Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytoja klausia:

„Maždaug nuo devynių mėnesių pastebėjau, kad vaikas pradėjo „ožiuotis“: jei nori kažką daryti ar paimti daiktą, kurio neleidžiu, ima klykti, trepsėti kojytėmis ir mosikuoti rankytėmis. Kaip elgtis tokiose situacijose? Kaip jį nuraminti? Kaip su juo susitarti, kad, pavyzdžiui, dabar mes pavalgysime, o po to žaisime toliau?".

Atsako Individualiosios psichologijos konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė.

Vaikų iki 3 metų dėmesį dar galima kuo puikiausiai nukreipti sudominant kokia nors kita veikla. Tačiau kai kalbame apie valgymą, visai nerekomenduočiau daryti „cirko“, skraidyti lėktuvais ir stovėti ant galvos. Valgyti vaikas turėtų ramiai, tuo pačiu metu, jei įmanoma, tėvams sukuriant tuos pačius ritualus: sėdėjimas kėdutėje, seilinuko užsirišimas, šaukštelio davimas. Valgymo ritmas turėtų būti išlaikomas. Tarp valgymų nereikia vaikams be saiko duoti duoniukų ir kitų užkandukų. Tuomet sūnus su džiaugsmu sės prie stalo, nes... bus alkanas.

Vieną veiklą keičia kita

Kaip pereiti nuo vienos veiklos prie kitos sklandžiai, be riksmų? Riksmų, nepasitenkinimo bus tuo daugiau, kuo staigiau nutrauksite vaiko veiklą. Perspėkite save ir vaiką likus 2-3 minutėms iki to laiko, kai pradėsite tvarkytis. Įpraskite dabar tai daryti, nors dar metukų neturinčiam vaikui užtenka ir to, kad jis mato, kaip pasikeičia ramus mamos elgesys: ji padeda mezginį, sulanksto rūbus, sudeda žaisliukus ir dengia stalą pietums.

Pereidami prie naujos veiklos, visuomet sutvarkykite žaidimų erdvę. Tvarkykitės neskubant, tam paskiriant pakankamai laiko. Tai ir bus aiškus perėjimas prie kitos veiklos.

Tokiems perėjimams iš vienos veiklos į kitą (žaidimas - valgymas arba žaidimas - miegas) sukurkite ritualus, daineles. Pvz., po valgio einate nusiprausti veido ir rankų. Galite palydėti veiksmą dainele, pvz., „Tykšt, tykšt, pliaukšt, einam rankų plaut“.

Laisvas žaidimas

Taip pat turite užtikrinti, kad vaikui užtektų laiko pažaisti laisvą žaidimą. Tokį, kuriame jis gali daryti tai, kas jam yra svarbu. Iki metų tai daugiausia žaidimai su savo pojūčių tyrinėjimais - ragavimas, lietimas, stambiosios ir smulkiosios motorikos lavinimas, bandymas vis geriau dirbti su pirštukais, ropoti, bandyti stotis ir vaikščioti, lipti, nulipti.

Vaikui reikia leisti kopijuoti suaugusiųjų ar vyresnių šeimos vaikų elgesį – leisti „skaityti“ knygą, spaudyti televizoriaus pultą, maišyti šaukštu „sriubą“ puode ir t.t.

Vėliau, paaugus, maždaug nuo 2 metų, prasidės vaidybiniai žaidimai. Tuomet laisvo žaidimo metu vaikai „išžaidžia“ savo baimes, problemas, su kuriomis susiduria. Vaikai žaidžia namus, mamą, tėtę, auklėja, bara ir guldo miegoti lėles.

Ribos

Ramiai ir pagarbiai brėžkite ribas. Nebeleiskite vaikui pradėti naujo žaidimo, jei matote, kad nebespės jo pažaisti ir susitvarkyti iki valgio, miego ar kitos naujos veiklos. Vietoj to, geriau prisėskite ir pasidomėkite, ką vaikas žaidžia. Gal truputį pažaiskite kartu ir tada pasakykite, kad jau laikas tvarkytis.

Jeigu vaikas neklauso, spardosi, rėkia, tiesiog ramiai, švelniai, bet ryžtingu judesiu nuveskite vaiką ir palaikykite savo glėbyje. Tokio amžiaus vaikai nesupranta laiko sąvokos.

Atliepkite vaiko jausmus, įvardinkite tai, kaip jis dabar jaučiasi. „Taip, tau dabar pikta, kad reikia baigti žaidimą, tu norėtum jį žaisti ilgai, tačiau dabar mes jau turime tvarkytis“.

Pasikartojantis ritmas, buvimas namuose kuria vaikui saugumo jausmą. Tad iki 2 metų kuo mažiau išvykų į prekybos centrus ir svečius. Vaikui to nereikia. Jums to reikia. Pasirūpinkite, kad kažkas galėtų vaiku pasirūpinti, o pati eikite prasiblaškyti

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.