Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pažangūs 1-3 metų mažylių tėvai supranta, kad anksčiau pradėjus visapusišką vaiko lavinimą, jis vystosi sėkmingiau ir greičiau. Sudarę tinkamą ugdomąją aplinką mažyliui, mes suteikiame jam šansą realizuoti savo prigimtinį potencialą.

Tačiau ne visi žino, kas yra ankstyvasis ugdymas ir painioja jį su ankstyvuoju mokymu, kai nuo mažens tėvai siekia supažindinti vaiką su raidėmis, skaičiais, išmokyti skaityti ir rašyti, pradėti mokyti užsienio kalbos. Ankstyvasis ugdymas – tai įvairių krypčių sisteminių užsiėmimų su 1-3 metų vaikais organizavimas. Svarbiausia, ką reikia pabrėžti – medžiagos turinys ir užsiėmimų struktūra turi atitikti ankstyvojo amžiaus vaikų psichologinius ypatumus.

Užsiimant su pačiais mažiausiais vaikais, pagrindinį dėmesį reikia skirti sensoriniam vystymuisi ir kalbos raidai, aplinkos pažinimui, judesiui ir smulkiajai motorikai. Tačiau ne visi žino, kaip organizuoti tokio amžiaus užsiėmimus mažyliams, todėl atideda juos vėlesniam laikui. Pasiūlius veiklą, neatitinkančią vaiko amžiui, jis neturi galimybių susidoroti su ja, dėl to vaikui pasidaro neįdomu, o suaugusieji padaro išvadą, kad vaikui šis užsiėmimas nepatinka arba jis jam dar nepasiruošęs. Adekvačiai parinkus užduotis, sudaroma daugiau galimybių vaiko vystymuisi. Egzistuoja šiuolaikinės progresyvios metodikos, leidžiančios efektyviai organizuoti užsiėmimus su vaikais. Specialiai mažyliams sukurtos metodikos leidžia ugdyti vaikus greitai ir efektyviai. Pagrindinė suaugusiojo užduotis – sudominti mažylį.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock

Viena esminių ankstyvojo amžiaus vaikų lavinimo krypčių yra vaiko sensorinis (pojūčių) lavinimas. Vaiko pažinimas prasideda nuo aplinkos daiktų ir pasaulio reiškinių suvokimo. Visos kitos formos – įsiminimas, mąstymas, vaizduotė - yra sensorinių įspūdžių rezultatas.

Tačiau ne visi žino, kas yra ankstyvasis ugdymas ir painioja jį su ankstyvuoju mokymu.
Pedagogė Ilona ORLOVA

Mažus vaikus labai domina daiktų pasaulis. Suaugusiųjų užduotis – sudaryti sąlygas pilnavertei sensorinei aplinkai. Kokios sąlygos yra būtinos pilnaverčiam vaikų sensoriniam vystymuisi? Visų pirma, reikia suteikti kuo daugiau įvairių sensorinių įspūdžių. Tam reikia siūlyti vaikui įvairius lavinamuosius žaidimus ir žaisliukus, leisti vaikui eksperimentuoti su jais.

Reikia mokyti mažylį tikslingų veiksmų su daiktais – apžiūrėti, išgirsti, paliesti, paragauti. Tokiu būdu vaikai ne tik pajaučia daiktus ir jų savybes, bet ir įsimena, diferencijuoja naujas žinias apie daiktus ir reiškinius, išmoksta naudotis gautomis žiniomis įvairiose situacijose. Organizuodami sensorinius žaidimus, mes padedame vaikui pamatyti pasaulio grožį ir įvairiapusiškumą.

Apie sensorinį vystymąsi

Sensorinis vaiko vystymasis – tai yra jo pojūčių ugdymas. Pojūtis – aplinkinio pasaulio atspindėjimas sąmonėje, gebėjimas priimti, skirti ir įsisavinti aplinkinio pasaulio reiškinius. Pojūtis – pirminis žmogaus pažinimo šaltinis, kurio dėka susipažįstama su tokiomis daiktų savybėmis, kaip skonis ir kvapas, garsai, spalva, kietumas ir minkštumas, dydis, svoris ir temperatūra.

Sensorinių pojūčių rūšys:

  • Regos pojūčiai – vaikas mato kontrastą tarp šviesos ir tamsos, skiria spalvas ir atspalvius, daiktų formą ir dydį, jų kiekį ir vietą erdvėje.

  • Klausos pojūčiai – vaikas girdi įvairius garsus – muziką, gamtos garsus, miesto šurmulį, žmonių kalbą, mokinasi juos skirti.

  • Skonio pojūčiai – vaikai ragauja ir bando atskirti įvairių produktų ir maisto skonį.

  • Uoslės pojūčiai – vaikai įkvepia ir mokosi skirti įvairius aplinkos kvapus.

  • Lietimo pojūčiai – vaikai liesdami pajaučia įvairių medžiagų faktūrą, skirtingų formų ir dydžių daiktų paviršių, glosto gyvūnus, apkabina artimus jiems žmones.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock


Pateikiu efektyviausių žaidimų pavyzdžius. Šie žaidimai ne tik labai patinka vaikams, bet ir juos yra labai paprasta paruošti.

  • Sensorinės dėžės – galima įdėti į dėžę akmenukų, įvairių lapų, dėlionės detalių, sagų, raidžių ir skaičių (medinius, plastmasinius), pupelių ir įvairių kruopų. Vaikams bus įdomiau, jei kiekviena dėžė bus teminė (pvz. statybos, gyvūnai, povandeninis pasaulis ir t.t – tam į dėžę reikia įdėti atitinkamus atributus, pvz., gyvūnus, mašinas).

  • Pojūčių kilimėliai – galima naudoti gamtinę medžiagą, įvairius audinius, kamštukus ir t.t. Tai yra ne tik žaidimas, bet ir masažas kojoms.

  • Sensoriniai maišeliai – į užspaudžiamus maišelius įpilti vaikų aliejuko arba plaukų želė ir šiek tiek vandens, nudažyti, įdėti blizgučių, minkštų mažų burbuliukų ir pan. Tai bus ir smagus užsiėmimas, ir masažas rankoms.

  • Piešimas pirštais – leiskite vaikams piešti pirštais, tai jiems yra nepakartojami pojūčiai! Galite naudoti specialiai piešimui pirštais skirtus dažus arba skystą guašą. Jei bijote, kad vaikas išsiteplios, pilkite dažus ant popieriaus lapo ir ant viršaus uždėkite maistinę plėvelę.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock


Linkiu smagių akimirkų ir nepakartojamų atradimų Jums ir Jūsų vaikams!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.