Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žaidimas - natūrali mokykla

Dar ankstyvuose žmonijos formavimosi etapuose, kuomet darbai buvo primityvūs, vaikai dirbdavo kartu su suaugusiais, tad mokymasis gyvenimui vykdavo per darbą. Vėliau žmonijai vystantis, išradus įrankius ir jiems sudėtingėjant, vaikai buvo išstumti iš darbo sferos. Vis dėl to prigimtinis poreikis ruoštis gyvenimui išliko ir pasireiškė kaip žaidimas. Pavadinkime šį poreikį - "žaidimo instinktu".

Žaidimas yra biologiškai nulemtas būdas mokytis. Tiek gyvūnai, tiek žmonės žaidžia žaidimus, kurie padeda tolesniame gyvenime. Tai natūralioji mokykla, kurioje apstu spontaniškumo, motyvacijos, kur kiekvienas yra geras ugdytinis. Pedagogas, pažindamas žaidimo fenomeną, gali pažaboti šią gamtos dovaną ir pritaikyti ją ugdymo procese.

"Žaidimo instinktas" pasirūpino, kad vaikas žaisdamas ugdytųsi skirtingus gebėjimus. Apie tai byloja žaidimų gausa. Tai ir funkciniai žaidimai (pvz., kūdikio su barškučiu), tyrinėjimo žaidimai (bandymai); kūrybiniai žaidimai (piešimas, konstrukcijos), vaidmenų žaidimai, šėlsmo žaidimai ir kt. Vieni žaidimai labiau padeda plėstis vienokiems vaiko gebėjimams, kiti - kitokiems.

Svarbu ir tai, kad žaidimas turi keletą ypatybių:

1. Tai yra vaiko pasirinktas savanoriškas užsiėmimas. Tai reiškia, kad jokia suaugusiojo primesta veikla negali būti vadinama žaidimu.

2. Tai yra malonus ir motyvuojantis procesas. Vaikas privalo žaisdamas jausti pasitenkinimą, džiaugsmą.

3. Žaidimas maksimaliai įtraukia, tad nepastebima laiko ribų, kartais – aplinkos.

4. Žaidimo metu veikiama taip, lyg viskas vyktų iš tikrųjų.

5. Svarbiausias yra procesas, kiek mažiau – rezultatas.

Visos anksčiau minėtos žaidimų rūšys yra natūralios. Tik štai ugdyme atsiranda didaktinis žaidimas, o didaktiniame žaidime - suaugęs žmogus. Žaidimas, į kurį įsikiša suaugusysis ir siekia aiškaus tikslo (išmokyti), gali lengvai sugriūti. Todėl ugdytojui būtina suvokti natūralaus žaidimo atsiradimo priežastis, žaidimo ypatybes. Suaugusysis siekdamas tikslo - išmokyti vaikus, turėtų nepamiršti, kaip reikia žaisti, kaip būti vaiku bei kiek įmanoma paisyti žaidimo ypatybių.

Didaktinis žaidimas kaip ugdymo metodas pasitarnaus ir duos naudos, jei prieš tai pedagogas įsisąmonins keletą dalykykų.

- Žaidimas bus geras tik tuomet, jei jį išdėstysime nuosekliai. Priemonių ir erdvės paruošimas žaidimui yra pirmas raktas į pasisekusį žaidimą. Tuomet vaikui galima duoti instrukcijas – žaidimo taisyklės. Paaiškinus taisykles, išrenkamas vedantysis. Tik tuomet vaikai gali pradėti žaisti. Atrodo elementaru? Bet yra kur suklysti.

- Didaktinį žaidimą reikia gerai apgalvoti ir numatyti žaidimo trukmę.

- Svarbu žaidimą sužaisti iki galo, t.y., leisti vaikui patirti žaidimo džiaugsmą. Netinkamas laiko suplanavimas gali sugriauti žaidimą.

- Vaikai privalo patirti sėkmę. Turi būti sudarytos galimybės laimėti visiems, bet po truputį. Vaikai iki 5 metų dar nėra orientuoti į rezultatą, todėl žaisti žaidimus, kur visi laimi, jiems patinka. Apie 5 – uosius metus vaikai pradeda siekti rezultato ir varžytis, todėl reikėtų gerai apgalvoti žaidimo eigą, kaip galės visi vaikai nors truputį, reguliariai patirti sėkmę, kuri saugotų ir plėtotų motyvaciją.

- Nors didaktinis žaidimas naudojamas dėl geresnio rezultato, vis dėl to žaidimo esmė yra jis pats.

Taigi, pegagogas pažinęs žaidimo esmę gali tinkamai organizuoti ugdymą per didaktinį žaidimą. Taip koja kojon eidamas karu su vaiko prigimtimi ir pažabodamas natūralią gamtos jėgą ugdymui (ugdymuisi).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kaip auklėti ir lavinti 2-4 metų vaikus: pataria pedagogės

Vaikystė – tai pats nuostabiausias laikas žmogaus gyvenime. Būtent tuo metu padedami patys svarbiausi pagrindai žmogaus gyvenime. Tai laikotarpis, kuris pilnas emocijų, išgyvenimų ir naujų atradimų. Tai laikotarpis, kuris palieka ryškią žymę žmogaus gyvenime.

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?