Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems

Ar galite įsivaizduoti, kad į šį pasaulį atėjus naujagimiui galėtumėte jausti ne džiaugsmą ir laimę, o nežinomybę, baimę ir neviltį? Tai jausmai, kuriais gyvena kiekviena anksčiau laiko naujagimio susilaukusi šeima.
© Shutterstock nuotr.

Čia nebūna džiaugsmo, o tik liūdesio ir nevilties ašaros. Čia nedovanojama gėlių, draugai neina sveikinti su balionais, tėvai nesidalija savo ką tik gimusio mažylio nuotraukomis socialiniuose tinkluose.

Čia sustoja laikas, nes kiekviena sekundė lemia viską.

Dauguma, nesusidūrę su priešlaikiniu gimdymu ir anksčiau laiko gimusiais vaikučiais, nesupranta, kodėl paskutiniu metu taip daug kalbama apie neišnešiotus naujagimius ir jų šeimas. O garsiai kalbama todėl, kad labai daug pagalbos reikia ne tik patiems mažiausiems naujagimiams, bet ir jų šeimoms, artimiesiems, kurie kelis mėnesius gyvena klinikose ir slaugo savo anksčiau laiko gimusius vaikus, o grįžę namo susiduria su raidos, mitybos ir kitokiais sunkumais.

Kodėl lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena?

Kiekvienais metais 15 mln. pasaulyje, 500 000 Europoje, 1400 kasdien, 60 per valandą, vienas per minutę – tiek gimsta neišnešiotų naujagimių. Ir jų kasmet gimsta vis daugiau. Jiems labai svarbi ir reikalinga ne tik kvalifikuota medicininė pagalba, bet ir jų tėvelių rūpinimasis, buvimas šalia. Akivaizdu, kad pirmąkart išvydus per anksti gimusį savo vaikelį apima baimė, nežinomybė, bejėgiškumas... Daugelis žmonių nežino, kad bėgant metams, tobulėjant medicinos mokslui galimybių išgelbėti šiuos mažylius vis daugėja, o užaugę jie šypsosis ir šėlios visai kaip ir laiku gimę jų bendraamžiai. Būtent todėl lapkričio 17-ąją visas pasaulis švenčia Neišnešiotų naujagimių dieną – garsiai ir drąsiai kalba apie šių naujagimių problemas, jų sprendimo būdus ir palaiko šios bendruomenės šeimas.

Pasaulio vienybė

Neišnešiotų naujagimių tėveliai visame pasaulyje buriasi į organizacijas ir yra labai aktyvūs minėdami ne tik Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną, bet ir teikdami pagalbą kitoms šeimoms. Į įvairias socialines akcijas įsitraukia labai populiarūs ir žinomi žmonės, pvz., profesionalus futbolininkas Cristianas Ronaldas, aktorius Jamie Dornanas vaidinęs filme „Penkiasdešimt pilkų atspalvių" ), meksikiečių aktorė ir atlikėja Thalia bei kiti.

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena Lietuvoje

Lietuvoje pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena pradėta minėti 2012 m., o 2013 m. asociacijos „Padedu augti" iniciatyva Lietuva pirmą kartą prisijungė prie visame pasaulyje skleidžiamos žinios apie anksčiau laiko gimusius naujagimius ir apšvietė Kauno simbolį – rotušę – purpurine (neišnešiotų naujagimių) spalva.

Asociacija „Padedu augti" tęsia ilgametę tradiciją ir kauniečiams bei miesto svečiams dovanoja nuostabų reginį – ketvirtus metus iš eilės Kauno rotušė nusidažys purpurine spalva.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.

Paramą neišnešiotukų šeimoms šiemet išreiškė dainininkas Tomas Augulis su kolegomis – įgyvendinant prasmingą nekomercinį projektą „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę" renkamos lėšos anksčiau laiko gimusiems naujagimiams reikalingai medicinos įrangai, skirtai Kauno perinatologijos centrui, įsigyti.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.

Taip pat nuo lapkričio 1-osios Kauno savivaldybėje buvo galima apžiūrėti asociacijos rengiamą parodą „Balansavimas. Žingsnelis į priekį, du – atgal...", kuri lapkričio 17 d. buvo atidaryta Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje.

