Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką

 (5)
Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Eva klausia:

„Mano sūnui yra 1,8 m. Nuo maždaug metų jis pasidarė labai aktyvus, nenustygstantis, irzlus. Paskutiniuoju metu išvis labai nervingas, nuolat verkia, zirzia, isterikuoja (ne tik tada, kai negauna, ko nori, bet ir kai nesiseka kas nors, kai reikia rengtis, eiti iš namų ar grįžti namo, praustis, žodžiu, absoliučiai visose situacijose). Dažnai net nesuprantu, kodėl jis nervinasi, kartais darosi neramu, kad jam kažkas negerai. Pradėjau duoti raminančio sirupo - nepadeda. Kokiu atveju reikia kreiptis į specialistą?“

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Eva, Jūsų sūnui tikriausiai viskas gerai. Vienerių metų vaikas pradeda vis labiau suvokti save kaip atskirą žmogų ir vis aktyviau praneša pasauliui, ko nori ar nenori. Vainikuoja visa tai trejų metų krizė, kai į viską vaikas sako NE. Net kai jam siūlai saldainį.

Berniukas treniruoja visus savo raumenis, o jei neturi vietos ir galimybės išsikrauti, tampa irzlus ir piktas. Sudarykite jam sąlygas saugiai bėgioti, laipioti, griūti, vartytis, landžioti. Ir taip iki mokyklos.

Tokiems aktyviems vaikams padeda plaukimas, nes vanduo nuvargina ir kartu ramina, atpalaiduoja.

Išmokite masažo, ir kai berniukas per daug išdykauja, pasiūlykite jį pamasažuoti. Masažas gali būti linksma pasakėlė: pradėkite kurti linksmą pasaką masažuodama nugarą, vėliau pereikite prie kojų ir pėdų.
Labai svarbu sukurti ritmą su tuo pačiu miego, valgymo laiku. Skirkite laiko pereiti nuo vienos veiklos prie kitos. Priimkite vaiko nepasitenkinimą, atliepkite žodžiais: „Tau nesinori dabar eiti namo, norėtum pabūti lauke ir pažaisti, tau pikta, tačiau dabar jau turime eiti“, bet neleiskite jam įkristi į pykčio būseną. Pagarbiai, bet be jokių nuolaidžiavimų ir kompromisų visa kūno kalba parodykite, kad jis dabar turi eiti.

Leiskite rinktis: „Arba einame kartu savo kojytėmis, arba man teks tave nunešti. Ką renkiesi?"

Neleiskite rinktis taip: „Einame namo. Gerai?“, nes klausimas „Gerai?“ atveria kitą pasirinkimo variantą kurio jūs nenorite – „Ne, negerai“.

Kokiu atveju kreiptis į specialistą? Jei yra neramu ir nebegalite susitvarkyti kasdieninėse situacijose, tai nebelaukite ir ieškokite pagalbos.

Šiuo atveju vizitas pas šeimos gydytoją, konsultantą, draugę, kuri puikiai tvarkosi su aktyviu berniuku, padės suprasti, ar jo raida įprasta.

Nebijokite klausti, ieškoti pagalbos. Netiesa, kad moterys savaime, tarsi su genais, yra užprogramuotos žinoti, kaip auginti vaikus. Taip, mes turime švelnumo, jautrumo, bet žinios gaunamos tik stebint ir mokantis. Mokykitės, ieškokite, klauskite. Kantrybės, drąsos ir nuoseklumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.