Seneliai gyvena ilgiau, jeigu padeda rūpintis anūkais

 (3)
Paaiškėjo nauja priežastis, kodėl seneliams vertėtų dažniau leisti laiką su savo vaikaičiais!
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Naujausio Šveicarijos ir Vokietijos mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, kurio rezultatai skelbiami leidinyje „Evolution and Human Behavior", seneliai, kurie padeda auginti anūkus, gyvena ilgiau už tuos, kurie to nedaro.

Tyrime dalyvavo 500 žmonių, kurių amžius nuo 70 iki 103 metų. Tyrimo metu bandyta išsiaiškinti skirtumus tarp tų senelių, kurie kartkartėmis pasirūpindavo savo vaikaičiais, ir tų, kurie niekada to nedarydavo, taip pat ir tų, kurie nebuvo seneliai, tačiau kartais pasirūpindavo kitais savo aplinkos vaikais, rašo „Science Daily".

Paaiškėjo, kad savo vaikaičiais besirūpinantys senoliai gyvena ilgiau. Pusė jų buvo gyvi praėjus dešimtmečiui nuo pirmojo interviu, kuris vyko 1990 metais. Tuo tarpu pusė tyrimo dalyvių, kurie niekam nepadėjo, mirė praėjus penkeriems metams po interviu. Anūkų neturintys senyvo amžiaus žmonės taip pat gyveno maždaug trejais metais ilgiau, jeigu rūpinosi kitų žmonių vaikais, lyginant su tais, kurie niekuo nesirūpino.

Regis, galima daryti išvadą, kad rūpinimasis kitais suteikia vyresnio amžiaus žmonėms priežastį ilgiau gyventi. Vis dėlto, būtų gerai, jeigu vien to pakaktų. Adaptyvaus racionalumo centro Maxo Plancko žmogaus raidos institute direktorius Ralphas Hertwigas įsitikinęs: „Pagalbos nevertėtų suprasti kaip ilgesnio gyvenimo panacėjos. Panašu, kad saikingas rūpinimasis kitais teigiamai veikia sveikatą. Vis dėlto, ankstesni tyrimai parodė, kad intensyvus įsitraukimas į pagalbą kelia įtampą, kas neigiamai veikia tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą".

Kitaip tariant, seneliai neturi rūpintis anūkais intensyviai, tai turi būti daroma su saiku, kartais seneliams turime leisti pailsėti!

Šis tyrimas priskirtinas prie šūsnies ankstesniųjų, kurių rezultatai rodo, kad senelių su vaikaičiais leidžiamas laikas teigiamai veikia jų pačių sveikatą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.