Vaikų auklėjimas be įtampos: dešimt geriausių patarimų

 (1)
Straipsnių autorė Bettina Schuler savo naujoje knygoje apie vaikų auklėjimą „Karl, das Kind ist weg" (vok. „Karlai, vaikas dingo") kalba apie auklėjimo klaidas ir baimę patirti nesėkmę. Autorės išvada skamba taip: visada išlikite ramūs! Net kai būna labai sunku.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Nieko nepriimkite asmeniškai!

Šį sakinį privalote nuolat nešiotis galvoje, vos tik jūsų vaikas pradeda kalbėti – niekada nieko nepriimkite asmeniškai. Net jeigu susiduriate su situacija, kai vaikas drasko jums akis. Tik vaikas, kuris jaučiasi artimas savo tėvams, gali juos apšaukti. Taigi, jeigu jūsų atžala jus įžeidė, džiaukitės. Vaikas norėjo tai pasakyti maloniai, net jeigu nuskambėjo kitaip.

2. Vaikai nėra trapūs

Nors kartais tokiais ir atrodo. Už šio trapaus fasado slypi kietas riešutėlis ir talentas iš aukščiausių medžių ant žemės nusileisti ant visų keturių ir nesusižeidus. Taigi, nesaugokite savo vaiko tarsi stiklinio, o leiskite jam laipioti po medžius, sienas ir tvoras, kaip tai patys darėte vaikystėje.

3. Vaikai turi savo galvą

Taip ir turėtų būti. Nors tai ir nereiškia, kad būdami tėvais negalite savo vaikui kažko griežčiau pasakyti ar kažką uždrausti. Ypač kai jis esant minus dvidešimt šalčio sugalvoja savo geriausiam draugui ant galvos užpilti kibirą vandens arba pats sumano šokti į kaimynystėje esantį ežerą. Patikėkite, būsimieji jūsų atžalos kolegos vieną dieną jums padėkos, kad jūsų pastangomis jis tapo toks visuomeniškas.

4. Jūsų vaikas šiaip ar taip yra geriausias vaikas

Kaimynų vaikas jau būdamas trejų gali skaityti, o jūsų sūnaus geriausias draugas vos penkerių pianinu skambina geriau už patį Mozartą? Visiška nesąmonė! Pirma, kiti tėvai meluoja ir net nemirksi, antra, jūsų vaikais vienaip ar kitaip yra geriausias ir gražiausias pasaulyje.

5. Būti kietu – tai dar ne viskas

Tik jau nesistenkite būti pačiais kiečiausiais tėvais! Jeigu vaikai ko ir negali pakęsti, tai tėvų, kurie bet kokia kaina stengiasi būt šaunūs. Ar jau pamiršote, kaip kvailai atrodė jūsų geriausios draugės tėvas, kuris kiekvieno vakarėlio pabaigoje prisėsdavo prie jūsų su buteliu alaus ir cigarete rankose, norėdamas jums papasakoti apie savo audringą jaunystę? Nagi! Pagaliau priimkite tai, kad jūs esate tėvai, o ne bręstantys paaugliai.

6. Niekada nesakykite niekada!

Devyniasdešimties procentų visų pareiškimų, kuriuos išsakėte prieš jūsų vaikui ateinant į šį pasaulį, po dešimties nemigo naktų jau nebesilaikysite, jeigu norėsis kažkaip išgyventi savo atžalos kūdikystės laikotarpį.

7. Visada pasikliaukite intuicija ir niekada patarėjais!

Pasak patarėjų, galite kiekvieną vaiką, kuris sulaukęs šešių savaičių dar nemiega vienas savo lovelėje, iškart užregistruoti į ilgametę psichoterapiją.

8. Nesikonsultuokite su Dr. „Google"

Net jeigu jūsų vaikas labai triukšmingas, pasipūtęs ir keliantis įtampą, niekada savo paieškos internete nepradėkite nuo šių raktinių žodžių. Visada atsiras kažkas, kas jums internete papasakos, kad tokiomis savybėmis pasižymintis vaikas yra potencialus serijinis žudikas. Ir net jeigu taip norisi internete paieškoti, kas su jūsų vaiku galėtų būti negerai, to nedarykite! Užmokėsite už tai bemiegėmis apmąstymų kupinomis naktimis.

9. Nesekite savo vaiko kiekviename žingsnyje

Žinoma, puiku, kad šiais laikais mes turime mobiliuosius telefonus ir todėl visi visada esame pasiekiami. Tačiau tai nereiškia, kad reikia kas penkias minutes aiškintis, kur tą akimirką yra jūsų vaikas. Kartais mums, tėvams, geriau apskritai nežinoti, ką šiuo metu veikia mūsų atžala. O jeigu jis įklius ką blogo veikiantis, vienaip ar kitaip jūs pirmieji būsite informuoti apie galimus prasižengimus.

10. Niekada nepraraskite humoro jausmo

Priešingu atveju bus visiškai prastai. O jei jau sąžiningai, tai gyvenimas be tėvystės nesėkmių ir vaikų padarytų klaidų būtų keliais anekdotais skurdesnis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.