Suaugusieji dažnai to nebemoka, o vaikai daro kasdien

 (8)
Tikriausiai esate girdėję pasakymą, kad vaikai yra tėvų mokytojai. Ko mes, suaugusieji, galime pasimokyti iš savo vaikų?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Tu dar mažas ir nieko nesupranti", „Paūgėk, tada galėsi mane pamokyti"... Prisipažinkime, kad šiuos moralus vaikams esame girdėję ar sakę ne kartą. Tačiau ar kartais susimąstėme, kad maži vaikai taip pat gali būti mūsų mokytojai? Kad mes, baigusieji ne po vieną Universitetą, dirbantys prestižinius darbus, taip pat galime kai ko pasimokyti iš savo dvimečių, trimečių ar penkiamečių?

Jūsų dėmesiui - penki dalykai, kurių mes galime pasimokyti iš savo mažųjų:

Džiaugtis gyvenimu

Vaikai yra džiaugsmingos, linksmos ir mielos būtybės. Buvo paskaičiuota, kad vaikai per dieną juokiasi iki 400 kartų! O suaugusieji sugeba juoktis per dieną... 15 kartų. Juokas - sveikata, geros emocijos, tarpusavio bendravimo „klijai", todėl juokimės kaip galima dažnai. Džiaukimės mažais dalykais, pastebėkime tai, kas pozityvu, ir mūsų veidus dažniau nuskaidrins šypsena.

Išlikti smalsiems

Kodėl dangus yra mėlynas? Kodėl paukščiai turi sparnus, o žmonės - ne? Vaikai per dieną užduoda daugybę klausimų, jiems smalsu, jie nori žinoti, atrasti naujų, jiems nežinomų dalykų. Gaila, kad mes, suaugusieji, nesame tokie. Tačiau galime tokiais tapti! Nesidrovėkime klausti, ko nežinome, juk ir patarlė byloja, jog „kvailų klausimų nebūna".

Žaisti - naudinga

Vaikai labai mėgsta žaisti - paplūdimyje, konstruodami, myluodami lėles... Žaidimas yra svarbiausias mažų vaikų „darbas". Vaikai labai mėgsta, jei kartu su jais žaidžia ir suaugusieji. Tam puikiai tinka ir stalo žaidimai, ir judrūs žaidimai gryname ore. Deja, bėda ta, kad suaugusieji neretai ieško dingsčių, kaip „nusimuilinti" nuo žaidimų su vaikais. Esą tai tuščias laiko švaistymas, neįdomu, nuobodu... Anaiptol. Yra ne viena priežastis, dėl ko suaugusiesiems sveika žaisti „Monopolį", kortomis ar sudėlioti dėlionę iš 1000 detalių. Žaidimai skatina kūrybiškumą, gebėjimą koncentruotis ir spręsti iškilusias problemas, be to, dovanoja smagių akimirkų ir stiprina šeimos ryšius.

Nebijoti klysti

Prisimenate, kaip vaikas mokėsi žengti pirmuosius žingsnius? Priėjęs prie slenksčio, du kartus krito, vėl kėlėsi, atsargiai dėjo vieną koją, kitą, kol jam pavyko. Taip, jis verkė, pyko, kad jam nesiseka, bet jis nesustojo bandyti. Kilo, ėjo, kol pasiekė tikslą. Darykite ir jūs taip! Nebijokite suklysti, nebijokite nesėkmių. Pergalių nebūna be praradimų. Prisiminkite save, kai buvote maži. Į kurį medį jums labiausiai norėjosi įlipti? Taip, į tą patį didžiausią ir šakočiausią. Nebijokite siekti savo tikslų, nebijokite rizikuoti. Nugalėkite baimę klysti ir tikrai įkopsite į aukščiausią viršūnę.

Mėgautis šia diena

Apie vaikus neretai sakoma, kad jie gyvena čia ir dabar, šią akimirką, negalvodami apie rytojų. Vaikai ir džiaugiasi, ir liūdi, ir myli visa širdimi, o ne truputį. Vaikas apsikabina mamą ir tą akimirką ji priklauso tik jam, o jis - jai. Jie tarsi du kūnai ir viena siela. Tuo tarpu mes, suaugusieji, kai mus apsikabina vaikas, neretai nesugebame būti tokie - mūsų galvoje verda šimtai minčių, nemokame visiškai atsiriboti nuo rūpesčių. Mėgaukimės šia diena, šia akimirka, būkime su vaikais čia ir dabar. Turbūt, esate girdėję metaforą apie vaivorykštę ir darbus? Kol rodysite vaikui vaivorykštę, jūsų darbai niekur nepabėgs, o štai vaivorykštė tikrai nepalauks jūsų, kol baigsite dirbti ir sumanysite ją parodyti vaikui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.