Mano vyras sako, kad vaiko auklėjimas yra bobų reikalas

 (28)
Mums parašiusi mama Rūta susirūpinusi dėl to, kad jos vyras nesidomi vaiko auklėjimu. Šiais laikais yra daug knygų, žurnalų, paskaitų šiomis temomis, tačiau jos vyrui tai visai nerūpi. Ką į moters laišką atsakys specialistė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rūta klausia:

„Auginu trejų metų sūnų ir esu susirūpinusi, kad vyras visai nesidomi vaiko auklėjimu. Jam atrodo, kad tai yra moterų reikalas, o jis tik pažaidžia namie grįžęs su vaiku, ir viskas.

Man skaudu tai matyti, nes pažįstu šeimų, kur vyrai labai domisi, skaito žurnalus, o maniškiui tai dzin.

Būna, aš kažko neleidžiu vaikui, o jis leidžia, kai pasakau, kad turime būti vieningi, tik numoja ranka ir nesileidžia į diskusijas.

Suprantu, kad jį gal taip išauklėjo ir aš nepakeisiu, bet tikrai norėčiau, kad jis labiau prisidėtų prie vaiko auginimo, o ne tik algą namo neštų ir galvotų, kad čia tėvystės esmė“.

Atsako Individualios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Susirūpinimas, kad Jūsų trimetis sūnus gautų geriausią auklėjimą, yra natūralus ir suprantamas. Ankstyvoji vaikystė ir jos metu įgytas patyrimas be galo svarbūs vaiko asmenybės raidai. Todėl ir tėvų indėlis į sveikos ir harmoningos asmenybės ugdymą yra didžiulis: mylėdami ir kartu auklėdami vaiką, jie suteikia jam saugumo ir pasitikėjimo aplinkiniu pasauliu jausmą ir pirmų socialinių ryšių modelį.

Iš jūsų pasakojimo girdžiu, kad Jūs ir Jūsų vyras turite skirtingą įsivaizdavimą, kas yra tinkamiausias auklėjimas Jūsų vaikui. Jūsų vyrui atrodo, kad vaikų auklėjimas - tai moterų reikalas, o Jūs norėtumėte šeimą matyti kaip komandą, kur abu tėvai auklėja palaikydami vienas kitą ir gerbdami vienas kito priimtus sprendimus. Bendrų auklėjimo taisyklių nebuvimas ir Jūsų nuomonės nepaisymas Jus skaudina, tuo pačiu greičiausiai sukelia ir kitokius nemalonius jausmus: pyktį, nepasitenkinimą arba susierzinimą.

Tokie neigiami jausmai dažniausiai pereina į abipusius kaltinimus ir trukdo kalbėtis vienam su kitu ir klausytis vienas kito. Galbūt Jūsų vyras nepastebi, kad Jūs galbūt jaučiatės pavargusi nuo buities ir norite skirti laiko tik sau, savo poilsiui ir pomėgiams. Galbūt Jūs nebestebite, kad vyras užtikrina Jūsų ir vaiko gerbūvį ir kad randa laiko po darbo pažaisti su vaiku (žaidimai be galo naudingi ugdant ir vaiko bendravimo įgūdžius, ir emocinį intelektą, ir pažintines funkcijas, t.t.). Iš jūsų žodžių jaučiu beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmą, kad nieko pakeisti negalima.

Bet Jūs galite kalbėtis su vyru ne apie tai, ko jis nedaro, bet apie savo jausmus: kad Jūs jaučiatės įskaudinta, kai jis nepaiso Jūsų taisyklių, galbūt pavargusi, nes turite daug laiko praleisti su vaiku, galbūt nerimaujate, kad sūnui trūksta tėčio dėmesio ir bendravimo su juo. Tuo pačiu paskatinkite ir vyrą kalbėtis apie jo jausmus. Kai pradėsite ne nuo kaltinimų, o nuo vienas kito išklausymo ir supratimo, tada bus galima kalbėtis ir apie tai, kaip abudu įsivaizduojate savo vaiko auklėjimą, ir ieškoti bendrų ir tinkančių abiem sprendimų. Nelaukite greitų rezultatų: pokyčiai vyksta pamažu.

Svarbu nebijoti kalbėtis apie savo jausmus!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?