Kodėl vaikas labiau klauso tėčio, o mamos – ne?

 (1)
Sunerimusi mama klausia patarimo: ką daryti, kad jos dvejų metų sūnelis klauso tėčio, o jos – ne? Atrodo, ir supranta, ką mama sako prisižada pasitaisyti, bet apsisukęs ir vėl neklauso...
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ieva klausia:

„Laba diena, auginu sūnų 2 metukų, ir kuo toliau, tuo labiau mes nebesusikalbame, tėčio jis klauso, o manęs – ne.

Pagal savo amžių jis yra nepaprastai gabus, žiūri į akis, kai jam aiškini, kad taip elgtis negalima. Aš jo klausiu: „Ar supranti?“,o jis man sako: „Suprantu, myliu tave, mamyte, klausysiu“, bet tik kelios sekundės praeina ir vėl tas pats neklausymas.

Kaip protingai pasielgti su vaiku, kad ne tik tėčio klausytų, kaip prikaltas, bet ir mamos?“

Atsako individualiosios psichologijos konsultantė Nerilė Norkūnė, www.ipi.lt.

Skaitydama jūsų laišką girdžiu jūsų didelį norą sutarti su sūnumi ir suprantu apmaudą ir nusivylimą kai tai nepavyksta. Vaikai labai jautrūs ir akyli, o ypač gabūs vaikai.

Sekdami mūsų elgesį ir reakcijas jie atsirenka kaip bendrauti su kuriuo suaugusiuoju žmogumi. Jei vieno klauso, o kito – ne, vadinasi, tiedu suaugusieji elgiasi su vaiku skirtingai. Jūsų sūnus jau yra įgudęs bendravimo „specialistas" ir yra atradęs savo būdus, kaip susitarti su kiekvienu iš jūsų.

Rašote, kad sūnus tėčio klauso. Šioje situacijoje siūlyčiau jums bandyti pastebėti vyro elgesį, atkreipti dėmesį ką jis daro kitaip nei jūs, kokios yra jo reakcijos į vaiko elgesį. Tai nėra lengvas ir greitas procesas. Gali būti, kad pradėjus stebėti atrodys, kad elgiatės taip pat, kaip tėtis, o vaikas vis tiek jūsų neklauso, tačiau tai nereiškia, kad iš tiesų pasielgėte ar sureagavote taip pat. Vaikas gali girdėti tuos pačius žodžius iš abiejų tėvų, tačiau ištarus juos skirtinga intonacija, vaikas gauna skirtingą informaciją.

Galbūt bendraujant su jumis vaikui nėra aišku, kas nustato taisykles – jis ar jūs?... Gali būti, kad tam tikrais elgesio būdais, mimikomis ir reakcijomis Jūs parodote vaikui, kad nesate tikra, ar jūs „vadovaujate paradui“, ar vaikas.

Ar nebūna taip, kad išgirdęs kaip jį sudrausmina tėtis vaikas žino, kad tėtis nejuokauja ir tikrai išliks tvirtas savo sprendime, o tą patį pasakiusi mama gali ir nusileisti...

Tėvai neturėtų vaikų versti paklusti jėga, bet gali išmokyti juos bendradarbiauti.
Nerilė NORKŪNĖ

Ieva, kartais vaikai mus provokuoja savo netinkamu, erzinančiu elgesiu, tam kad gautų dėmesio. Ką tuomet darote? Turbūt susierzinate? Tai natūrali tėvų reakcija. Susierzinę tėvai nuolat kartoja „baik", „nustok", „liaukis", „kiek kartų tau galiu kartoti" ir pan., Neretai tai baigiasi pakeltu tonu ar net pliaukštelėjimu. Kuomet nuolat kartojame ką ir kaip vaikas turi daryti jis tiesiog „nustoja girdėti" kas jam sakoma. Tokiu savo elgesiu tėvai įsivelia į jėgos kovą su vaiku. Tėvų įsivėlimas į jėgos kovą moko vaiką suprasti, kad jis neturi kreipti į juos dėmesio tol kol jie nepakels balso ar net pliaukštelės. Jei tėvai nori, kad vaikais nustotų kažką daryti, reikia nenusileisti tol, kol reikalavimas bus įvykdytas. Beje, labai svarbus momentas drausminant vaiką yra tai, kad vaiką drausminti ar reikalauti turite draugiškai ir maloniai. Ramus ir tvirtas mamos reikalavimas duos tikrai efektyvesnių rezultatų nei pakeltas tonas ar pliaukšėjimas. Vienas iš būdų pasitikrinti ar esate įsitraukę į jėgos kovą – įsiklausyti į savo balsą. Jėgos kovai dažniausiai būdingi pikti žodžiai ir pakeltas tonas, o tvirtumą išduoda ramus, pasitikintis ir draugiškas balso tonas.

Tėvai neturėtų vaikų versti paklusti jėga, bet gali išmokyti juos bendradarbiauti. Jūsų sūnus, nors jam tik dveji, taip pat nori jaustis įtakingas, reikšmingas, tad labai svarbu, kad jis atrastų aiškias vietas, kur jis pats gali daryti sprendimus.

Galima suteikti vaikui pozityvios kontrolės, leidžiant jam pasirinkti. Pvz. „Suprantu, kad nenori miegoti ir norisi žaisti, bet žaisliukams taip pat laikas miegoti. Gali juos surinkti dabar arba po vakarienės." „ Suprantu, kad nenori praustis, nes esi labai pavargęs, bet negali eiti miegoti murzinas. Kaip norėtum praustis, vonioje ar po dušu?"

Jūs nustatote vaikui ribas, kas suteikia kontrolės jums, o leidimas rinktis suteikia šiek tiek kontrolės vaikui. Dvejų metų vaikas taip pat gali turėti ir pareigų: susitvarkyti žaislus, apsirengti, šiek tiek padedamas, padėti iškraustyti pirkinius ir pan. Suprantu, kad nelengva, o ir apmaudu, kad jūsų mylimas sūnus ignoruoja jūsų reikalavimus, autoritetu pasirinkdamas tėtį. Tačiau nenuleiskite rankų, turite puikų pavyzdį namuose – savo vyrą, iš kurio galite mokytis. Kalbėkitės, tarkitės, bandykite ir tikrai tikiu, kad jums pavyks.

Linkiu daug pozityvių emocijų jūsų šeimai ir gražių santykių su sūnumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Maži vaikai ir nauji namai: ko nevalia pamiršti įsirengiant būstą

Įsikurti naujuose namuose labai smagu. Norisi ieškoti daiktų, kurie namams suteikia jaukumo – paveikslų, veidrodžių, kilimų, mažų ir didelių dekoro elementų, naujos patalynės ir kitų tekstilės gaminių, pagalvėlių ir pufų, indų ir t.t. Tačiau jei namuose kuriatės kartu su mažais vaikais, reikėtų kruopščiai apgalvoti kiekvieną sprendimą, atsižvelgiant į kiekvieną vaikams pasiekiamą kampą.

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".