Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga

 (3)
Kas yra negerai su „W" sėdėjimo padėtimi? Taip sėdėti mėgsta ir kūdikiai, ir jau paaugę vaikai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„W" sėdėjimas yra blogiems įpročiams priskiriama netaisyklinga sėdėjimo padėtis, kai abi blauzdos ir šlaunys sudaro „W" raidę. Daugelis vaikų mėgsta taip atsisėsti žaisdami, tačiau vieniems ji nekenkia, o kitiems yra draudžiama. Kodėl, aiškinasi pedriaticservices.com.

Kai vaikai žaidžia sėdėdami kitose padėtyse, jie mokosi kontroliuoti ir sukinėti liemenį. Šie įgūdžiai reikalingi tam, kad vaikas tobulintų motorinius gebėjimus.

„W" sėdėjimas niekam nerekomenduojamas. Daugelis augančių vaikų žaisdami įsitaiso tokioje padėtyje, tačiau tėvai turėtų žinoti, kad dažnas toks sėdėjimas augimo metais gali ateityje tapti ortopedinių problemų priežastimi.

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kodėl vaikai sėdi „W" padėtyje?

Kiekvienas vaikas mėgsta žaisti, o kai visas dėmesys sutelktas į žaislą ar žaidimą, jiems nesinori galvoti apie pusiausvyros išlaikymą. Dažnai „W" padėtyje sėdintys vaikai renkasi ją dėl papildomo liemens ir klubų stabilumo, kuris leidžia lengviau manipuliuoti žaislu.

Sėdėdamas „W" padėtyje vaikas tvirtai įsitaiso, tiesiog „įsitvirtina". Tai leidžia jam žaisti su prieš jį esančiais žaislais, tačiau neleidžia sukinėti liemens ir keisti svorio centro (pasisukti ir pasiekti žaislų abiejose pusėse). Liemens sukinėjimas ir svorio centro keitimas į šonus leidžia vaikui palaikyti pusiausvyrą bėgiojant lauke ar žaidžiant žaidimų aikštelėje. Tai taip pat būtina rašant ar užsiimant kita veikla ant stalo paviršiaus.

Taigi, nesunku suprasti, kodėl tokia sėdėjimo padėtis daugeliui vaikų taip patinka, tačiau nuolatinis toks sėdėjimas gali užkirsti kelią brandesniems judesių modeliams, kurie būtini augančio vaiko motoriniams įgūdžiams.

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kodėl nereikėtų sėdėti „W" padėtyje?

Daugumai vaikų sėdėti „W" padėtyje apskritai neleistina. Tokia sėdėjimo poza gali būti žalinga vaikui, jeigu:

- esama ortopedinių problemų („W" sėdėjimas gali paskatinti klubo išnirimą, tad jeigu būta panašaus pobūdžio nuogąstavimų praeityje, tokia sėdėjimo padėtis apskritai vengtina);

- esama raumenų įtempimo („W" sėdėjimas tik dar labiau pablogins situaciją, nes ši padėtis ypač įtempia pakinklines sausgysles, klubų pritraukiamuosius raumenis, vidinius sukamuosius raumenis ir pėdų sausgysles, tad jeigu vaikas turi polinkį panašaus pobūdžio problemoms, skatinkite jį sėdėti kitoje pozoje);

- esama neurologinio pobūdžio sutrikimų ar sulėtėjęs vystymasis (jeigu vaikas turi padidėjusį raumenų tonusą (hipertoniją, spazmiškumą), „W" sėdėjimas gali skatinti neįprastus judesių modelius, renkantis kitas sėdėjimo pozas būtų vystomi pageidautini judėjimo modeliai).

Kadangi sėdint minėtoje padėtyje liemuo nesusukinėja, vaikas mažiau linkęs siekti žaislų lenkdamas kūną, o dešinėje pusėje esančių daiktų siekia dešine ranka, o kairėje - kaire ranka.

Pabandykite sėdėti įvairiose padėtyse. Atkreipkite dėmesį, kaip į jas atsisėdama, kaip iš jų atsistojama, ką reiškia išlaikyti pusiausvyrą. Daugelis judesių komponentų, kuriuos bandote skatinti vaiko judėjime, naudojami atsisėdant ir išeinant iš sėdimos padėties. Norint atsisėsti į „W" padėtį ar ją palaikyti, nereikia sukti liemens ar keisti svorio centro .

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kaip užkirsti kelią „W" sėdėjimui?

Veiksmingiausias (ir lengviausias) būdas užkirsti kelią su „W" sėdėjimo poza susijusioms problemoms - neleisti tokiai pozai tapti įpročiu. Turite užkirsti šiam įpročiui kelią dar prieš tai, kai vaikas išmoksta taip atsisėsti. Vaikai turėtų būti sodinami į alternatyvias padėtis. Jeigu vaikas vistiek atranda „W" sėdėjimo pozą, padėkite jam atsisėsti kitaip ar pasakykite „atremk savo kojas". Labai svarbu, kad būtumėte kaip įmanoma nuoseklesni.

Kai su vaiku žaidžiate ant grindų, laikykite jo kelius ir pėdas kartu, jeigu jis šliaužia rankomis ir keliais arba klūpo. Taip bus neįmanoma pereiti į „W" sėdėjimą. Vaikas atsisės arba į vieną pusę, arba ant savo pėdų, arba vadinamąja "turkiška" sėdėsena. Tada jam galima padėti atsisėsti į vieną pusę (skatinkite sėstis tiek į dešinę, tiek į kairę pusę). Šie modeliai reikalauja liemens sukimo ir svorio centro perkėlimo į šonus įgūdžių ir yra naudingi vaikui.

Jeigu vaikas vienas negali atsisėsti į jokią kitą padėtį išskyrus „W" pozą, pasitarkite su kineziterapeutais dėl alternatyvių pozicijų. Viena jų - sėdėjimas priešais sofą prieš save sudėjus kojas taip, kad glaustųsi pėdos. Mažas stalas ir kėdė - kita alternatyva.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.