Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pažangūs 1-3 metų mažylių tėvai supranta, kad anksčiau pradėjus visapusišką vaiko lavinimą, jis vystosi sėkmingiau ir greičiau. Sudarę tinkamą ugdomąją aplinką mažyliui, mes suteikiame jam šansą realizuoti savo prigimtinį potencialą.

Tačiau ne visi žino, kas yra ankstyvasis ugdymas ir painioja jį su ankstyvuoju mokymu, kai nuo mažens tėvai siekia supažindinti vaiką su raidėmis, skaičiais, išmokyti skaityti ir rašyti, pradėti mokyti užsienio kalbos. Ankstyvasis ugdymas – tai įvairių krypčių sisteminių užsiėmimų su 1-3 metų vaikais organizavimas. Svarbiausia, ką reikia pabrėžti – medžiagos turinys ir užsiėmimų struktūra turi atitikti ankstyvojo amžiaus vaikų psichologinius ypatumus.

Užsiimant su pačiais mažiausiais vaikais, pagrindinį dėmesį reikia skirti sensoriniam vystymuisi ir kalbos raidai, aplinkos pažinimui, judesiui ir smulkiajai motorikai. Tačiau ne visi žino, kaip organizuoti tokio amžiaus užsiėmimus mažyliams, todėl atideda juos vėlesniam laikui. Pasiūlius veiklą, neatitinkančią vaiko amžiui, jis neturi galimybių susidoroti su ja, dėl to vaikui pasidaro neįdomu, o suaugusieji padaro išvadą, kad vaikui šis užsiėmimas nepatinka arba jis jam dar nepasiruošęs. Adekvačiai parinkus užduotis, sudaroma daugiau galimybių vaiko vystymuisi. Egzistuoja šiuolaikinės progresyvios metodikos, leidžiančios efektyviai organizuoti užsiėmimus su vaikais. Specialiai mažyliams sukurtos metodikos leidžia ugdyti vaikus greitai ir efektyviai. Pagrindinė suaugusiojo užduotis – sudominti mažylį.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock

Viena esminių ankstyvojo amžiaus vaikų lavinimo krypčių yra vaiko sensorinis (pojūčių) lavinimas. Vaiko pažinimas prasideda nuo aplinkos daiktų ir pasaulio reiškinių suvokimo. Visos kitos formos – įsiminimas, mąstymas, vaizduotė - yra sensorinių įspūdžių rezultatas.

Tačiau ne visi žino, kas yra ankstyvasis ugdymas ir painioja jį su ankstyvuoju mokymu.
Pedagogė Ilona ORLOVA

Mažus vaikus labai domina daiktų pasaulis. Suaugusiųjų užduotis – sudaryti sąlygas pilnavertei sensorinei aplinkai. Kokios sąlygos yra būtinos pilnaverčiam vaikų sensoriniam vystymuisi? Visų pirma, reikia suteikti kuo daugiau įvairių sensorinių įspūdžių. Tam reikia siūlyti vaikui įvairius lavinamuosius žaidimus ir žaisliukus, leisti vaikui eksperimentuoti su jais.

Reikia mokyti mažylį tikslingų veiksmų su daiktais – apžiūrėti, išgirsti, paliesti, paragauti. Tokiu būdu vaikai ne tik pajaučia daiktus ir jų savybes, bet ir įsimena, diferencijuoja naujas žinias apie daiktus ir reiškinius, išmoksta naudotis gautomis žiniomis įvairiose situacijose. Organizuodami sensorinius žaidimus, mes padedame vaikui pamatyti pasaulio grožį ir įvairiapusiškumą.

Apie sensorinį vystymąsi

Sensorinis vaiko vystymasis – tai yra jo pojūčių ugdymas. Pojūtis – aplinkinio pasaulio atspindėjimas sąmonėje, gebėjimas priimti, skirti ir įsisavinti aplinkinio pasaulio reiškinius. Pojūtis – pirminis žmogaus pažinimo šaltinis, kurio dėka susipažįstama su tokiomis daiktų savybėmis, kaip skonis ir kvapas, garsai, spalva, kietumas ir minkštumas, dydis, svoris ir temperatūra.

Sensorinių pojūčių rūšys:

  • Regos pojūčiai – vaikas mato kontrastą tarp šviesos ir tamsos, skiria spalvas ir atspalvius, daiktų formą ir dydį, jų kiekį ir vietą erdvėje.

  • Klausos pojūčiai – vaikas girdi įvairius garsus – muziką, gamtos garsus, miesto šurmulį, žmonių kalbą, mokinasi juos skirti.

  • Skonio pojūčiai – vaikai ragauja ir bando atskirti įvairių produktų ir maisto skonį.

  • Uoslės pojūčiai – vaikai įkvepia ir mokosi skirti įvairius aplinkos kvapus.

  • Lietimo pojūčiai – vaikai liesdami pajaučia įvairių medžiagų faktūrą, skirtingų formų ir dydžių daiktų paviršių, glosto gyvūnus, apkabina artimus jiems žmones.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock


Pateikiu efektyviausių žaidimų pavyzdžius. Šie žaidimai ne tik labai patinka vaikams, bet ir juos yra labai paprasta paruošti.

  • Sensorinės dėžės – galima įdėti į dėžę akmenukų, įvairių lapų, dėlionės detalių, sagų, raidžių ir skaičių (medinius, plastmasinius), pupelių ir įvairių kruopų. Vaikams bus įdomiau, jei kiekviena dėžė bus teminė (pvz. statybos, gyvūnai, povandeninis pasaulis ir t.t – tam į dėžę reikia įdėti atitinkamus atributus, pvz., gyvūnus, mašinas).

  • Pojūčių kilimėliai – galima naudoti gamtinę medžiagą, įvairius audinius, kamštukus ir t.t. Tai yra ne tik žaidimas, bet ir masažas kojoms.

  • Sensoriniai maišeliai – į užspaudžiamus maišelius įpilti vaikų aliejuko arba plaukų želė ir šiek tiek vandens, nudažyti, įdėti blizgučių, minkštų mažų burbuliukų ir pan. Tai bus ir smagus užsiėmimas, ir masažas rankoms.

  • Piešimas pirštais – leiskite vaikams piešti pirštais, tai jiems yra nepakartojami pojūčiai! Galite naudoti specialiai piešimui pirštais skirtus dažus arba skystą guašą. Jei bijote, kad vaikas išsiteplios, pilkite dažus ant popieriaus lapo ir ant viršaus uždėkite maistinę plėvelę.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock


Linkiu smagių akimirkų ir nepakartojamų atradimų Jums ir Jūsų vaikams!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?