Žaidimo svarba vaiko gyvenime

Kodėl sakoma, kad svarbiausias mažo vaiko „darbas“ yra žaidimas? Ko išmoksta vaikai žaisdami? Apie tai pasakoja VšĮ „Pilni namai“ edukologė Greta Kacinauskaitė - Ivanauskienė.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žaidimas - natūrali mokykla

Dar ankstyvuose žmonijos formavimosi etapuose, kuomet darbai buvo primityvūs, vaikai dirbdavo kartu su suaugusiais, tad mokymasis gyvenimui vykdavo per darbą. Vėliau žmonijai vystantis, išradus įrankius ir jiems sudėtingėjant, vaikai buvo išstumti iš darbo sferos. Vis dėl to prigimtinis poreikis ruoštis gyvenimui išliko ir pasireiškė kaip žaidimas. Pavadinkime šį poreikį - "žaidimo instinktu".

Žaidimas yra biologiškai nulemtas būdas mokytis. Tiek gyvūnai, tiek žmonės žaidžia žaidimus, kurie padeda tolesniame gyvenime. Tai natūralioji mokykla, kurioje apstu spontaniškumo, motyvacijos, kur kiekvienas yra geras ugdytinis. Pedagogas, pažindamas žaidimo fenomeną, gali pažaboti šią gamtos dovaną ir pritaikyti ją ugdymo procese.

"Žaidimo instinktas" pasirūpino, kad vaikas žaisdamas ugdytųsi skirtingus gebėjimus. Apie tai byloja žaidimų gausa. Tai ir funkciniai žaidimai (pvz., kūdikio su barškučiu), tyrinėjimo žaidimai (bandymai); kūrybiniai žaidimai (piešimas, konstrukcijos), vaidmenų žaidimai, šėlsmo žaidimai ir kt. Vieni žaidimai labiau padeda plėstis vienokiems vaiko gebėjimams, kiti - kitokiems.

Svarbu ir tai, kad žaidimas turi keletą ypatybių:

1. Tai yra vaiko pasirinktas savanoriškas užsiėmimas. Tai reiškia, kad jokia suaugusiojo primesta veikla negali būti vadinama žaidimu.

2. Tai yra malonus ir motyvuojantis procesas. Vaikas privalo žaisdamas jausti pasitenkinimą, džiaugsmą.

3. Žaidimas maksimaliai įtraukia, tad nepastebima laiko ribų, kartais – aplinkos.

4. Žaidimo metu veikiama taip, lyg viskas vyktų iš tikrųjų.

5. Svarbiausias yra procesas, kiek mažiau – rezultatas.

Visos anksčiau minėtos žaidimų rūšys yra natūralios. Tik štai ugdyme atsiranda didaktinis žaidimas, o didaktiniame žaidime - suaugęs žmogus. Žaidimas, į kurį įsikiša suaugusysis ir siekia aiškaus tikslo (išmokyti), gali lengvai sugriūti. Todėl ugdytojui būtina suvokti natūralaus žaidimo atsiradimo priežastis, žaidimo ypatybes. Suaugusysis siekdamas tikslo - išmokyti vaikus, turėtų nepamiršti, kaip reikia žaisti, kaip būti vaiku bei kiek įmanoma paisyti žaidimo ypatybių.

Didaktinis žaidimas kaip ugdymo metodas pasitarnaus ir duos naudos, jei prieš tai pedagogas įsisąmonins keletą dalykykų.

- Žaidimas bus geras tik tuomet, jei jį išdėstysime nuosekliai. Priemonių ir erdvės paruošimas žaidimui yra pirmas raktas į pasisekusį žaidimą. Tuomet vaikui galima duoti instrukcijas – žaidimo taisyklės. Paaiškinus taisykles, išrenkamas vedantysis. Tik tuomet vaikai gali pradėti žaisti. Atrodo elementaru? Bet yra kur suklysti.

- Didaktinį žaidimą reikia gerai apgalvoti ir numatyti žaidimo trukmę.

- Svarbu žaidimą sužaisti iki galo, t.y., leisti vaikui patirti žaidimo džiaugsmą. Netinkamas laiko suplanavimas gali sugriauti žaidimą.

- Vaikai privalo patirti sėkmę. Turi būti sudarytos galimybės laimėti visiems, bet po truputį. Vaikai iki 5 metų dar nėra orientuoti į rezultatą, todėl žaisti žaidimus, kur visi laimi, jiems patinka. Apie 5 – uosius metus vaikai pradeda siekti rezultato ir varžytis, todėl reikėtų gerai apgalvoti žaidimo eigą, kaip galės visi vaikai nors truputį, reguliariai patirti sėkmę, kuri saugotų ir plėtotų motyvaciją.

- Nors didaktinis žaidimas naudojamas dėl geresnio rezultato, vis dėl to žaidimo esmė yra jis pats.

Taigi, pegagogas pažinęs žaidimo esmę gali tinkamai organizuoti ugdymą per didaktinį žaidimą. Taip koja kojon eidamas karu su vaiko prigimtimi ir pažabodamas natūralią gamtos jėgą ugdymui (ugdymuisi).

Diskusijų platforma laikinai išjungta. Prašome pabandyti vėliau.

Lavinimas ir ugdymas

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.