Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems

Ar galite įsivaizduoti, kad į šį pasaulį atėjus naujagimiui galėtumėte jausti ne džiaugsmą ir laimę, o nežinomybę, baimę ir neviltį? Tai jausmai, kuriais gyvena kiekviena anksčiau laiko naujagimio susilaukusi šeima.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Čia nebūna džiaugsmo, o tik liūdesio ir nevilties ašaros. Čia nedovanojama gėlių, draugai neina sveikinti su balionais, tėvai nesidalija savo ką tik gimusio mažylio nuotraukomis socialiniuose tinkluose.

Čia sustoja laikas, nes kiekviena sekundė lemia viską.

Dauguma, nesusidūrę su priešlaikiniu gimdymu ir anksčiau laiko gimusiais vaikučiais, nesupranta, kodėl paskutiniu metu taip daug kalbama apie neišnešiotus naujagimius ir jų šeimas. O garsiai kalbama todėl, kad labai daug pagalbos reikia ne tik patiems mažiausiems naujagimiams, bet ir jų šeimoms, artimiesiems, kurie kelis mėnesius gyvena klinikose ir slaugo savo anksčiau laiko gimusius vaikus, o grįžę namo susiduria su raidos, mitybos ir kitokiais sunkumais.

Kodėl lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena?

Kiekvienais metais 15 mln. pasaulyje, 500 000 Europoje, 1400 kasdien, 60 per valandą, vienas per minutę – tiek gimsta neišnešiotų naujagimių. Ir jų kasmet gimsta vis daugiau. Jiems labai svarbi ir reikalinga ne tik kvalifikuota medicininė pagalba, bet ir jų tėvelių rūpinimasis, buvimas šalia. Akivaizdu, kad pirmąkart išvydus per anksti gimusį savo vaikelį apima baimė, nežinomybė, bejėgiškumas... Daugelis žmonių nežino, kad bėgant metams, tobulėjant medicinos mokslui galimybių išgelbėti šiuos mažylius vis daugėja, o užaugę jie šypsosis ir šėlios visai kaip ir laiku gimę jų bendraamžiai. Būtent todėl lapkričio 17-ąją visas pasaulis švenčia Neišnešiotų naujagimių dieną – garsiai ir drąsiai kalba apie šių naujagimių problemas, jų sprendimo būdus ir palaiko šios bendruomenės šeimas.

Pasaulio vienybė

Neišnešiotų naujagimių tėveliai visame pasaulyje buriasi į organizacijas ir yra labai aktyvūs minėdami ne tik Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną, bet ir teikdami pagalbą kitoms šeimoms. Į įvairias socialines akcijas įsitraukia labai populiarūs ir žinomi žmonės, pvz., profesionalus futbolininkas Cristianas Ronaldas, aktorius Jamie Dornanas vaidinęs filme „Penkiasdešimt pilkų atspalvių" ), meksikiečių aktorė ir atlikėja Thalia bei kiti.

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena Lietuvoje

Lietuvoje pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena pradėta minėti 2012 m., o 2013 m. asociacijos „Padedu augti" iniciatyva Lietuva pirmą kartą prisijungė prie visame pasaulyje skleidžiamos žinios apie anksčiau laiko gimusius naujagimius ir apšvietė Kauno simbolį – rotušę – purpurine (neišnešiotų naujagimių) spalva.

Asociacija „Padedu augti" tęsia ilgametę tradiciją ir kauniečiams bei miesto svečiams dovanoja nuostabų reginį – ketvirtus metus iš eilės Kauno rotušė nusidažys purpurine spalva.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.

Paramą neišnešiotukų šeimoms šiemet išreiškė dainininkas Tomas Augulis su kolegomis – įgyvendinant prasmingą nekomercinį projektą „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę" renkamos lėšos anksčiau laiko gimusiems naujagimiams reikalingai medicinos įrangai, skirtai Kauno perinatologijos centrui, įsigyti.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.

Taip pat nuo lapkričio 1-osios Kauno savivaldybėje buvo galima apžiūrėti asociacijos rengiamą parodą „Balansavimas. Žingsnelis į priekį, du – atgal...", kuri lapkričio 17 d. buvo atidaryta Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje.

