Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mūsų dukra, dar nesulaukusi nė dvejų metukų, buvo skridusi 21 kartą. Kai kurie ilgesni, kiti trumpesni ar jungtiniai skrydžiai. Sūnus, kuriam visai nesenai suėjo dveji metai, jau pabuvojo Dominikos Respublikoje, Italijoje, Maltoje, Turkijoje, Vokietijoje.

Puikiai žinau, kaip nelengva kelionei pasiruošti, juk kartais net išvykti iš namų tampa misija neįmanoma. Daugelyje sričių, kaip ir keliaujant su vaikais, labai svarbu kontroliuoti situaciją, norint, kad viskas sektųsi ir pavyktų puikiai. Kontroliuoti situaciją įmanoma kelionei tobulai pasiruošus.

Kelionės metu

Ne veltui vaikų psichologai teigia – rami mama = ramus vaikas. Svarbiausia, ką jums reikia žinoti, tai kad jūsų niekas neteisia ir negalvoja, kad esate blogi tėvai. Visi supranta, kad specialiai savo vaiko nežnaibote ir nelaikote alkano tam, kad panervintumėte šalia sėdinčius bendrakeleivius. Svarbiausia savimi pasitikėti, nekreipti dėmesio į kitų žvilgsnius ar replikas, visą dėmesį ir rūpestį sutelkti į mažyliui.

Sunkiausias yra pakilimo ir nusileidimo laikotarpis, nes, kaip ir jums, vaikams užgula ausis. Tai ir nemalonu, ir gali būti skausminga. Aš, kol maitinau pati, stengiausi būtent tai ir daryti kylant ir leidžiantis, nes stipriai ryjant ausys „atkrenta", jau nekalbant apie tai, kad vaikas jaučiasi ramus ir saugus.

Vienas pastebėjimas iš asmeninės patirties: palaukite, kol lėktuvas bus ant pakilimo tako ir pradės įsibėgėti. Vieno skrydžio metu vaiką pradėjau maitinti lėktuvui pajudėjus nuo kišenės ir kol lėktuvas sulaukė savo eilės kilti, vaikas jau buvo pavalgęs ir laimingas...

Nemaitinančios krūtimi vaikui gali pasiūlyti gerti iš buteliuko. Svarbiausia, kad jis rytų. Yra dar vienas triukas: ausytes uždengti delnais arba plastikinėmis vienkartinėmis stiklinėmis. Kitaip sakant, sudaryti šiokį tokį oro vakuumą. Žinau, kad kai kas į ausytes deda vatą, esu bandžiusi ir aš, bet negaliu patvirtinti, kad tai padeda ausims „neužkristi“.

Jei vaikas verkia kylant, leidžiantis ar oro duobių metu, tikėtina, kad jam skauda ausis, tad prispauskite delnų vidumi ausis taip, kad sudarytumėte vakuumą ir staigiai atleiskite. Pakartokite kelis kartus. Jei jūsų vaikas jau pakankamai didelis ir žino, kaip pūsti nosį, suimkite jo nosį taip, kad nepraeitų oras ir liepkite pūsti.

Užimtumas. Pasirūpinkite vaiko užimtumu iš anksto (žaislai, knygelės, išmaniosios technologijos). Jums gali taip nepasisekti, kaip kartą pasisekė mums – dukra 9 valandų skrydyje 8 valandas miegojo! Kitais atvejais, tenka su vaiku užsiimti ir palaikyti gerą nuotaiką. Jei jau naudojatės išmaniaisiais įrenginiais, iš anksto, dar turėdami wi-fi, atsisiųskite naujų žaidimų, filmukų. Dažnai užimtumo priemonių būna ir lėktuvuose: nuo spalvinimo knygelių iki žaidimų.

Persėdimas. Tarptautiniuose oro uostuose, o taip pat jau ir Vilniuje (valio!) yra bendrojo naudojimo vežimėliai, kuriais galima naudotis laukiant persėdimo arba privažiavimui iki pat lėktuvo, nes savąjį vežimėlį teks atiduoti prie įlaipinimo vartų. Jeigu jų nematote, tiesiog paprašykite aptarnaujančio personalo.

