Mano vyras sako, kad vaiko auklėjimas yra bobų reikalas

 (28)
Mums parašiusi mama Rūta susirūpinusi dėl to, kad jos vyras nesidomi vaiko auklėjimu. Šiais laikais yra daug knygų, žurnalų, paskaitų šiomis temomis, tačiau jos vyrui tai visai nerūpi. Ką į moters laišką atsakys specialistė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rūta klausia:

„Auginu trejų metų sūnų ir esu susirūpinusi, kad vyras visai nesidomi vaiko auklėjimu. Jam atrodo, kad tai yra moterų reikalas, o jis tik pažaidžia namie grįžęs su vaiku, ir viskas.

Man skaudu tai matyti, nes pažįstu šeimų, kur vyrai labai domisi, skaito žurnalus, o maniškiui tai dzin.

Būna, aš kažko neleidžiu vaikui, o jis leidžia, kai pasakau, kad turime būti vieningi, tik numoja ranka ir nesileidžia į diskusijas.

Suprantu, kad jį gal taip išauklėjo ir aš nepakeisiu, bet tikrai norėčiau, kad jis labiau prisidėtų prie vaiko auginimo, o ne tik algą namo neštų ir galvotų, kad čia tėvystės esmė“.

Atsako Individualios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Anastasija Pilkionienė, www.ipi.lt.

Susirūpinimas, kad Jūsų trimetis sūnus gautų geriausią auklėjimą, yra natūralus ir suprantamas. Ankstyvoji vaikystė ir jos metu įgytas patyrimas be galo svarbūs vaiko asmenybės raidai. Todėl ir tėvų indėlis į sveikos ir harmoningos asmenybės ugdymą yra didžiulis: mylėdami ir kartu auklėdami vaiką, jie suteikia jam saugumo ir pasitikėjimo aplinkiniu pasauliu jausmą ir pirmų socialinių ryšių modelį.

Iš jūsų pasakojimo girdžiu, kad Jūs ir Jūsų vyras turite skirtingą įsivaizdavimą, kas yra tinkamiausias auklėjimas Jūsų vaikui. Jūsų vyrui atrodo, kad vaikų auklėjimas - tai moterų reikalas, o Jūs norėtumėte šeimą matyti kaip komandą, kur abu tėvai auklėja palaikydami vienas kitą ir gerbdami vienas kito priimtus sprendimus. Bendrų auklėjimo taisyklių nebuvimas ir Jūsų nuomonės nepaisymas Jus skaudina, tuo pačiu greičiausiai sukelia ir kitokius nemalonius jausmus: pyktį, nepasitenkinimą arba susierzinimą.

Tokie neigiami jausmai dažniausiai pereina į abipusius kaltinimus ir trukdo kalbėtis vienam su kitu ir klausytis vienas kito. Galbūt Jūsų vyras nepastebi, kad Jūs galbūt jaučiatės pavargusi nuo buities ir norite skirti laiko tik sau, savo poilsiui ir pomėgiams. Galbūt Jūs nebestebite, kad vyras užtikrina Jūsų ir vaiko gerbūvį ir kad randa laiko po darbo pažaisti su vaiku (žaidimai be galo naudingi ugdant ir vaiko bendravimo įgūdžius, ir emocinį intelektą, ir pažintines funkcijas, t.t.). Iš jūsų žodžių jaučiu beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmą, kad nieko pakeisti negalima.

Bet Jūs galite kalbėtis su vyru ne apie tai, ko jis nedaro, bet apie savo jausmus: kad Jūs jaučiatės įskaudinta, kai jis nepaiso Jūsų taisyklių, galbūt pavargusi, nes turite daug laiko praleisti su vaiku, galbūt nerimaujate, kad sūnui trūksta tėčio dėmesio ir bendravimo su juo. Tuo pačiu paskatinkite ir vyrą kalbėtis apie jo jausmus. Kai pradėsite ne nuo kaltinimų, o nuo vienas kito išklausymo ir supratimo, tada bus galima kalbėtis ir apie tai, kaip abudu įsivaizduojate savo vaiko auklėjimą, ir ieškoti bendrų ir tinkančių abiem sprendimų. Nelaukite greitų rezultatų: pokyčiai vyksta pamažu.

Svarbu nebijoti kalbėtis apie savo jausmus!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.