Kodėl ši paroda pavadinta „Balansavimas"?

Tai būsena, į kurią patenka kiekviena anksčiau laiko vaikelio susilaukusi šeima. Būsena, kai esi tarp žemės ir dangaus. Kai džiaugiesi mažu į priekį žengtu žingsneliu, tačiau bijai, kad situacija gali pasikeisti į visiškai priešingą pusę. Kai esi prarajoje ir kaltini save, tačiau kartu supranti, kad tai dalykai, kurie nuo tavęs nepriklauso.

Kai mažas, vamzdeliais apraizgytas tavo vaikelis balansuoja tarp gyvybės ir mirties, o tau belieka tik būti šalia ir tikėti...

Kartais tikėjimo ir mažo žmogučio jėgų būna per mažai....

Bet kartais ateina tas laikas, kai į priekį žengiamų žingsnelių daugėja, ir vieną dieną (po mėnesio, dviejų ar daugiau) išaušta rytas, kai mama su savo vaikeliu gali grįžti namo.

Pasaulio lietuvių parama

Paramą neišnešiotiems naujagimiams išreiškė ir užsienyje gyvenančių lietuvių bendruomenė. Prieš daugiau nei metus asociacijos „Padedu augti" narė Ernesta Vytienė su savo šeima persikėlė gyventi į Sidnėjų (Australija), tačiau didelis atstumas nesutrukdė jai ir toliau aktyviai vykdyti akcijas ir projektus, skirtus padėti neišnešiotų naujagimių šeimoms.

Lapkričio 12 d. LANE COVE nacionalinis parke buvo organizuotas susitikimas Pasaulinei neišnešiotų naujagimių dienai paminėti ir anksčiau laiko gimusius vaikus auginančioms Lietuvos šeimoms palaikyti. Prie minėjimo prisidėjo ir aktyviai dalyvavo „Aušros" tunto skautai ir Australijos Sidnėjaus lietuvių vaikų mokyklėlės mokiniai. Susitikimo metu asociacijos narė Ernesta papasakojo apie savo asmeninę patirtį susilaukus anksčiau laiko gimusios dukrelės, kilusius sunkumus, asociacijos vykdomus projektus. Užsienio lietuvių akyse žvilgėjo ašaros, buvo jaučiama begalinė parama neišnešiotų naujagimių šeimoms. Įkvėpti „Aušros" tunto skautų šūkio „Lietuvai, tėvynei, artimui" susirinkusieji į dangų paleido purpurinius ir baltus balionus už mažyčius anksčiau laiko gimusius vaikus. „Mūsų širdys buvo kartu su Lietuvos šeimomis ir jų mažyliais", – kalbėjo Ernesta Vytienė.

Dėmesys tiems, kurie dabar balansuoja

Asociacija „Padedu augti" pirmoji Lietuvoje pradėjo teikti psichologinę ir socialinę pagalbą neišnešiotų naujagimių susilaukusioms šeimoms ir rūpintis mažųjų pacientų gerove Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje. Asociacija tikslingai šią veiklą tęsia jau beveik 6 metus. Kaip ir kiekvienais metais, šiemet visos neišnešiotukų šeimos buvo pasveikintos su Pasauline neišnešiotų naujagimių diena, padrąsintos nenuleisti rankų.

„Tas prisilietimas prie gyvybės pradžios – o neišnešiotų naujagimių ji būna labai trapi – yra didysis stebuklas, kuris mus skatina dirbti. Apie tokią tėvelių organizacijos pagalbą prieš gerą dešimtmetį galėjome tik su pavydu paskaityti spaudoje arba išgirsti konferencijose. Tai, ką daro asociacija „Padedu augti", tiek medikų, tiek anksčiau laiko naujagimių susilaukusių tėvų akimis, yra neįkainojama. Kiekvienam sava bėda yra didžiausia. Kai šeimos balansuoja ant nežinomybės ribos, būtent asmeninė asociacijos savanorių ir specialistų pagalba yra labai svarbi: išklausyti, paguosti, savo pavyzdžiu suteikti viltį", – džiaugėsi Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė Rasa Tamelienė.

