Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų

 (24)
Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja pedagogė psichologė Ruth Reches.

Pasirodo, jokios paslapties čia nėra. Viskas prasideda nuo šeimos, kurioje kuriamos ir skiepijamos pamatinės vertybės. Žydų šeimose vaikai laikomi Dievo dovana. Todėl mažo žmogučio atėjimo į šeimą negalima vertinti kaip Dievo nepasitenkinimo išraiškos arba jo bausmės už nuodėmes.

Žydų šeimose mažam vaikui leidžiama išties daug, tačiau jis auklėjamas kryptingai. Labai svarbu, kad nuo mažens augtų savarankiškas. Tėvai stengiasi nedaryti už vaiką to, ką gali padaryti pats, nepateikia ir iš anksto parengtos schemos ar atsakymų į iškilusius klausimus – jis pats turi surasti problemų sprendimo būdus. Tėvai moko vaiką atsisakyti netikslingų, neįgyvendinamų norų ir pasirinkti gyvenime realius tikslus. O svarbiausia – stengiasi patys savo pavyzdžiu skiepyti tikrąsias vertybes.

Apie tėvų ir vaikų santykius

Žydų šventa knyga Tora turi didelę įtaką žydų gyvenimui. Tora apibrėžia vaikų ir tėvų tarpusavio santykius, pavyzdžiui, tėvai atsako už apeigas, nurodytas Toroje (brit mila (hebr.) – berniukas turi būti apipjaustytas aštuntą gyvenimo dieną, bar micva (hebr.) berniukams, bat micva (hebr.) mergaitėms – būtų pažymėta vaiko pilnametystė), taip pat tėvai yra atsakingi už savo vaikų ugdymą.

Religingose šeimose ir šiais laikais tėvai yra prilyginami Dievui. Sakoma, kad tėvai yra Dievo partneriai auklėjant vaiką. Todėl gerbdami tėvus vaikai parodo pagarbą Dievui. Ir, priešingai, jei vaikai nesirūpina tėvais, niekina juos, niekina ir Dievą. Todėl žydų šeimose privalu skiepyti pagarbą tiek tėvams, tiek apskritai suaugusiems žmonėms.

Žydų šeimose svarbų vaidmenį vaidina ir humoro jausmas, ir knygų skaitymas, ir istorijų pasakojimas. Net moksliniais tyrimais įrodyta, kad kaip tik šie dalykai gali prisidėti prie vaiko sėkmės.
Pedagogė psichologė Ruth Reches

Vaikai visuomet žino, kur gali rasti tėvus, jei tik jų prireiktų. Tik neapsirikite – žydų šeimose nėra tėvų kulto. Šeimos narių tarpusavio santykiai grindžiami pagarba. Todėl ne tik vaikai gerbia savo tėvus, bet ir šie gerbia savo atžalas, išklauso jų nuomonės, kai reikia priimti svarbius sprendimus. Žinoma, galutinį sprendimą priima tėvai, nes jie yra atsakingi už savo atžalas. Pavyzdžiui, šeima planuoja atostogas. Galimus atostogų planus aptarę tarpusavyje, tėvai paklausia vaiko, kaip šis įsivaizduoja savo svajonių atostogas. O tada ieškoma sprendimo. Juk atostogos turi būti malonios ir mažiems, ir dideliems. Žydų vaikai žino – kad ir kas nutiktų, šeima visada padės, išklausys ir palaikys.

Žydų šeimose stiprūs tėvų ir vaikų ryšiai išlieka visą gyvenimą. Tam turi įtakos ir žydų tradicijos. Kiekvienas žydas yra laikomas neatsiejama žydų tautos istorijos dalimi nuo Adomo laikų.

