Dažnos žindymo problemos: kaip padėti sau ir vaikui

 (1)
Žindymas - dar vienas malonumas, kurio negali patirti vyrai. Ne veltui daugelis jų kūdikį žindančios moters vaizdą vadina pačiu gražiausiu. Bet ką daryti, jei malonios akimirkos virsta tikrų tikriausiu košmaru? Juk būna dienų, kai priglaustas prie krūties kūdikis ne nurimsta. Priešingai, ima blaškytis, muistytis, net verkti. Kodėl taip atsitinka?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirma bėda. Pienas trykšta fontanu

Žindant pienas teka labai laisvai. Kūdikis nespėja nuryti, springsta, verkia. Kaip išspręsti šią problemą?

Priežastis. Jei pienas teka pernelyg laisvai, parinkite patogesnę žindymo padėtį. Svarbu, kad kūdikio ryklė ir galva būtų aukščiau nei spenelis. Bandykite maitinti, pavyzdžiui, paguldžiusi kūdikį ant savęs. Jei kūdikis jau moka sėdėti, žindykite jį sėdintį. Nepamirškite, kad pienui tekant itin laisvai galima prisiryti daug oro, todėl kartkarčiais padėkite kūdikiui atsirūgti. Prie krūties glauskite mieguistą kūdikį. Jis žįs silpniau - ir pienas tekės lėčiau. Pajutusios, kad pienas teka stipria srove (jis gali tiesiog švirkšti), atitraukite kūdikį nuo krūties, palaukite, kol savaime tekančio pieno srovė liausis, ir toliau maitinkite.

Antra bėda. Ligos

Mažylis verkia ir dieną, ir naktį, net valgydamas mamos pienuką. Atrodo, kad žindymas jam nemalonus, nors į burnytę nuolat kiša rankytes, žaislus. Nežinia, ar jis verkia dėl to, kad jam skauda, ar dėl to, kad yra alkanas.

Priežastis. Pamąstykite, gal kūdikis serga arba jam dygsta dantukai. Kai jie dygsta, žindantį kūdikį vargina nemalonūs pojūčiai ar net skausmas. Beje, dygstant dantukams žįsdamas dažnai stipriau suspaudžia dantenas, todėl ir mamai kartais gali paskaudėti.

Apžiūrėkite kūdikio burnytę, atkreipkite dėmesį į balkšvas apnašas ant liežuvio, dantenų, vidinių skruostų ir lūpų paviršių, nes tai pienligės požymis. Pienligę būtina gydyti, negydoma gali išplisti, nuo kūdikio galite užsikrėsti ir jūs. Grybelio pažeisti speneliai būna jautrūs ir skausmingi.

Kas dar gali būti priežastis? Ogi užgulta kūdikio nosis. Išvalykite ją ir kūdikiui bus lengviau kvėpuoti prieš pat žindymą. Žįsdamas jis gali verkti ir dėl skaudančios ausytės, nes ryjant stipriau skauda. Pamėginkite paspausti ties ausytės pagrindu (iš priekio): jei kūdikiui iš tiesų skauda ausytę, jis verks stipriau. Jeigu nepavyksta pašalinti šių neramumo priežasčių arba įtariate, jog vaikas serga, nedelsiant pasitarkite su gydytoju.

Trečia bėda. „Juk pasaulis toks įdomus!“

4 mėn. kūdikis valgydamas blaškosi: kelias sekundes pažinda, meta krūtį, pasižiūri, kas atėjo, vėl nuryja porą gurkšnių, nusišypso mamai, dar po kelių gurkšnių pažiūri į televizoriaus ekraną, paskui nusisuka, nes kažkas atsivertė laikraštį.

Priežastis. Daugelis kūdikių patiria vadinamuosius augimo šuolius pirmomis gyvenimo dienomis, antrą trečią, ketvirtą-šeštą savaitę, trijų, keturių, šešių, devynių mėnesių. Tuo metu vaikai būna irzlesni, verksmingesni negu paprastai. Pamėginkite pakeisti žindymo padėtį: atsigulkite, atsisėskite, žindykite stovėdamos.

