Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga

 (3)
Kas yra negerai su „W" sėdėjimo padėtimi? Taip sėdėti mėgsta ir kūdikiai, ir jau paaugę vaikai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„W" sėdėjimas yra blogiems įpročiams priskiriama netaisyklinga sėdėjimo padėtis, kai abi blauzdos ir šlaunys sudaro „W" raidę. Daugelis vaikų mėgsta taip atsisėsti žaisdami, tačiau vieniems ji nekenkia, o kitiems yra draudžiama. Kodėl, aiškinasi pedriaticservices.com.

Kai vaikai žaidžia sėdėdami kitose padėtyse, jie mokosi kontroliuoti ir sukinėti liemenį. Šie įgūdžiai reikalingi tam, kad vaikas tobulintų motorinius gebėjimus.

„W" sėdėjimas niekam nerekomenduojamas. Daugelis augančių vaikų žaisdami įsitaiso tokioje padėtyje, tačiau tėvai turėtų žinoti, kad dažnas toks sėdėjimas augimo metais gali ateityje tapti ortopedinių problemų priežastimi.

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kodėl vaikai sėdi „W" padėtyje?

Kiekvienas vaikas mėgsta žaisti, o kai visas dėmesys sutelktas į žaislą ar žaidimą, jiems nesinori galvoti apie pusiausvyros išlaikymą. Dažnai „W" padėtyje sėdintys vaikai renkasi ją dėl papildomo liemens ir klubų stabilumo, kuris leidžia lengviau manipuliuoti žaislu.

Sėdėdamas „W" padėtyje vaikas tvirtai įsitaiso, tiesiog „įsitvirtina". Tai leidžia jam žaisti su prieš jį esančiais žaislais, tačiau neleidžia sukinėti liemens ir keisti svorio centro (pasisukti ir pasiekti žaislų abiejose pusėse). Liemens sukinėjimas ir svorio centro keitimas į šonus leidžia vaikui palaikyti pusiausvyrą bėgiojant lauke ar žaidžiant žaidimų aikštelėje. Tai taip pat būtina rašant ar užsiimant kita veikla ant stalo paviršiaus.

Taigi, nesunku suprasti, kodėl tokia sėdėjimo padėtis daugeliui vaikų taip patinka, tačiau nuolatinis toks sėdėjimas gali užkirsti kelią brandesniems judesių modeliams, kurie būtini augančio vaiko motoriniams įgūdžiams.

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kodėl nereikėtų sėdėti „W" padėtyje?

Daugumai vaikų sėdėti „W" padėtyje apskritai neleistina. Tokia sėdėjimo poza gali būti žalinga vaikui, jeigu:

- esama ortopedinių problemų („W" sėdėjimas gali paskatinti klubo išnirimą, tad jeigu būta panašaus pobūdžio nuogąstavimų praeityje, tokia sėdėjimo padėtis apskritai vengtina);

- esama raumenų įtempimo („W" sėdėjimas tik dar labiau pablogins situaciją, nes ši padėtis ypač įtempia pakinklines sausgysles, klubų pritraukiamuosius raumenis, vidinius sukamuosius raumenis ir pėdų sausgysles, tad jeigu vaikas turi polinkį panašaus pobūdžio problemoms, skatinkite jį sėdėti kitoje pozoje);

- esama neurologinio pobūdžio sutrikimų ar sulėtėjęs vystymasis (jeigu vaikas turi padidėjusį raumenų tonusą (hipertoniją, spazmiškumą), „W" sėdėjimas gali skatinti neįprastus judesių modelius, renkantis kitas sėdėjimo pozas būtų vystomi pageidautini judėjimo modeliai).

Kadangi sėdint minėtoje padėtyje liemuo nesusukinėja, vaikas mažiau linkęs siekti žaislų lenkdamas kūną, o dešinėje pusėje esančių daiktų siekia dešine ranka, o kairėje - kaire ranka.

Pabandykite sėdėti įvairiose padėtyse. Atkreipkite dėmesį, kaip į jas atsisėdama, kaip iš jų atsistojama, ką reiškia išlaikyti pusiausvyrą. Daugelis judesių komponentų, kuriuos bandote skatinti vaiko judėjime, naudojami atsisėdant ir išeinant iš sėdimos padėties. Norint atsisėsti į „W" padėtį ar ją palaikyti, nereikia sukti liemens ar keisti svorio centro .

Mėgstamiausia vaikų sėdėjimo poza gali būti žalinga
© Vida Press

Kaip užkirsti kelią „W" sėdėjimui?

Veiksmingiausias (ir lengviausias) būdas užkirsti kelią su „W" sėdėjimo poza susijusioms problemoms - neleisti tokiai pozai tapti įpročiu. Turite užkirsti šiam įpročiui kelią dar prieš tai, kai vaikas išmoksta taip atsisėsti. Vaikai turėtų būti sodinami į alternatyvias padėtis. Jeigu vaikas vistiek atranda „W" sėdėjimo pozą, padėkite jam atsisėsti kitaip ar pasakykite „atremk savo kojas". Labai svarbu, kad būtumėte kaip įmanoma nuoseklesni.

Kai su vaiku žaidžiate ant grindų, laikykite jo kelius ir pėdas kartu, jeigu jis šliaužia rankomis ir keliais arba klūpo. Taip bus neįmanoma pereiti į „W" sėdėjimą. Vaikas atsisės arba į vieną pusę, arba ant savo pėdų, arba vadinamąja "turkiška" sėdėsena. Tada jam galima padėti atsisėsti į vieną pusę (skatinkite sėstis tiek į dešinę, tiek į kairę pusę). Šie modeliai reikalauja liemens sukimo ir svorio centro perkėlimo į šonus įgūdžių ir yra naudingi vaikui.

Jeigu vaikas vienas negali atsisėsti į jokią kitą padėtį išskyrus „W" pozą, pasitarkite su kineziterapeutais dėl alternatyvių pozicijų. Viena jų - sėdėjimas priešais sofą prieš save sudėjus kojas taip, kad glaustųsi pėdos. Mažas stalas ir kėdė - kita alternatyva.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?