Ar galima išvengti autizmo

 (21)
Ar galima išvengti autizmo? Atsakymas į šį klausimą domina ne tik tėvus, bet ir medikus bei mokslininkus, kurie ieško sąsajų tarp ligų, vaistų vartojimo, gyvenimo būdo ir autizmo diagnozės.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tarpas tarp nėštumų

Tyrėjai iš Kaiser Permanente tyrimų centro Kalifornijoje (JAV), dalyvaujantys autizmo tyrimų programoje, išsiaiškino, kad vienas iš veiksnių, kodėl jaunesnio amžiaus vaikams pasireiškia autizmas, gali būti tarpas tarp nėštumų. Leidinyje „Pediatrics" paskelbto tyrimo išvados teigia, kad vaikams, kurie buvo pradėti praėjus mažiau nei dvejiems metams arba daugiau nei šešeriems metams po vyresnio vaiko gimimo, gresia du-tris kartus didesnė autizmo rizika. Mažesnis tarpas tarp nėštumų gali būti siejamas su mažesniu folio rūgšties kiekiu moters organizme – ši rūgštis labai svarbi sveikų vaisiaus smegenų vystymuisi. Didesnis tarpas gali būti siejamas su nevaisingumo problemomis, kurios taip pat gali būti svarbus autizmo veiksnys.

Nėštumo metu vartojami vaistai nuo depresijos

Monrealio universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo stebimos 145 tūkst. 456 moterys. paaiškėjo, kad antidepresantų vartojimas antro ir trečio nėštumo trimestro metu autizmo riziką būsimam kūdikiui padidino 87 proc. Nors akivaizdu, kad rizika labai didelė, Nacionalinė autizmo draugija pabrėžia, kad rizika palyginti nedidelė.

Paprastai daugumai nėščiųjų nerekomenduojama vartoti antidepresantų, išskyrus labai rimtus atvejus, tokius kaip didelė depresijos ar kitų psichinių ligų rizika. Tokiais atvejais vaistų vartojimo nauda gerokai pranoksta riziką.

Nutukimas ir diabetas

Vaikams, kuriuos pagimdė antsvorio turinčios moterys, sergančios diabetu, gresia keturis kartus didesnė autizmo rizika, teigiama naujajame Johno Hopkinso universiteto Bloombergo visuomenės sveikatos mokyklos atliktame tyrime, kuriame buvo išanalizuoti duomenys motinų, kurios diabetu sirgo prieš pastodamos, ir tų, kurios susirgo nėščiųjų diabetu.

Tyrėjai taip pat reziumavo, kad vaikams tų motinų, kurios susirgo nėščiųjų diabetu, gresia didesnė autizmo rizika nei vaikams, kurių motinoms diabetas buvo diagnozuotas dar prieš nėštumą.

Nutukimas ir diabetas laikomi rimtu pavojumi nėščioms moterims, o šie tyrimai įrodė, kad šie sutrikimai kelia pavojų ir įsčiose esančiam kūdikiui.

Policistinių kiaušidžių sindromas

Naujausio Švedijos Karolinska instituto tyrimo išvadose teigiama, kad vaikams, kurių motinoms buvo diagnozuotas policistinių kiaušidžių sindromas, gresia 59 proc. didesnė autizmo rizika. Autizmas keturis kartus dažniau diagnozuojamas berniukams, nei mergaitėms, o moterų, kurioms diagnozuotas policistinių kiaušidžių sindromas, organizme daugiau androgeno – lytinio hormono, atsakingo už vyriškų bruožų susiformavimą. Manoma, kad būtent androgenų poveikis ankstyvame amžiuje ir didina autizmo riziką.

Vis dėlto reikia atlikti daugiau tyrimų, kad galima būtų nuodugniau ištirti genetinį ryšį tarp policistinių kiaušidžių sindromo ir autizmo. Tyrėjai taip pat įtaria, kad didesnę autizmo riziką taip pat gali sąlygoti medžiagų apykaitos problemos, kurias sukelia policistinių kiaušidžių sindromas.

