Pasitikinčių savimi ir rūpestingų vaikų auginimo paslaptys

Dažnai girdime, kad laikai pasikeitė ir vertybės jaunimui jau turi visai kitokią reikšmę. Mums pasakojama apie siaubus, kai paaugliai pasineria į prastą elgesį, vedantį juos iš jiems numatyto šviesaus kelio.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Verta susimąstyti, ką gi mes, būdami tėvais, galime padaryti tam, kad užtikrintume savo vaikams galimybę klestėti ir rasti sėkmę gyvenime.

Štai keturi elementai ir galimas jų poveikis skatinant savybių ir vertybių vystymąsi vaikams augimo periodu.

1. Savikontrolė

Tikriausiai visi tėvai yra susidūrę su situacija, kai vaikas tampa neramus, netikėtai užsipuola kitą vaiką, be jokios priežasties supyksta ar pratrūksta pačiu netinkamiausiu metu. Toks elgesys liudija apie savikontrolės trūkumą, o vaikui augant tokių atvejų pasitaiko vis rečiau.

Savaime suprantama, tėvai, auginantys paauglius, šį klausimą pavadintų ginčytinu. Tiesa, kad paaugliams būdingi nuotaikų svyravimai ir nėra jokio reikalo pernelyg nerimauti, jei staiga ganėtinai aršiai trinktelima durimis. Tyrimai rodo, kad didžioji savikontrolės dalis sietina su priekine smegenų dalimi, kuri visiškai susiformuoja tik įkopus į trečiosios dešimties vidurį. Galima konstatuoti, kad kuo anksčiau mūsų vaikai gebės kontroliuoti savo mintis ir emocijas, tuo bus geriau.

Specialistų teigimu, vaikui gali padėti tėvai, modeliuodami geruosius savikontrolės įgūdžius. Jei tėtis ar mama greitai užsiliepsnoja, pradeda šaukti, netenka kantrybės, vaikas perims tokius elgesio įgūdžius. Štai dar keli patarimai, padėsiantys vaiką išmokyti kontroliuoti emocijas ir elgesį. Leiskite vaikams patekti į sudėtingesnes situacijas, kai jie išmoktų spręsti problemas ir susidoroti su nemalonumais. Suteikite vaikams galimybę padėti kitiems (tiek šeimos nariams, tiek ir kitiems asmenims), kad jie išmoktų patraukti į šalį savo norus ir pirmenybę teikti kitų poreikiams.

Ankstyvame amžiuje berniukai susiduria su savikontrolės trūkumo problema dažniau nei mergaitės (šis skirtumas mažėja įžengus į paauglystę). Tokie skirtumai susiję su tuo, kad berniukams pyktį pateikiame kaip vienintelį būdą išreikšti save. Taigi itin svarbu padėti berniukams ankstyvame amžiuje išmokti save kontroliuoti vengiant agresyvių ar smurtinių pykčio išraiškų. Puikiai tiks skaičiavimo iki dešimties metodas ar gilus kvėpavimas.

2. Savigarba

Savigarba – kur kas daugiau nei vien pasitikėjimas savimi. Tai susiję su sveiku savęs įvertinimo jausmu, kai žmogus iš tikrųjų į save žvelgia kaip į vertingą būtybę. Vaikas ar paauglys, kuris didžiuojasi esantis būtent toks, kur kas mažiau linkęs nerimauti dėl to, ką mano kiti.

Sveiką savigarbos kiekį turintis paauglys iš esmės yra laimingas, jo pasiekimai mokykloje geri, jis skiria dėmesio draugų, šeimos ir netgi nepažįstamųjų poreikiams. Be to, savigarbos jausmas jam padeda apsisaugoti nuo bendraamžių daromo spaudimo.

Norėdami padėti vaikui jausti didesnę savigarbą turite leisti jam savarankiškai priimti sprendimus. Savaime suprantama, kad bijome galimų vaiko klaidų, tačiau kito būdo atžalai išmokti tinkamų sprendimų paprasčiausiai nėra. Nekritikuokite vaiko per daug. Esame linkę taip elgtis turėdami itin didelių lūkesčių. Iš esmės dideli lūkesčiai nėra blogai, tačiau svarbu, kad jie neprasilenktų su realybe. Suvokite, ką jūsų vaikas pajėgus padaryti, ir puoselėkite jo stipriąsias puses tokiu būdu didindami jo pasitikėjimą savimi.

Nepamirškite tinkamai pagirti vaiko už pastangas. Jei sūnus ar dukra gavo gerą pažymį, neskubėkite jo girti už nuostabų protą. Kur kas geriau pagirti vaiką už darbą, kurį jis įdėjo tam, kad gautų gerą įvertinimą. Taigi vaikui gavus prastą pažymį tai reikš, kad jis kitam atsiskaitymui turi pasiruošti labiau, bet tai jokiais būdais nereiškia, kad jis nėra protingas.

Privalome savęs paklausti, ar nesame linkę berniukų ir mergaičių vertinti skirtingai, kalbant apie pasitikėjimą savimi. Berniukai dažniausiai pasižymi didesne savigarba nei mergaitės. Iš dalies tai susiję su spaudimu, kurį mergaitės patiria dėl būtinybės atrodyti patraukliai.

Tyrimai rodo, kad tėvai linkę taikyti jėga grįstą metodą. Išsiaiškinkite, ką jūsų vaikas mėgsta labiausiai. Ar jam patinka mokytis, sportuoti, o galbūt jam didelį džiaugsmą suteikia tarpasmeniniai santykiai? Galite reikšmingai padidinti vaiko savigarbą, jei lavinsite jo stipriąsias puses ir mokysite vertinti sunkų darbą, vedantį pasiekimų link.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.