Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu 2 metukų sūnų. Nusiskundimų neturiu, išskyrus tai, kad jis mėto daiktus. Tai vyksta nuolat. Ir gražiai žaisdamas, ir pykdamas mėto. Pvz., buteliuką ant žemės, TV distancinį pultelį ant žemės ir į televizorių, mašinėles. Prašau, patarkite, kokiu būdu galėčiau pakeisti šį jo elgesį“.

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Suprantamas mamos nerimas ir džiugu, kad ieškoma būdų, kaip iš viso to išeiti. Dvejų metų mažyliai yra labai smalsūs. Jie viską stengiasi išbandyti, patys paimti, nes jau gali savarankiškai judėti erdvėje. Kaip sugebėti išlaikyti pusiausvyrą tarp atsargumo ir drąsinimo?

Pradėkime nuo to, kad dvimetinukams būtina tyrinėti ir pažinti pasaulį. Tai pagrindinis jų darbas. Tik taip jie gali mokytis, tai yra būtina jų smegenų vystymuisi.

Žinoma, tėvų pareiga užtikrinti vaikų saugumą, t.y., savo mažylio žvilgsniu įvertinti namus ir padėti visus aštrius, dūžtančius daiktus taip, kad vaikas negalėtų jų pasiekti arba jų nematytų, pavyzdžiui, užrakinti spintelėje.

Svarbu tėvams įsitikinti, kad vaikas nepasieks ir nenumes jokių sunkių ar brangių daiktų. Tai padaryti yra tėvų darbas, nes dvejų metų mažyliai dar negeba savęs kontroliuoti ir numatyti galimų pavojų. Nepaisant to, jie jau yra pasirengę suprasti tėvų žinią, kuris jų elgesys tinkamas, o kuris ne. Vaikas mėto žaisliukus tikrai ne tam, kad Jus erzintų. Jis tai daro norėdamas suprasti, ką reiškia kritimas, lūžimas, dužimas. Taip jis mokosi pažinti pasaulį. Tyrinėdamas, kas galima, o kas ne, jis mokosi savarankiškumo.

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima.
Psichologė Daiva Čeponienė

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima. Ribas brėžti reikia ramiai, trumpai ir aiškiai. Dvimečiui yra labai sunku suprasti, kodėl tėvai gali paimti televizoriaus pultelį ir jį spaudyti, o jis to negali, kitaip tariant, kodėl kai tik jis paima pultelį, tėvai tuoj pat reikalauja jį padėti.

Pateiksiu Jums tris situacijas. Pagalvokite, kuri iš jų geriausia, taip pat pasvarstykite, kurioje iš jų Jūs pati norėtumėte būti, jei būtumėte vaikas.

Pirmoji: vaikas pradeda mėtyti žaislus ir mama nedelsdama suduoda vaikui per ranką, jog jis suprastų, kad daiktų mėtyti negalima.

Antroji: vaikas mėto žaislus, o mama rėkia, kad kitą kartą jis taip nebesielgtų.

Trečioji: vaikui elgiantis netinkamai, mama ramiai kalba: „Kai meti televizoriaus pultelį, nerimauju, kad jis gali sulūžti". Taip pat ramiu balsu paaiškina, kam skirtas šis daiktas. Tai padarius pultelis paimamas ir padedamas į saugią vietą. Vaiko dėmesys nukreipiamas kokiu nors kitu žaisliuku arba sūnus pakviečiamas užsiimti jam įdomia veikla.

Taigi, kuri situacija padėtų sukurti šiltus santykius su mažyliu ir tinkama kryptimi kreiptų jo elgesį? Manau, kad jau supratote, kaip turėtumėte pasielgti sūneliui elgiantis netinkamai.

Trečiojoje situacijoje yra nevaržomas mažylio noras tyrinėti pasaulį, bet brėžiamos aiškios ribos, kaip to negalima daryti. Be to, mama čia pati supranta, kad būtent ji yra atsakinga už tinkamos vaikui vietos sukūrimą, todėl ir daiktą, kurį nenorėtų matyti vaiko rankutėse, padeda atokiau.

Suprantama, norint išmokti reaguoti kitaip, prireiks daug kantrybės, bet, patikėkit, Jūsų pastangos nenueis veltui. Labai svarbu, kad ir kiti suaugę šeimos nariai į berniuko netinkamą elgesį reaguotų taip, kaip tai daryti renkatės Jūs. Taip padėtumėte vaikui greičiau suprasti, kas galima ir saugu, o kas ne.

Pabaigoje norisi akcentuoti, kad šio amžiaus vaikai sutelkia dėmesį į procesą, šiuo atveju į kritimą, nes jiems svarbu suprasti, kaip veikia pasaulis. Šį vaiko poreikį galite patenkinti saugiomis priemonėmis. Tam tinka molis, kinetinis smėlis, tešla, skambantys žaisliukai, minkšti kamuoliukai ir kt. Leiskite sūnui pažinti pasaulį saugioje ir jam pritaikytoje aplinkoje. Stebėdama sūnų žaidžiant ir jam susipažįstant su pasauliu drąsinkite jį, žavėkitės, palaikykite jo smalsumą, džiaukitės kartu atradimais, nes vaikui tai labai svarbu. Sėkmės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.