Kodėl ši paroda pavadinta „Balansavimas"?

Tai būsena, į kurią patenka kiekviena anksčiau laiko vaikelio susilaukusi šeima. Būsena, kai esi tarp žemės ir dangaus. Kai džiaugiesi mažu į priekį žengtu žingsneliu, tačiau bijai, kad situacija gali pasikeisti į visiškai priešingą pusę. Kai esi prarajoje ir kaltini save, tačiau kartu supranti, kad tai dalykai, kurie nuo tavęs nepriklauso.

Kai mažas, vamzdeliais apraizgytas tavo vaikelis balansuoja tarp gyvybės ir mirties, o tau belieka tik būti šalia ir tikėti...

Kartais tikėjimo ir mažo žmogučio jėgų būna per mažai....

Bet kartais ateina tas laikas, kai į priekį žengiamų žingsnelių daugėja, ir vieną dieną (po mėnesio, dviejų ar daugiau) išaušta rytas, kai mama su savo vaikeliu gali grįžti namo.

Pasaulio lietuvių parama

Paramą neišnešiotiems naujagimiams išreiškė ir užsienyje gyvenančių lietuvių bendruomenė. Prieš daugiau nei metus asociacijos „Padedu augti" narė Ernesta Vytienė su savo šeima persikėlė gyventi į Sidnėjų (Australija), tačiau didelis atstumas nesutrukdė jai ir toliau aktyviai vykdyti akcijas ir projektus, skirtus padėti neišnešiotų naujagimių šeimoms.

Lapkričio 12 d. LANE COVE nacionalinis parke buvo organizuotas susitikimas Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai paminėti ir anksčiau laiko gimusius vaikus auginančioms Lietuvos šeimoms palaikyti. Prie minėjimo prisidėjo ir aktyviai dalyvavo „Aušros" tunto skautai ir Australijos Sidnėjaus lietuvių vaikų mokyklėlės mokiniai. Susitikimo metu asociacijos narė Ernesta papasakojo apie savo asmeninę patirtį susilaukus anksčiau laiko gimusios dukrelės, kilusius sunkumus, asociacijos vykdomus projektus. Užsienio lietuvių akyse žvilgėjo ašaros, buvo jaučiama begalinė parama neišnešiotų naujagimių šeimoms. Įkvėpti „Aušros" tunto skautų šūkio „Lietuvai, tėvynei, artimui" susirinkusieji į dangų paleido purpurinius ir baltus balionus už mažyčius anksčiau laiko gimusius vaikus. „Mūsų širdys buvo kartu su Lietuvos šeimomis ir jų mažyliais", – kalbėjo Ernesta Vytienė.

Dėmesys tiems, kurie dabar balansuoja

Asociacija „Padedu augti" pirmoji Lietuvoje pradėjo teikti psichologinę ir socialinę pagalbą neišnešiotų naujagimių susilaukusioms šeimoms ir rūpintis mažųjų pacientų gerove Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje. Asociacija tikslingai šią veiklą tęsia jau beveik 6 metus. Kaip ir kiekvienais metais, šiemet visos neišnešiotukų šeimos buvo pasveikintos su Pasauline neišnešiotų naujagimių diena, padrąsintos nenuleisti rankų.

„Tas prisilietimas prie gyvybės pradžios – o neišnešiotų naujagimių ji būna labai trapi – yra didysis stebuklas, kuris mus skatina dirbti. Apie tokią tėvelių organizacijos pagalbą prieš gerą dešimtmetį galėjome tik su pavydu paskaityti spaudoje arba išgirsti konferencijose. Tai, ką daro asociacija „Padedu augti", tiek medikų, tiek anksčiau laiko naujagimių susilaukusių tėvų akimis, yra neįkainojama. Kiekvienam sava bėda yra didžiausia. Kai šeimos balansuoja ant nežinomybės ribos, būtent asmeninė asociacijos savanorių ir specialistų pagalba yra labai svarbi: išklausyti, paguosti, savo pavyzdžiu suteikti viltį", – džiaugėsi Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė.