Pagalbinis apvaisinimas (IVF)

Tyrėjai iš Kolumbijos universiteto teigia, kad vaikams, kurie buvo pradėti su reprodukcinių technologijų pagalba, dukart dažniau diagnozuojamas autizmas. Tačiau, pasak tyrėjų, autizmo riziką padidina ne pati procedūra, bet daugiavaisio nėštumo rizika ir kiti veiksniai, susiję su nevaisingumo gydymu. Pats pagalbinis apvaisinimas autizmo nesukelia. Apvaisinimas vyksta laboratorijoje, ir tada embrionai implantuojami į moters gimdą. Vaisingumo specialistai dabar rekomenduoja implantuoti tik vieną kiaušinėlį, kad sumažėtų daugiavaisio nėštumo tikimybė, nes toks nėštumas gali sukelti komplikacijų.

Preeklampsija

Preeklampsija yra nėštumo komplikacija, kuriai būdingas aukštas kraujospūdis ir baltymai šlapime. Kalifornijos universiteto – Davis MIND instituto tyrime dalyvavo 500 vaikų, kuriems buvo diagnozuotas autizmas, o 200 iš jų – ir atsilikusi raida.

Tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis yra problemos su placenta. Kai sergama preeklampsija, apribojamas deguonies ir maistinių medžiagų patekimas į vaisiaus organizmą, nes į placentą patenka mažiau motinos kraujo, todėl tai veikia vaisiaus smegenų vystymąsi.

Tyrimas taip pat parodė, kad kuo stipriau moteriai pasireiškia preeklampsija, tuo didesnė rizika, kad jos vaikui bus diagnozuotas autizmas. Preeklampsija kelia pavojų ir pačios moters gyvybei, todėl visoms nėščiosioms sveikatos patikros metu kaskart turi būti tikrinamas kraujospūdis.

šaltinis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams

Košėse gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės), skaidulų, todėl jos puikiai reguliuoja virškinimo sistemą, neleidžia užkietėti viduriukams.

Meningokokinė infekcija pražudė antrą vaiką

Meningogokinė infekcija pražudė jau antrą vaiką šiemet. Tai Eltai patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė, daktarė Daiva Razmuvienė.

Vaikų ligoninės priėmime – darbymetis: įdiegta naujovė, kurią svarbu žinoti tėvams

Iki šiol Vaikų ligoninės priėmime pacientai buvo priimami pagal vadinamąjį šviesoforą, bet nuo šiol į eilę bus rikiuojami vadovaujantis ne trimis, o penkiomis spalvomis.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais

Mes lankome ne ligą, o vaiką. Taip penktadienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje „Kas slypi už Raudonųjų nosių“, sakė gydytojai klounai.

Daugėja skiepijančių vaikus nuo meningokokinės B tipo infekcijos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal sergamumą meningokokine B tipo infekcija.

Kaip stiprinti vaiko imunitetą

Mūsų imunitetas – labai sudėtinga, tačiau drauge ir protinga sistema. Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų, o susirgus – greičiau ir lengviau pasveikti. Žuvų taukai yra viena tinkamiausių priemonių mažųjų imuninei sistemai stiprinti, kadangi jų sudėtyje yra sveikatai naudingų omega-3 riebalų rūgščių bei vitaminų A, D ir E.

Naudingosios kruopos, kurias sveika valgyti kiekvienam

Ar viską žinote apie maistinguosius grikius? 8 argumentai, kodėl jie turi būti mažų vaikų mityboje.

Gydytoja – apie virusą, kurį gauname nuo mus bučiuojančių tėvų ar kitų artimųjų

Net 90 proc. žmonių herpeso virusą „nešiojasi" savo trišakiame nerve. Kaip jo nepažadinti?

Šiuolaikinių tėvų klaidos, kurias daro daugelis

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai?

Vaiko akių uždegimas: priežastys ir gydymas

Kai vaiko akys ima ašaroti, traiškanoja, parausta, dažniausiai įtariame akių uždegimą ir kreipiamės į gydytoją – kaip jis patars gydyti?

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.