Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Mano vaikui 1 metai ir 7 mėnesiai. Vaikas muša tiek kitus vaikus žaidimų aikštelėse, tiek tėvus. Sudrausminus dar labiau supyksta ir tuomet krenta ant žemės, pradeda daužyti galvą į grindis. Kaip reikia elgtis tokiose situacijose? Kaip drausminti vaiką?“

Atsako psichologė Jolita Stipinienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija

Dėkoju už atvirą pasidalijimą savo mintimis ir jausmais. Suprantama, nėra jauku, kai vaiko elgesys toks neprognozuojamas. Tikiu, neramu galvojant, kad įtūžęs vaikas gali sužaloti pats save. Natūralu, kad kartu su nerimu tėvams kyla įvairiausių klausimų: ar tai normalu, kodėl jis taip elgiasi, negi jam pačiam neskauda galva grindis daužant?

Tiesa ta, kad mažylis, kuriam vieneri ar dveji, vis dar gana ribotai gali išreikšti savo poreikius ir jausmus. Tokio amžiaus vaikas jau daug ką supranta, daug ko nori, pageidauja, kad jo klausytų kiti, ir įsižeidžia, jeigu to nėra. Pavyzdžiui, pusantrų metų vaikas nori žaisti su kitais vaikais, bet dėl to, kad jam vis dar sunku dalintis žaislais ir dėl bendradarbiavimo gebėjimo stokos tas pats pusantrų metukų vaikas staiga gali supykti ir tą stiprų jausmą išreikšti taip, kaip geriausiai moka, t.y., fiziniais veiksmais: trankydamas savo galvą, mušdamas kitą vaiką ar suaugusį, kandžiojantis, stumdamas, kumščiuodamas. Kaip bebūtų, turbūt visi sutiksime: būti mažam ir nesuprastam yra labai sunku!

Žinoma, bet kokiu atveju netinkamą vaiko elgesį reiktų nedelsiant stabdyti įsiterpiant į jį. Jei mažylis muša kitus vaikus, patraukite jį iš žaidimo vietos. Stenkitės tai daryti be pykčio. Nebarkite vaiko, verčiau pirmosiomis akimirkomis pasistenkite suprasti, kodėl jis supyko. Nepasidalino žaislais? O gal jo nepriėmė žaisti kiti vaikai? Būdami jautrūs savo vaiko, kuris ką tik nuskriaudė kitą, atžvilgiu, nepamirškime ir to, kuris buvo nuskriaustas. Paguoskite nuskriaustą vaiką, tegul tą stebi ir jūsų mažylis. Tai padės jam suprasti, kad kitam skauda, kai jį muši. Jei netinkamas jūsų vaiko elgesys kartojasi, stenkitės visada būti netoli savo vaiko ir jam pradėjus mušti kitus vaikus, nedelsdama atitraukite jį nuo bendros veikos. Būkite kantri ir nuosekli: reikės nemažai laiko ir jūsų pastangų, kol mažylis išmoks pamoką: ,,Jei mušiu kitus, negalėsiu žaisti ir draugauti su kitais vaikais".

Galvos trankymas, kaip žinia, pakankamai paplitęs reiškinys tarp vaikų. Apie 15 proc. vaikų iki 3 metų turi tokį, suaugusiųjų akimis žvelgiant, keistą pomėgį.
Psichologė Jolita STIPINIENĖ

Jei vaikas muša jus, savo tėvus, pirmiausia reiktų patiems atsitraukti. Neleiskite vaikui Jūsų mušti! Jei tuo metu vaiką laikėte ant rankų, jį nuleiskite ant žemės. Jei elgesys kartojasi, paėjėkite tolyn nuo jo. Taip elgdamasi padėsite mažyliui suvokti, kad mušdamas mamą jis tą akimirką praranda jos glėbį, mamos buvimą greta. Atsitraukimo veiksmą būtinai pastiprinkite balsu: aiškiai ir ramiu balsu vaikui pasakykite, kad muštis negalima. Dalis specialistų rekomenduoja užuot naudojus atsitraukimo taktiką verčiau imti vaiką į glėbį ir laikyti jame tol, kol jis nurims. Kas labiau tinka jūsų šeimai, turite nuspręsti pati. Svarbu tai, kad ir vienu, ir kitu atveju reiktų kalbėtis su vaiku. Padėkite mažyliui atlaikyti savo paties jausmus, atspindėkite jo jausmą ir padėkite suprasti, kodėl jis jaučiasi taip, o ne kitaip: „Tu piktas, nes nenupirkau tau mašinėlės. Gal norėtum nupiešti, koks didelis tavo pyktis?" Taip elgdamiesi ne tik padėsime vaikui susivokti savo jausmuose, bet ir parodysime, kad yra kitų kelių nemaloniam jausmui sumažinti ir visai nebūtina muštis ar daužyti galvą.

