Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sandra:

„Auginu 2,5 m. dukrytę. Susiduriu su problema, jog supykusi ji ima mėtyti viską, kas papuola po ranka. Tai gali būti TV pultelis, žaislai ar net kakavos pilnas puodelis. O jei per pykčio priepuolį būni šalia, tai ji stengiasi arba įkasti, arba įdrėksti. Kliūna ir vyresnei sesei. Bandžiau gražiai aiškinti, bandžiau ignoruoti. Bet tai nuolat kartojasi. Kartais taip supyksta, kad krinta ant žemės ir ima galvą daužyti į grindis. Tai mane neramina, nežinau, kaip geriausiai elgtis tokioje situacijoje“.

Atsako psichologijos studentas, Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvis Gediminas Tumėnas, www.ipi.lt.

Iš Jūsų parašyto kreipimosi matau, kad ryžtingai bandote įvairius, skirtingus būdus situacijai spręsti. Rašote, kad bandėte kalbėtis su dukra, bandėte ignoruoti jos pykčio priepuolius, tačiau situacija neišsisprendžia.

Pykčio priepuoliai, ypač dvejų-trejų metų amžiaus vaikų, yra pakankamai dažna problema, su kuria susiduria tėvai. Jūs nesate viena, bandanti tvarkytis su tokiais iššūkiais. Apie tai, dėl ko galimai atsiranda vaiko pykčio priepuoliai ir kokie galimi sprendimo būdai, susidūrus su jais, esu anksčiau rašęs čia. Tai yra apibendrintas žvilgsnis. Rekomenduoju paskaityti.

Taip pat norėčiau akcentuoti kelis dalykus, sureaguojant konkrečiai į Jūsų situaciją. Akivaizdu, kad ieškote įvairių alternatyvų ir tai yra gerai. Tai byloja apie Jūsų sąmoningumą, jaučiamą rūpestį vaikams ir pasirengimą spręsti problemą. Tai yra didelis Jūsų resursas, galintis padėti išspręsti problemą.

Nevaldomo arba besipriešinančio elgesio (dar vadinamo – opozicišku) su vaikais situacijos geriausiai sprendžiamos pasirenkant vieną aiškią, konkrečią strategiją ir jos nuosekliai laikantis. Kokia strategija bus tinkamiausia Jūsų situacijoje – negaliu pasakyti, nes skirtingose šeimose gali tikti šiek tiek skirtingi sprendimo būdai.

Tačiau svarbiausias elementas, tinkantis bet kuriai šeimai – nuoseklumas. Vaikas turi pajausti aiškias ribas: kas yra galima, o kas ne; koks elgesys yra priimtinas ar leidžia pasiekti savų tikslų (ką darydamas aš gaunu saldainį, žaislą, mamą patraukiu nuo sesers prie savęs ir pan.), o koks elgesys neduoda rezultato. Aiškumas, nuoseklumas ir ribų stabilumas leis vaikui saugiau jaustis, jo aplinka jam atrodys suprantamesnė, labiau prognozuojama ir tarpusavio bendravimo kultūra taps aiškesnė tiek vaikams, tiek Jums.

Tačiau noriu atkreipti dėmesį ir į Jus pačią. Iš Jūsų kreipimosi nėra aišku, ar kas nors dalyvauja auklėjant vaikus kartu su Jumis. Tad šioje vietoje man kyla klausimas – kas Jums pačiai padeda auginti vaikus? Kaip ir kiek padeda? Ar Jums pakanka pagalbos? Jaučiatės, kad galite susitvarkyti viena? Ar yra kas nors, kas galėtų būti parama Jums pačiai? Ne patarimais, o paprastu pokalbiu, galimybe pakalbėti apie šią situaciją arba apie vaikų auginimą apskritai. Galbūt tai gali būti Jūsų vyras? Draugė? Giminaitis? Kolegė?

Galbūt jaučiate, kad pati kartais esate pernelyg pavargusi, suirzusi ar tiesiog norinti pabūti viena? Pabandykite įsiklausyti į save ir nuoširdžiai savęs paklausti: „Ar tikrai randu sau tiek laiko, kiek man šiuo metu reikia?“ Pastebėkite, kokie ateina atsakymai, koks jausmas. Išjunkite tą vidinį balsą, kuris sako: „dabar aš privalau būti tik su vaikais ir tik dėl vaikų; privalau būti gera mama; kaip gali gera mama galvoti apie save, o ne apie vaikus?“. Palikite tai nuošalyje. Niekada nėra juoda ir balta. Yra daugiau įvairių atspalvių.

Galbūt Jūs vakare sumigdžiusi vaikus, randate valandą laiko ramiai pabūti, pažiūrėti mėgstamo serialo seriją, paskaityti knygą, pamedituoti, pasivaikščioti ar kitaip leisti sau būti ir to pakanka. O gal pajausite, kad to neužtenka. Galbūt Jūs pajausite, kad norisi turėti vieną pusdienį per savaitę, kada atsitraukiate nuo visų šeimos reikalų. Pagalvokite apie tai, kas tuo metu galės prižiūrėti vaikus ir drąsiai to paprašykite.

Pasirūpinimas savimi nepastebimai persiduos ir vaikams: būsite ramesnė, atidesnė, labiau susitelkusi, pailsėjusi. Nors ir kiekybine laiko prasme galbūt skirsite vaikams mažiau dėmesio, tačiau tikrai kokybiškesnio. Jeigu jaučiate, kad šiuo metu yra tikrai sudėtinga situacija ir reikia laikyti visas keturias namų sienas, o pagalbos šaltinių nėra, tuomet rekomenduočiau kreiptis profesionalios psichologo pagalbos. Galbūt tai padės Jums įgauti ramybės ir aiškumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?