Pasitikinčių savimi ir rūpestingų vaikų auginimo paslaptys

Dažnai girdime, kad laikai pasikeitė ir vertybės jaunimui jau turi visai kitokią reikšmę. Mums pasakojama apie siaubus, kai paaugliai pasineria į prastą elgesį, vedantį juos iš jiems numatyto šviesaus kelio.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Verta susimąstyti, ką gi mes, būdami tėvais, galime padaryti tam, kad užtikrintume savo vaikams galimybę klestėti ir rasti sėkmę gyvenime.

Štai keturi elementai ir galimas jų poveikis skatinant savybių ir vertybių vystymąsi vaikams augimo periodu.

1. Savikontrolė

Tikriausiai visi tėvai yra susidūrę su situacija, kai vaikas tampa neramus, netikėtai užsipuola kitą vaiką, be jokios priežasties supyksta ar pratrūksta pačiu netinkamiausiu metu. Toks elgesys liudija apie savikontrolės trūkumą, o vaikui augant tokių atvejų pasitaiko vis rečiau.

Savaime suprantama, tėvai, auginantys paauglius, šį klausimą pavadintų ginčytinu. Tiesa, kad paaugliams būdingi nuotaikų svyravimai ir nėra jokio reikalo pernelyg nerimauti, jei staiga ganėtinai aršiai trinktelima durimis. Tyrimai rodo, kad didžioji savikontrolės dalis sietina su priekine smegenų dalimi, kuri visiškai susiformuoja tik įkopus į trečiosios dešimties vidurį. Galima konstatuoti, kad kuo anksčiau mūsų vaikai gebės kontroliuoti savo mintis ir emocijas, tuo bus geriau.

Specialistų teigimu, vaikui gali padėti tėvai, modeliuodami geruosius savikontrolės įgūdžius. Jei tėtis ar mama greitai užsiliepsnoja, pradeda šaukti, netenka kantrybės, vaikas perims tokius elgesio įgūdžius. Štai dar keli patarimai, padėsiantys vaiką išmokyti kontroliuoti emocijas ir elgesį. Leiskite vaikams patekti į sudėtingesnes situacijas, kai jie išmoktų spręsti problemas ir susidoroti su nemalonumais. Suteikite vaikams galimybę padėti kitiems (tiek šeimos nariams, tiek ir kitiems asmenims), kad jie išmoktų patraukti į šalį savo norus ir pirmenybę teikti kitų poreikiams.

Ankstyvame amžiuje berniukai susiduria su savikontrolės trūkumo problema dažniau nei mergaitės (šis skirtumas mažėja įžengus į paauglystę). Tokie skirtumai susiję su tuo, kad berniukams pyktį pateikiame kaip vienintelį būdą išreikšti save. Taigi itin svarbu padėti berniukams ankstyvame amžiuje išmokti save kontroliuoti vengiant agresyvių ar smurtinių pykčio išraiškų. Puikiai tiks skaičiavimo iki dešimties metodas ar gilus kvėpavimas.

2. Savigarba

Savigarba – kur kas daugiau nei vien pasitikėjimas savimi. Tai susiję su sveiku savęs įvertinimo jausmu, kai žmogus iš tikrųjų į save žvelgia kaip į vertingą būtybę. Vaikas ar paauglys, kuris didžiuojasi esantis būtent toks, kur kas mažiau linkęs nerimauti dėl to, ką mano kiti.

Sveiką savigarbos kiekį turintis paauglys iš esmės yra laimingas, jo pasiekimai mokykloje geri, jis skiria dėmesio draugų, šeimos ir netgi nepažįstamųjų poreikiams. Be to, savigarbos jausmas jam padeda apsisaugoti nuo bendraamžių daromo spaudimo.

Norėdami padėti vaikui jausti didesnę savigarbą turite leisti jam savarankiškai priimti sprendimus. Savaime suprantama, kad bijome galimų vaiko klaidų, tačiau kito būdo atžalai išmokti tinkamų sprendimų paprasčiausiai nėra. Nekritikuokite vaiko per daug. Esame linkę taip elgtis turėdami itin didelių lūkesčių. Iš esmės dideli lūkesčiai nėra blogai, tačiau svarbu, kad jie neprasilenktų su realybe. Suvokite, ką jūsų vaikas pajėgus padaryti, ir puoselėkite jo stipriąsias puses tokiu būdu didindami jo pasitikėjimą savimi.

Nepamirškite tinkamai pagirti vaiko už pastangas. Jei sūnus ar dukra gavo gerą pažymį, neskubėkite jo girti už nuostabų protą. Kur kas geriau pagirti vaiką už darbą, kurį jis įdėjo tam, kad gautų gerą įvertinimą. Taigi vaikui gavus prastą pažymį tai reikš, kad jis kitam atsiskaitymui turi pasiruošti labiau, bet tai jokiais būdais nereiškia, kad jis nėra protingas.

Privalome savęs paklausti, ar nesame linkę berniukų ir mergaičių vertinti skirtingai, kalbant apie pasitikėjimą savimi. Berniukai dažniausiai pasižymi didesne savigarba nei mergaitės. Iš dalies tai susiję su spaudimu, kurį mergaitės patiria dėl būtinybės atrodyti patraukliai.

Tyrimai rodo, kad tėvai linkę taikyti jėga grįstą metodą. Išsiaiškinkite, ką jūsų vaikas mėgsta labiausiai. Ar jam patinka mokytis, sportuoti, o galbūt jam didelį džiaugsmą suteikia tarpasmeniniai santykiai? Galite reikšmingai padidinti vaiko savigarbą, jei lavinsite jo stipriąsias puses ir mokysite vertinti sunkų darbą, vedantį pasiekimų link.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?