Mamos gėdijasi prisipažinti ir apie tai kalbėti, tačiau taip būna daugeliui

 (36)
Nėra namų be dūmų. Nėra ir motinystės be nusivylimų. Kaip rodo apklausos, savo vaikus be priežasties aprėkia daug mamų. Pykčio minutę joms atrodo, kad „dėl visko kaltas vaikas“, tačiau iš tiesų priežastys dažniausiai būna kitos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1 priežastis. Nuovargis

Pusė atvejų, kai mamos kantrybė neatlaiko, ir ji ima šaukti ant vaikų, įvyksta dėl nuovargio. Ir dažniausiai tai būna net ne fizinis, bet psichologinis nuovargis. Mamos taip dažnai užsikrauna sau nepakeliamą pareigų ir reikalavimų, ką turi daryti gera mama, naštą. Gera mama turi užtikrinti vaikui sveiką maistą, turi daryti su juo namų darbus, turi prižiūrėti, kad jis būtų tvarkingai apsirengęs. Ir dar daug tokių „turi“. Būtent siekdama žūtbūt įvykdyti visus šiuos reikalavimus mama ir pervargsta.

Į psichologą kreipėsi 8 metų Kajaus mama. Kajus niekaip nenorėjo būti tvarkingas. Kasdien iš mokyklos jis grįždavo tai purvinas, tai su suplyšusiomis kelnėmis. Mama stengėsi ramiai prašyti jo būti atidesniu, bet kadangi šie jos prašymai dažnai būdavo ignoruojami, ji dažnai rėkdavo ir pykdavo. Ką daryti tokioje situacijoje? Atiduoti skolas. Konkrečiai: išsiaiškinti, ką jūs iš tiesų privalote užtikrinti savo vaikui, ir ko neprivalote.

Akivaizdu, kad sulaukęs 8-erių, vaikas jau gali pats pasirūpinti savo drabužiais. Bet nenori. Ir jūsų užduotis yra padėti jam užsinorėti, o ne kontroliuoti, kad jis vykdytų jūsų prašymus. Šioje konkrečioje situacijoje rekomendacija mamai apsišarvuoti kantrybe ir leisti vaikui pačiam suprasti, kodėl reikia rūpintis savo drabužiais. Pirmadieniais ji jam duodavo švarius drabužius ir iki penktadienio nebesikišo į jo išvaizdos klausimus. Prireikė apie mėnesio laiko ir labai daug mamos kantrybės, kad vaikas pats, be mamos priminimo, imtų rūpintis savo išvaizda. Tai buvo maža jų abiejų pergalė.

2 priežastis. Pyktis ant kito žmogaus

Dažnai būna taip, kad vaikų neklausymas tampa tik akstinu mamai išlieti savo susikaupusią agresiją. Pavyzdžiui, mama pyksta ant tėčio dėl to, kad jų santykiai susiklostė ne taip, kaip norėtųsi. Ir tada bet kokia smulkmena gali sukelti susierzinimo priepuolį arba priversti mamą šaukti ant vaikų.

Į psichologą kreipėsi dviejų vaikučių mama. Ji buvo ištekėjusi už žmogaus, kurio jau nebemylėjo. Bet jo nepaliko, nes manė, kad negali palikti vaikų be tėvo. Bet tai, kad ji gyveno su nemylimu žmogumi, nuolat sukeldavo jai susierzinimo priepuolius ir nuovargį. Ir kai vaikai išdykaudavo, ji ant jų išsiliedavo. Ant vaikų ji perkeldavo savo pyktį ant jų tėvo. Nors vaikai šiuo atveju buvo niekuo dėti.

3 priežastis. Kaltės jausmas

Kad ir kaip paradoksaliai tai beskambėtų, bet labai dažnai agresija gali slėpti kaltės jausmą.

Penkerių metų Tėjos mama buvo labai optimistiška, bet ir nerimastinga. Ją dažnai kankindavo klausimai, ar ji gerai auklėja savo dukrą, ar viską daro teisingai. O nuo auklėjimo klaidų, kaip žinome, niekas nėra apdraustas.

Kartą Tėja susirgo ir ją paguldė į ligoninę. Mama labai išgyveno, jausdama kaltę dėl to, kas nutiko. Kai jas išleido iš ligoninės, mama tapo labai dirgli. Bet kokia situacija, kurioje ji jautė savo kaip motinos bejėgiškumą, ir kaltę dėl savo netobulumo, sukeldavo jai pyktį. Juk kaltės ir bejėgiškumo ji nesuvokė.

4 priežastis. Vaikas riboja mamą

Ne kartą tenka matyti pavyzdžius, kai mama negali savęs realizuoti gyvenime, nes „augina vaiką“. Pavyzdžiui, negali eiti dirbti, nes „gera mama neatiduoda vaiko į darželį anksčiau 3-jų metų“. Arba nesusitinka su draugėmis, nes „gera mama nenumeta vaiko auklėms“.

28 metų Edita jau trečius metus nedirba, nes prižiūri vaiką. Visą laisvalaikį ji leidžia su savo mažyliu, kuris dažnai serga. Ir mama nesiryžta jo palikti su aukle. Ji dažnai susierzina ir ima šaukti, kai vaikas neklauso.

Pagrindinė priežastis yra ta, kad moteris jau seniai nori daugiau laisvės, bet ir bijo. Taip mažylis jai pamažu tapo ne džiaugsmu, bet nemaloniu „apribojimu“.

Tokių priežasčių, kodėl aprėkiame savo vaikus ir po to jaučiamės blogai, yra tikrai daug. Jei jūs dažnai išsiliejate, rėkiate ant vaiko, paanalizuokite, kas iš tiesų slypi po jūsų pykčiu?

Nuovargis, baimė, kaltė, gėda? Jei jaučiate, kad sunku su tuo gyventi, ieškokite specialisto pagalbos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.