Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gyvenimo uvertiūra

Jūsų mažylis iš pradžių pasaulį suvokia gulėdamas. Dienos eigą diktuoja vienas kitą keičiantys valgymas ir miegojimas. Dar nėra dienos ir nakties ritmo. Mažylis jau ima rikiuoti pasaulio vaizdą – juk reikia apdoroti daugybę dirgiklių. Užuosti, skonėtis, čiuopti, girdėti, matyti – visus šiuos pojūčius pirmiausiai reikia „treniruoti“.

Mėgstamiausios kūdikių spalvos – raudona ir oranžinė

Naujagimis savyje ir pasaulyje atranda tarpusavio ryšius, taisykles ir pasikartojančias situacijas, kurios padės jam pajusti pasaulio tvarką. Tvirčiausi kertiniai akmenys – mamos balsas, valgymas ir miegojimas. Juslės atsiskleidžia pamažu. Mėgstamiausios kūdikių spalvos – raudona ir oranžinė, mat jos ramina. Pirmąjį mėnesį jokių žaisliukų dar nereikia – užtat reikia daug artumo. Mažai fizinio kontakto ir švelnumo patiriantis vaikas skursta visomis prasmėmis.

Pirmasis mėnuo

Vieno mėnesio kūdikis dar nepajėgia pats pakeisti gulimos padėties. Galvytę jis gali pakelti vos kelias sekundes. Rankytės stipriai sugniaužtos į kumštelius, mažylis į viską įsikimba.

Antrasis mėnuo

Antrojo mėnesio viduryje dauguma kūdikių išgyvena tikrą raidos šuolį. Rankytės jau kur kas dažniau atgniaužtos. Barškutį ar kitą gerai suimamą daiktą jis gana nulaiko apie pusę minutės. Susidomėjęs klausosi įvairiausių garsų – varpelio, barškučio, durų skambučio ar telefono.

Dabar mažylis jau tikrai džiaugsis pirmuoju žaisliuku. Geriausiai tinka kramtukai ir barškučiai. Svarbu, kad žaislas būtų lengvas, be aštrių kampų ir kraštų. Kadangi viską, ką apčiuopia, kūdikiai kiša į burną, svarbu, kad neprarytų ar nesusižeistų. Žaisliukas turi būti lengvai valomas.

Trečiasis mėnuo

Nuo gimimo iki trečiojo mėnesio pabaigos jūsų mažylis vidutiniškai priauga 2300 – 2600 gramų svorio. Jis labai aktyvus ir budrus. Akimis sekioja viską, kas juda. Jei buvote atsitraukusi toliau, mažylis džiaugiasi Jums sugrįžus. Daugeliui kūdikių patinka žaidimas su garsais ir balsais. Tad tėvai gali duoti mažylius pačias geriausias kalbos pamokas. Jis labai greit perpranta, kokios emocijos slypi balsuose, ar jais reiškiamas džiaugsmas ar pyktis. Pamažėl žaisliukai vaikui tampa itin įdomūs. Jis jau suvokia skirtingas spalvas, formas ir dydžius.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti
© Vida Press

Nuo penktojo iki dešimtojo mėnesio

Tarp penktojo ir dešimtojo mėnesio prasikala pirmasis dantukas! Mažyliui labai norisi kažką kramtyti. Vėsūs kramtukai stabdo kraujo pritekėjimą ir malšina skausmą, todėl šiuo metu jie labai tinka.

Jūsų mažylis sugeba jau labai daug. Keliamas iš gulimos padėties jis jau užtektinai laiko galvytę. Paguldytas ant pilvo pasirėmęs viena rankyte gali pasikelti, o tuo pat metu kita ranka siekti kokio nors daikto. Pasodintas jau išlaiko pusiausvyrą. Baigiantis šeštajam mėnesiui jau sugeba ropoti. Jis nori pažinti pasaulį. Svarbu, kad namai būtų pritaikyti, kad pradėjęs judėti mažylis nesusižeistų. Visi daiktai tampa įdomūs žaislai: mažyliai ypač mėgsta telefoną, kompiuterio klaviatūrą, puodus, šaukštus, dubenėlius, kaip armonika išskleidžiamas paveikslėlių knygas. Jūsų vaikas vis labiau domisi toliau padėtais daiktais. Jis jau sugeba pasirinkti žaisliuką, pakelti nukritusius daiktus.