Apie šeimos šventes

Per šventę Pesach (pavasario šventė, susijusi su žydų išėjimu iš Egipto), kai visa šeima susirenka prie bendro stalo, kiekvienais metais iš naujo yra skaitoma istorija apie žydų išėjimą iš Egipto. Toroje yra nurodyta: „Papasakok savo sūnui." Taigi, kai istorija yra perduodama iš kartos į kartą, vaikams aiškinant, kad kiekvienas žmogus svarbus žydų istorijai, tai sutelkia ne tik šeimą, bet ir visą žydų tautą. O štai per šabą (judėjų kassavaitinės šventės, prasidedančios penktadienio vakare, kai danguje pamatomos 3 žvaigždės ir pasibaigiančios šeštadienio vakare. Per šabą judėjams draudžiama dirbti, kurti ugnį maistui gaminti ar net toli keliauti iš savo namų. Talmude surašyti 39 darbai, kuriuos rabinai draudžia dirbti per šabą. Mozės laikais už darbą per šabą buvo skiriama mirties bausmė – užmėtymas akmenimis) kiekviena žydų šeima kartu susėda prie bendro stalo ir vakarieniauja. Žydų šventės suburia šeimas. Žydai turi nuostabią tradiciją – per visas šventes rinkti pinigų vargšams ir siųsti dovanų tiems, kurie neturi pinigų švęsti šventes. Ir tai pačios geriausios prasmingo ryšio užmezgimo ir kitų žmonių palaikymo pamokos vaikams.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų
Žydai turi nuostabią tradiciją – per visas šventes rinkti pinigų vargšams ir siųsti dovanų tiems, kurie neturi pinigų švęsti šventes. Ir tai pačios geriausios prasmingo ryšio užmezgimo ir kitų žmonių palaikymo pamokos vaikams.
© Adobe Stock

Apie tėvų lūkesčius ir vaikų laimėjimus

Toroje rašoma: „Chanoch lanaar al pi darko (hebr.)." „Auklėk savo jaunuolį pagal jo kelią." Tėvystė, besiremianti žydų filosofija, yra orientuota į vaiką, o ne į tai, kas geriausiai atrodo jo tėvams. Vaikai neturi išpildyti neišsipildžiusias tėvų svajones. Neturi tapti pianistais, poetais ar balerinomis tik todėl, kad jais netapo tėvai. Šie privalo atsiriboti nuo savo lūkesčių ir paisyti savo atžalų gebėjimų ir pomėgių. Pasak knygos apie vaikų auginimą „Sodinimas ir statymas" autoriaus rabino Šlomo Wolbo, vaikas yra tarsi sėkla, kuri lemia, koks augalas iš jos užaugs. Jei norite užauginti apelsinų medį, tačiau turite pomidoro sėklą, negalite jos auginti kaip apelsinmedžio sėklos. Net jei pomidoro sėklą tręšite ir laistysite kaip apelsinmedžio, tikėdamiesi, kad iš jos išaugs jūsų išsvajotasis medis, teks nusivilti – iš pomidoro sėklos užaugs paliegęs ir silpnas pomidoras. Ta pati taisyklė galioja ir auginant vaikus. Tarkim, jūs esate aktyvus ir atviras žmogus, tačiau jūsų atžala – drovi ir rami asmenybė. Žinoma, jūs galite mažyliui padėti tapti mažiau droviam, tačiau jums tikrai nepavyks intraverto paversti ekstravertu. Todėl drovuolių tėvams reikėtų vengti įtikinėti savo vaikus, kad bendrauti su kitais žmonėmis yra lengva – tereikia žiūrėti jiems į akis ir kalbėti. Droviam mažyliui tai tikrai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Apie vaiko palaikymą jo ieškojimų kelyje

Surasti savo kelią nėra lengva. Tačiau švaistyti laiką nieko neveikiant žydams niekada nebuvo priimtina. Be abejonės, rūpestinga žydų mama pasakytų, kad jos turteliui reikia ir pailsėti. Tačiau žydų vaikas niekada nesėdės prie televizoriaus ar kompiuterio tik žiūrėdamas menkaverčius filmukus ar žaisdamas primityvius kompiuterių žaidimus. Yra tokių žydų šeimų, vaikams per televizorių leidžiančių žiūrėti tik „National geografy", „History" ar „Discovery" kanalus, kurie taip pat teikia žinių.

