Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1,5 – 2 metų vaikai nenustygsta vietoje: visur lipa, siekia, ima, meta, griebia, tai yra, įvairiais būdais tyrinėja aplinką. Pagrindinis vaikų poreikis – tyrinėjimas, savarankiškumas, nepriklausomybė.

Mes, suaugusieji, galime jiems padėti saugiai tyrinėti aplinką, parodyti, kur laipioti galima, o kur ne. Paaiškinti, kur yra pavojinga ir nesaugu, o kur galima. Skatinti atlikti savarankiškus veiksmus – siekti toliau padėto žaislo, statyti kaladėlių bokštą ir pan. Būtina pasidžiaugti, kai vaikui pavyksta įgyvendinti savo sumanymą, pagirti jį, kai tyrinėja jūsų parodytą saugią aplinką. Ir turime sustabdyti, kai vaikas bando pavojingas veiklas, kur gali užsigauti, susižeisti.

Tas saldus žodelis NE

Šio amžiaus mažylio dažniausias atsakymas yra „Ne". Tai etapas, kai vaikas treniruojasi turėti savo nuomonė, priimti savarankiškus sprendimus. Tėvams tai nelabai malonu ir lengva, bet mažyliui tai yra labai svarbu ateičiai, nes jam šių savybių labai prireiks mokykloje, darbe, bendradarbiaujant su kitais.

Suaugusieji gali pasiūlyti vaikui rinktis iš kelių variantų, tada jo poreikis mokytis savarankiškumo nenukentės. Pasakykite: „ Į lauką eisime su žalia ar raudona kepure?", „Obuolį ar kriaušę valgysime dabar?".

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams
© Adobe Stock

Pykčio priepuoliai

Tėvai pastebi, kad tokio amžiaus vaikas, negavęs, ko nori, krenta ant žemės ir šaukia. Vaikai dar tik mokosi gauti tai, ko nori. Ir tik suaugusiųjų reakcijos jiems parodo, koks būdas siekti savo tikslo yra tinkamas, o koks – ne . Jei nors vieną kartą vaikas gavo to, ko nori, krisdamas ar šaukdamas, tikrai tai pakartos dar kartą, tol, kol išgirs „Ne".

Tėvai kalba telefonu, žiūri televizorių ar užsiėmę buities darbais, dažnai nereaguoja į vaiką, kai jis siekia dėmesio. Bet vos tik vaikas užsigauna, pargriūna ar sušunka, visada į tai sureaguojame: atsisukame, iškart imame ant rankų ir pan. Taigi, vaikas gauna žinutę, kad jei jis grius, rėks, visada gaus dėmesio iš tėvų.

Jei vaikas supyksta, kad paėmėte telefoną ir krenta ant žemės, kurį laiką ignoruokite jo elgesį, bet būkite šalia, pasiūlykite kitą daiktą, su kuriuo jis galėtų užsiimti, bet neatiduokite telefono. Paaiškinkite, kodėl jis kažko negali gauti, būtinai pakalbėkite ramiu balsu, negėdinkite jo, nesakykite, kad jis yra mažas. Nuraminkite ir priminkite, kad jis jau gavo kitą žaislą.

Fizinio kontakto svarba

Mažylis iki dvejų metų daug verkia, sunkiai užmiega, nurimsta tik ant rankų, apkabinamas ar sūpuojamas. Pagrindinis kūdikio poreikis – saugumas, kurio patvirtinimo jis nuolat siekia iš šalia esančiųjų ir juo besirūpinančiųjų suaugusiųjų. Vaikas jaučiasi blogai, kai išalksta, sušąla, sukaista, užsigauna ar išsigąsta. Mažylis negali suprasti, kas vyksta, todėl pats negali susitvarkyti. Tada jam reikia padėti: apkabinti, panešioti, nuraminti. Fizinis kontaktas vaikams suteikia saugumo. Visada galima bandyti nuspėti, ko kūdikiui dabar reikia, tada kuo greičiau patenkinti jo poreikį. Jei sušalęs - sušildyti, jei išalkęs - pamaitinti, jei suirzęs ar išsigandęs - nuraminti, švelniai paglostyti, apkabinti, padainuoti jo mėgstamą dainelę.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams
© Adobe Stock

Mokome tinkamai išreikšti emocijas

Maži vaikai dar tik mokosi reikšti savo stiprias emocijas, todėl supykę muša kitus vaikus, tėvus, senelius, taip pat, mėto daiktus ar žaislus. Kaip ir bet kurių kitų įgūdžių, saugaus jausmų valdymų ar raiškos, taip pat reikia mokytis. Mes galime jiems pasiūlyti saugius būdus išreikšti stiprioms emocijoms, pasakytais žodžiais: „Kas nutiko?", taip pat galima pasiūlyti giliai pakvėpuoti, stipriai patrepsėti arba padaužyti ne žmogų, o pagalvę ir kt. Galime pasakyti: „Matau, kad pyksti, tačiau negali manęs mušti, aš jaučiuosi blogai ir man liūdna, bet tau galiu pasiūlyti pamušti pagalvę, jai neskauda. Pamušk stipriai, stipriai, ir pykčiai išgaruos.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.