Mamos gėdijasi prisipažinti ir apie tai kalbėti, tačiau taip būna daugeliui

 (36)
Nėra namų be dūmų. Nėra ir motinystės be nusivylimų. Kaip rodo apklausos, savo vaikus be priežasties aprėkia daug mamų. Pykčio minutę joms atrodo, kad „dėl visko kaltas vaikas“, tačiau iš tiesų priežastys dažniausiai būna kitos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1 priežastis. Nuovargis

Pusė atvejų, kai mamos kantrybė neatlaiko, ir ji ima šaukti ant vaikų, įvyksta dėl nuovargio. Ir dažniausiai tai būna net ne fizinis, bet psichologinis nuovargis. Mamos taip dažnai užsikrauna sau nepakeliamą pareigų ir reikalavimų, ką turi daryti gera mama, naštą. Gera mama turi užtikrinti vaikui sveiką maistą, turi daryti su juo namų darbus, turi prižiūrėti, kad jis būtų tvarkingai apsirengęs. Ir dar daug tokių „turi“. Būtent siekdama žūtbūt įvykdyti visus šiuos reikalavimus mama ir pervargsta.

Į psichologą kreipėsi 8 metų Kajaus mama. Kajus niekaip nenorėjo būti tvarkingas. Kasdien iš mokyklos jis grįždavo tai purvinas, tai su suplyšusiomis kelnėmis. Mama stengėsi ramiai prašyti jo būti atidesniu, bet kadangi šie jos prašymai dažnai būdavo ignoruojami, ji dažnai rėkdavo ir pykdavo. Ką daryti tokioje situacijoje? Atiduoti skolas. Konkrečiai: išsiaiškinti, ką jūs iš tiesų privalote užtikrinti savo vaikui, ir ko neprivalote.

Akivaizdu, kad sulaukęs 8-erių, vaikas jau gali pats pasirūpinti savo drabužiais. Bet nenori. Ir jūsų užduotis yra padėti jam užsinorėti, o ne kontroliuoti, kad jis vykdytų jūsų prašymus. Šioje konkrečioje situacijoje rekomendacija mamai apsišarvuoti kantrybe ir leisti vaikui pačiam suprasti, kodėl reikia rūpintis savo drabužiais. Pirmadieniais ji jam duodavo švarius drabužius ir iki penktadienio nebesikišo į jo išvaizdos klausimus. Prireikė apie mėnesio laiko ir labai daug mamos kantrybės, kad vaikas pats, be mamos priminimo, imtų rūpintis savo išvaizda. Tai buvo maža jų abiejų pergalė.

2 priežastis. Pyktis ant kito žmogaus

Dažnai būna taip, kad vaikų neklausymas tampa tik akstinu mamai išlieti savo susikaupusią agresiją. Pavyzdžiui, mama pyksta ant tėčio dėl to, kad jų santykiai susiklostė ne taip, kaip norėtųsi. Ir tada bet kokia smulkmena gali sukelti susierzinimo priepuolį arba priversti mamą šaukti ant vaikų.

Į psichologą kreipėsi dviejų vaikučių mama. Ji buvo ištekėjusi už žmogaus, kurio jau nebemylėjo. Bet jo nepaliko, nes manė, kad negali palikti vaikų be tėvo. Bet tai, kad ji gyveno su nemylimu žmogumi, nuolat sukeldavo jai susierzinimo priepuolius ir nuovargį. Ir kai vaikai išdykaudavo, ji ant jų išsiliedavo. Ant vaikų ji perkeldavo savo pyktį ant jų tėvo. Nors vaikai šiuo atveju buvo niekuo dėti.

3 priežastis. Kaltės jausmas

Kad ir kaip paradoksaliai tai beskambėtų, bet labai dažnai agresija gali slėpti kaltės jausmą.

Penkerių metų Tėjos mama buvo labai optimistiška, bet ir nerimastinga. Ją dažnai kankindavo klausimai, ar ji gerai auklėja savo dukrą, ar viską daro teisingai. O nuo auklėjimo klaidų, kaip žinome, niekas nėra apdraustas.

Kartą Tėja susirgo ir ją paguldė į ligoninę. Mama labai išgyveno, jausdama kaltę dėl to, kas nutiko. Kai jas išleido iš ligoninės, mama tapo labai dirgli. Bet kokia situacija, kurioje ji jautė savo kaip motinos bejėgiškumą, ir kaltę dėl savo netobulumo, sukeldavo jai pyktį. Juk kaltės ir bejėgiškumo ji nesuvokė.

4 priežastis. Vaikas riboja mamą

Ne kartą tenka matyti pavyzdžius, kai mama negali savęs realizuoti gyvenime, nes „augina vaiką“. Pavyzdžiui, negali eiti dirbti, nes „gera mama neatiduoda vaiko į darželį anksčiau 3-jų metų“. Arba nesusitinka su draugėmis, nes „gera mama nenumeta vaiko auklėms“.

28 metų Edita jau trečius metus nedirba, nes prižiūri vaiką. Visą laisvalaikį ji leidžia su savo mažyliu, kuris dažnai serga. Ir mama nesiryžta jo palikti su aukle. Ji dažnai susierzina ir ima šaukti, kai vaikas neklauso.

Pagrindinė priežastis yra ta, kad moteris jau seniai nori daugiau laisvės, bet ir bijo. Taip mažylis jai pamažu tapo ne džiaugsmu, bet nemaloniu „apribojimu“.

Tokių priežasčių, kodėl aprėkiame savo vaikus ir po to jaučiamės blogai, yra tikrai daug. Jei jūs dažnai išsiliejate, rėkiate ant vaiko, paanalizuokite, kas iš tiesų slypi po jūsų pykčiu?

Nuovargis, baimė, kaltė, gėda? Jei jaučiate, kad sunku su tuo gyventi, ieškokite specialisto pagalbos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?