Tyrėjai: daug laiko praleisti kartu su vaikais naudinga ne visuomet

Ilgas laikas, kurį tėvai praleidžia su savo vaikais, jų atžaloms nebūtinai yra naudingas, o kai kuriais atvejais - netgi žalingas. Kokiai bendrai veiklai su vaikais geriau skirti mažiau laiko ir kada geriau apskritai pabūti atskirai, moksliniame leidinyje „Santuokos ir šeimos žurnalas" (ang. The Journal of Marriage and Family) paskelbė tyrėjai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Visuomenėje nusistovėjęs požiūris, kad tėvai su savo mažyliais turi praleisti kuo daugiau laiko, panašu, yra klaidingas. Remiantis tyrimu, egzistuoja tokių atvejų, kai tėvų praleistas laikas su atžalomis gali būti žalingas vaikams, pavyzdžiui, tuomet, kai vaikus prižiūrinčios mamos yra kamuojamos streso, nerimo ar miego trūkumo.

Anot tyrimo autorių, ne ką mažiau žalingas laiko praleidimo su vaikais iki 6 metų būdas - televizoriaus žiūrėjimas kartu, kadangi nieko neveikimas kartu su vaiku ne tik nekuria emocinio ryšio, bet ir kenkia besiformuojančiai vaiko asmenybei.

Tuo tarpu šių metų pavasarį atlikus tėvų, auginančių ikimokyklinio amžiaus vaikus, apklausą paaiškėjo, jog televizoriaus žiūrėjimas Lietuvoje - vienas populiariausių tėvų laiko praleidimo su savo atžalomis būdų. Žiūrėdami televizorių tėvai kartu su savo mažyliais vidutiniškai praleidžia maždaug po 40 min per dieną - trečdalį viso kartu praleidžiamo laiko.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja griauna mitus apie cezario pjūvį
Ką nutyli gimdžiusios?
Kokia profesija tinkamiausia pagal Zodiako ženklą 

Šeimos santykių instituto ir Krizių intervencijų centro gydytojas psichoterapeutas Algirdas Talijūnas komentuodamas tyrimo rezultatus pastebi, jog tikrai nederėtų pulti į kraštutinumus ir pavargus užsidaryti skirtinguose kambariuose ar vaikui drausti kartu žiūrėti televizorių. Tačiau reikėtų turėti omenyje, kad stresas ar nuovargis turi neigiamos įtakos santykiui su vaiku, o televizoriaus žiūrėjimui kartu reikėtų skirti kuo mažiau laiko. „Minėtame tyrime pabrėžiama, kad svarbiausia ne kartu praleidžiamo laiko kiekybė, o kokybė. Vietoj televizoriaus žiūrėjimo, geriau užsiimti bendra veikla, kurios metu būtų aktyviai bendraujama, diskutuojama, atrandama naujų dalykų. Tokia veikla ne tik lavins vaiką, bet ir stiprės abipusis emocinis ryšys", - teigia A. Talijūnas.

Tyrimais nustatyta, jog dažniau apkabinami vaikai mažiau irzlūs, ramiau miega, netgi rečiau serga - jie tampa emociškai ir fiziškai stipresni.
Psichoterapeutas Algirdas TALIJŪNAS

Gydytojas psichoterapeutas priduria, jog leidžiant laiką kartu svarbu, kad vaikas jaustų tėvų meilę ir saugumą. „Kuriant tarpusavio emocinį ryšį, taip pat svarbų vaidmenį atlieka apkabinimai. Jie ne tik užtikrina reikalingumo ir saugumo jausmą, bet ir padeda vystytis smegenų sričiai, atsakingai už atmintį, mokymąsi ir reakciją į stresą, ugdo pasitikėjimą savimi, savigarbą bei pagarbą kitiems. Tyrimais nustatyta, jog dažniau apkabinami vaikai mažiau irzlūs, ramiau miega, netgi rečiau serga - jie tampa emociškai ir fiziškai stipresni", - teigia A. Talijūnas. Jis atkreipia dėmesį, jog kokybiškai leidžiamas laikas su vaikais ir apkabinimų dažnumas bei nuoširdumas susiję: laiką leidžiant su vaikais kokybiškai, daugiau progų pasitaiko ir apsikabinimams.

Keliant vaikams skiriamo dėmesio problematikos aktualumą Lietuvoje, vykdomas socialinis-edukacinis projektas „100 apkabinimų“, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į vaikams skiriamo dėmesio svarbą, skatinant visos Lietuvos tėčius ir mamas kuo dažniau apkabinti savo vaikus ir tokiu būdų stiprinti emocinį tarpusavio ryšį. Daugiau apie projektą - www.100apkabinimu.lt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?