Svarbi taisyklė, kurios turi nepamiršti 2 metų vaikus auginantys tėvai

Dvejų metų vaiką auginanti mama pastebi, kad jos sūnus nuolat mėto daiktus ant žemės. Psichologės patarimai skaitytojai, kaip tinkamai sureaguoti tokioje situacijoje.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Auginu 2 metukų sūnų. Nusiskundimų neturiu, išskyrus tai, kad jis mėto daiktus. Tai vyksta nuolat. Ir gražiai žaisdamas, ir pykdamas mėto. Pvz., buteliuką ant žemės, TV distancinį pultelį ant žemės ir į televizorių, mašinėles. Prašau, patarkite, kokiu būdu galėčiau pakeisti šį jo elgesį“.

Atsako psichologė Daiva Čeponienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Suprantamas mamos nerimas ir džiugu, kad ieškoma būdų, kaip iš viso to išeiti. Dvejų metų mažyliai yra labai smalsūs. Jie viską stengiasi išbandyti, patys paimti, nes jau gali savarankiškai judėti erdvėje. Kaip sugebėti išlaikyti pusiausvyrą tarp atsargumo ir drąsinimo?

Pradėkime nuo to, kad dvimetinukams būtina tyrinėti ir pažinti pasaulį. Tai pagrindinis jų darbas. Tik taip jie gali mokytis, tai yra būtina jų smegenų vystymuisi.

Žinoma, tėvų pareiga užtikrinti vaikų saugumą, t.y., savo mažylio žvilgsniu įvertinti namus ir padėti visus aštrius, dūžtančius daiktus taip, kad vaikas negalėtų jų pasiekti arba jų nematytų, pavyzdžiui, užrakinti spintelėje.

Svarbu tėvams įsitikinti, kad vaikas nepasieks ir nenumes jokių sunkių ar brangių daiktų. Tai padaryti yra tėvų darbas, nes dvejų metų mažyliai dar negeba savęs kontroliuoti ir numatyti galimų pavojų. Nepaisant to, jie jau yra pasirengę suprasti tėvų žinią, kuris jų elgesys tinkamas, o kuris ne. Vaikas mėto žaisliukus tikrai ne tam, kad Jus erzintų. Jis tai daro norėdamas suprasti, ką reiškia kritimas, lūžimas, dužimas. Taip jis mokosi pažinti pasaulį. Tyrinėdamas, kas galima, o kas ne, jis mokosi savarankiškumo.

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima.
Psichologė Daiva Čeponienė

Yra du stiprūs įrankiai, kurie gali padėti Jums siekti savo auklėjimo tikslų, tai – emocinė šiluma ir elgesio ribų nustatymas, kas yra saugu ir ko daryti negalima. Ribas brėžti reikia ramiai, trumpai ir aiškiai. Dvimečiui yra labai sunku suprasti, kodėl tėvai gali paimti televizoriaus pultelį ir jį spaudyti, o jis to negali, kitaip tariant, kodėl kai tik jis paima pultelį, tėvai tuoj pat reikalauja jį padėti.

Pateiksiu Jums tris situacijas. Pagalvokite, kuri iš jų geriausia, taip pat pasvarstykite, kurioje iš jų Jūs pati norėtumėte būti, jei būtumėte vaikas.

Pirmoji: vaikas pradeda mėtyti žaislus ir mama nedelsdama suduoda vaikui per ranką, jog jis suprastų, kad daiktų mėtyti negalima.

Antroji: vaikas mėto žaislus, o mama rėkia, kad kitą kartą jis taip nebesielgtų.

Trečioji: vaikui elgiantis netinkamai, mama ramiai kalba: „Kai meti televizoriaus pultelį, nerimauju, kad jis gali sulūžti". Taip pat ramiu balsu paaiškina, kam skirtas šis daiktas. Tai padarius pultelis paimamas ir padedamas į saugią vietą. Vaiko dėmesys nukreipiamas kokiu nors kitu žaisliuku arba sūnus pakviečiamas užsiimti jam įdomia veikla.

Taigi, kuri situacija padėtų sukurti šiltus santykius su mažyliu ir tinkama kryptimi kreiptų jo elgesį? Manau, kad jau supratote, kaip turėtumėte pasielgti sūneliui elgiantis netinkamai.

Trečiojoje situacijoje yra nevaržomas mažylio noras tyrinėti pasaulį, bet brėžiamos aiškios ribos, kaip to negalima daryti. Be to, mama čia pati supranta, kad būtent ji yra atsakinga už tinkamos vaikui vietos sukūrimą, todėl ir daiktą, kurį nenorėtų matyti vaiko rankutėse, padeda atokiau.

Suprantama, norint išmokti reaguoti kitaip, prireiks daug kantrybės, bet, patikėkit, Jūsų pastangos nenueis veltui. Labai svarbu, kad ir kiti suaugę šeimos nariai į berniuko netinkamą elgesį reaguotų taip, kaip tai daryti renkatės Jūs. Taip padėtumėte vaikui greičiau suprasti, kas galima ir saugu, o kas ne.

Pabaigoje norisi akcentuoti, kad šio amžiaus vaikai sutelkia dėmesį į procesą, šiuo atveju į kritimą, nes jiems svarbu suprasti, kaip veikia pasaulis. Šį vaiko poreikį galite patenkinti saugiomis priemonėmis. Tam tinka molis, kinetinis smėlis, tešla, skambantys žaisliukai, minkšti kamuoliukai ir kt. Leiskite sūnui pažinti pasaulį saugioje ir jam pritaikytoje aplinkoje. Stebėdama sūnų žaidžiant ir jam susipažįstant su pasauliu drąsinkite jį, žavėkitės, palaikykite jo smalsumą, džiaukitės kartu atradimais, nes vaikui tai labai svarbu. Sėkmės Jums.

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.