo stipriai susiformavusio imuniteto, todėl ima dažniau sirgti. Tačiau tuo pačiu vaiko imunitetas darželyje stiprėja ir jis tampa atsparesnis ligoms.

Visapusis ugdymas kiekvieną dieną

Tikėtina, kad vaikas, būdamas namuose su tėvais ar aukle, neturės tiek ugdomųjų veiklų, kurios jam suteikiamos darželyje. Čia jis ne tik mokosi skaičiuoti ar pažinti raides, tačiau ir dailės, muzikos, teatro. Lankydamas darželį, jis įgyja žinių iš skirtingų sričių ir yra visapusiškai lavinamas. Aišku, negalima sakyti, kad ir namuose jis to tikrai negaus – viskas priklauso nuo tėvų požiūrio, laiko ir noro.

Prie minties apie darželį pratinkite pamažu

Kai šeima apsisprendžia, kad mažyliui laikas į darželį, pasilikite laiko „susigyvenimui" su šia mintimi. Tai svarbu tiek tėvams, tiek pačiam vaikui. Jeigu mažylis išsigąsta, kai užsimenate apie darželį, jį nuraminkite, stenkitės jam viską paaiškinti ramiai. Jeigu jis reaguoja labai jautriai, galima šiek tiek laiko palaukti ir vėliau vėl apie tai užsiminti.

Jokiu būdu vaiko negąsdinkite darželiu, nesakykite grasinančių frazių (pavyzdžiui, „jeigu neklausysi, turėsi eiti į darželį" ar pan.). Taip mažyliui formuosis neigiamos asociacijos. Svarbiausia – viską daryti nuosekliai ir, žinoma, atsižvelgiant į vaiko amžių. Jeigu jis vyresnis, galima jo paklausti, ar jis žino, kas yra vaikų darželis, ir tada drauge aiškintis, ką žino, ko ne, suteikti jam trūkstamą informaciją. Jeigu vaikas turi draugų, kurie jau lanko darželį, galima jam pasakoti apie tai, pasitelkti teigiamus jų pavyzdžius.

Būsimai adaptacijai palengvinti panaudokite žaidimų formą. Pavyzdžiui, imituokite darželyje įprastas situacijas: žaidimus su draugais, miegą, valgymą, parodykite savo mažyliui, kad tokia veikla labai smagi.

Kaip vaiką paruošti darželiui, kad adaptacija būtų lengva: interviu su specialiste
© Gamintojo archyvas

Prieš pradedant lankyti – pasisvečiuokite

Jei darželyje apsilankysite ir jį apsižiūrėsite iš anksto, pirmąją dieną vaikas jausis patogiau ir drąsiau, jis jau žinos, kur yra žaislai, kur pietaujama, kaip atrodo kiemas ir t.t. Kai tėvai su vaikais pas mus taip pasisvečiuoja, mes drauge apeiname darželio teritoriją, susipažįstame su auklėtojomis. Tėvams atsakome į rūpimus klausimus, o vaikai gali pasižvalgyti, drąsesni iš karto kontaktuoja su kitais vaikais. Dažnai būna, kad po tokios viešnagės mažylis jau atsimena kokio vaiko vardą ir sako, kad susirado draugą ar draugę, todėl ir vėl nori čia grįžti.

Suteikite galimybę vaikui pačiam adaptuotis

Būna tėvų, kurie primigtinai nori kelias dienas kartu su mažyliu eiti į darželį – jį stebėti, jam padėti adaptuotis. Rekomenduoju tėvams šio plano atsisakyti. Praktika rodo, kad vaikų, su kuriais pradžioje būna ir tėveliai, adaptacija yra sudėtingesnė. Taip mažyliui vystosi suvokimas, kad suaugusieji kartu su juo visada bus, todėl vėliau tampa sunku jiems paaiškinti, kodėl vieną dieną jie kartu nebepasilieka.