3-6 mėn. kūdikiukai aktyviai domisi aplinka. Tačiau jie dar nemoka daryti kelių darbų iš karto (pvz., žįsti ir domėtis aplinka), todėl blaškosi. Kai kurie jų pasukdami galvą nepaleidžia ir taip sužeidžia spenelį. Būkite pasirengusi „išlaisvinti“ jį: švelniai įkiškite švarų mažąjį pirštą į burnytės kamputį, spenelis išslys. Jokiu būdu netraukite jo iš burnytės per jėgą. Kūdikis mažiau blaškysis, jei žindysite prietemoje arba kambaryje, kuriame niekas nepatraukia akies. Maitindamos nekalbėkite telefonu, nežiūrėkite televizoriaus, nedirbkite kompiuteriu.

Ketvirta bėda. Mamos krūtinės ypatumai

3 mėn. kūdikis žindomas verkia ir tai tęsiasi beveik mėnesį. Nors dieną paprastai būna ramus, domisi aplinka, šypsosi.

Priežastis. Neretai kūdikis nerimsta valgydamas iš vienos krūties, o kita nekelia bėdų. Kai kurioms moterims iš vienos krūties pienas teka lengviau nei iš kitos. Ir tai susiję su anatominėmis ypatybėmis, anksčiau atliktomis krūties operacijomis. Pradėdamos žindyti, pasiūlykite tą krūtį, iš kurios pienas teka sunkiau. Išalkęs kūdikis paprastai labiau stengiasi ir žinda iš paskutinių jėgų, kad pasisotintų.

Kartais, kai krūtys pritvinksta pieno, kūdikis negali jų gerai apžioti ir pradėti valgyti. Tuomet nusitraukite truputį pieno, kad spenelio laukelis suminkštėtų, ir vėl pasiūlykite krūtį.

Penkta bėda. Kūdikis alkanas

Priežastis. Nepasisotinęs kūdikis taip pat gali verkti. Atkreipkite dėmesį, ar vaikas pakankamai šlapinasi, ar priauga svorio. Nepatartina mėginti nusitraukti pieno ir žiūrėti, kiek jo yra, nes tai netikslu.

Jei mažylis suirzta vakare, galbūt tuo metu jis visuomet būna irzlesnis? Ir nesvarbu, žindote jį ar ne. Per dieną pavargęs kūdikis vakare dažnai būna irzloki. Tokiu atveju stenkitės žindyti šiek tiek anksčiau, kol jis dar ramus.

Kitos priežastys:

Kūdikiui pučia pilvelį? Pamasažuokite jį laikrodžio rodyklės kryptimi. Palankstykite kūdikio kojytes, švelniai prispausdamos jas prie pilvelio. Tai padės išeiti susikaupusioms dujoms. Maitinkite glausdamos kūdikio pilvelį prie savo kūno, šiluma atpalaiduoja spazmus, o mamos artumas ramina.

Kūdikio gyvenime - naujovės, pavyzdžiui, pradėjote primaitinti arba pratinate jį prie naujų produktų.
Galbūt maitinate iš buteliuko ir jis priprato, kad pienukas teka lengvai? Verčiau maitinkite iš šaukštelio. Jei esate išvykusi ir negalite maitinti šaukšteliu, buteliukui naudokite žindukus su itin mažom skylutėm. Apvertus buteliuką, per sekundę turi išlašėti maždaug vienas pieno lašas.
Gal pati esate įsitempusi, sunerimusi? Vienintelis būdas padėti sau ir kūdikiui - atsipalaiduoti. Kaip tai padaryti? Nueikite į vonią ir palįskite po dušu.

Augdami kūdikiai žinda kur kas efektyviau ir moka pasisotinti greičiau. Neverskite žįsti, jei vaikas pradėjo blaškytis, nenori imti krūties.

Būkite kantrios ir, ištikus bėdai, neskubėkite ieškokite mamos pieno pakaitalo. Toliau maitindamos pačios apsaugosite kūdikį nuo dar didesnių bėdų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Poilsis gamtoje: kaip saugotis nuo bičių, širšių ir vapsvų

Mažyliui viskas įdomu. Jis dar ir nežino, kuo gali būti pavojinga bitė, kurią iki tol matė tik paveikslėlyje.

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.