Suaugusieji dažnai to nebemoka, o vaikai daro kasdien

 (8)
Tikriausiai esate girdėję pasakymą, kad vaikai yra tėvų mokytojai. Ko mes, suaugusieji, galime pasimokyti iš savo vaikų?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Tu dar mažas ir nieko nesupranti", „Paūgėk, tada galėsi mane pamokyti"... Prisipažinkime, kad šiuos moralus vaikams esame girdėję ar sakę ne kartą. Tačiau ar kartais susimąstėme, kad maži vaikai taip pat gali būti mūsų mokytojai? Kad mes, baigusieji ne po vieną Universitetą, dirbantys prestižinius darbus, taip pat galime kai ko pasimokyti iš savo dvimečių, trimečių ar penkiamečių?

Jūsų dėmesiui - penki dalykai, kurių mes galime pasimokyti iš savo mažųjų:

Džiaugtis gyvenimu

Vaikai yra džiaugsmingos, linksmos ir mielos būtybės. Buvo paskaičiuota, kad vaikai per dieną juokiasi iki 400 kartų! O suaugusieji sugeba juoktis per dieną... 15 kartų. Juokas - sveikata, geros emocijos, tarpusavio bendravimo „klijai", todėl juokimės kaip galima dažnai. Džiaukimės mažais dalykais, pastebėkime tai, kas pozityvu, ir mūsų veidus dažniau nuskaidrins šypsena.

Išlikti smalsiems

Kodėl dangus yra mėlynas? Kodėl paukščiai turi sparnus, o žmonės - ne? Vaikai per dieną užduoda daugybę klausimų, jiems smalsu, jie nori žinoti, atrasti naujų, jiems nežinomų dalykų. Gaila, kad mes, suaugusieji, nesame tokie. Tačiau galime tokiais tapti! Nesidrovėkime klausti, ko nežinome, juk ir patarlė byloja, jog „kvailų klausimų nebūna".

Žaisti - naudinga

Vaikai labai mėgsta žaisti - paplūdimyje, konstruodami, myluodami lėles... Žaidimas yra svarbiausias mažų vaikų „darbas". Vaikai labai mėgsta, jei kartu su jais žaidžia ir suaugusieji. Tam puikiai tinka ir stalo žaidimai, ir judrūs žaidimai gryname ore. Deja, bėda ta, kad suaugusieji neretai ieško dingsčių, kaip „nusimuilinti" nuo žaidimų su vaikais. Esą tai tuščias laiko švaistymas, neįdomu, nuobodu... Anaiptol. Yra ne viena priežastis, dėl ko suaugusiesiems sveika žaisti „Monopolį", kortomis ar sudėlioti dėlionę iš 1000 detalių. Žaidimai skatina kūrybiškumą, gebėjimą koncentruotis ir spręsti iškilusias problemas, be to, dovanoja smagių akimirkų ir stiprina šeimos ryšius.

Nebijoti klysti

Prisimenate, kaip vaikas mokėsi žengti pirmuosius žingsnius? Priėjęs prie slenksčio, du kartus krito, vėl kėlėsi, atsargiai dėjo vieną koją, kitą, kol jam pavyko. Taip, jis verkė, pyko, kad jam nesiseka, bet jis nesustojo bandyti. Kilo, ėjo, kol pasiekė tikslą. Darykite ir jūs taip! Nebijokite suklysti, nebijokite nesėkmių. Pergalių nebūna be praradimų. Prisiminkite save, kai buvote maži. Į kurį medį jums labiausiai norėjosi įlipti? Taip, į tą patį didžiausią ir šakočiausią. Nebijokite siekti savo tikslų, nebijokite rizikuoti. Nugalėkite baimę klysti ir tikrai įkopsite į aukščiausią viršūnę.

