Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Psichologė Karolina Gurskienė.

Skirtingi tėvų auklėjimo tipai

Vystymosi psichologai ilgai domėjosi tuo, kaip tėvai paveikia vaiko vystymąsi. Raidos psichologė D. Baumrind norėdama išsiaiškinti pagrindinius vaiko auklėjimo stilius ir jų poveikį vaiko raidai atliko tyrimą, kurio metu nustatė tris pagrindinius tėvų elgesio stilius: autoritarinį stilių (valdingi tėvai), viską leidžiantį stilių (atlaidūs, nenurodinėjantys tėvai) ir autoritetingą stilių.

Autoritarinį auklėjimo stilių propaguojantys tėvai yra gana griežti ir konkretūs. Tėvų žodis vaikams yra tarsi neginčytinas įstatymas, o už blogą elgesį vaikai yra griežtai baudžiami. Tokie tėvai dažnai atrodo nutolę nuo savo vaikų, jie tarsi bijo jiems parodyti švelnumą, o geri vaiko poelgiai yra vertinami kaip savaime suprantami, už kuriuos girti vaiko nėra reikalo.

Vaikai, auklėjami šiuo stiliumi dažniausiai yra labai atsakingi, tačiau dėl dažnai lydinčios baimės suklysti nėra savarankiški. Užaugę tokie vaikai dažnai būna žemos savivertės, nepasitikintys savimi. Buvo nustatyta, kad dėl dažnos ir griežtos kontrolės tokie vaikai gerai mokosi mokykloje, paprastai neįsitraukia į asocialią veiklą.

Viską leidžiantį stilių propaguojantys tėvai tarpusavio santykius su vaiku bando daryti kiek įmanoma lygiavertiškus, jie labiau panašūs į draugų, nei į tėvų - vaikų santykius. Tokioje šeimoje vaikui suteikiamas gana svarus balsas, su juo visada tariama si ir itin atidžiai atsižvelgiama į jo nuomonę, norus. Šio stiliaus tėvai pateikia vaikams daug reikalavimų vienu metu ir kartu nereikalauja jų laikytis, yra labai atlaidūs, drausmina retai.

Namuose šeima neturi jokių aiškių taisyklių ar nustatytų ribų. Tokia šeima tarsi gyvena be jokios disciplinos, todėl dažniausiai viską daro taip, kaip tuo metu susiklostė situacija (pvz. vieną vakarą vaikas eina miegoti 8 valandą, nes pietų miegelio kategoriškai atsisakė, o kitą vakarą eina miegoti 11 valandą, nes žiūrėdamas televizorių užmigo 16 valandą). Tokiems vaikams trūksta savikontrolės, jie prastai valdo emocijas, nesistengia užbaigti pradėtų užduočių, nes tai daryti buvo skatinami retai, tėvams sąmoningai vengiant konflikto su vaiku. Tokie vaikai pasižymi prastesniais socialiniais įgūdžiais, nesavarankiškumu.

Autoritetingą stilių propaguojantys tėvai iš dalies yra panašūs į autoritarinius tėvus, nes jie taip pat nustato tam tikras elgesio ribas ir taisykles, tačiau, skirtingai nuo autoritarinių tėvų, jie linkę išklausyti ir atsižvelgti į savo vaiko prašymus ir klausimus. Tokie tėvai siekia ne betarpiško vaiko paklusnumo, o protingo bendradarbiavimo.

Vaikų paklusnumas yra argumentuotas, tėvai nustato aiškias taisykles, kurių laikymasis yra kontroliuojamas, stebimas. Šį auklėjimo stilių propaguojantys tėvai už netinkamą elgesį yra labiau linkę auklėti, o ne bausti. Drausmindami siekia ne kad vaikas pasijaustų baudžiamas „kaip negeras“, o skatina pasitaisyti bandydami vaiką sudomindami „kaip reikia elgtis geriau“. Šeimoje vyraujančios taisyklės yra labiau demokratiškos, nei diktatoriškos. Tokie vaikai yra laimingi, pasitikintys savimi, jų emocijų kontrolė yra gera, dažniau pasiekia sėkmę.

Kuris tėvų auklėjimo stilius yra „sveikiausias“ vaikams?

Siektinas ir ilgalaikes pozityvias pasekmes turintis auklėjimo stilius yra būtent trečiasis, autoritetingas auklėjimas. Tyrimais buvo nustatyta, kad subrendusių, kompetetingų vaikų tėvai yra šilti, juos palaikantys, gerai suvokiantys savo elgesį ir tinkamai bendraujantys su savo vaikais. Kartu tokie tėvai kontroliuoja savo vaikus ir reikalauja, kad jie elgtųsi tinkamai. Mes privalome gerbti savo vaiko nepriklausomybę ir jo nuomonę, bet kartu turime aiškiai pateikti savo sprendimus ir reikalauti jų laikytis.

Galiausiai norėčiau pridurti, kad kiekvienas iš mūsų vaikus auklėjame taip, kaip mums atrodo tinkama, visiškai nebandydami „įtilpti“ į kažkokias klasifikacijas. Svarbiausia visada atsižvelgti į skirtingo amžiaus vaikų galimybes, poreikius ir sugebėjimus – elgesys su 5 metų vaiku turi būti visiškai kitoks nei su 2 metų.

Mes neturime ir net negalime visą gyvenimą naudotis vienu užsibrėžtu auklėjimo stiliumi, privalome keisti savo elgesį pasikeitus vaiko brandumo lygiui ir atsižvelgdami į konkrečią, tuo metu vykstančią situaciją.

Galbūt vaikas neseniai grįžo namo iš atostogų pas gimines ar gulėjo gydymo įstaigoje, kas visiškai išbalansavo vaiko ritmą ir nusistovėjusią tvarką. Šiuo atveju auklėjimo principai vienareikšmiškai pasikeis. Bet iš esmės, didesnis polinkis į kažkurį auklėjimo stilių yra pas mus visus, juk esame vienokie ir ne kitokie, nepriklausomai nuo to, šiandien vaikas liūdnas kaip rudeninis dangus ar linksmas, kaip pavasarinis vėjas...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.