Rūta Lapė: vaikų auginimo teorijų gausybė – kaip jose nepasiklysti?

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie vaikų auginimo teorijų gausybę ir bandymą nepasiklysti jose.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kol dar nebuvau mama, net negalėjau pagalvoti, kad pasaulyje egzistuoja šitokia galybė skirtingų teorijų, kaip teisingai auginti vaikus. Ir juo labiau, kad jos visos galėtų būti kategoriškai priešingos viena kitai - vienose siūloma migdyti ir maitinti kūdikius pagal griežtą grafiką, kitose gi šitai draudžiama, ir primygtinai siūloma vien tik stebėti vaiko poreikius. Taigi kuri tiesa pati teisingiausia?

Kai gimė mano pirmagimis Mykolas, aš visų pirma susižavėjau Gina Ford ir jos bestseleriu tapusia knyga „Sveiko kūdikio dienotvarkė". Man tiko viskas, ką ji siūlė - o ypač griežtas maitinimo ir migdymo grafikas (knygoje, beje, netgi yra tiksliai parašyta, kada pati mama turėtų rasti laiko pusryčiams). Labai džiaugiausi, jog kažkas už mane ir mano vaiką nusprendė, kada mums keltis, kada eiti miegoti, ir kada maitintis. O labiausiai už viską žavėjo mintis kuo anksčiau pripratinti vaiką išmiegoti visą naktį.

Nereikia nė sakyti, kad viską vykdydama su didžiuliu entuziazmu garsiosios britų seselės teoriją netrukus paverčiau sėkminga mūsų su Mykolu gyvenimo patirtimi - mažylis jau trijų mėnesių kuo puikiausiai išmiegodavo visą naktį.

Minučių tikslumu pagal savo grafiką mes gyvenome pusantrų metų, kol sulaukėme brolio Motiejaus. Ir nežinau kodėl, tačiau gimus antrajam sūnui ši teorija man nebeatrodė tokia reikšminga, nors ir negaliu pasakyti, kad nusivyliau tomis mintimis.

Ko gero mane iš griežtų G. Ford vėžių išmušė vienas atsitiktinai interneto platybėse perskaitytas straipsnio epizodas. Viena Afrikos gentis lankiusi mergina aprašė pačios matytą tokį buitinį vaizdelį - genties moteris įprastą dieną dirbo lauko darbus, ant peties ir liemens parištoje skaroje miegojo kūdikis. Staiga ji ramiai sau praskleidžia skarą, kūdikis nusišlapina ant žemės, ir ji toliau sau dirba. Keliautoja paklausė moters, iš kur ji sužinojo, kad kūdikį kaip tik tą akimirką prispaudė gamtinis reikaliukas. Moteris nesupratusi jos nuostabos atsakė - o iš kur jūs sužinote, kai patys užsinorite?

Perskaičiusi tai tiesiog netekau amo. Vadinasi, ta moteris, ištisą parą nešiodama savo kūdikį prigludusį prie savęs, žino ne tik tai, kada jis nori valgyti ar miegoti, bet ir kada užsimano šlapintis. Teko pripažinti - man tai nesuvokiamai aukštas pilotažas, nes aš, matyt, nesu tokia jautri mama, ir ko gero ne tik to, bet ir daugybės kitų dalykų neįstengiau pajausti, nes praleidau daugybę laiko žvilgčiodama į laikrodį ir skaičiuodama iki pietų ar vakarienės likusias minutes.

Nežinau ar tik dėl to, tačiau Motiejų aš jau auginu, sakykime, šiek tiek atsipalaidavusi. Dabar jau žinau, kaip greitai auga kūdikiai, todėl visus dešimt mėnesių man visai nesunku atsikelti porą kartų per naktį, kad mažylis pasisotintų.

Ko gero, kiekviena mama pasirenka vaikų auginimo modelį pagal savo charakterį - pagal tai, kaip jos pačios gyveno iki tampant mamomis, ir kaip joms lengviausia išlaviruoti tarp gausybės buities darbų jomis tapus.

Ir aš vis dar nežinau, kuri vaikų auginimo teorija yra geriausia. Tik matau, jog kaip bebūtų, kiekviena mama pasirenka savąjį kelią, ir visų vaikai kažkaip užauga. Nagrinėdama gausybę teorijų aš supratau tik dvi taisykles, kuriomis būtų pravartu vadovautis kiekvienai mamai - tai nebūti kategoriškoms ir klausyti širdies.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.