Gerai mokytis žydams yra pamatinė vertybė. Žydės mamos, atžalai grįžus iš mokyklos, klausia ne „kaip sekėsi", bet „ką nauja ir įdomaus išmokai." Žydų tėvai jėga neverčia vaikų mokytis – vaikai tą daro patys, nes nuo pat mažumės jiems yra skiepijamas požiūris, kad žinios – tai raktas į sėkmę.
Pedagogė psichologė Ruth Reches

Mokyklinio amžiaus žydų vaikai lanko įvairius būrelius, kurie nebūtinai turi būti susiję su jų būsima profesija. Kaip kitaip sužinosi, kas tau patinka ar kam esi gabus, jei nieko nebūsi bandęs? Todėl tikrai nieko bloga, jei vienais metais vaikas mokosi šokti, o kitais metais išbando jėgas piešdamas. Kur kas blogiau, jei mažas žmogutis niekuo nesidomi. Vaikas privalo turėti užsibrėžtą tikslą, kurį tėvai visada palaikys, neleis savo atžalai pasiduoti jo siekiant. Žydiškas auklėjimas padeda pagrindus norui tobulėti ir maksimaliai išnaudoti Dievo duotus talentus.

Svarbu žinoti – būreliai yra skirti ne tik tam, kad ko nors išmoktum. Jie ugdo ir kitas kiekvienam žmogui svarbias savybes, tarkim, atsakingumą, pareigingumą, moko planuoti laiką. O jei vaikas stačia galva pasineria į mėgstamą veiklą ir pradeda apleisti mokslus, motyvuodamas, neva vis tiek jis bus sportininkas ar muzikantas? Tėvai tam gali nepritarti, tačiau visuomet palaiko savo vaiką. Čia būtų galima pacituoti aktorių Johną Boyegą. Kai būsimas aktorius tėvams pasakė, kad vaidins filme „Žvaigždžių karai", tėtis, palaikydamas sūnų, pasakė: „Tai nuostabu! Aš taip ir žinojau!" Ir tik paskui paklausė sūnaus, kas yra tie „Žvaigždžių karai".

Tiesa, visuomet svarbu turėti alternatyvą – būdą save išlaikyti ir išgyventi. Kas bus tuomet, jei svajonės tapti garsiu sportininku ar žinomu muzikantu neišsipildys? Ir nebūtinai dėl to, kad pritrūktų tam noro, valios ar gabumų, tiesiog gali netikėtai užklupti trauma ar kita nesėkmė, vienu brūkšniu nubraukianti visas įdėtas pastangas. Tuomet ir prireiks profesijos, kuri išmaitins.

Apie tai, ko niekas neatims

Žydų religija judaizmas, kuris yra neatsiejama žydų istorijos dalis, pabrėžia, kaip svarbu mokyti vaiką. Tėvai savo atžaloms privalo pirmiausia perteikti Toros išmintį, o tada pasidalyti savo sukauptomis žiniomis ir patirtimi apie pasaulį. Žydai visada buvo varomi iš savo tėvynės arba kitų valstybių, kuriose vėliau apsigyveno, buvo persekiojami, todėl vienintelis dalykas, kurį visada turėjo ir ko iš jų niekas negalėjo atimti, buvo jų išsilavinimas. Ne veltui atsirado posakis: „Iš tavęs niekas negali atimti to, ką tu turi savo galvoje." Siekiant palyginti, lietuvių liaudies patarlė byloja: „Mokslo ant pečių nenešiosi." Gerai mokytis žydams yra pamatinė vertybė. Žydės mamos, atžalai grįžus iš mokyklos, klausia ne „kaip sekėsi", bet „ką nauja ir įdomaus išmokai." Žydų tėvai jėga neverčia vaikų mokytis – vaikai tą daro patys, nes nuo pat mažumės jiems yra skiepijamas požiūris, kad žinios – tai raktas į sėkmę.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų
Žydai visada buvo varomi iš savo tėvynės arba kitų valstybių, kuriose vėliau apsigyveno, buvo persekiojami, todėl vienintelis dalykas, kurį visada turėjo ir ko iš jų niekas negalėjo atimti, buvo jų išsilavinimas.
© Adobe Stock

