Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sandra:

„Auginu 2,5 m. dukrytę. Susiduriu su problema, jog supykusi ji ima mėtyti viską, kas papuola po ranka. Tai gali būti TV pultelis, žaislai ar net kakavos pilnas puodelis. O jei per pykčio priepuolį būni šalia, tai ji stengiasi arba įkasti, arba įdrėksti. Kliūna ir vyresnei sesei. Bandžiau gražiai aiškinti, bandžiau ignoruoti. Bet tai nuolat kartojasi. Kartais taip supyksta, kad krinta ant žemės ir ima galvą daužyti į grindis. Tai mane neramina, nežinau, kaip geriausiai elgtis tokioje situacijoje“.

Atsako psichologijos studentas, Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvis Gediminas Tumėnas, www.ipi.lt.

Iš Jūsų parašyto kreipimosi matau, kad ryžtingai bandote įvairius, skirtingus būdus situacijai spręsti. Rašote, kad bandėte kalbėtis su dukra, bandėte ignoruoti jos pykčio priepuolius, tačiau situacija neišsisprendžia.

Pykčio priepuoliai, ypač dvejų-trejų metų amžiaus vaikų, yra pakankamai dažna problema, su kuria susiduria tėvai. Jūs nesate viena, bandanti tvarkytis su tokiais iššūkiais. Apie tai, dėl ko galimai atsiranda vaiko pykčio priepuoliai ir kokie galimi sprendimo būdai, susidūrus su jais, esu anksčiau rašęs čia. Tai yra apibendrintas žvilgsnis. Rekomenduoju paskaityti.

Taip pat norėčiau akcentuoti kelis dalykus, sureaguojant konkrečiai į Jūsų situaciją. Akivaizdu, kad ieškote įvairių alternatyvų ir tai yra gerai. Tai byloja apie Jūsų sąmoningumą, jaučiamą rūpestį vaikams ir pasirengimą spręsti problemą. Tai yra didelis Jūsų resursas, galintis padėti išspręsti problemą.

Nevaldomo arba besipriešinančio elgesio (dar vadinamo – opozicišku) su vaikais situacijos geriausiai sprendžiamos pasirenkant vieną aiškią, konkrečią strategiją ir jos nuosekliai laikantis. Kokia strategija bus tinkamiausia Jūsų situacijoje – negaliu pasakyti, nes skirtingose šeimose gali tikti šiek tiek skirtingi sprendimo būdai.

Tačiau svarbiausias elementas, tinkantis bet kuriai šeimai – nuoseklumas. Vaikas turi pajausti aiškias ribas: kas yra galima, o kas ne; koks elgesys yra priimtinas ar leidžia pasiekti savų tikslų (ką darydamas aš gaunu saldainį, žaislą, mamą patraukiu nuo sesers prie savęs ir pan.), o koks elgesys neduoda rezultato. Aiškumas, nuoseklumas ir ribų stabilumas leis vaikui saugiau jaustis, jo aplinka jam atrodys suprantamesnė, labiau prognozuojama ir tarpusavio bendravimo kultūra taps aiškesnė tiek vaikams, tiek Jums.

Tačiau noriu atkreipti dėmesį ir į Jus pačią. Iš Jūsų kreipimosi nėra aišku, ar kas nors dalyvauja auklėjant vaikus kartu su Jumis. Tad šioje vietoje man kyla klausimas – kas Jums pačiai padeda auginti vaikus? Kaip ir kiek padeda? Ar Jums pakanka pagalbos? Jaučiatės, kad galite susitvarkyti viena? Ar yra kas nors, kas galėtų būti parama Jums pačiai? Ne patarimais, o paprastu pokalbiu, galimybe pakalbėti apie šią situaciją arba apie vaikų auginimą apskritai. Galbūt tai gali būti Jūsų vyras? Draugė? Giminaitis? Kolegė?

Galbūt jaučiate, kad pati kartais esate pernelyg pavargusi, suirzusi ar tiesiog norinti pabūti viena? Pabandykite įsiklausyti į save ir nuoširdžiai savęs paklausti: „Ar tikrai randu sau tiek laiko, kiek man šiuo metu reikia?“ Pastebėkite, kokie ateina atsakymai, koks jausmas. Išjunkite tą vidinį balsą, kuris sako: „dabar aš privalau būti tik su vaikais ir tik dėl vaikų; privalau būti gera mama; kaip gali gera mama galvoti apie save, o ne apie vaikus?“. Palikite tai nuošalyje. Niekada nėra juoda ir balta. Yra daugiau įvairių atspalvių.

Galbūt Jūs vakare sumigdžiusi vaikus, randate valandą laiko ramiai pabūti, pažiūrėti mėgstamo serialo seriją, paskaityti knygą, pamedituoti, pasivaikščioti ar kitaip leisti sau būti ir to pakanka. O gal pajausite, kad to neužtenka. Galbūt Jūs pajausite, kad norisi turėti vieną pusdienį per savaitę, kada atsitraukiate nuo visų šeimos reikalų. Pagalvokite apie tai, kas tuo metu galės prižiūrėti vaikus ir drąsiai to paprašykite.

Pasirūpinimas savimi nepastebimai persiduos ir vaikams: būsite ramesnė, atidesnė, labiau susitelkusi, pailsėjusi. Nors ir kiekybine laiko prasme galbūt skirsite vaikams mažiau dėmesio, tačiau tikrai kokybiškesnio. Jeigu jaučiate, kad šiuo metu yra tikrai sudėtinga situacija ir reikia laikyti visas keturias namų sienas, o pagalbos šaltinių nėra, tuomet rekomenduočiau kreiptis profesionalios psichologo pagalbos. Galbūt tai padės Jums įgauti ramybės ir aiškumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.