Dešimtasis mėnuo: vaikas džiaugsmingai triukšmauja

Apie dešimtąjį mėnesį vaikas išsiugdo svarbų gebėjimą – jis jau supranta, kad daiktas tebėra, nors jo ir nemato. Štai kodėl mažyliams dabar taip patinka ieškoti to, kas paslėpta. Slėpynių gali žaisti ne tik daiktai, bet ir žmonės. Kai už mamos nugaros pasislėpęs tėtis sako „kukū", jis tebėra, nors jo ir nematai.

Jau gebėdamas gerai suimti daiktą mažylis dabar deda medines kaladėles vieną ant kitos. Jis jau suprato, kad vieną daiktą galima įkišti į kitą. Labai smagu mėtyti minkštus medžiaginius kamuolius arba juos ridenti. Vaikas dabar džiaugsmingai triukšmauja. Jis susidomėjęs seka akimis daiktus, kuriuos pats nustūmė nuo stalo, ir mėgdžioja paprastus suaugusiųjų judesius. Jau supranta tam tikrų žodžių jungtinių prasmę, pavyzdžiui „Tuoj duosiu tau buteliuką".

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti
© Vida Press

Antrieji metai: tinka viskas, ką galima stumti arba traukti

Mažylis dabar jau sugeba pasiekti toliau padėtą žaisliuką. Jam maga tyrinėti viską – laiptų pakopas, skambučio mygtuką, akmenukus, jį labai domina viskas, kas nauja. Nauja mašinytė, nauja lėlė ar nauja paveikslėlių knyga tampa tikru impulsu protui.

Dabar prasideda svarbus raidos etapas: tuoj bus žengti pirmieji žingsniai. Todėl žaidimams ypač tinka viskas, ką galima stumti ar traukti – pvz., medinis arkliukas ant ratų ar didelis žaislinis sunkvežimis. Griovelis su besiridenančiais rutuliukais pamažu leidžia vaikui pajusti greitį, dėlionės iš nedaug dalių stimuliuoja protinę raidą.

Šiame raidos etape itin svarbus veidrodis, mat reikia mokytis atrasti patį save. Suvokti, kad savas veidukas ir jo atspindys veidrodyje yra identiški – svarbus žingsnis vėlesniam socialiniam tapatinimui, suvokimui, kad kitas žmogus yra toks, kaip ir tu pats. Moksliniai eksperimentai parodė: gebėjimas atpažinti save veidrodyje yra būtina sąlyga, kad vėlesniame gyvenime žmogus sugebėtų įsijausti į kitą.

Apie 18-ąjį mėnesį mažylis peržengia 50 žodžių ribą

Prasideda dar vienas labai svarbus raidos etapas: kalba. Mažylis jau moka 15-20 pagrindinių žodžių. Geriausia parama kalbos raidai – kaskart žaidimų aikštelėje ar parduotuvėje įvardyti kiek galima daugiau daiktų. Be to, dovanokite mažyliui knygas ir garsiai jam skaitykite. Apie 18-ąjį mėnesį vaikas peržengia magiškąją penkiasdešimties žodžių ribą. Vos po kelių mėnesių jo žodyną jau sudarys apie 200 žodžių. Sakiniai, kuriuos dabar sako mažylis, dažniausiai apsiriboja dviem-trimis žodžiais. Nuo antrųjų gyvenimo metų sakiniai ima ilgėti, o pustrečių metukų mažyliai jau sugeba pasakyti 20 tarpusavyje susijusių teiginių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.