Ar galima išvengti autizmo

 (21)
Ar galima išvengti autizmo? Atsakymas į šį klausimą domina ne tik tėvus, bet ir medikus bei mokslininkus, kurie ieško sąsajų tarp ligų, vaistų vartojimo, gyvenimo būdo ir autizmo diagnozės.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tarpas tarp nėštumų

Tyrėjai iš Kaiser Permanente tyrimų centro Kalifornijoje (JAV), dalyvaujantys autizmo tyrimų programoje, išsiaiškino, kad vienas iš veiksnių, kodėl jaunesnio amžiaus vaikams pasireiškia autizmas, gali būti tarpas tarp nėštumų. Leidinyje „Pediatrics" paskelbto tyrimo išvados teigia, kad vaikams, kurie buvo pradėti praėjus mažiau nei dvejiems metams arba daugiau nei šešeriems metams po vyresnio vaiko gimimo, gresia du-tris kartus didesnė autizmo rizika. Mažesnis tarpas tarp nėštumų gali būti siejamas su mažesniu folio rūgšties kiekiu moters organizme – ši rūgštis labai svarbi sveikų vaisiaus smegenų vystymuisi. Didesnis tarpas gali būti siejamas su nevaisingumo problemomis, kurios taip pat gali būti svarbus autizmo veiksnys.

Nėštumo metu vartojami vaistai nuo depresijos

Monrealio universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame buvo stebimos 145 tūkst. 456 moterys. paaiškėjo, kad antidepresantų vartojimas antro ir trečio nėštumo trimestro metu autizmo riziką būsimam kūdikiui padidino 87 proc. Nors akivaizdu, kad rizika labai didelė, Nacionalinė autizmo draugija pabrėžia, kad rizika palyginti nedidelė.

Paprastai daugumai nėščiųjų nerekomenduojama vartoti antidepresantų, išskyrus labai rimtus atvejus, tokius kaip didelė depresijos ar kitų psichinių ligų rizika. Tokiais atvejais vaistų vartojimo nauda gerokai pranoksta riziką.

Nutukimas ir diabetas

Vaikams, kuriuos pagimdė antsvorio turinčios moterys, sergančios diabetu, gresia keturis kartus didesnė autizmo rizika, teigiama naujajame Johno Hopkinso universiteto Bloombergo visuomenės sveikatos mokyklos atliktame tyrime, kuriame buvo išanalizuoti duomenys motinų, kurios diabetu sirgo prieš pastodamos, ir tų, kurios susirgo nėščiųjų diabetu.

Tyrėjai taip pat reziumavo, kad vaikams tų motinų, kurios susirgo nėščiųjų diabetu, gresia didesnė autizmo rizika nei vaikams, kurių motinoms diabetas buvo diagnozuotas dar prieš nėštumą.

Nutukimas ir diabetas laikomi rimtu pavojumi nėščioms moterims, o šie tyrimai įrodė, kad šie sutrikimai kelia pavojų ir įsčiose esančiam kūdikiui.

Policistinių kiaušidžių sindromas

Naujausio Švedijos Karolinska instituto tyrimo išvadose teigiama, kad vaikams, kurių motinoms buvo diagnozuotas policistinių kiaušidžių sindromas, gresia 59 proc. didesnė autizmo rizika. Autizmas keturis kartus dažniau diagnozuojamas berniukams, nei mergaitėms, o moterų, kurioms diagnozuotas policistinių kiaušidžių sindromas, organizme daugiau androgeno – lytinio hormono, atsakingo už vyriškų bruožų susiformavimą. Manoma, kad būtent androgenų poveikis ankstyvame amžiuje ir didina autizmo riziką.

Vis dėlto reikia atlikti daugiau tyrimų, kad galima būtų nuodugniau ištirti genetinį ryšį tarp policistinių kiaušidžių sindromo ir autizmo. Tyrėjai taip pat įtaria, kad didesnę autizmo riziką taip pat gali sąlygoti medžiagų apykaitos problemos, kurias sukelia policistinių kiaušidžių sindromas.

Pagalbinis apvaisinimas (IVF)

Tyrėjai iš Kolumbijos universiteto teigia, kad vaikams, kurie buvo pradėti su reprodukcinių technologijų pagalba, dukart dažniau diagnozuojamas autizmas. Tačiau, pasak tyrėjų, autizmo riziką padidina ne pati procedūra, bet daugiavaisio nėštumo rizika ir kiti veiksniai, susiję su nevaisingumo gydymu. Pats pagalbinis apvaisinimas autizmo nesukelia. Apvaisinimas vyksta laboratorijoje, ir tada embrionai implantuojami į moters gimdą. Vaisingumo specialistai dabar rekomenduoja implantuoti tik vieną kiaušinėlį, kad sumažėtų daugiavaisio nėštumo tikimybė, nes toks nėštumas gali sukelti komplikacijų.

Preeklampsija

Preeklampsija yra nėštumo komplikacija, kuriai būdingas aukštas kraujospūdis ir baltymai šlapime. Kalifornijos universiteto – Davis MIND instituto tyrime dalyvavo 500 vaikų, kuriems buvo diagnozuotas autizmas, o 200 iš jų – ir atsilikusi raida.

Tyrėjai mano, kad pagrindinė priežastis yra problemos su placenta. Kai sergama preeklampsija, apribojamas deguonies ir maistinių medžiagų patekimas į vaisiaus organizmą, nes į placentą patenka mažiau motinos kraujo, todėl tai veikia vaisiaus smegenų vystymąsi.

Tyrimas taip pat parodė, kad kuo stipriau moteriai pasireiškia preeklampsija, tuo didesnė rizika, kad jos vaikui bus diagnozuotas autizmas. Preeklampsija kelia pavojų ir pačios moters gyvybei, todėl visoms nėščiosioms sveikatos patikros metu kaskart turi būti tikrinamas kraujospūdis.

šaltinis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Naudingoji daržovė, kurią sveika valgyti ne tik vaikams

Šią daržovę dėl žalios spalvos mamos juokais vadina Šreko. Ji labai vertinga savo maistiniu požiūriu, todėl ją valgantys mažieji bus ir sveiki, ir stiprūs.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

TIESA IR MITAI apie geležies trūkumą +KONKURSAS ir net 10 dovanų! (REZULTATAI)

Kaip pastebėti, kad vaiko organizmui trūksta geležies? Ar kraujo tyrimas yra vienintelis diagnostikos būdas? Ką daryti, jei paaiškėja, kad geležies visgi trūksta?