Sėdėjimo lėktuve vietos. Jau turbūt žinote, kad vaikams iki 2 metų lėktuvo bilietai nekainuoja (gali kainuoti bagažas ar oro uosto mokesčiai). Galbūt dar nežinote, kad yra specialios vietos keliaujantiems su kūdikiais. Skrendant nedideliais lėktuvais ir iki 5 valandų, tai neaktualu, bet tie, kurie ketinate skristi per vandenynus, 7 ir daugiau valandų, pasidomėkite apie tėvams su kūdikiais skirtas sėdėjimo vietas. Jos labai graibstomos ir jas ne visada lengva gauti.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu
© Asmeninio albumo nuotrauka

Registruodamiesi į skrydį ieškokite vietos vidurinėje eilėje prie avarinių išėjimų arba paprašykite skrydžio registratorių būtent šių vietų. Tai platesnė kėdžių juosta lėktuve prieš pat sienelę. Ant šios sienelės ištiesiama lentyna, stiuardai atneša lopšį, kuris pritvirtinamas ir kuriame galima migdyti kūdikį. Atsimenu, skrendant į Ameriką, dukra, būdama 7 mėnesių, puikiai ten tilpo, o skrendant atgal, kai jai jau buvo virš 8 mėnesių, miegojo iškišusi arba surietusi kojas. Vis patogiau nei tėvams ant rankų.

Atvykus

Keliavimo po šalį ar miestą atžvilgiu, pirmas ir patogiausias pasirinkimas – automobilio nuoma. Automobilinės kėdutės vaikams yra privalomos visame pasaulyje. Dažniausiai jos kainuoja papildomai, nors mums keletą kartų yra pasisekę jas gauti nemokamai. Gali tekti pakloti kažką švaraus ir medvilninio. Mes esame gavę tokio stovio ir išvaizdos kėdučių, kad nei pats ten norėtum sėdėti, nei, tuo labiau, sodinti savo mažo, švaraus angeliuko. Dauguma jų – sintetinės, tad ypač šiltuose kraštuose vaikas gali prakaituoti.

Antras pasirinkimas – turas autobusu (dažniausiai tai būna dviaukščiai, kartais atviru stogu autobusai, su audio gidu, važiuojantys lankomiausių vietų maršrutu, į kuriuos galima bet kada įlipti/ išlipti). Su tokiais, mano nuomone, patogiausia ir geriausia apžiūrėti didmiesčius, kur susipažinimui su miestu skiriama nedaug laiko. Vežimėlyje vaiką galima migdyti pačiame autobuse, o kol vaikas miega, ramiai keliaujame savo maršrutu. Arba atvirkščiai, atėjus vaiko miego laikui, išlipame, vežimėlyje bevaikščiodami vaiką migdome, o atsikėlus, sėdame atgal į autobusą ir tęsiame savo pažintinę kelionę. Taip mes su savo vaiku/ais esame apžiūrėję Stambulą, Niujorką, Londoną.

Poilsinėse kelionėse logistika dažniausiai būna pasirūpinta, tad belieka (atsakingai) mėgautis saule, vandeniu ir, tikėtina, nealkoholiniais kokteiliais.

Sugrįžus

Grįžę kurį laiką jausite nuovargį, net jei keliavote netoli. Įspūdžiai, emocijos, pasikeitusi dienotvarkė vargina, tačiau labai svarbu išlaikyti pačius geriausius prisiminimus. Tai padaryti padės fotoalbumas, sukurtas kompiuteryje arba, kaip dabar labai madinga, atspausdintos knygos pavidalu. Galbūt trumpas kelionės video klipas su jūsų mėgstamiausia daina fone, o galbūt kelionės nuotraukų peržiūra su artimaisiais ar draugais. Mūsų vaikams labai patinka žiūrėti kelionių video klipus, kuriuos pasigaminame po kiekvienos kelionės, pasirinkę kelionės vietą ar progą atspindinčią dainą. Jie mielai varto ir foto knygas, tačiau jas, žinoma, reikia pasaugoti nuo riebaluotų ir dar negrabių rankyčių. Kelionės su šeima yra neįkainojami prisiminimai, kuriuos verta saugoti ir branginti.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu
© Asmeninio albumo nuotrauka

