Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką

 (5)
Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Eva klausia:

„Mano sūnui yra 1,8 m. Nuo maždaug metų jis pasidarė labai aktyvus, nenustygstantis, irzlus. Paskutiniuoju metu išvis labai nervingas, nuolat verkia, zirzia, isterikuoja (ne tik tada, kai negauna, ko nori, bet ir kai nesiseka kas nors, kai reikia rengtis, eiti iš namų ar grįžti namo, praustis, žodžiu, absoliučiai visose situacijose). Dažnai net nesuprantu, kodėl jis nervinasi, kartais darosi neramu, kad jam kažkas negerai. Pradėjau duoti raminančio sirupo - nepadeda. Kokiu atveju reikia kreiptis į specialistą?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Eva, Jūsų sūnui tikriausiai viskas gerai. Vienerių metų vaikas pradeda vis labiau suvokti save kaip atskirą žmogų ir vis aktyviau praneša pasauliui, ko nori ar nenori. Vainikuoja visa tai trejų metų krizė, kai į viską vaikas sako NE. Net kai jam siūlai saldainį.

Berniukas treniruoja visus savo raumenis, o jei neturi vietos ir galimybės išsikrauti, tampa irzlus ir piktas. Sudarykite jam sąlygas saugiai bėgioti, laipioti, griūti, vartytis, landžioti. Ir taip iki mokyklos.

Tokiems aktyviems vaikams padeda plaukimas, nes vanduo nuvargina ir kartu ramina, atpalaiduoja.

Išmokite masažo, ir kai berniukas per daug išdykauja, pasiūlykite jį pamasažuoti. Masažas gali būti linksma pasakėlė: pradėkite kurti linksmą pasaką masažuodama nugarą, vėliau pereikite prie kojų ir pėdų.
Labai svarbu sukurti ritmą su tuo pačiu miego, valgymo laiku. Skirkite laiko pereiti nuo vienos veiklos prie kitos. Priimkite vaiko nepasitenkinimą, atliepkite žodžiais: „Tau nesinori dabar eiti namo, norėtum pabūti lauke ir pažaisti, tau pikta, tačiau dabar jau turime eiti“, bet neleiskite jam įkristi į pykčio būseną. Pagarbiai, bet be jokių nuolaidžiavimų ir kompromisų visa kūno kalba parodykite, kad jis dabar turi eiti.

Leiskite rinktis: „Arba einame kartu savo kojytėmis, arba man teks tave nunešti. Ką renkiesi?"

Neleiskite rinktis taip: „Einame namo. Gerai?“, nes klausimas „Gerai?“ atveria kitą pasirinkimo variantą kurio jūs nenorite – „Ne, negerai“.

Kokiu atveju kreiptis į specialistą? Jei yra neramu ir nebegalite susitvarkyti kasdieninėse situacijose, tai nebelaukite ir ieškokite pagalbos.

Šiuo atveju vizitas pas šeimos gydytoją, konsultantą, draugę, kuri puikiai tvarkosi su aktyviu berniuku, padės suprasti, ar jo raida įprasta.

Nebijokite klausti, ieškoti pagalbos. Netiesa, kad moterys savaime, tarsi su genais, yra užprogramuotos žinoti, kaip auginti vaikus. Taip, mes turime švelnumo, jautrumo, bet žinios gaunamos tik stebint ir mokantis. Mokykitės, ieškokite, klauskite. Kantrybės, drąsos ir nuoseklumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?