Kodėl vaikas labiau klauso tėčio, o mamos – ne?

 (1)
Sunerimusi mama klausia patarimo: ką daryti, kad jos dvejų metų sūnelis klauso tėčio, o jos – ne? Atrodo, ir supranta, ką mama sako prisižada pasitaisyti, bet apsisukęs ir vėl neklauso...
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ieva klausia:

„Laba diena, auginu sūnų 2 metukų, ir kuo toliau, tuo labiau mes nebesusikalbame, tėčio jis klauso, o manęs – ne.

Pagal savo amžių jis yra nepaprastai gabus, žiūri į akis, kai jam aiškini, kad taip elgtis negalima. Aš jo klausiu: „Ar supranti?“,o jis man sako: „Suprantu, myliu tave, mamyte, klausysiu“, bet tik kelios sekundės praeina ir vėl tas pats neklausymas.

Kaip protingai pasielgti su vaiku, kad ne tik tėčio klausytų, kaip prikaltas, bet ir mamos?“

Atsako individualiosios psichologijos konsultantė Nerilė Norkūnė, www.ipi.lt.

Skaitydama jūsų laišką girdžiu jūsų didelį norą sutarti su sūnumi ir suprantu apmaudą ir nusivylimą kai tai nepavyksta. Vaikai labai jautrūs ir akyli, o ypač gabūs vaikai.

Sekdami mūsų elgesį ir reakcijas jie atsirenka kaip bendrauti su kuriuo suaugusiuoju žmogumi. Jei vieno klauso, o kito – ne, vadinasi, tiedu suaugusieji elgiasi su vaiku skirtingai. Jūsų sūnus jau yra įgudęs bendravimo „specialistas" ir yra atradęs savo būdus, kaip susitarti su kiekvienu iš jūsų.

Rašote, kad sūnus tėčio klauso. Šioje situacijoje siūlyčiau jums bandyti pastebėti vyro elgesį, atkreipti dėmesį ką jis daro kitaip nei jūs, kokios yra jo reakcijos į vaiko elgesį. Tai nėra lengvas ir greitas procesas. Gali būti, kad pradėjus stebėti atrodys, kad elgiatės taip pat, kaip tėtis, o vaikas vis tiek jūsų neklauso, tačiau tai nereiškia, kad iš tiesų pasielgėte ar sureagavote taip pat. Vaikas gali girdėti tuos pačius žodžius iš abiejų tėvų, tačiau ištarus juos skirtinga intonacija, vaikas gauna skirtingą informaciją.

Galbūt bendraujant su jumis vaikui nėra aišku, kas nustato taisykles – jis ar jūs?... Gali būti, kad tam tikrais elgesio būdais, mimikomis ir reakcijomis Jūs parodote vaikui, kad nesate tikra, ar jūs „vadovaujate paradui“, ar vaikas.

Ar nebūna taip, kad išgirdęs kaip jį sudrausmina tėtis vaikas žino, kad tėtis nejuokauja ir tikrai išliks tvirtas savo sprendime, o tą patį pasakiusi mama gali ir nusileisti...

Tėvai neturėtų vaikų versti paklusti jėga, bet gali išmokyti juos bendradarbiauti.
Nerilė NORKŪNĖ

Ieva, kartais vaikai mus provokuoja savo netinkamu, erzinančiu elgesiu, tam kad gautų dėmesio. Ką tuomet darote? Turbūt susierzinate? Tai natūrali tėvų reakcija. Susierzinę tėvai nuolat kartoja „baik", „nustok", „liaukis", „kiek kartų tau galiu kartoti" ir pan., Neretai tai baigiasi pakeltu tonu ar net pliaukštelėjimu. Kuomet nuolat kartojame ką ir kaip vaikas turi daryti jis tiesiog „nustoja girdėti" kas jam sakoma. Tokiu savo elgesiu tėvai įsivelia į jėgos kovą su vaiku. Tėvų įsivėlimas į jėgos kovą moko vaiką suprasti, kad jis neturi kreipti į juos dėmesio tol kol jie nepakels balso ar net pliaukštelės. Jei tėvai nori, kad vaikais nustotų kažką daryti, reikia nenusileisti tol, kol reikalavimas bus įvykdytas. Beje, labai svarbus momentas drausminant vaiką yra tai, kad vaiką drausminti ar reikalauti turite draugiškai ir maloniai. Ramus ir tvirtas mamos reikalavimas duos tikrai efektyvesnių rezultatų nei pakeltas tonas ar pliaukšėjimas. Vienas iš būdų pasitikrinti ar esate įsitraukę į jėgos kovą – įsiklausyti į savo balsą. Jėgos kovai dažniausiai būdingi pikti žodžiai ir pakeltas tonas, o tvirtumą išduoda ramus, pasitikintis ir draugiškas balso tonas.

Tėvai neturėtų vaikų versti paklusti jėga, bet gali išmokyti juos bendradarbiauti. Jūsų sūnus, nors jam tik dveji, taip pat nori jaustis įtakingas, reikšmingas, tad labai svarbu, kad jis atrastų aiškias vietas, kur jis pats gali daryti sprendimus.

Galima suteikti vaikui pozityvios kontrolės, leidžiant jam pasirinkti. Pvz. „Suprantu, kad nenori miegoti ir norisi žaisti, bet žaisliukams taip pat laikas miegoti. Gali juos surinkti dabar arba po vakarienės." „ Suprantu, kad nenori praustis, nes esi labai pavargęs, bet negali eiti miegoti murzinas. Kaip norėtum praustis, vonioje ar po dušu?"

Jūs nustatote vaikui ribas, kas suteikia kontrolės jums, o leidimas rinktis suteikia šiek tiek kontrolės vaikui. Dvejų metų vaikas taip pat gali turėti ir pareigų: susitvarkyti žaislus, apsirengti, šiek tiek padedamas, padėti iškraustyti pirkinius ir pan. Suprantu, kad nelengva, o ir apmaudu, kad jūsų mylimas sūnus ignoruoja jūsų reikalavimus, autoritetu pasirinkdamas tėtį. Tačiau nenuleiskite rankų, turite puikų pavyzdį namuose – savo vyrą, iš kurio galite mokytis. Kalbėkitės, tarkitės, bandykite ir tikrai tikiu, kad jums pavyks.

Linkiu daug pozityvių emocijų jūsų šeimai ir gražių santykių su sūnumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?