Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gyvenimo uvertiūra

Jūsų mažylis iš pradžių pasaulį suvokia gulėdamas. Dienos eigą diktuoja vienas kitą keičiantys valgymas ir miegojimas. Dar nėra dienos ir nakties ritmo. Mažylis jau ima rikiuoti pasaulio vaizdą – juk reikia apdoroti daugybę dirgiklių. Užuosti, skonėtis, čiuopti, girdėti, matyti – visus šiuos pojūčius pirmiausiai reikia „treniruoti“.

Mėgstamiausios kūdikių spalvos – raudona ir oranžinė

Naujagimis savyje ir pasaulyje atranda tarpusavio ryšius, taisykles ir pasikartojančias situacijas, kurios padės jam pajusti pasaulio tvarką. Tvirčiausi kertiniai akmenys – mamos balsas, valgymas ir miegojimas. Juslės atsiskleidžia pamažu. Mėgstamiausios kūdikių spalvos – raudona ir oranžinė, mat jos ramina. Pirmąjį mėnesį jokių žaisliukų dar nereikia – užtat reikia daug artumo. Mažai fizinio kontakto ir švelnumo patiriantis vaikas skursta visomis prasmėmis.

Pirmasis mėnuo

Vieno mėnesio kūdikis dar nepajėgia pats pakeisti gulimos padėties. Galvytę jis gali pakelti vos kelias sekundes. Rankytės stipriai sugniaužtos į kumštelius, mažylis į viską įsikimba.

Antrasis mėnuo

Antrojo mėnesio viduryje dauguma kūdikių išgyvena tikrą raidos šuolį. Rankytės jau kur kas dažniau atgniaužtos. Barškutį ar kitą gerai suimamą daiktą jis gana nulaiko apie pusę minutės. Susidomėjęs klausosi įvairiausių garsų – varpelio, barškučio, durų skambučio ar telefono.

Dabar mažylis jau tikrai džiaugsis pirmuoju žaisliuku. Geriausiai tinka kramtukai ir barškučiai. Svarbu, kad žaislas būtų lengvas, be aštrių kampų ir kraštų. Kadangi viską, ką apčiuopia, kūdikiai kiša į burną, svarbu, kad neprarytų ar nesusižeistų. Žaisliukas turi būti lengvai valomas.

Trečiasis mėnuo

Nuo gimimo iki trečiojo mėnesio pabaigos jūsų mažylis vidutiniškai priauga 2300 – 2600 gramų svorio. Jis labai aktyvus ir budrus. Akimis sekioja viską, kas juda. Jei buvote atsitraukusi toliau, mažylis džiaugiasi Jums sugrįžus. Daugeliui kūdikių patinka žaidimas su garsais ir balsais. Tad tėvai gali duoti mažylius pačias geriausias kalbos pamokas. Jis labai greit perpranta, kokios emocijos slypi balsuose, ar jais reiškiamas džiaugsmas ar pyktis. Pamažėl žaisliukai vaikui tampa itin įdomūs. Jis jau suvokia skirtingas spalvas, formas ir dydžius.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti
© Vida Press

Nuo penktojo iki dešimtojo mėnesio

Tarp penktojo ir dešimtojo mėnesio prasikala pirmasis dantukas! Mažyliui labai norisi kažką kramtyti. Vėsūs kramtukai stabdo kraujo pritekėjimą ir malšina skausmą, todėl šiuo metu jie labai tinka.

Jūsų mažylis sugeba jau labai daug. Keliamas iš gulimos padėties jis jau užtektinai laiko galvytę. Paguldytas ant pilvo pasirėmęs viena rankyte gali pasikelti, o tuo pat metu kita ranka siekti kokio nors daikto. Pasodintas jau išlaiko pusiausvyrą. Baigiantis šeštajam mėnesiui jau sugeba ropoti. Jis nori pažinti pasaulį. Svarbu, kad namai būtų pritaikyti, kad pradėjęs judėti mažylis nesusižeistų. Visi daiktai tampa įdomūs žaislai: mažyliai ypač mėgsta telefoną, kompiuterio klaviatūrą, puodus, šaukštus, dubenėlius, kaip armonika išskleidžiamas paveikslėlių knygas. Jūsų vaikas vis labiau domisi toliau padėtais daiktais. Jis jau sugeba pasirinkti žaisliuką, pakelti nukritusius daiktus.

