Tyrėjai: daug laiko praleisti kartu su vaikais naudinga ne visuomet

Ilgas laikas, kurį tėvai praleidžia su savo vaikais, jų atžaloms nebūtinai yra naudingas, o kai kuriais atvejais - netgi žalingas. Kokiai bendrai veiklai su vaikais geriau skirti mažiau laiko ir kada geriau apskritai pabūti atskirai, moksliniame leidinyje „Santuokos ir šeimos žurnalas" (ang. The Journal of Marriage and Family) paskelbė tyrėjai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Visuomenėje nusistovėjęs požiūris, kad tėvai su savo mažyliais turi praleisti kuo daugiau laiko, panašu, yra klaidingas. Remiantis tyrimu, egzistuoja tokių atvejų, kai tėvų praleistas laikas su atžalomis gali būti žalingas vaikams, pavyzdžiui, tuomet, kai vaikus prižiūrinčios mamos yra kamuojamos streso, nerimo ar miego trūkumo.

Anot tyrimo autorių, ne ką mažiau žalingas laiko praleidimo su vaikais iki 6 metų būdas - televizoriaus žiūrėjimas kartu, kadangi nieko neveikimas kartu su vaiku ne tik nekuria emocinio ryšio, bet ir kenkia besiformuojančiai vaiko asmenybei.

Tuo tarpu šių metų pavasarį atlikus tėvų, auginančių ikimokyklinio amžiaus vaikus, apklausą paaiškėjo, jog televizoriaus žiūrėjimas Lietuvoje - vienas populiariausių tėvų laiko praleidimo su savo atžalomis būdų. Žiūrėdami televizorių tėvai kartu su savo mažyliais vidutiniškai praleidžia maždaug po 40 min per dieną - trečdalį viso kartu praleidžiamo laiko.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja griauna mitus apie cezario pjūvį
Ką nutyli gimdžiusios?
Kokia profesija tinkamiausia pagal Zodiako ženklą 

Šeimos santykių instituto ir Krizių intervencijų centro gydytojas psichoterapeutas Algirdas Talijūnas komentuodamas tyrimo rezultatus pastebi, jog tikrai nederėtų pulti į kraštutinumus ir pavargus užsidaryti skirtinguose kambariuose ar vaikui drausti kartu žiūrėti televizorių. Tačiau reikėtų turėti omenyje, kad stresas ar nuovargis turi neigiamos įtakos santykiui su vaiku, o televizoriaus žiūrėjimui kartu reikėtų skirti kuo mažiau laiko. „Minėtame tyrime pabrėžiama, kad svarbiausia ne kartu praleidžiamo laiko kiekybė, o kokybė. Vietoj televizoriaus žiūrėjimo, geriau užsiimti bendra veikla, kurios metu būtų aktyviai bendraujama, diskutuojama, atrandama naujų dalykų. Tokia veikla ne tik lavins vaiką, bet ir stiprės abipusis emocinis ryšys", - teigia A. Talijūnas.

Tyrimais nustatyta, jog dažniau apkabinami vaikai mažiau irzlūs, ramiau miega, netgi rečiau serga - jie tampa emociškai ir fiziškai stipresni.
Psichoterapeutas Algirdas TALIJŪNAS

Gydytojas psichoterapeutas priduria, jog leidžiant laiką kartu svarbu, kad vaikas jaustų tėvų meilę ir saugumą. „Kuriant tarpusavio emocinį ryšį, taip pat svarbų vaidmenį atlieka apkabinimai. Jie ne tik užtikrina reikalingumo ir saugumo jausmą, bet ir padeda vystytis smegenų sričiai, atsakingai už atmintį, mokymąsi ir reakciją į stresą, ugdo pasitikėjimą savimi, savigarbą bei pagarbą kitiems. Tyrimais nustatyta, jog dažniau apkabinami vaikai mažiau irzlūs, ramiau miega, netgi rečiau serga - jie tampa emociškai ir fiziškai stipresni", - teigia A. Talijūnas. Jis atkreipia dėmesį, jog kokybiškai leidžiamas laikas su vaikais ir apkabinimų dažnumas bei nuoširdumas susiję: laiką leidžiant su vaikais kokybiškai, daugiau progų pasitaiko ir apsikabinimams.

Keliant vaikams skiriamo dėmesio problematikos aktualumą Lietuvoje, vykdomas socialinis-edukacinis projektas „100 apkabinimų“, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į vaikams skiriamo dėmesio svarbą, skatinant visos Lietuvos tėčius ir mamas kuo dažniau apkabinti savo vaikus ir tokiu būdų stiprinti emocinį tarpusavio ryšį. Daugiau apie projektą - www.100apkabinimu.lt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.