Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu 2 metukų sūnų. Nusiskundimų neturiu, išskyrus tai, kad jis mėto daiktus. Tai vyksta nuolat. Ir gražiai žaisdamas, ir pykdamas mėto. Pvz., buteliuką ant žemės, TV distancinį pultelį ant žemės ir į televizorių, mašinėles. Prašau, patarkite, kokiu būdu galėčiau pakeisti šį jo elgesį“.

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Suprantamas mamos nerimas ir džiugu, kad ieškoma būdų, kaip iš viso to išeiti. Dvejų metų mažyliai yra labai smalsūs. Jie viską stengiasi išbandyti, patys paimti, nes jau gali savarankiškai judėti erdvėje. Kaip sugebėti išlaikyti pusiausvyrą tarp atsargumo ir drąsinimo?

Pradėkime nuo to, kad dvimetinukams būtina tyrinėti ir pažinti pasaulį. Tai pagrindinis jų darbas. Tik taip jie gali mokytis, tai yra būtina jų smegenų vystymuisi.

Žinoma, tėvų pareiga užtikrinti vaikų saugumą, t.y., savo mažylio žvilgsniu įvertinti namus ir padėti visus aštrius, dūžtančius daiktus taip, kad vaikas negalėtų jų pasiekti arba jų nematytų, pavyzdžiui, užrakinti spintelėje.

Svarbu tėvams įsitikinti, kad vaikas nepasieks ir nenumes jokių sunkių ar brangių daiktų. Tai padaryti yra tėvų darbas, nes dvejų metų mažyliai dar negeba savęs kontroliuoti ir numatyti galimų pavojų. Nepaisant to, jie jau yra pasirengę suprasti tėvų žinią, kuris jų elgesys tinkamas, o kuris ne. Vaikas mėto žaisliukus tikrai ne tam, kad Jus erzintų. Jis tai daro norėdamas suprasti, ką reiškia kritimas, lūžimas, dužimas. Taip jis mokosi pažinti pasaulį. Tyrinėdamas, kas galima, o kas ne, jis mokosi savarankiškumo.

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima.
Psichologė Daiva Čeponienė

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima. Ribas brėžti reikia ramiai, trumpai ir aiškiai. Dvimečiui yra labai sunku suprasti, kodėl tėvai gali paimti televizoriaus pultelį ir jį spaudyti, o jis to negali, kitaip tariant, kodėl kai tik jis paima pultelį, tėvai tuoj pat reikalauja jį padėti.

Pateiksiu Jums tris situacijas. Pagalvokite, kuri iš jų geriausia, taip pat pasvarstykite, kurioje iš jų Jūs pati norėtumėte būti, jei būtumėte vaikas.

Pirmoji: vaikas pradeda mėtyti žaislus ir mama nedelsdama suduoda vaikui per ranką, jog jis suprastų, kad daiktų mėtyti negalima.

Antroji: vaikas mėto žaislus, o mama rėkia, kad kitą kartą jis taip nebesielgtų.

Trečioji: vaikui elgiantis netinkamai, mama ramiai kalba: „Kai meti televizoriaus pultelį, nerimauju, kad jis gali sulūžti". Taip pat ramiu balsu paaiškina, kam skirtas šis daiktas. Tai padarius pultelis paimamas ir padedamas į saugią vietą. Vaiko dėmesys nukreipiamas kokiu nors kitu žaisliuku arba sūnus pakviečiamas užsiimti jam įdomia veikla.

Taigi, kuri situacija padėtų sukurti šiltus santykius su mažyliu ir tinkama kryptimi kreiptų jo elgesį? Manau, kad jau supratote, kaip turėtumėte pasielgti sūneliui elgiantis netinkamai.

Trečiojoje situacijoje yra nevaržomas mažylio noras tyrinėti pasaulį, bet brėžiamos aiškios ribos, kaip to negalima daryti. Be to, mama čia pati supranta, kad būtent ji yra atsakinga už tinkamos vaikui vietos sukūrimą, todėl ir daiktą, kurį nenorėtų matyti vaiko rankutėse, padeda atokiau.

Suprantama, norint išmokti reaguoti kitaip, prireiks daug kantrybės, bet, patikėkit, Jūsų pastangos nenueis veltui. Labai svarbu, kad ir kiti suaugę šeimos nariai į berniuko netinkamą elgesį reaguotų taip, kaip tai daryti renkatės Jūs. Taip padėtumėte vaikui greičiau suprasti, kas galima ir saugu, o kas ne.

Pabaigoje norisi akcentuoti, kad šio amžiaus vaikai sutelkia dėmesį į procesą, šiuo atveju į kritimą, nes jiems svarbu suprasti, kaip veikia pasaulis. Šį vaiko poreikį galite patenkinti saugiomis priemonėmis. Tam tinka molis, kinetinis smėlis, tešla, skambantys žaisliukai, minkšti kamuoliukai ir kt. Leiskite sūnui pažinti pasaulį saugioje ir jam pritaikytoje aplinkoje. Stebėdama sūnų žaidžiant ir jam susipažįstant su pasauliu drąsinkite jį, žavėkitės, palaikykite jo smalsumą, džiaukitės kartu atradimais, nes vaikui tai labai svarbu. Sėkmės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.