Psichologė: kodėl vaikas tėčio klauso, o mamos – ne?

 (19)
Sunerimusi mama klausia patarimo: ką daryti, kad jos dvejų metų sūnelis klauso tėčio, o jos – ne? Atrodo, ir supranta, ką mama sako prisižada pasitaisyti, bet apsisukęs ir vėl neklauso...
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ieva klausia:

„Laba diena, auginu sūnų 2 metukų, ir kuo toliau, tuo labiau mes nebesusikalbame, tėčio jis klauso, o manęs – ne.

Pagal savo amžių jis yra nepaprastai gabus, žiūri į akis, kai jam aiškini, kad taip elgtis negalima. Aš jo klausiu: „Ar supranti?“,o  jis man sako: „Suprantu, myliu tave, mamyte, klausysiu“, bet tik kelios sekundės praeina ir vėl tas pats neklausymas.

Kaip protingai pasielgti su vaiku, kad ne tik tėčio klausytų, kaip prikaltas, bet ir mamos?“

Atsako individualiosios psichologijos konsultantė Nerilė Norkūnė, www.ipi.lt.

Skaitydama jūsų laišką girdžiu jūsų didelį norą sutarti su sūnumi ir suprantu apmaudą ir nusivylimą kai tai nepavyksta. Vaikai labai jautrūs ir akyli, o ypač gabūs vaikai.

Sekdami mūsų elgesį ir reakcijas jie atsirenka kaip bendrauti su kuriuo suaugusiuoju žmogumi. Jei vieno klauso, o kito – ne, vadinasi, tiedu suaugusieji elgiasi su vaiku skirtingai. Jūsų sūnus jau yra įgudęs bendravimo „specialistas" ir yra atradęs savo būdus, kaip susitarti su kiekvienu iš jūsų.

Rašote, kad sūnus tėčio klauso. Šioje situacijoje siūlyčiau jums bandyti pastebėti vyro elgesį, atkreipti dėmesį ką jis daro kitaip nei jūs, kokios yra jo reakcijos į vaiko elgesį. Tai nėra lengvas ir greitas procesas. Gali būti, kad pradėjus stebėti atrodys, kad elgiatės taip pat, kaip tėtis, o vaikas vis tiek jūsų neklauso, tačiau tai nereiškia, kad iš tiesų pasielgėte ar sureagavote taip pat. Vaikas gali girdėti tuos pačius žodžius iš abiejų tėvų, tačiau ištarus juos skirtinga intonacija, vaikas gauna skirtingą informaciją.

Galbūt bendraujant su jumis vaikui nėra aišku, kas nustato taisykles – jis ar jūs?... Gali būti, kad tam tikrais elgesio būdais, mimikomis ir reakcijomis Jūs parodote vaikui, kad nesate tikra, ar jūs „vadovaujate paradui“, ar vaikas.

Ar nebūna taip, kad išgirdęs kaip jį sudrausmina tėtis vaikas žino, kad tėtis nejuokauja ir tikrai išliks tvirtas savo sprendime, o tą patį pasakiusi mama gali ir nusileisti...

Tėvai neturėtų vaikų versti paklusti jėga, bet gali išmokyti juos bendradarbiauti.
Nerilė NORKŪNĖ

