Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytoja klausia:

„Maždaug nuo devynių mėnesių pastebėjau, kad vaikas pradėjo „ožiuotis“: jei nori kažką daryti ar paimti daiktą, kurio neleidžiu, ima klykti, trepsėti kojytėmis ir mosikuoti rankytėmis. Kaip elgtis tokiose situacijose? Kaip jį nuraminti? Kaip su juo susitarti, kad, pavyzdžiui, dabar mes pavalgysime, o po to žaisime toliau?".

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė.

Vaikų iki 3 metų dėmesį dar galima kuo puikiausiai nukreipti sudominant kokia nors kita veikla. Tačiau kai kalbame apie valgymą, visai nerekomenduočiau daryti „cirko“, skraidyti lėktuvais ir stovėti ant galvos. Valgyti vaikas turėtų ramiai, tuo pačiu metu, jei įmanoma, tėvams sukuriant tuos pačius ritualus: sėdėjimas kėdutėje, seilinuko užsirišimas, šaukštelio davimas. Valgymo ritmas turėtų būti išlaikomas. Tarp valgymų nereikia vaikams be saiko duoti duoniukų ir kitų užkandukų. Tuomet sūnus su džiaugsmu sės prie stalo, nes... bus alkanas.

Vieną veiklą keičia kita

Kaip pereiti nuo vienos veiklos prie kitos sklandžiai, be riksmų? Riksmų, nepasitenkinimo bus tuo daugiau, kuo staigiau nutrauksite vaiko veiklą. Perspėkite save ir vaiką likus 2-3 minutėms iki to laiko, kai pradėsite tvarkytis. Įpraskite dabar tai daryti, nors dar metukų neturinčiam vaikui užtenka ir to, kad jis mato, kaip pasikeičia ramus mamos elgesys: ji padeda mezginį, sulanksto rūbus, sudeda žaisliukus ir dengia stalą pietums.

Pereidami prie naujos veiklos, visuomet sutvarkykite žaidimų erdvę. Tvarkykitės neskubant, tam paskiriant pakankamai laiko. Tai ir bus aiškus perėjimas prie kitos veiklos.

Tokiems perėjimams iš vienos veiklos į kitą (žaidimas - valgymas arba žaidimas - miegas) sukurkite ritualus, daineles. Pvz., po valgio einate nusiprausti veido ir rankų. Galite palydėti veiksmą dainele, pvz., „Tykšt, tykšt, pliaukšt, einam rankų plaut“.

Laisvas žaidimas

Taip pat turite užtikrinti, kad vaikui užtektų laiko pažaisti laisvą žaidimą. Tokį, kuriame jis gali daryti tai, kas jam yra svarbu. Iki metų tai daugiausia žaidimai su savo pojūčių tyrinėjimais - ragavimas, lietimas, stambiosios ir smulkiosios motorikos lavinimas, bandymas vis geriau dirbti su pirštukais, ropoti, bandyti stotis ir vaikščioti, lipti, nulipti.

Vaikui reikia leisti kopijuoti suaugusiųjų ar vyresnių šeimos vaikų elgesį – leisti „skaityti“ knygą, spaudyti televizoriaus pultą, maišyti šaukštu „sriubą“ puode ir t.t.

Vėliau, paaugus, maždaug nuo 2 metų, prasidės vaidybiniai žaidimai. Tuomet laisvo žaidimo metu vaikai „išžaidžia“ savo baimes, problemas, su kuriomis susiduria. Vaikai žaidžia namus, mamą, tėtę, auklėja, bara ir guldo miegoti lėles.

Ribos

Ramiai ir pagarbiai brėžkite ribas. Nebeleiskite vaikui pradėti naujo žaidimo, jei matote, kad nebespės jo pažaisti ir susitvarkyti iki valgio, miego ar kitos naujos veiklos. Vietoj to, geriau prisėskite ir pasidomėkite, ką vaikas žaidžia. Gal truputį pažaiskite kartu ir tada pasakykite, kad jau laikas tvarkytis.

Jeigu vaikas neklauso, spardosi, rėkia, tiesiog ramiai, švelniai, bet ryžtingu judesiu nuveskite vaiką ir palaikykite savo glėbyje. Tokio amžiaus vaikai nesupranta laiko sąvokos.

Atliepkite vaiko jausmus, įvardinkite tai, kaip jis dabar jaučiasi. „Taip, tau dabar pikta, kad reikia baigti žaidimą, tu norėtum jį žaisti ilgai, tačiau dabar mes jau turime tvarkytis“.

Pasikartojantis ritmas, buvimas namuose kuria vaikui saugumo jausmą. Tad iki 2 metų kuo mažiau išvykų į prekybos centrus ir svečius. Vaikui to nereikia. Jums to reikia. Pasirūpinkite, kad kažkas galėtų vaiku pasirūpinti, o pati eikite prasiblaškyti

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (1)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Vaidas Arvasevičius: vieni vaikai atkeliauja į šeimą kaip dovana, o kiti – kaip pamoka

Neretas mūsų, jau suaugę, mesteli tėvams: „O tu mano seserį ar brolį visada mylėjai labiau." Maža to, „Tu manęs niekada nemylėjai..."

Kai mama specialiai susargdina vaiką: kas yra Miunhauzeno sindromas (1)

Kartais pasitaiko mamų, kurioms patinka... kai jų vaikas serga. Jos tyčia daro viską, kad jis nepasveiktų arba susirgtų iš naujo. Tada tokios mamos jaučiasi reikalingos, stiprios, galinčios kalnus nuversti. Juk viskas dėl vaiko sveikatos.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?