Pasiruošimo kelionei atmintinė

Dokumentai. Vaiko pasas galioja dvejus metus, jei jis išduotas iki vaikui sueina 5 metai. Tai gana trumpas laikotarpis, turint galvoje, kad keliaujant už Europos Sąjungos ribų, pasas iki grįžtamojo skrydžio dienos turi galioti pusę metų. Pavyzdžiui, Turkija nėra Europos Sąjunga, ten keliauti mes planuojame birželį, ir nors mano sūnaus pasas galioja iki rugpjūčio, aš turiu jį pakeisti nauju, nes jis turėtų galioti bent iki gruodžio mėnesio. Paso išdavimas vaikui iki 18 metų bendra tvarka (per vieną mėnesį) kainuoja 21,50 Eur. Jei keliaujate vienas su savo vaiku ir jūsų pavardės skiriasi, reikalingas vaiko gimimo liudijimas, išverstas į anglų kalbą ir patvirtintas notaro.

Apsilankymas pas vaiko gydytoją. Kad būtų ramiau, prieš kiekvieną ilgesnę kelionę, vedu vaiką pas gydytoją bendrai apžiūrai, tyrimams atlikti, jei tokie reikalingi, kaip ir tiesiog bendrai konsultacijai apie galimas rizikas šalyse, į kurias keliaujame. Gydytojas gali patarti, kokias gydomąsias ar pirmos pagalbos priemones vertėtų vežtis kartu. Aš visuomet pasiimu vaistų nuo temperatūros.

Skiepai. Į šalis, kuriose prastos higienos sąlygos arba siaučia maliarija, geltonasis drugys, su vaikais mes nekeliavome, bet jeigu jūsų tikslas kiek egzotiškesnis, būtina pasidomėti skiepais, kuriems dažnai reikia 4 – 6 savaičių imunitetui susidaryti. Keliaujant su savimi svarbu turėti visų šeimos narių tarptautinius skiepų pasus.

Daiktų sąrašas. Nepatingėkite ir pasidarykite reikalingų kelionei daiktų sąrašą. Kaip ne kaip, keliaujate su mažu vaiku, už kurį esate visiškai atsakingi ir jei patys pamiršite įsidėti patogius batus – vaikščiosite su nepatogiais, o štai jei vaikui įdėsite naujus, gražius, puikiai nuotraukose atrodančius batukus, bet jie bus nepatogūs, kelionė nemaloniai apkars. Štai bazinis daiktų vaikui sąrašas:

Sauskelnės (įprastos ir skirtos pliuškentis vandenyje);

Drėgnos servetėlės;

Paklotas sauskelnių keitimui (jei šį pamiršite, aukokite savo šaliką ar pleduką, juk neguldysite pusnuogio vaiko ant neaišku kuo valyto sauskelnių keitimo stalo);

Čiulptukas (geriau ne vienas);

Vaistai nuo temperatūros, kitos medicinos priemonės;

Higienos priemonės (kremas nuo iššutimų, kremas nuo saulės, talkas, kitos įprastai naudojamos priemonės);

Rūbai (jei jūsų keliautojui iki 6 mėnesių ir jis dar nesupurvina kelių komplektų per dieną, nepersistenkite su krūva rūbų, svarbiausia turėti kepurę, seilinuką);

Buteliukai, indeliai, šaukštai;

Vaikiškas maistas (tiek tyrelių, tiek vandens buteliukuose kiekis nenormuojamas, kaip suaugusiems, tačiau svarbu viską turėti šalia ir vienoje vietoje, nes reikės sudėti patikrinimui per rentgeną);

Nešioklė.

Saugių ir ramių visiems kelionių!

Monika OLIV
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.