Ieva, kartais vaikai mus provokuoja savo netinkamu, erzinančiu elgesiu, tam kad gautų dėmesio. Ką tuomet darote? Turbūt susierzinate? Tai natūrali tėvų reakcija. Susierzinę tėvai nuolat kartoja „baik", „nustok", „liaukis", „kiek kartų tau galiu kartoti" ir pan., Neretai tai baigiasi pakeltu tonu ar net pliaukštelėjimu. Kuomet nuolat kartojame ką ir kaip vaikas turi daryti jis tiesiog „nustoja girdėti" kas jam sakoma. Tokiu savo elgesiu tėvai įsivelia į jėgos kovą su vaiku. Tėvų įsivėlimas į jėgos kovą moko vaiką suprasti, kad jis neturi kreipti į juos dėmesio tol kol jie nepakels balso ar net pliaukštelės. Jei tėvai nori, kad vaikais nustotų kažką daryti, reikia nenusileisti tol, kol reikalavimas bus įvykdytas. Beje, labai svarbus momentas drausminant vaiką yra tai, kad vaiką drausminti ar reikalauti turite draugiškai ir maloniai. Ramus ir tvirtas mamos reikalavimas duos tikrai efektyvesnių rezultatų nei pakeltas tonas ar pliaukšėjimas. Vienas iš būdų pasitikrinti ar esate įsitraukę į jėgos kovą – įsiklausyti į savo balsą. Jėgos kovai dažniausiai būdingi pikti žodžiai ir pakeltas tonas, o tvirtumą išduoda ramus, pasitikintis ir draugiškas balso tonas.

Tėvai neturėtų vaikų versti paklusti jėga, bet gali išmokyti juos bendradarbiauti. Jūsų sūnus, nors jam tik dveji, taip pat nori jaustis įtakingas, reikšmingas, tad labai svarbu, kad jis atrastų aiškias vietas, kur jis pats gali daryti sprendimus.

Psichologė: kodėl vaikas tėčio klauso, o mamos – ne?
Vienas iš būdų pasitikrinti ar esate įsitraukę į jėgos kovą – įsiklausyti į savo balsą. Jėgos kovai dažniausiai būdingi pikti žodžiai ir pakeltas tonas, o tvirtumą išduoda ramus, pasitikintis ir draugiškas balso tonas.
© Vida Press

Galima suteikti vaikui pozityvios kontrolės, leidžiant jam pasirinkti. Pvz. „Suprantu, kad nenori miegoti ir norisi žaisti, bet žaisliukams taip pat laikas miegoti. Gali juos surinkti dabar arba po vakarienės." „ Suprantu, kad nenori praustis, nes esi labai pavargęs, bet negali eiti miegoti murzinas. Kaip norėtum praustis, vonioje ar po dušu?"

Jūs nustatote vaikui ribas, kas suteikia kontrolės jums, o leidimas rinktis suteikia šiek tiek kontrolės vaikui. Dvejų metų vaikas taip pat gali turėti ir pareigų: susitvarkyti žaislus, apsirengti, šiek tiek padedamas, padėti iškraustyti pirkinius ir pan. Suprantu, kad nelengva, o ir apmaudu, kad jūsų mylimas sūnus ignoruoja jūsų reikalavimus, autoritetu pasirinkdamas tėtį. Tačiau nenuleiskite rankų, turite puikų pavyzdį namuose –  savo vyrą, iš kurio galite mokytis. Kalbėkitės, tarkitės, bandykite ir tikrai tikiu, kad jums pavyks.

Linkiu daug pozityvių emocijų jūsų šeimai ir gražių santykių su sūnumi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?

Tik 9 sakiniai, bet juose telpa visa motinystės ir tėvystės esmė

Apie vaikų auklėjimą yra prirašyta tonos knygų, tačiau svarbiausia esmė telpa vos į 9 sakinius. Štai jie.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.

Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.

Žvilgsnis į Kalėdų Senelio dovanų maišą: geidžiamiausi vaikų rinkiniai

Laukdami gražiausios metų šventės galvojame apie mums brangius žmones, o ypač apie savo mylimiausius vaikus – kokia dovana nudžiuginsime juos stebuklingą Kalėdų rytą?

Trečiųjų metų krizė: kaip tinkamai sureaguoti į netinkamą vaiko elgesį (1)

Dažnai girdime sakant, jog pirmoji paauglystė prasideda vos trijų. Jaunus tėvelius tai gali gerokai neraminti. Išsireiškimas „trečiųjų metų krizė“ plačiai vartojamas, tačiau taip ir nepaaiškinama, kaip elgtis tėvams atšventus trečiąjį gimtadienį.

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams (1)

2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?