Apie tai, kaip ginčijantis randama tiesa

Žydų šeimose svarbų vaidmenį vaidina ir humoro jausmas, ir knygų skaitymas, ir istorijų pasakojimas. Net moksliniais tyrimais įrodyta, kad kaip tik šie dalykai gali prisidėti prie vaiko sėkmės. Šiandien daugelis komediantų yra žydai. O knyga – neatsiejama žydų šeimos gyvenimo dalis. Tėvai ne tik patys ja skaito, skaito jas bei įvairias istorijas pasakoja savo atžaloms, bet ir skatina skaityti vaikus, padėdami jiems atrasti įdomias ir naudingas knygas. Žydų šeimose vaikams nuolat keliami įvairūs klausimai, atidžiai išklausomi atsakymai. Ir su lengvais argumentais čia neišsisuka nė vienas. Atsargiai vaikams nurodomi jų argumentų trūkumai ir prieštaravimai, skatinantys nesutikti su kito nuomone. Taip tėvai skatina diskusijas, kai randama tiesa, taip ugdomas ir kritinis mąstymas.

Nuolatiniai persekiojimai išugdė dar vieną žydų bruožą, padėjusį išgyventi – tai nepasitikėjimą autoritetais ir valdžia. Žydų vaikai auga pasitikintys savimi, sėkmingi ir nepriklausomi nuo visuomenės nuomonės. Būti populiariems konformistams šios tautos atstovams niekada nebuvo svarbu.

Šiuolaikiniai vaikai nemėgsta knygų

Žydas jums atsakys: „Tai netiesa!" Jei norite, kad jūsų atžala pradėtų skaityti, palikite namie atverstą knygą ir pasakykite vaikui: „Tu dar nepasiruošęs jos skaityti. Tau dar anksti." Būkite ramūs – knyga atsidurs vaiko rankose. Tik paskui nepamirškite perskaitytą knygą kartu aptarti.

8 auklėjimo taisyklės

- Didžiausia vertybė – šeima. Šeimos narių tarpusavio santykiai grindžiami pagarba.

- Didžiausias turtas – žinios ir išsilavinimas, todėl būtina jų siekti.

- Tėvystė orientuota į vaiką, o ne į tėvų neišsipildžiusių svajonių įgyvendinimą.

- Svarbu padėti vaikui suprasti jo stipriąsias savybes ir jas realizuoti.

- Svarbu ugdyti vaikų kritinį mąstymą.

- Tėvų parama būtina vaikams siekiant tikslo.

- Vaikai skatinami užmegzti ryšius ir dalytis su kitais žmonėmis.

- Vaikai turi būti orientuoti į sėkmę.

**

Lapkričio mėnesio TAVO VAIKO žurnale skaitykite:

Išskirtinis interviu su mama tapusia dainininke Auguste Vedrickaite.

Naujas redakcijos kūdikis - Emilija.

Skaniausia košė mažyliui: specialistės patarimai ir mamų išbandyti receptai

Pažintis su laikinąja socialine globėja, kuri mamos pienu maitina abu - sūnų ir globojamą mažylį

Vaikas serga: kuo jį maitinti, kad greičiau pasveiktų

Namų mokykla: Lietuvoje vienijasi šeimos, norinčios pačios mokyti savo vaikus namuose ir neleisti į mokyklą

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?

Tik 9 sakiniai, bet juose telpa visa motinystės ir tėvystės esmė

Apie vaikų auklėjimą yra prirašyta tonos knygų, tačiau svarbiausia esmė telpa vos į 9 sakinius. Štai jie.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.

Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.

Žvilgsnis į Kalėdų Senelio dovanų maišą: geidžiamiausi vaikų rinkiniai

Laukdami gražiausios metų šventės galvojame apie mums brangius žmones, o ypač apie savo mylimiausius vaikus – kokia dovana nudžiuginsime juos stebuklingą Kalėdų rytą?

Trečiųjų metų krizė: kaip tinkamai sureaguoti į netinkamą vaiko elgesį (1)

Dažnai girdime sakant, jog pirmoji paauglystė prasideda vos trijų. Jaunus tėvelius tai gali gerokai neraminti. Išsireiškimas „trečiųjų metų krizė“ plačiai vartojamas, tačiau taip ir nepaaiškinama, kaip elgtis tėvams atšventus trečiąjį gimtadienį.

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams (1)

2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?