Suaugusieji dažnai to nebemoka, o vaikai daro kasdien

 (8)
Tikriausiai esate girdėję pasakymą, kad vaikai yra tėvų mokytojai. Ko mes, suaugusieji, galime pasimokyti iš savo vaikų?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Tu dar mažas ir nieko nesupranti", „Paūgėk, tada galėsi mane pamokyti"... Prisipažinkime, kad šiuos moralus vaikams esame girdėję ar sakę ne kartą. Tačiau ar kartais susimąstėme, kad maži vaikai taip pat gali būti mūsų mokytojai? Kad mes, baigusieji ne po vieną Universitetą, dirbantys prestižinius darbus, taip pat galime kai ko pasimokyti iš savo dvimečių, trimečių ar penkiamečių?

Jūsų dėmesiui - penki dalykai, kurių mes galime pasimokyti iš savo mažųjų:

Džiaugtis gyvenimu

Vaikai yra džiaugsmingos, linksmos ir mielos būtybės. Buvo paskaičiuota, kad vaikai per dieną juokiasi iki 400 kartų! O suaugusieji sugeba juoktis per dieną... 15 kartų. Juokas - sveikata, geros emocijos, tarpusavio bendravimo „klijai", todėl juokimės kaip galima dažnai. Džiaukimės mažais dalykais, pastebėkime tai, kas pozityvu, ir mūsų veidus dažniau nuskaidrins šypsena.

Išlikti smalsiems

Kodėl dangus yra mėlynas? Kodėl paukščiai turi sparnus, o žmonės - ne? Vaikai per dieną užduoda daugybę klausimų, jiems smalsu, jie nori žinoti, atrasti naujų, jiems nežinomų dalykų. Gaila, kad mes, suaugusieji, nesame tokie. Tačiau galime tokiais tapti! Nesidrovėkime klausti, ko nežinome, juk ir patarlė byloja, jog „kvailų klausimų nebūna".

Žaisti - naudinga

Vaikai labai mėgsta žaisti - paplūdimyje, konstruodami, myluodami lėles... Žaidimas yra svarbiausias mažų vaikų „darbas". Vaikai labai mėgsta, jei kartu su jais žaidžia ir suaugusieji. Tam puikiai tinka ir stalo žaidimai, ir judrūs žaidimai gryname ore. Deja, bėda ta, kad suaugusieji neretai ieško dingsčių, kaip „nusimuilinti" nuo žaidimų su vaikais. Esą tai tuščias laiko švaistymas, neįdomu, nuobodu... Anaiptol. Yra ne viena priežastis, dėl ko suaugusiesiems sveika žaisti „Monopolį", kortomis ar sudėlioti dėlionę iš 1000 detalių. Žaidimai skatina kūrybiškumą, gebėjimą koncentruotis ir spręsti iškilusias problemas, be to, dovanoja smagių akimirkų ir stiprina šeimos ryšius.

Nebijoti klysti

Prisimenate, kaip vaikas mokėsi žengti pirmuosius žingsnius? Priėjęs prie slenksčio, du kartus krito, vėl kėlėsi, atsargiai dėjo vieną koją, kitą, kol jam pavyko. Taip, jis verkė, pyko, kad jam nesiseka, bet jis nesustojo bandyti. Kilo, ėjo, kol pasiekė tikslą. Darykite ir jūs taip! Nebijokite suklysti, nebijokite nesėkmių. Pergalių nebūna be praradimų. Prisiminkite save, kai buvote maži. Į kurį medį jums labiausiai norėjosi įlipti? Taip, į tą patį didžiausią ir šakočiausią. Nebijokite siekti savo tikslų, nebijokite rizikuoti. Nugalėkite baimę klysti ir tikrai įkopsite į aukščiausią viršūnę.

Mėgautis šia diena

Apie vaikus neretai sakoma, kad jie gyvena čia ir dabar, šią akimirką, negalvodami apie rytojų. Vaikai ir džiaugiasi, ir liūdi, ir myli visa širdimi, o ne truputį. Vaikas apsikabina mamą ir tą akimirką ji priklauso tik jam, o jis - jai. Jie tarsi du kūnai ir viena siela. Tuo tarpu mes, suaugusieji, kai mus apsikabina vaikas, neretai nesugebame būti tokie - mūsų galvoje verda šimtai minčių, nemokame visiškai atsiriboti nuo rūpesčių. Mėgaukimės šia diena, šia akimirka, būkime su vaikais čia ir dabar. Turbūt, esate girdėję metaforą apie vaivorykštę ir darbus? Kol rodysite vaikui vaivorykštę, jūsų darbai niekur nepabėgs, o štai vaivorykštė tikrai nepalauks jūsų, kol baigsite dirbti ir sumanysite ją parodyti vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?