Dešimtasis mėnuo: vaikas džiaugsmingai triukšmauja

Apie dešimtąjį mėnesį vaikas išsiugdo svarbų gebėjimą – jis jau supranta, kad daiktas tebėra, nors jo ir nemato. Štai kodėl mažyliams dabar taip patinka ieškoti to, kas paslėpta. Slėpynių gali žaisti ne tik daiktai, bet ir žmonės. Kai už mamos nugaros pasislėpęs tėtis sako „kukū", jis tebėra, nors jo ir nematai.

Jau gebėdamas gerai suimti daiktą mažylis dabar deda medines kaladėles vieną ant kitos. Jis jau suprato, kad vieną daiktą galima įkišti į kitą. Labai smagu mėtyti minkštus medžiaginius kamuolius arba juos ridenti. Vaikas dabar džiaugsmingai triukšmauja. Jis susidomėjęs seka akimis daiktus, kuriuos pats nustūmė nuo stalo, ir mėgdžioja paprastus suaugusiųjų judesius. Jau supranta tam tikrų žodžių jungtinių prasmę, pavyzdžiui „Tuoj duosiu tau buteliuką".

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti
© Vida Press

Antrieji metai: tinka viskas, ką galima stumti arba traukti

Mažylis dabar jau sugeba pasiekti toliau padėtą žaisliuką. Jam maga tyrinėti viską – laiptų pakopas, skambučio mygtuką, akmenukus, jį labai domina viskas, kas nauja. Nauja mašinytė, nauja lėlė ar nauja paveikslėlių knyga tampa tikru impulsu protui.

Dabar prasideda svarbus raidos etapas: tuoj bus žengti pirmieji žingsniai. Todėl žaidimams ypač tinka viskas, ką galima stumti ar traukti – pvz., medinis arkliukas ant ratų ar didelis žaislinis sunkvežimis. Griovelis su besiridenančiais rutuliukais pamažu leidžia vaikui pajusti greitį, dėlionės iš nedaug dalių stimuliuoja protinę raidą.

Šiame raidos etape itin svarbus veidrodis, mat reikia mokytis atrasti patį save. Suvokti, kad savas veidukas ir jo atspindys veidrodyje yra identiški – svarbus žingsnis vėlesniam socialiniam tapatinimui, suvokimui, kad kitas žmogus yra toks, kaip ir tu pats. Moksliniai eksperimentai parodė: gebėjimas atpažinti save veidrodyje yra būtina sąlyga, kad vėlesniame gyvenime žmogus sugebėtų įsijausti į kitą.

Apie 18-ąjį mėnesį mažylis peržengia 50 žodžių ribą

Prasideda dar vienas labai svarbus raidos etapas: kalba. Mažylis jau moka 15-20 pagrindinių žodžių. Geriausia parama kalbos raidai – kaskart žaidimų aikštelėje ar parduotuvėje įvardyti kiek galima daugiau daiktų. Be to, dovanokite mažyliui knygas ir garsiai jam skaitykite. Apie 18-ąjį mėnesį vaikas peržengia magiškąją penkiasdešimties žodžių ribą. Vos po kelių mėnesių jo žodyną jau sudarys apie 200 žodžių. Sakiniai, kuriuos dabar sako mažylis, dažniausiai apsiriboja dviem-trimis žodžiais. Nuo antrųjų gyvenimo metų sakiniai ima ilgėti, o pustrečių metukų mažyliai jau sugeba pasakyti 20 tarpusavyje susijusių teiginių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.