Pradžiai vaiką darželyje palikite porai valandų, vėliau – pusei dienos ir t.t. Dažnai tėveliams būna sunku atsisveikinti su mažyliu, matant jo ašaras, tačiau, išties, jiems išėjus, jis labai greitai nurimsta. Taip pat suaugusiuosius visada perspėjame, kad jie nepabėgtų neatsisveikinę su savo atžala. Būna, kad vaikutis užsižaidžia ir tėveliai galvoja, jog tai puikus momentas jiems „pabėgti", tačiau aš rekomenduoju geriau palikti verkiantį vaiką, tačiau su juo atsisveikinti, jam paaiškinti, kad dabar jį paliks pažaisti su draugais, o vėliau jie grįš jo pasiimti. Jei šis pokalbis praleidžiamas, vaikas jaučiasi nesaugiai ir darželis jam asocijuojasi su nemaloniais jausmais.

Kaip atrodo pirmoji savaitė?

Ar vaiką rekomenduojama iškart palikti visai dienai darželyje ar geriau jį pamažu įvesti į naują aplinką? Tai priklauso nuo vaiko asmeninių savybių. Žinau mažylių, kurie nuo pat pirmos dienos darželyje liko visai dienai ir puikiai adaptavosi. Jeigu matote, kad jūsų dukra ar sūnus yra drąsus, smalsus bei pakankamai brandus, galite palikti ir visai dienai. Dažniausiai pirmą kartą siūlome į darželį ateiti vos kelioms valandoms, kuriomis vaikai žaidžia, eina į lauką. Antrąją dieną rekomenduojame darželyje jau ir valgyti, pasirinktinai pusryčius ar pietus, likti pusei dienos. Vėliau nusprendžiame pagal vaiko reakcijas. Kai kurie dar kelias dienas ateina pusdieniui, kiti maždaug trečią dieną jau lieka iki vakaro.

Ašaros – normali jausmų išraiška

Jei manęs klausia, ar visi vaikai pirmus kartus verkia, atsakau – čia kaip ir namuose, visko pasitaiko. Kartais vaikas būna puikios nuotaikos ir su džiaugsmu bėga auklėtojai į glėbį, kartais, grįžęs po savaitgalio, netgi ir pusmetį darželį lankantis vaikas, gali graudentis. Žinoma, kad ašaros yra normalu. Lygiai taip pat normalu, kad kartais jaučiamės laimingi, kartais būname pikti ar nepatenkinti. Tą aiškiname ir vaikams, kurie klausia, kodėl vienas ar kitas mažylis verkia. Visi vaikai drauge su auklėtoja kalbasi, kad kartais būna nesmagu, liūdna ir norisi verkti. Tai visiškai normalu.

Naujo vaiko atėjimui ruošiama visa darželio grupė

Darželių auklėtojai, žinodami, kad ateis naujas vaikas, stengiasi tam paruošti visą grupę. Juk tai svarbus įvykis ne tik naujokui, bet ir visiems kitiems vaikams. Grupės įprastas gyvenimo ritmas ypač pasikeičia tuo atveju, jei kartu pirmas dienas darželyje nori lankytis ir tėvai. Tai dar viena iš priežasčių, kodėl stengiamės, kad mama ar tėtis ilgą laiką nebūtų su nauju vaikučiu. Pasitaiko, kad jau apsipratę vaikai ima graudentis, nesupranta, kodėl kitų auklėtinių tėveliai gali būti drauge, o jų ne. Prieš atkeliaujant naujam vaikui į grupę, auklėtoja papasakoja, kad jie turės dar vieną draugą ar draugę, pasako vaiko vardą, prašo būti draugiškiems su mažyliu. Ji paaiškina, kad pirmąsias dienas jam bus sunku, nes pasiilgs tėvelių ir pan.

Jei jūsų mažylis netrukus pradės lankyti darželį, svarbiausia – turėti kantrybės ir visiems bendradarbiauti. Sėkmingai vaiko adaptacijai darželyje labai svarbus ir tėvų vaidmuo, ne tik auklėtojos ar darželio pastangos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.