"Mes labai daug dėmesio skiriame neišnešiotukų šeimoms. Kai pats nueini tą kelią, žinai, kur yra sunkiausia, kur reikalinga pagalba ir viltis. Džiaugiamės, galėdami padėti kiekvienai pagalbos prašančiai šeimai, o šiemet tai daryti tapo ir finansiškai lengviau – Kauno savivaldybės programa „Iniciatyvos Kaunui" finansuoja mūsų asociacijos „Padedu augti" projektą „Kompleksinė pagalba šeimoms, auginančioms anksčiau laiko gimusius vaikus". Jį įgyvendindama, Kauno klinikose neišnešiotukų susilaukusioms šeimoms asociacija gali pasiūlyti papildomas socialinio darbuotojo ir psichologo konsultacijas, dailės terapijos užsiėmimus. Kad tokio tipo pagalba yra be galo svarbi ir reikalinga, byloja skaičiai – nuo 2016 m. liepos 1 d. buvo suteiktos 95 konsultacijos. Ar galite įsivaizduoti, kiek šeimų ir jų artimųjų paliečia priešlaikinis gimdymas? ", – kalbėjo asociacijos vadovė Inga Budrienė.

Kauno perinatologijos centre kasmet gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų apie 500 neišnešiotų. Į LSMU ligoninę Kauno klinikas gimdyvės vežamos iš Klaipėdos, Šiaulių ir Kauno krašto ligoninių. Neišnešioti naujagimiai iki 32 savaitės yra atvežami reanimobiliu, nupirktu iš Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje", kurio vykdytoja yra Kauno klinikų ligoninė, lėšų.

Būtent Kauno klinikose gydomi ir slaugomi patys sunkiausi ligoniukai. Čia teikiamos paslaugos Kauno perinatologijos centro aptarnaujamo regiono naujagimiams: sveikų naujagimių adaptacijos periodo stebėjimas, vakcinacija, tyrimas, motinų konsultavimas esant laktacijos ir priežiūros sunkumų, sergančių naujagimių transportavimas, neišnešiotų ir sergančių naujagimių tyrimas ir gydymas, naujagimių chirurginės operacijos, labai neišnešiotų naujagimių atokiųjų baigčių stebėjimas ir problemų sprendimas, naujagimystės periodo sutrikimų gydymas ir kita.

„Kadangi mamos ligoninėje neretai praleidžia 1–3 mėnesius, svarbu kuo daugiau joms padėti", – kalbėjo asociacijos vadovė Inga Budrienė.

Asociacija šiemet padėjo vykdyti projektus, skirtus neišnešiotų naujagimių priežiūrai gerinti. Tai bendrai su partneriais vykdomas projektas „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę" ir pagalba steigiant pirmąjį Lietuvoje donorinį motinos pieno banką.

„Idėja kurti motinos pieno banką tarp neišnešiotukus auginančių mamų sklandė jau seniai. Labai džiaugiamės, kad jau visai netrukus Lietuvoje pradės veikti pirmasis motinos pieno bankas. Anksti į pasaulį atskubėjusiam kūdikiui ypač svarbus motinos pienas. Jis lengviau virškinamas, apsaugo nuo infekcijų ir uždegimų. Tai ypač aktualu pirmosiomis neišnešiotukų gyvenimo dienomis, nes tuomet jų mamos dėl patirto streso, gimdymo komplikacijų pienelio dažnai neturi", – aiškina asociacijos „Padedu augti" atstovė viešiesiems ryšiams J. Kulik-Dulskienė.

Ar legva padėti kitiems?

„Ne kiekvienas galime padėti kitam. Svarbu turėti puikių bendravimo įgūdžių, būti empatiškam, jaustis emociškai stabiliam ir tinkamai reaguoti į krizinę situaciją.

Vien atsidavimo, ryžto ir tikėjimo nepakanka sėkmingai veikiančiai organizacijai kurti. Reikia daug ir sunkiai dirbti: nuolat ieškoti finansavimo darbams įgyvendinti, užkrėsti idėjomis kitus geros valios žmones.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.

