Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Ar išvis būna tobulų mamų, diskutuojame su psichologe psichoterapeute dr. Lina Kalinauskiene.

Mama svajoja pati pagimdyti ir ilgai žindyti vaikutį ir jei tai nepavyksta, „užgraužia" sąžinė. Kitos kremtasi, kad gimdė su "cezariu"...

Neteko rasti mokslinių straipsnių, kuriuose būtų rašoma apie gimdymo cezario būdu blogą įtaką vaiko ir mamos ryšiui. Šį gali sutrikdyti vaiko ir mamos atskyrimas po gimdymo dėl sunkios vaiko ar mamos būklės. Kartais tai būna susiję su gimdymu per cezario pjūvį.

Ilgai žindyti kūdikį yra naudinga ir psichologiniu požiūriu, bet tai tikrai ne vienintelis būdas sukurti artimus ir šiltus santykius. Patarčiau glamonėti, myluoti kūdikį, nešioti jį su vaikjuoste ar nešyne, kad būtų arčiau kūno, jaustų mamos kvapą, šilumą.

Mamos darbas neretai neįvertinamas. Štai draugai sako: „Tu nieko neveiki visą dieną, tik sėdi namie..." Mama nedrįsta pasisakyti, kad pavargo, neišsimiegojo... Ar tikrai reikia to gėdytis?

Jeigu kyla gėdos jausmas, jis yra pakeliamas ir mama gali, jei nori, paprašyti pagalbos. Taip ji padėtų ir sau, ir kūdikiui. Kūdikiui ir mažam vaikui tiesiog būtina kartais jausti, kad mama juo džiaugiasi, nusiteikusi žaismingai.

Kad galėtų būti žvali, linksma su kūdikiu, pirmiausia pati turi būti nenuvargusi. Prašydama kitų pagalbos mama perteikia vaikams žinią, kad reikia rūpintis savimi, kad retkarčiais mama ir tėtis turi pabūti dviese. Vaikas pajėgus pabūti keletą valandų be jos, prižiūrimas kito asmens. Be to, tai jam nauja galimybė patirti kitokius santykius.

Kaip mamai jaustis tarp dviejų ugnių: „Pagimdai ir išleki į darbą vaiką auklei palikusi - esi bloga mama", „Ilgiau (2 ar 3 m.) augini vaiką namuose, irgi esi nevykėlė." Ar nekenčia dėl to jos savivertė?

Nustatyta, kad pagimdžiusios vaiką moters savivertė apskritai stipriai pakyla. Sėkminga mama yra tokia, kuri sugeba rasti pusiausvyrą, jai pačiai ir vaikui patogumą teikiančius santykius.

Kaip galima pakelti savivertę? Gal paprasčiausias būdas tai būtų pasikalbėti su panašaus amžiaus vaikus auginančiomis mamomis, pasidalyti rūpesčiais. Manau, kad dauguma mamų nepaiso stereotipų, sprendžia pagal savo poreikius, kokia nori būti mama, kaip elgtis: eiti dirbti ar dar būti su vaiku.

Graži pasitempusi žmona vyrui/gera mama/įdomi draugė bičiulėms/gera namų šeimininkė - skani vakarienė, švarūs namai. Ar tokia misija įmanoma?

Jeigu turi pagalbininkų, tai įmanoma. Bet kodėl mama visa tai turi daryti pati? Juk vakarienę pagaminti ir namus išvalyti gali vyras.

Ar išvis būna tobulų mamų?

Tobula mama yra gana gerai vaiko poreikius sugebanti patenkinti mama. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ne tobulai, o gana gerai. Prie mažo kūdikio mama sugeba prisitaikyti, greitai ir tinkamai atliepti į jo poreikius.

Vaikui vystantis mama po truputį atsitraukia nuo vaiko, ji sugeba leisti jam patirti nerimo. Jį mama sugeba „dozuoti": pateikti vaikui jo tiek, kad būtų pajėgus įveikti. Taip mama suteikia galimybę vaikui tvirtėti, padeda suvokti tikrovę.

Jei mama ilgai ir idealiai patenkina absoliučiai visus vaiko poreikius, tai stabdo šio raidą. Tai raminanti žinia mamoms: būtina leisti sau pailsėti. Nieko nėra geriau vaikui už mamą, kuri pati jaučiasi patogiai su savo vaiku.

Kai mama sugeba rasti laiko savo pačios poreikiams, ji suteikia vaikui patirtį, kad jo poreikiai kartais turi būti atidėti, kad būnant kartu reikia prisitaikyti prie kito žmogaus. Taip vaikas neužaugs egoistas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.