Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu 2 metukų sūnų. Nusiskundimų neturiu, išskyrus tai, kad jis mėto daiktus. Tai vyksta nuolat. Ir gražiai žaisdamas, ir pykdamas mėto. Pvz., buteliuką ant žemės, TV distancinį pultelį ant žemės ir į televizorių, mašinėles. Prašau, patarkite, kokiu būdu galėčiau pakeisti šį jo elgesį“.

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Suprantamas mamos nerimas ir džiugu, kad ieškoma būdų, kaip iš viso to išeiti. Dvejų metų mažyliai yra labai smalsūs. Jie viską stengiasi išbandyti, patys paimti, nes jau gali savarankiškai judėti erdvėje. Kaip sugebėti išlaikyti pusiausvyrą tarp atsargumo ir drąsinimo?

Pradėkime nuo to, kad dvimetinukams būtina tyrinėti ir pažinti pasaulį. Tai pagrindinis jų darbas. Tik taip jie gali mokytis, tai yra būtina jų smegenų vystymuisi.

Žinoma, tėvų pareiga užtikrinti vaikų saugumą, t.y., savo mažylio žvilgsniu įvertinti namus ir padėti visus aštrius, dūžtančius daiktus taip, kad vaikas negalėtų jų pasiekti arba jų nematytų, pavyzdžiui, užrakinti spintelėje.

Svarbu tėvams įsitikinti, kad vaikas nepasieks ir nenumes jokių sunkių ar brangių daiktų. Tai padaryti yra tėvų darbas, nes dvejų metų mažyliai dar negeba savęs kontroliuoti ir numatyti galimų pavojų. Nepaisant to, jie jau yra pasirengę suprasti tėvų žinią, kuris jų elgesys tinkamas, o kuris ne. Vaikas mėto žaisliukus tikrai ne tam, kad Jus erzintų. Jis tai daro norėdamas suprasti, ką reiškia kritimas, lūžimas, dužimas. Taip jis mokosi pažinti pasaulį. Tyrinėdamas, kas galima, o kas ne, jis mokosi savarankiškumo.

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima.
Psichologė Daiva Čeponienė

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima. Ribas brėžti reikia ramiai, trumpai ir aiškiai. Dvimečiui yra labai sunku suprasti, kodėl tėvai gali paimti televizoriaus pultelį ir jį spaudyti, o jis to negali, kitaip tariant, kodėl kai tik jis paima pultelį, tėvai tuoj pat reikalauja jį padėti.

Pateiksiu Jums tris situacijas. Pagalvokite, kuri iš jų geriausia, taip pat pasvarstykite, kurioje iš jų Jūs pati norėtumėte būti, jei būtumėte vaikas.

Pirmoji: vaikas pradeda mėtyti žaislus ir mama nedelsdama suduoda vaikui per ranką, jog jis suprastų, kad daiktų mėtyti negalima.

Antroji: vaikas mėto žaislus, o mama rėkia, kad kitą kartą jis taip nebesielgtų.

Trečioji: vaikui elgiantis netinkamai, mama ramiai kalba: „Kai meti televizoriaus pultelį, nerimauju, kad jis gali sulūžti". Taip pat ramiu balsu paaiškina, kam skirtas šis daiktas. Tai padarius pultelis paimamas ir padedamas į saugią vietą. Vaiko dėmesys nukreipiamas kokiu nors kitu žaisliuku arba sūnus pakviečiamas užsiimti jam įdomia veikla.

Taigi, kuri situacija padėtų sukurti šiltus santykius su mažyliu ir tinkama kryptimi kreiptų jo elgesį? Manau, kad jau supratote, kaip turėtumėte pasielgti sūneliui elgiantis netinkamai.

Trečiojoje situacijoje yra nevaržomas mažylio noras tyrinėti pasaulį, bet brėžiamos aiškios ribos, kaip to negalima daryti. Be to, mama čia pati supranta, kad būtent ji yra atsakinga už tinkamos vaikui vietos sukūrimą, todėl ir daiktą, kurį nenorėtų matyti vaiko rankutėse, padeda atokiau.

Suprantama, norint išmokti reaguoti kitaip, prireiks daug kantrybės, bet, patikėkit, Jūsų pastangos nenueis veltui. Labai svarbu, kad ir kiti suaugę šeimos nariai į berniuko netinkamą elgesį reaguotų taip, kaip tai daryti renkatės Jūs. Taip padėtumėte vaikui greičiau suprasti, kas galima ir saugu, o kas ne.

Pabaigoje norisi akcentuoti, kad šio amžiaus vaikai sutelkia dėmesį į procesą, šiuo atveju į kritimą, nes jiems svarbu suprasti, kaip veikia pasaulis. Šį vaiko poreikį galite patenkinti saugiomis priemonėmis. Tam tinka molis, kinetinis smėlis, tešla, skambantys žaisliukai, minkšti kamuoliukai ir kt. Leiskite sūnui pažinti pasaulį saugioje ir jam pritaikytoje aplinkoje. Stebėdama sūnų žaidžiant ir jam susipažįstant su pasauliu drąsinkite jį, žavėkitės, palaikykite jo smalsumą, džiaukitės kartu atradimais, nes vaikui tai labai svarbu. Sėkmės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.