Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sandra:

„Auginu 2,5 m. dukrytę. Susiduriu su problema, jog supykusi ji ima mėtyti viską, kas papuola po ranka. Tai gali būti TV pultelis, žaislai ar net kakavos pilnas puodelis. O jei per pykčio priepuolį būni šalia, tai ji stengiasi arba įkasti, arba įdrėksti. Kliūna ir vyresnei sesei. Bandžiau gražiai aiškinti, bandžiau ignoruoti. Bet tai nuolat kartojasi. Kartais taip supyksta, kad krinta ant žemės ir ima galvą daužyti į grindis. Tai mane neramina, nežinau, kaip geriausiai elgtis tokioje situacijoje“.

Atsako psichologijos studentas, Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvis Gediminas Tumėnas, www.ipi.lt.

Iš Jūsų parašyto kreipimosi matau, kad ryžtingai bandote įvairius, skirtingus būdus situacijai spręsti. Rašote, kad bandėte kalbėtis su dukra, bandėte ignoruoti jos pykčio priepuolius, tačiau situacija neišsisprendžia.

Pykčio priepuoliai, ypač dvejų-trejų metų amžiaus vaikų, yra pakankamai dažna problema, su kuria susiduria tėvai. Jūs nesate viena, bandanti tvarkytis su tokiais iššūkiais. Apie tai, dėl ko galimai atsiranda vaiko pykčio priepuoliai ir kokie galimi sprendimo būdai, susidūrus su jais, esu anksčiau rašęs čia. Tai yra apibendrintas žvilgsnis. Rekomenduoju paskaityti.

Taip pat norėčiau akcentuoti kelis dalykus, sureaguojant konkrečiai į Jūsų situaciją. Akivaizdu, kad ieškote įvairių alternatyvų ir tai yra gerai. Tai byloja apie Jūsų sąmoningumą, jaučiamą rūpestį vaikams ir pasirengimą spręsti problemą. Tai yra didelis Jūsų resursas, galintis padėti išspręsti problemą.

Nevaldomo arba besipriešinančio elgesio (dar vadinamo – opozicišku) su vaikais situacijos geriausiai sprendžiamos pasirenkant vieną aiškią, konkrečią strategiją ir jos nuosekliai laikantis. Kokia strategija bus tinkamiausia Jūsų situacijoje – negaliu pasakyti, nes skirtingose šeimose gali tikti šiek tiek skirtingi sprendimo būdai.

Tačiau svarbiausias elementas, tinkantis bet kuriai šeimai – nuoseklumas. Vaikas turi pajausti aiškias ribas: kas yra galima, o kas ne; koks elgesys yra priimtinas ar leidžia pasiekti savų tikslų (ką darydamas aš gaunu saldainį, žaislą, mamą patraukiu nuo sesers prie savęs ir pan.), o koks elgesys neduoda rezultato. Aiškumas, nuoseklumas ir ribų stabilumas leis vaikui saugiau jaustis, jo aplinka jam atrodys suprantamesnė, labiau prognozuojama ir tarpusavio bendravimo kultūra taps aiškesnė tiek vaikams, tiek Jums.

Tačiau noriu atkreipti dėmesį ir į Jus pačią. Iš Jūsų kreipimosi nėra aišku, ar kas nors dalyvauja auklėjant vaikus kartu su Jumis. Tad šioje vietoje man kyla klausimas – kas Jums pačiai padeda auginti vaikus? Kaip ir kiek padeda? Ar Jums pakanka pagalbos? Jaučiatės, kad galite susitvarkyti viena? Ar yra kas nors, kas galėtų būti parama Jums pačiai? Ne patarimais, o paprastu pokalbiu, galimybe pakalbėti apie šią situaciją arba apie vaikų auginimą apskritai. Galbūt tai gali būti Jūsų vyras? Draugė? Giminaitis? Kolegė?

Galbūt jaučiate, kad pati kartais esate pernelyg pavargusi, suirzusi ar tiesiog norinti pabūti viena? Pabandykite įsiklausyti į save ir nuoširdžiai savęs paklausti: „Ar tikrai randu sau tiek laiko, kiek man šiuo metu reikia?“ Pastebėkite, kokie ateina atsakymai, koks jausmas. Išjunkite tą vidinį balsą, kuris sako: „dabar aš privalau būti tik su vaikais ir tik dėl vaikų; privalau būti gera mama; kaip gali gera mama galvoti apie save, o ne apie vaikus?“. Palikite tai nuošalyje. Niekada nėra juoda ir balta. Yra daugiau įvairių atspalvių.

Galbūt Jūs vakare sumigdžiusi vaikus, randate valandą laiko ramiai pabūti, pažiūrėti mėgstamo serialo seriją, paskaityti knygą, pamedituoti, pasivaikščioti ar kitaip leisti sau būti ir to pakanka. O gal pajausite, kad to neužtenka. Galbūt Jūs pajausite, kad norisi turėti vieną pusdienį per savaitę, kada atsitraukiate nuo visų šeimos reikalų. Pagalvokite apie tai, kas tuo metu galės prižiūrėti vaikus ir drąsiai to paprašykite.

Pasirūpinimas savimi nepastebimai persiduos ir vaikams: būsite ramesnė, atidesnė, labiau susitelkusi, pailsėjusi. Nors ir kiekybine laiko prasme galbūt skirsite vaikams mažiau dėmesio, tačiau tikrai kokybiškesnio. Jeigu jaučiate, kad šiuo metu yra tikrai sudėtinga situacija ir reikia laikyti visas keturias namų sienas, o pagalbos šaltinių nėra, tuomet rekomenduočiau kreiptis profesionalios psichologo pagalbos. Galbūt tai padės Jums įgauti ramybės ir aiškumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.