Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga

 (3)
Kas yra negerai su „W" sėdėjimo padėtimi? Taip sėdėti mėgsta ir kūdikiai, ir jau paaugę vaikai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„W" sėdėjimas yra blogiems įpročiams priskiriama netaisyklinga sėdėjimo padėtis, kai abi blauzdos ir šlaunys sudaro „W" raidę. Daugelis vaikų mėgsta taip atsisėsti žaisdami, tačiau vieniems ji nekenkia, o kitiems yra draudžiama. Kodėl, aiškinasi pedriaticservices.com.

Kai vaikai žaidžia sėdėdami kitose padėtyse, jie mokosi kontroliuoti ir sukinėti liemenį. Šie įgūdžiai reikalingi tam, kad vaikas tobulintų motorinius gebėjimus.

„W" sėdėjimas niekam nerekomenduojamas. Daugelis augančių vaikų žaisdami įsitaiso tokioje padėtyje, tačiau tėvai turėtų žinoti, kad dažnas toks sėdėjimas augimo metais gali ateityje tapti ortopedinių problemų priežastimi.

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kodėl vaikai sėdi „W" padėtyje?

Kiekvienas vaikas mėgsta žaisti, o kai visas dėmesys sutelktas į žaislą ar žaidimą, jiems nesinori galvoti apie pusiausvyros išlaikymą. Dažnai „W" padėtyje sėdintys vaikai renkasi ją dėl papildomo liemens ir klubų stabilumo, kuris leidžia lengviau manipuliuoti žaislu.

Sėdėdamas „W" padėtyje vaikas tvirtai įsitaiso, tiesiog „įsitvirtina". Tai leidžia jam žaisti su prieš jį esančiais žaislais, tačiau neleidžia sukinėti liemens ir keisti svorio centro (pasisukti ir pasiekti žaislų abiejose pusėse). Liemens sukinėjimas ir svorio centro keitimas į šonus leidžia vaikui palaikyti pusiausvyrą bėgiojant lauke ar žaidžiant žaidimų aikštelėje. Tai taip pat būtina rašant ar užsiimant kita veikla ant stalo paviršiaus.

Taigi, nesunku suprasti, kodėl tokia sėdėjimo padėtis daugeliui vaikų taip patinka, tačiau nuolatinis toks sėdėjimas gali užkirsti kelią brandesniems judesių modeliams, kurie būtini augančio vaiko motoriniams įgūdžiams.

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kodėl nereikėtų sėdėti „W" padėtyje?

Daugumai vaikų sėdėti „W" padėtyje apskritai neleistina. Tokia sėdėjimo poza gali būti žalinga vaikui, jeigu:

- esama ortopedinių problemų („W" sėdėjimas gali paskatinti klubo išnirimą, tad jeigu būta panašaus pobūdžio nuogąstavimų praeityje, tokia sėdėjimo padėtis apskritai vengtina);

- esama raumenų įtempimo („W" sėdėjimas tik dar labiau pablogins situaciją, nes ši padėtis ypač įtempia pakinklines sausgysles, klubų pritraukiamuosius raumenis, vidinius sukamuosius raumenis ir pėdų sausgysles, tad jeigu vaikas turi polinkį panašaus pobūdžio problemoms, skatinkite jį sėdėti kitoje pozoje);

- esama neurologinio pobūdžio sutrikimų ar sulėtėjęs vystymasis (jeigu vaikas turi padidėjusį raumenų tonusą (hipertoniją, spazmiškumą), „W" sėdėjimas gali skatinti neįprastus judesių modelius, renkantis kitas sėdėjimo pozas būtų vystomi pageidautini judėjimo modeliai).

Kadangi sėdint minėtoje padėtyje liemuo nesusukinėja, vaikas mažiau linkęs siekti žaislų lenkdamas kūną, o dešinėje pusėje esančių daiktų siekia dešine ranka, o kairėje - kaire ranka.

Pabandykite sėdėti įvairiose padėtyse. Atkreipkite dėmesį, kaip į jas atsisėdama, kaip iš jų atsistojama, ką reiškia išlaikyti pusiausvyrą. Daugelis judesių komponentų, kuriuos bandote skatinti vaiko judėjime, naudojami atsisėdant ir išeinant iš sėdimos padėties. Norint atsisėsti į „W" padėtį ar ją palaikyti, nereikia sukti liemens ar keisti svorio centro .

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kaip užkirsti kelią „W" sėdėjimui?

Veiksmingiausias (ir lengviausias) būdas užkirsti kelią su „W" sėdėjimo poza susijusioms problemoms - neleisti tokiai pozai tapti įpročiu. Turite užkirsti šiam įpročiui kelią dar prieš tai, kai vaikas išmoksta taip atsisėsti. Vaikai turėtų būti sodinami į alternatyvias padėtis. Jeigu vaikas vistiek atranda „W" sėdėjimo pozą, padėkite jam atsisėsti kitaip ar pasakykite „atremk savo kojas". Labai svarbu, kad būtumėte kaip įmanoma nuoseklesni.

Kai su vaiku žaidžiate ant grindų, laikykite jo kelius ir pėdas kartu, jeigu jis šliaužia rankomis ir keliais arba klūpo. Taip bus neįmanoma pereiti į „W" sėdėjimą. Vaikas atsisės arba į vieną pusę, arba ant savo pėdų, arba vadinamąja "turkiška" sėdėsena. Tada jam galima padėti atsisėsti į vieną pusę (skatinkite sėstis tiek į dešinę, tiek į kairę pusę). Šie modeliai reikalauja liemens sukimo ir svorio centro perkėlimo į šonus įgūdžių ir yra naudingi vaikui.

Jeigu vaikas vienas negali atsisėsti į jokią kitą padėtį išskyrus „W" pozą, pasitarkite su kineziterapeutais dėl alternatyvių pozicijų. Viena jų - sėdėjimas priešais sofą prieš save sudėjus kojas taip, kad glaustųsi pėdos. Mažas stalas ir kėdė - kita alternatyva.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.