Skaitytojos patirtis: kaip užauginti sveikus ir laimingus vaikus

Vienas pirmųjų dalykų, kurį sužinojau studijuodama mediciną, kad medicina – tai labiau menas nei mokslas. Ta pati taisyklė galioja ir auginant vaikus. Savo patirtimi dalijasi skaitytoja Inga.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šį dalyką įsisavinau kur kas vėliau, nei tapau pediatre, iš karto, vos tik susilaukiau vaikų. Kadangi augau namuose, kuriuose mama buvo tikrų tikriausia menininkė (dažai, drobės ir visa kita), man mokslo ir meno sąveika nekėlė visiškai jokios nuostabos.

Tiek vaikų auginimui, tiek ir mediko darbui būtinas visą gyvenimą trunkantis mokymasis. Dirbu gydytoja 11 metų ir jau penkerius metus esu mama. Galiu drąsiai pasakyti, kad kiekvieną dieną tenka sužinoti ką nors naujo apie abi šias sritis.

Štai 10 svarbiausių pamokų, kurias išmokau:

1. Būti čia ir dabar

Išmanieji telefonai, planšetės ir nešiojamieji kompiuteriai tapę neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Šie prietaisai neretai palengvina mūsų gyvenimą, suteikia galimybę paprasčiau susisiekti su draugais ir šeimos nariais, gyvenančiais kitose šalyse, leidžia dirbti patogiai, būnant namuose, paskambinti paaugliui, kuris išėjo į vakarėlį, rašo mother.ly. Vis dėlto tie patys prietaisai gali ne juokais bloginti gyvenimo kokybę ir pakirsti mūsų siekį bendrauti.

Turite atsijungti nuo prietaisų, jei norite užmegzti ryšį su vaikais. Šis patarimas neretai tampa tikrų tikriausiu iššūkiu, tačiau aš asmeniškai keliu sau tikslą kiekvieną dieną rasti laiko išjungti telefoną, palikti jį kitame kambaryje ar tiesiog stengiuosi tam tikrą laikotarpį jo neimti į rankas. Tuo metu mėginu apie jį pamiršti ir laiką leisti čia ir dabar, būti su vaikais. Rekomenduoju išmėginti tokį dalyką visiems.

2. Apsišarvuoti kantrybe

Jūsų vaikas valgys, miegos, vaikščios, nustos čiulpęs nykštį, atsisės ant puoduko. Vaikų augimas ir vystymasis – tai procesas, ne varžybos.

Pasistenkite nelyginti savo vaiko vystymosi su draugų vaikais ir netgi su kitais savo vaikais. Kiekvienas vaikas yra unikalus, todėl būtina sekti unikalia jo fizinio ir psichologinio vystymosi trajektorija.

3. Kai kantrumas tampa geriausiu vaistu

Ar tai būtų ausies infekcija, ar pilvo diegliai, mokymasis sėdėti ant puoduko ar vaikščioti – kartais tiesiog būtina palaukti. Galime rasti būtų, kurie padės vaikui jaustis patogiau, bet ne visada galima rasti įrankį, tinkamą suremontuoti tai, kas sugedo, ar pagreitinti procesus, kurie, kaip mums atrodo, vyksta per lėtai. Žinau, kaip sudėtinga matyti negaluojantį vaiką, kai vargina karščiavimas, sloga, vėmimas ar virškinimo sutrikimai.

Kartais, kai užklumpa tokio pobūdžio vargai ir imu mąstyti labiau kaip mama, o ne kaip gydytoja, taip pat jaučiu poreikį rasti nusiraminimą. Skambinu savo bičiuliams pediatrams, prašau jų priminti man, kad visa tai – normalūs procesai, ir nėra jokių būdų padėti vaikui, išskyrus rūpestį ir meilę.
Žmogaus organizmas – neįtikėtinas kūrinys, o vaikai pasižymi gebėjimu greitai atsigauti. Kartais pagrindine gydytojo rekomendacija tampa laukimas. Taigi pasaulyje, kuriame beveik visose srityse nuolat tikimasi spartumo, būtina rasti vietos kantrumui.

4. Ankstyvas gerųjų įpročių formavimas

Pradedant geru miegu, sveiku maistu ir baigiant tinkamomis manieromis ir vertybėmis – visiems šiems dalykams pagrindą kloti būtina kuo anksčiau. Viena mano pacientė kartą manęs paklausė, kada vaiką galima pradėti mokyti gerų manierų. Atsakiau, kad tai daryti būtina nuo pat pirmos dienos.

Vaikai atkartoja suaugusiųjų elgesį. Su antrąja puse elkitės maloniai ir pagarbiai, tada vaikai natūraliai išmoks su savo draugais elgtis lygiai taip pat. Namuose nesikeikite, jei nenorite, kad trimetis jūsų vaikas elgtųsi taip pat. Nepamirškite mandagumo žodžių ir frazių – vaikai išmoks šiuos žodžius ir nepamirš jų. Dar nė nekalbantys mažyliai jau gali paprašyti ir padėkoti tai darydami rankų gestais ir ženklų kalba. Svarbiausia nepamiršti, kad tėvai yra įtakingiausi savo vaikų elgesio modelio formuotojai.

5. Gebėjimas mėgautis akimirka

Ši taisyklė itin aktuali, kai vaikas dar visai mažas. Svarbu sugebėti mėgautis net ir nesmagiomis akimirkomis, juk jos taip pat gali būti gražios ir neabejotinai yra unikalios. Savaime suprantama, džiūgaujame ir būname neįtikėtinai laimingi, kai atžala žengia pirmuosius žingsnius ar ištaria pirmąjį žodį. Vis tik neretai iš pirmo žvilgsnio ne tiek reikšmingi įvykiai gali mus labai sujaudinti, jei tik skirsime pakankamai laiko jais pasidžiaugti.

Vienos tokių akimirkų man – tai galimybė būnant automobilyje klausytis, kaip dainuoja mano berniukai. Mėgaujuosi stebėdama, kaip gatvėje jie sustoja tam, kad pakeltų nuo žemės lapą, tokiomis akimirkomis apima itin malonus jausmas. Nepakartojamas ir jausmas, kai jie savo mažytėmis rankutėmis mane apkabina linkėdami labos nakties. Žaviuosi matydama, kaip jie noriai dalinasi mėgstamiausiu žaislu, nors jų taip elgtis nė nebuvo paprašyta. Girdėti jų juoką, skaityti jiems knygas, išklausyti jų užduodamus klausimus. Šios trumputės akimirkos suteikia gyvenimui ypatingų spalvų ir nepakartojamo žavesio. Jokiais būdais visų šių dalykų negalima vertinti kaip savaime suprantamo fakto.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.