Galvos trankymas, kaip žinia, pakankamai paplitęs reiškinys tarp vaikų. Apie 15 proc. vaikų iki 3 metų turi tokį, suaugusiųjų akimis žvelgiant, keistą pomėgį. Tenka pripažinti, kad toks veiksmas išties padeda vaikui išlieti stiprias emocijas. Kartu tai padeda jam patenkinti trūkstamo dėmesio poreikį. Galvos trankymas, žvelgiant vaiko akimis, gali būti tikrai veiksminga dėmesio siekimo priemonė, nes, pirma, tėvai dėl to sunerimsta, antra, dažniausiai iškart pripuola prie vaiko.

Vaikui galvą trankant bene svarbiausia atpažinti, ko vaikas siekia galvos trankymu ir ką jis gauna taip elgdamasis. Gal jūs iš karto paimate vaiką ant rankų ir jį guodžiate? Jam nusileidžiate ir leidžiate daryti tai, ko jis norėjo? Jei jūsų atsakymas „Taip", galima prielaida, kad toks vaiko elgesys kartosis ir, tikėtina, įsitvirtins kuriam laikui. Kaip to išvengti?

Jei jaučiame, kad galvos trankymu vaikas siekia dėmesio, mes turėtume reaguoti atvirkščiai nei jis tikisi, t.y., nekreipti dėmesio į tokį jo elgesį. Galima būtų išeiti į kitą kambarį ir palikti vaiką vieną prieš tai jam po galva padėjus kokį minkštą žaislą ar mažą pagalvėlę. Svarbu užtikrinti saugią aplinką vaikui, bet visai nebūtina mums žiūrėti, ką jis daro. Tikėtina, kad kai niekas jo nematys, greičiau blės ir elgesys, kuris jokios naudos nebeduoda. Tokiais atvejais vaiko negalima nei barti, nei bausti. Svarbu suprasti: pats vaikas dar yra per mažas valdyti savo elgesį.

Jei visgi galvos trankymas nėra dėmesio prašymas, nors tai ir kartojasi labai dažnai, galbūt vertėtų nuvykti pas specialistus, kurie suteiktų rekomendacijas, kaip reaguoti būtent kiekvienu konkrečiu atveju. Universali rekomendacija skambėtų taip: kai vaikas krenta ant grindų ir pradeda daužyti galvą į grindis, neleiskite jam to daryti. Tiesiog pakelkite vaiką nuo grindų ir stipriai apkabinkite. Fizinis apribojimas padės vaikui greičiau nurimti. Kai vaikas apimtas pykčio, jis negirdi ir net nesupranta, ko iš jo nori suaugęs. Verčiau apie tai, kaip reikėtų elgtis supykus, kalbėkitės tada, kai emocijos atslūgsta. Skirkite daugiau pozityvaus dėmesio vaikui tada, kai viskas gerai: kartu žaiskite, eikite pasivaikščioti, kalbėkitės, skaitykite pasakas ir pan. Tai mažins jo netinkamo elgesio pasireiškimo tikimybę ateityje ir stiprins jųdviejų ryšį.

Sėkmės ir kantrybės!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Maži vaikai ir nauji namai: ko nevalia pamiršti įsirengiant būstą

Įsikurti naujuose namuose labai smagu. Norisi ieškoti daiktų, kurie namams suteikia jaukumo – paveikslų, veidrodžių, kilimų, mažų ir didelių dekoro elementų, naujos patalynės ir kitų tekstilės gaminių, pagalvėlių ir pufų, indų ir t.t. Tačiau jei namuose kuriatės kartu su mažais vaikais, reikėtų kruopščiai apgalvoti kiekvieną sprendimą, atsižvelgiant į kiekvieną vaikams pasiekiamą kampą.

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".