"Mes labai daug dėmesio skiriame neišnešiotukų šeimoms. Kai pats nueini tą kelią, žinai, kur yra sunkiausia, kur reikalinga pagalba ir viltis. Džiaugiamės, galėdami padėti kiekvienai pagalbos prašančiai šeimai, o šiemet tai daryti tapo ir finansiškai lengviau – Kauno savivaldybės programa „Iniciatyvos Kaunui" finansuoja mūsų asociacijos „Padedu augti" projektą „Kompleksinė pagalba šeimoms, auginančioms anksčiau laiko gimusius vaikus". Jį įgyvendindama, Kauno klinikose neišnešiotukų susilaukusioms šeimoms asociacija gali pasiūlyti papildomas socialinio darbuotojo ir psichologo konsultacijas, dailės terapijos užsiėmimus. Kad tokio tipo pagalba yra be galo svarbi ir reikalinga, byloja skaičiai – nuo 2016 m. liepos 1 d. buvo suteiktos 95 konsultacijos. Ar galite įsivaizduoti, kiek šeimų ir jų artimųjų paliečia priešlaikinis gimdymas? ", – kalbėjo asociacijos vadovė Inga Budrienė.

Kauno perinatologijos centre kasmet gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų apie 500 neišnešiotų. Į LSMU ligoninę Kauno klinikas gimdyvės vežamos iš Klaipėdos, Šiaulių ir Kauno krašto ligoninių. Neišnešioti naujagimiai iki 32 savaitės yra atvežami reanimobiliu, nupirktu iš Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje", kurio vykdytoja yra Kauno klinikų ligoninė, lėšų.

Būtent Kauno klinikose gydomi ir slaugomi patys sunkiausi ligoniukai. Čia teikiamos paslaugos Kauno perinatologijos centro aptarnaujamo regiono naujagimiams: sveikų naujagimių adaptacijos periodo stebėjimas, vakcinacija, tyrimas, motinų konsultavimas esant laktacijos ir priežiūros sunkumų, sergančių naujagimių transportavimas, neišnešiotų ir sergančių naujagimių tyrimas ir gydymas, naujagimių chirurginės operacijos, labai neišnešiotų naujagimių atokiųjų baigčių stebėjimas ir problemų sprendimas, naujagimystės periodo sutrikimų gydymas ir kita.

„Kadangi mamos ligoninėje neretai praleidžia 1–3 mėnesius, svarbu kuo daugiau joms padėti", – kalbėjo asociacijos vadovė Inga Budrienė.

Asociacija šiemet padėjo vykdyti projektus, skirtus neišnešiotų naujagimių priežiūrai gerinti. Tai bendrai su partneriais vykdomas projektas „Kalėdų naktį tylią išgelbėkime gyvybę" ir pagalba steigiant pirmąjį Lietuvoje donorinį motinos pieno banką.

„Idėja kurti motinos pieno banką tarp neišnešiotukus auginančių mamų sklandė jau seniai. Labai džiaugiamės, kad jau visai netrukus Lietuvoje pradės veikti pirmasis motinos pieno bankas. Anksti į pasaulį atskubėjusiam kūdikiui ypač svarbus motinos pienas. Jis lengviau virškinamas, apsaugo nuo infekcijų ir uždegimų. Tai ypač aktualu pirmosiomis neišnešiotukų gyvenimo dienomis, nes tuomet jų mamos dėl patirto streso, gimdymo komplikacijų pienelio dažnai neturi", – aiškina asociacijos „Padedu augti" atstovė viešiesiems ryšiams J. Kulik-Dulskienė.

Ar legva padėti kitiems?

„Ne kiekvienas galime padėti kitam. Svarbu turėti puikių bendravimo įgūdžių, būti empatiškam, jaustis emociškai stabiliam ir tinkamai reaguoti į krizinę situaciją.

Vien atsidavimo, ryžto ir tikėjimo nepakanka sėkmingai veikiančiai organizacijai kurti. Reikia daug ir sunkiai dirbti: nuolat ieškoti finansavimo darbams įgyvendinti, užkrėsti idėjomis kitus geros valios žmones.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.

