Vaikų auklėjimas be įtampos: dešimt geriausių patarimų

 (1)
Straipsnių autorė Bettina Schuler savo naujoje knygoje apie vaikų auklėjimą „Karl, das Kind ist weg" (vok. „Karlai, vaikas dingo") kalba apie auklėjimo klaidas ir baimę patirti nesėkmę. Autorės išvada skamba taip: visada išlikite ramūs! Net kai būna labai sunku.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Nieko nepriimkite asmeniškai!

Šį sakinį privalote nuolat nešiotis galvoje, vos tik jūsų vaikas pradeda kalbėti – niekada nieko nepriimkite asmeniškai. Net jeigu susiduriate su situacija, kai vaikas drasko jums akis. Tik vaikas, kuris jaučiasi artimas savo tėvams, gali juos apšaukti. Taigi, jeigu jūsų atžala jus įžeidė, džiaukitės. Vaikas norėjo tai pasakyti maloniai, net jeigu nuskambėjo kitaip.

2. Vaikai nėra trapūs

Nors kartais tokiais ir atrodo. Už šio trapaus fasado slypi kietas riešutėlis ir talentas iš aukščiausių medžių ant žemės nusileisti ant visų keturių ir nesusižeidus. Taigi, nesaugokite savo vaiko tarsi stiklinio, o leiskite jam laipioti po medžius, sienas ir tvoras, kaip tai patys darėte vaikystėje.

3. Vaikai turi savo galvą

Taip ir turėtų būti. Nors tai ir nereiškia, kad būdami tėvais negalite savo vaikui kažko griežčiau pasakyti ar kažką uždrausti. Ypač kai jis esant minus dvidešimt šalčio sugalvoja savo geriausiam draugui ant galvos užpilti kibirą vandens arba pats sumano šokti į kaimynystėje esantį ežerą. Patikėkite, būsimieji jūsų atžalos kolegos vieną dieną jums padėkos, kad jūsų pastangomis jis tapo toks visuomeniškas.

4. Jūsų vaikas šiaip ar taip yra geriausias vaikas

Kaimynų vaikas jau būdamas trejų gali skaityti, o jūsų sūnaus geriausias draugas vos penkerių pianinu skambina geriau už patį Mozartą? Visiška nesąmonė! Pirma, kiti tėvai meluoja ir net nemirksi, antra, jūsų vaikais vienaip ar kitaip yra geriausias ir gražiausias pasaulyje.

5. Būti kietu – tai dar ne viskas

Tik jau nesistenkite būti pačiais kiečiausiais tėvais! Jeigu vaikai ko ir negali pakęsti, tai tėvų, kurie bet kokia kaina stengiasi būt šaunūs. Ar jau pamiršote, kaip kvailai atrodė jūsų geriausios draugės tėvas, kuris kiekvieno vakarėlio pabaigoje prisėsdavo prie jūsų su buteliu alaus ir cigarete rankose, norėdamas jums papasakoti apie savo audringą jaunystę? Nagi! Pagaliau priimkite tai, kad jūs esate tėvai, o ne bręstantys paaugliai.

6. Niekada nesakykite niekada!

Devyniasdešimties procentų visų pareiškimų, kuriuos išsakėte prieš jūsų vaikui ateinant į šį pasaulį, po dešimties nemigo naktų jau nebesilaikysite, jeigu norėsis kažkaip išgyventi savo atžalos kūdikystės laikotarpį.

7. Visada pasikliaukite intuicija ir niekada patarėjais!

Pasak patarėjų, galite kiekvieną vaiką, kuris sulaukęs šešių savaičių dar nemiega vienas savo lovelėje, iškart užregistruoti į ilgametę psichoterapiją.

8. Nesikonsultuokite su Dr. „Google"

Net jeigu jūsų vaikas labai triukšmingas, pasipūtęs ir keliantis įtampą, niekada savo paieškos internete nepradėkite nuo šių raktinių žodžių. Visada atsiras kažkas, kas jums internete papasakos, kad tokiomis savybėmis pasižymintis vaikas yra potencialus serijinis žudikas. Ir net jeigu taip norisi internete paieškoti, kas su jūsų vaiku galėtų būti negerai, to nedarykite! Užmokėsite už tai bemiegėmis apmąstymų kupinomis naktimis.

9. Nesekite savo vaiko kiekviename žingsnyje

Žinoma, puiku, kad šiais laikais mes turime mobiliuosius telefonus ir todėl visi visada esame pasiekiami. Tačiau tai nereiškia, kad reikia kas penkias minutes aiškintis, kur tą akimirką yra jūsų vaikas. Kartais mums, tėvams, geriau apskritai nežinoti, ką šiuo metu veikia mūsų atžala. O jeigu jis įklius ką blogo veikiantis, vienaip ar kitaip jūs pirmieji būsite informuoti apie galimus prasižengimus.

10. Niekada nepraraskite humoro jausmo

Priešingu atveju bus visiškai prastai. O jei jau sąžiningai, tai gyvenimas be tėvystės nesėkmių ir vaikų padarytų klaidų būtų keliais anekdotais skurdesnis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.