Mėgautis šia diena

Apie vaikus neretai sakoma, kad jie gyvena čia ir dabar, šią akimirką, negalvodami apie rytojų. Vaikai ir džiaugiasi, ir liūdi, ir myli visa širdimi, o ne truputį. Vaikas apsikabina mamą ir tą akimirką ji priklauso tik jam, o jis - jai. Jie tarsi du kūnai ir viena siela. Tuo tarpu mes, suaugusieji, kai mus apsikabina vaikas, neretai nesugebame būti tokie - mūsų galvoje verda šimtai minčių, nemokame visiškai atsiriboti nuo rūpesčių. Mėgaukimės šia diena, šia akimirka, būkime su vaikais čia ir dabar. Turbūt, esate girdėję metaforą apie vaivorykštę ir darbus? Kol rodysite vaikui vaivorykštę, jūsų darbai niekur nepabėgs, o štai vaivorykštė tikrai nepalauks jūsų, kol baigsite dirbti ir sumanysite ją parodyti vaikui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?

Tik 9 sakiniai, bet juose telpa visa motinystės ir tėvystės esmė

Apie vaikų auklėjimą yra prirašyta tonos knygų, tačiau svarbiausia esmė telpa vos į 9 sakinius. Štai jie.

Mažų vaikų pojūčių ugdymas: pataria pedagogė

Šiuo metu ankstyvojo ugdymo idėjos vis labiau populiarėja. Apie jas pasakoja vaikų darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogė Ilona Orlova.

Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.

Žvilgsnis į Kalėdų Senelio dovanų maišą: geidžiamiausi vaikų rinkiniai

Laukdami gražiausios metų šventės galvojame apie mums brangius žmones, o ypač apie savo mylimiausius vaikus – kokia dovana nudžiuginsime juos stebuklingą Kalėdų rytą?

Trečiųjų metų krizė: kaip tinkamai sureaguoti į netinkamą vaiko elgesį (1)

Dažnai girdime sakant, jog pirmoji paauglystė prasideda vos trijų. Jaunus tėvelius tai gali gerokai neraminti. Išsireiškimas „trečiųjų metų krizė“ plačiai vartojamas, tačiau taip ir nepaaiškinama, kaip elgtis tėvams atšventus trečiąjį gimtadienį.

Didysis 2018 metų horoskopas visiems Zodiako ženklams (1)

2018-aisiais žvaigždės pataria tėvams kuo labiau pasistengti suprasti savo mažuosius, skirti jiems dėmesio ir laiko. Verčiau atsisakyti nereikalingų priekaištų, o štai nuoširdaus rūpesčio per daug nebus. Tuomet ne tik pagerės vaikų ir tėvų santykiai, bet ir padidės mažųjų savivertė, jie ims labiau pasitikėti savimi ir kitais, gerbs suaugusiuosius.

Išsiskirdamas su mama vaikas verkia: ką patars psichologė (3)

Išsiskiriant ar atsisveikinant su vaiku, kai mama išeina į darbą arba atvedus jį į darželį, neretai patiriama daug emocijų: vaikas verkia, nenori paleisti tėvų. Kaip elgtis panašiose situacijose, pataria psichologė.

Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.

Kokių vaikų auklėjimo paslapčių galime pasimokyti iš žydų (24)

Kone trečdalis Nobelio premijos laureatų, daugybė žinomų teisininkų, verslininkų, populiarių menininkų yra žydų tautybės. Žydų tautybė yra tarsi kokybės ženklas. Vieni jais žavisi, kiti pavydi, tačiau abejingųjų šiai tautai nėra. Kur slypi žydų tautos išskirtinumas?

Numerologė: kuo ypatingi vaikai, gimę bet kurio mėnesio 9, 18, 27 dienomis (1)

Numerologė Julija Kubiliūtė dalijasi su mumis savo žiniomis apie tai, kokią užkoduotą informaciją apie save atsineša tam tikrą mėnesio dieną gimdamas vaikas.

Mamos ir anytos nesutarimai dėl vaiko auginimo: ką patars specialistė (21)

Redakcija gavo jaunos mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo apie bendravimą su anyta, vaiko močiute. Mamai skaudu, kad anyta dažnai komentuoja vaiko auginimą ir taip tarsi nuvertina mamos pastangas.

Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras (2)

Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?