Viena didžiausių motyvacijų dirbti toliau yra grįžtamasis šeimų ryšys, jų dalyvavimas renginiuose, didėjantis asociacijos narių būrys ir kiekvienas išgirstas „ačiū", – sako asociacijos vadovė Inga Budrienė.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems
© Organizatorių nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.

Klausiame gydytojos: kokios liaudiškos priemonės tinka gydyti vaikus

Norėdamos, kad mūsų vaikai būtų sveiki, prasidėjus ligų sezonui ar pasirodžius pirmiesiems „peršalimo" ligų požymiams, vaikams duodame vitamino C, citrinos ir česnako.

8 patarimai, kurie padės išvengti ar sumažinti virusų tikimybę

Šaltasis metų laikotarpis neatsiejamas nuo varvančių vaikų nosių, skaudančių gerklių ar, dar blogiau, lipte limpančių virusų. Dažnos mažųjų ligos žiemą ne tik silpnina imunitetą, įkalina vaikus namuose, bet neretai sutrikdo įprastą šeimos rutiną. Šie 8 paprasti patarimai padės sumažinti pavojų susirgti.

Dažnos žindymo problemos: kaip padėti sau ir vaikui (1)

Žindymas - dar vienas malonumas, kurio negali patirti vyrai. Ne veltui daugelis jų kūdikį žindančios moters vaizdą vadina pačiu gražiausiu. Bet ką daryti, jei malonios akimirkos virsta tikrų tikriausiu košmaru? Juk būna dienų, kai priglaustas prie krūties kūdikis ne nurimsta. Priešingai, ima blaškytis, muistytis, net verkti. Kodėl taip atsitinka?

Verdame pirmą košę kūdikiui: kokia ji turi būti

Kūdikiui sulaukus 4-6 mėnesių, kai jam nebeužtenka mamos pieno ar mišinuko, rekomenduojama pradėti primaitinimą kietu maistu.

Kaip migdyti vaiką, kad išvengtume staigios kūdikio mirties sindromo

Jauni tėvai turi nemažai baimių, viena iš jų – staigios kūdikių mirties sindromas. Sunku susitaikyti su tuo, jog rodos sveikas ir žvalus mažylis užmiega ir... nepribunda.

Žuvų taukų nauda – nuo imuniteto iki intelekto

Žuvų taukų nauda neabejojama, ji patvirtinta moksliniais tyrimais, gydytojai pataria žuvų taukų duoti kasdien jau nuo 4 savaičių amžiaus ir vartoti juos visą gyvenimą. Ką turime žinoti apie žuvų taukus?

Pakilo temperatūra: 6 dažniausiai daromos klaidos

Karščiuojantis vaikas tėvams visada kelia baimę. Kokių klaidų vengti matuojant temperatūrą? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja neurologė Rūta Maciulevičienė.

Oficialu: kūdikiai Lietuvoje bus skiepijami nuo B tipo meningokoko (13)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Planuojama, kad kūdikiai bus pradėti skiepyti jau šių metų liepos mėnesį, kai tik bus nupirktos ir į Lietuvą pristatytos vakcinos.

Kaip pagimdyti be skausmo: natūralios ir medikamentinės priemonės

Priemonių padėti sumažinti gimdymo skausmą yra įvairių. Vienos jų natūralios, kitos - medicininės. Kaip moteris gali padėti sau gimdymo metu ir kokią pagalbą siūlo medikai, pasakoja Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų Akušerijos skyriaus vedėja gydytoja akušerė ginekologė Rasa Babiliūtė.

Žindymas ir alkoholis: privalu žinoti

Nėra nei vienos alkoholio rūšies, kuri nekenktų žindančiai motinai ir kūdikiui.

Kuri ligoninė Lietuvoje verčiausia draugiškiausios žindymui vardo

„Žindymui draugiška" - tai iniciatyva, siekianti tiesiogiai iš mamų surinkti informaciją apie žindymo skatinimą ir palaikymą Lietuvoje nėštumo, gimdymo, buvimo ligoninėje po gimdymo ir vėliau, kūdikio augimo laikotarpiu bei skatinti ir remti žindymą Lietuvoje. Vienas iš iniciatyvos veikos būdų yra Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai.