Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pažangūs 1-3 metų mažylių tėvai supranta, kad anksčiau pradėjus visapusišką vaiko lavinimą, jis vystosi sėkmingiau ir greičiau. Sudarę tinkamą ugdomąją aplinką mažyliui, mes suteikiame jam šansą realizuoti savo prigimtinį potencialą.

Tačiau ne visi žino, kas yra ankstyvasis ugdymas ir painioja jį su ankstyvuoju mokymu, kai nuo mažens tėvai siekia supažindinti vaiką su raidėmis, skaičiais, išmokyti skaityti ir rašyti, pradėti mokyti užsienio kalbos. Ankstyvasis ugdymas – tai įvairių krypčių sisteminių užsiėmimų su 1-3 metų vaikais organizavimas. Svarbiausia, ką reikia pabrėžti – medžiagos turinys ir užsiėmimų struktūra turi atitikti ankstyvojo amžiaus vaikų psichologinius ypatumus.

Užsiimant su pačiais mažiausiais vaikais, pagrindinį dėmesį reikia skirti sensoriniam vystymuisi ir kalbos raidai, aplinkos pažinimui, judesiui ir smulkiajai motorikai. Tačiau ne visi žino, kaip organizuoti tokio amžiaus užsiėmimus mažyliams, todėl atideda juos vėlesniam laikui. Pasiūlius veiklą, neatitinkančią vaiko amžiui, jis neturi galimybių susidoroti su ja, dėl to vaikui pasidaro neįdomu, o suaugusieji padaro išvadą, kad vaikui šis užsiėmimas nepatinka arba jis jam dar nepasiruošęs. Adekvačiai parinkus užduotis, sudaroma daugiau galimybių vaiko vystymuisi. Egzistuoja šiuolaikinės progresyvios metodikos, leidžiančios efektyviai organizuoti užsiėmimus su vaikais. Specialiai mažyliams sukurtos metodikos leidžia ugdyti vaikus greitai ir efektyviai. Pagrindinė suaugusiojo užduotis – sudominti mažylį.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock

Viena esminių ankstyvojo amžiaus vaikų lavinimo krypčių yra vaiko sensorinis (pojūčių) lavinimas. Vaiko pažinimas prasideda nuo aplinkos daiktų ir pasaulio reiškinių suvokimo. Visos kitos formos – įsiminimas, mąstymas, vaizduotė - yra sensorinių įspūdžių rezultatas.

Tačiau ne visi žino, kas yra ankstyvasis ugdymas ir painioja jį su ankstyvuoju mokymu.
Pedagogė Ilona ORLOVA

Mažus vaikus labai domina daiktų pasaulis. Suaugusiųjų užduotis – sudaryti sąlygas pilnavertei sensorinei aplinkai. Kokios sąlygos yra būtinos pilnaverčiam vaikų sensoriniam vystymuisi? Visų pirma, reikia suteikti kuo daugiau įvairių sensorinių įspūdžių. Tam reikia siūlyti vaikui įvairius lavinamuosius žaidimus ir žaisliukus, leisti vaikui eksperimentuoti su jais.

Reikia mokyti mažylį tikslingų veiksmų su daiktais – apžiūrėti, išgirsti, paliesti, paragauti. Tokiu būdu vaikai ne tik pajaučia daiktus ir jų savybes, bet ir įsimena, diferencijuoja naujas žinias apie daiktus ir reiškinius, išmoksta naudotis gautomis žiniomis įvairiose situacijose. Organizuodami sensorinius žaidimus, mes padedame vaikui pamatyti pasaulio grožį ir įvairiapusiškumą.

Apie sensorinį vystymąsi

Sensorinis vaiko vystymasis – tai yra jo pojūčių ugdymas. Pojūtis – aplinkinio pasaulio atspindėjimas sąmonėje, gebėjimas priimti, skirti ir įsisavinti aplinkinio pasaulio reiškinius. Pojūtis – pirminis žmogaus pažinimo šaltinis, kurio dėka susipažįstama su tokiomis daiktų savybėmis, kaip skonis ir kvapas, garsai, spalva, kietumas ir minkštumas, dydis, svoris ir temperatūra.

Sensorinių pojūčių rūšys:

  • Regos pojūčiai – vaikas mato kontrastą tarp šviesos ir tamsos, skiria spalvas ir atspalvius, daiktų formą ir dydį, jų kiekį ir vietą erdvėje.

  • Klausos pojūčiai – vaikas girdi įvairius garsus – muziką, gamtos garsus, miesto šurmulį, žmonių kalbą, mokinasi juos skirti.

  • Skonio pojūčiai – vaikai ragauja ir bando atskirti įvairių produktų ir maisto skonį.

  • Uoslės pojūčiai – vaikai įkvepia ir mokosi skirti įvairius aplinkos kvapus.

  • Lietimo pojūčiai – vaikai liesdami pajaučia įvairių medžiagų faktūrą, skirtingų formų ir dydžių daiktų paviršių, glosto gyvūnus, apkabina artimus jiems žmones.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock


Pateikiu efektyviausių žaidimų pavyzdžius. Šie žaidimai ne tik labai patinka vaikams, bet ir juos yra labai paprasta paruošti.

  • Sensorinės dėžės – galima įdėti į dėžę akmenukų, įvairių lapų, dėlionės detalių, sagų, raidžių ir skaičių (medinius, plastmasinius), pupelių ir įvairių kruopų. Vaikams bus įdomiau, jei kiekviena dėžė bus teminė (pvz. statybos, gyvūnai, povandeninis pasaulis ir t.t – tam į dėžę reikia įdėti atitinkamus atributus, pvz., gyvūnus, mašinas).

  • Pojūčių kilimėliai – galima naudoti gamtinę medžiagą, įvairius audinius, kamštukus ir t.t. Tai yra ne tik žaidimas, bet ir masažas kojoms.

  • Sensoriniai maišeliai – į užspaudžiamus maišelius įpilti vaikų aliejuko arba plaukų želė ir šiek tiek vandens, nudažyti, įdėti blizgučių, minkštų mažų burbuliukų ir pan. Tai bus ir smagus užsiėmimas, ir masažas rankoms.

  • Piešimas pirštais – leiskite vaikams piešti pirštais, tai jiems yra nepakartojami pojūčiai! Galite naudoti specialiai piešimui pirštais skirtus dažus arba skystą guašą. Jei bijote, kad vaikas išsiteplios, pilkite dažus ant popieriaus lapo ir ant viršaus uždėkite maistinę plėvelę.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė
© Adobe Stock


Linkiu smagių akimirkų ir nepakartojamų atradimų Jums ir Jūsų vaikams!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.