Viena didžiausių motyvacijų dirbti toliau yra grįžtamasis šeimų ryšys, jų dalyvavimas renginiuose, didėjantis asociacijos narių būrys ir kiekvienas išgirstas „ačiū", – sako asociacijos vadovė Inga Budrienė.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Klaidos, kurias daro mamos, augindamos mažus vaikus (4)

Svajojate būti tobula mama? To norėtų visos, tačiau tai vargu ar įmanoma.

Vaikas apsinuodijo: svarbu žinoti

Minint Apsinuodijimų prevencijos savaitę 2017 m. kovo 20 – 26 d., kurios šūkis: „Saugus namuose!“, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras atkreipia dėmesį apsinuodijimų prevenciją tarp mažamečių vaikų.

Svarbiausia informacija apie meningokokinę infekciją (7)

Susirgimai meningokokine infekcija dažnesni šaltuoju metų laiku, žiemos–pavasario mėnesiais, pikas būna vasario–gegužės mėnesiais.

Vaiką pykina: apie kokias ligas tai gali signalizuoti

Ką svarbu žinoti tėvams, jei vaikas vemia: priežastys ir pirmoji pagalba.

Tiesa ir mitai apie gerklės skausmą

Ką tėvai turi žinoti apie gerklės skausmą - vieną dažniausių vaikiškų nusiskundimų šaltuoju metų laiku? Pateikiame svarbiausią informaciją.

Gydytoja atsako į svarbiausius klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą (4)

Ar maistas visada daro įtaką bėrimų atsiradimui? Ar alerginės kilmės atopiniam dermatitui svarbus odos drėkinimas? Jūsų dėmesiui - gydytojo alergologo atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą

Kineziterapeutė: masažas ir mankšta vaikui turi neįkainojamą vertę (4)

Ne visi vaikai krykštauja iš laimės, kai juos mankština ar masažuoja profesionalas. Kartais tai tampa tikru išbandymu mažyliui ir jo šeimai.

Kaip padėti vaikui žengti pirmuosius žingsnius: atsako kineziterapeutė

Pirmieji mažylio žingsniai visada tėvams kelia daug klausimų: kodėl vaikas dar nevaikšto, kai kaimynų bendraamžis bėgioja? Ką daryti, jei vaikas vaikšto pasistiebęs.

3 klausimai kineziterapeutei: ar jau vėluoja raida ir reikia pagalbos?

Kiekvieno vaiko raida individuali, tačiau kai mažylis nedaro kažko, apie ką rašoma vaiko raidos vadovėliuose, tėvai sunerimsta: laukti ar kreiptis pagalbos iškart?

Išsigandusi mama perspėja kitus: mano dukters vos nepasmaugė (14)

Moteris, kurios duktė vos neužduso, nuėjusi miegoti su kombinezonu su užtrauktu, įspėja apie galimus pavojus.

Gydytoja dr. Sigita Petraitienė: kaip atskirti gripą nuo peršalimo? (7)

Vaikų ligų gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė atsako į visiems tėvams rūpimus klausimus susirgus vaikui.

10 patarimų, kaip išrinkti vaikams saugias kalėdines dovanas

Kalėdos – dovanų metas, o kas labiau mėgsta dovanas, nei vaikai? Tiesa, prieš džiugindami mažuosius spalvingais žaislais, nepamirškime atkreipti dėmesį į tai, iš ko jie pagaminti. Žaisluose gali slypėti įvairios pavojingos cheminės medžiagos.

Staigi kūdikio mirtis: mokslininkai aptiko vieną dėsningumą (16)

Tai gali tapti persilaužimu kovoje prieš staigios kūdikio mirties sindromą. Jau kelis dešimtmečius mokslininkai ieško priežasties, dėl kurios netikėtai miršta vos gimę mažyliai.

Kaip suprasti kūdikio verksmo priežastį ir padėti jam? (1)

Kūdikio verksmas – vienintelė komunikacijos priemonė, kuria išreiškiami visi negatyvūs išgyvenimai.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems

Ar galite įsivaizduoti, kad į šį pasaulį atėjus naujagimiui galėtumėte jausti ne džiaugsmą ir laimę, o nežinomybę, baimę ir neviltį? Tai jausmai, kuriais gyvena kiekviena anksčiau laiko naujagimio susilaukusi šeima.