Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1,5 – 2 metų vaikai nenustygsta vietoje: visur lipa, siekia, ima, meta, griebia, tai yra, įvairiais būdais tyrinėja aplinką. Pagrindinis vaikų poreikis – tyrinėjimas, savarankiškumas, nepriklausomybė.

Mes, suaugusieji, galime jiems padėti saugiai tyrinėti aplinką, parodyti, kur laipioti galima, o kur ne. Paaiškinti, kur yra pavojinga ir nesaugu, o kur galima. Skatinti atlikti savarankiškus veiksmus – siekti toliau padėto žaislo, statyti kaladėlių bokštą ir pan. Būtina pasidžiaugti, kai vaikui pavyksta įgyvendinti savo sumanymą, pagirti jį, kai tyrinėja jūsų parodytą saugią aplinką. Ir turime sustabdyti, kai vaikas bando pavojingas veiklas, kur gali užsigauti, susižeisti.

Tas saldus žodelis NE

Šio amžiaus mažylio dažniausias atsakymas yra „Ne". Tai etapas, kai vaikas treniruojasi turėti savo nuomonė, priimti savarankiškus sprendimus. Tėvams tai nelabai malonu ir lengva, bet mažyliui tai yra labai svarbu ateičiai, nes jam šių savybių labai prireiks mokykloje, darbe, bendradarbiaujant su kitais.

Suaugusieji gali pasiūlyti vaikui rinktis iš kelių variantų, tada jo poreikis mokytis savarankiškumo nenukentės. Pasakykite: „ Į lauką eisime su žalia ar raudona kepure?", „Obuolį ar kriaušę valgysime dabar?".

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams
© Adobe Stock

Pykčio priepuoliai

Tėvai pastebi, kad tokio amžiaus vaikas, negavęs, ko nori, krenta ant žemės ir šaukia. Vaikai dar tik mokosi gauti tai, ko nori. Ir tik suaugusiųjų reakcijos jiems parodo, koks būdas siekti savo tikslo yra tinkamas, o koks – ne . Jei nors vieną kartą vaikas gavo to, ko nori, krisdamas ar šaukdamas, tikrai tai pakartos dar kartą, tol, kol išgirs „Ne".

Tėvai kalba telefonu, žiūri televizorių ar užsiėmę buities darbais, dažnai nereaguoja į vaiką, kai jis siekia dėmesio. Bet vos tik vaikas užsigauna, pargriūna ar sušunka, visada į tai sureaguojame: atsisukame, iškart imame ant rankų ir pan. Taigi, vaikas gauna žinutę, kad jei jis grius, rėks, visada gaus dėmesio iš tėvų.

Jei vaikas supyksta, kad paėmėte telefoną ir krenta ant žemės, kurį laiką ignoruokite jo elgesį, bet būkite šalia, pasiūlykite kitą daiktą, su kuriuo jis galėtų užsiimti, bet neatiduokite telefono. Paaiškinkite, kodėl jis kažko negali gauti, būtinai pakalbėkite ramiu balsu, negėdinkite jo, nesakykite, kad jis yra mažas. Nuraminkite ir priminkite, kad jis jau gavo kitą žaislą.

Fizinio kontakto svarba

Mažylis iki dvejų metų daug verkia, sunkiai užmiega, nurimsta tik ant rankų, apkabinamas ar sūpuojamas. Pagrindinis kūdikio poreikis – saugumas, kurio patvirtinimo jis nuolat siekia iš šalia esančiųjų ir juo besirūpinančiųjų suaugusiųjų. Vaikas jaučiasi blogai, kai išalksta, sušąla, sukaista, užsigauna ar išsigąsta. Mažylis negali suprasti, kas vyksta, todėl pats negali susitvarkyti. Tada jam reikia padėti: apkabinti, panešioti, nuraminti. Fizinis kontaktas vaikams suteikia saugumo. Visada galima bandyti nuspėti, ko kūdikiui dabar reikia, tada kuo greičiau patenkinti jo poreikį. Jei sušalęs - sušildyti, jei išalkęs - pamaitinti, jei suirzęs ar išsigandęs - nuraminti, švelniai paglostyti, apkabinti, padainuoti jo mėgstamą dainelę.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams
© Adobe Stock

Mokome tinkamai išreikšti emocijas

Maži vaikai dar tik mokosi reikšti savo stiprias emocijas, todėl supykę muša kitus vaikus, tėvus, senelius, taip pat, mėto daiktus ar žaislus. Kaip ir bet kurių kitų įgūdžių, saugaus jausmų valdymų ar raiškos, taip pat reikia mokytis. Mes galime jiems pasiūlyti saugius būdus išreikšti stiprioms emocijoms, pasakytais žodžiais: „Kas nutiko?", taip pat galima pasiūlyti giliai pakvėpuoti, stipriai patrepsėti arba padaužyti ne žmogų, o pagalvę ir kt. Galime pasakyti: „Matau, kad pyksti, tačiau negali manęs mušti, aš jaučiuosi blogai ir man liūdna, bet tau galiu pasiūlyti pamušti pagalvę, jai neskauda. Pamušk stipriai, stipriai, ir pykčiai išgaruos.“

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?

Tik 9 sakiniai, bet juose telpa visa motinystės ir tėvystės esmė

Apie vaikų auklėjimą yra prirašyta tonos knygų, tačiau svarbiausia esmė telpa vos į 9 sakinius. Štai jie.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.

Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.

Žvilgsnis į Kalėdų Senelio dovanų maišą: geidžiamiausi vaikų rinkiniai

Laukdami gražiausios metų šventės galvojame apie mums brangius žmones, o ypač apie savo mylimiausius vaikus – kokia dovana nudžiuginsime juos stebuklingą Kalėdų rytą?

Trečiųjų metų krizė: kaip tinkamai sureaguoti į netinkamą vaiko elgesį (1)

Dažnai girdime sakant, jog pirmoji paauglystė prasideda vos trijų. Jaunus tėvelius tai gali gerokai neraminti. Išsireiškimas „trečiųjų metų krizė“ plačiai vartojamas, tačiau taip ir nepaaiškinama, kaip elgtis tėvams atšventus trečiąjį gimtadienį.

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams (1)

2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?