Gydytoja perspėja: išberti gali ir nuo saulės

Jeigu saulėtą vasaros dieną vaiko kūnelį nusėja smulkus bėrimas, mažylis nebūtinai ko nors „užvalgė" arba suprakaitavo. Galbūt jis alergiškas saulei. Ką verta žinoti apie šią alergiją? Konsultuoja VšĮ VL VUL „Santariškių klinikos" filialo pulmonologijos ir imunologijos skyriaus gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Saulės spinduliai ne tik džiugina, bet ir gali sukelti įvairių rūpesčių. Vienas jų - alergija, apie kurią pamatę išbertą mažylio kūnelį ne visada susimąstome.

Alergija saulei (kaip tik A tipo ultravioletiniams spinduliams (UVA)) išsivysto tada, kai padidėja organizmo reakcija ne į saulės spindulius, o į medžiagas, kurios būnant tiesioginiuose saulės spinduliuose pradeda gamintis odoje.

Alergija saulei nėra dažna liga. Jai būdinga tai, kad pabuvus saulėje oda greitai parausta, pradeda niežėti, atsiranda smulkus rožinis bėrimas, panašus į nudilginimą arba uodo įkandį. Retkarčiais kartu gali varginti silpnumas, galvos skausmas. Labiausiai išberia tas kūno vietas, kurios nebuvo pridengtos drabužiais.

Gali paskatinti kremai ir augalai

Saulė odą gali ne tik alergizuoti, bet nudeginti ir sudirginti. Jeigu vaiko (arba savo) odą tepame kremais su vitaminu A, oda, veikiama tiesioginių saulės spindulių, gali sureaguoti ir atsirasti bėrimas, paraudimų.

Kūdikiams ir mažiems vaikams skirti kremai be kvapiklių ir kitų priedų odos neturėtų dirginti. Kartais vaiko odelę išberia, kai jis šviečiant saulei čiupinėja pomidorų lapus, salierus, rūtas.

Tuomet išberia pirštelius arba veiduką, jeigu mažylis pasilenkęs uosto augalą, tai vadinama kontaktine odos reakcija. Tačiau tie patys augalai nesukels alerginės odos reakcijos, jeigu vaikutis juos lies debesuotą dieną.

Pasaugokime vaikus

Gydytoja Sigita Petraitienė pataria visus kūdikius ir mažus vaikus bent iki 2 m. amžiaus pasaugoti nuo saulės spindulių pavasarį ir pirmąją vasaros pusę, kol vaikutis daugiau laiko būdamas lauke pripras prie saulės, pamažu įdegs odelė.

Svarbiausia, kad mažylis nebūtų atviroje saulėje - išeikite pasivaikščioti ryte arba vakare, kad saulė „nenubučiuotų" odelės, o jeigu turite savo kiemą, žaiskite su juo pavėsyje. Karštomis saulėtomis dienomis patartina visus mažus vaikus rengti plonais drabužiais, tačiau palaidinėmis ilgomis rankovėmis ir ilgomis kelnėmis. Jeigu vaikas nėra alergiškas saulei, antroje vasaros pusėje jį jau galima rengti drabužėliu trumpomis rankovėmis. Karštomis vasaros dienomis užtraukite užuolaidas.

Jeigu pastebėjote, kad pabuvusio saulėje vaikučio oda rausta, tepkite ją apsauginiais kremais, o jeigu nepadeda, saulės vonių jam reikėtų vengti.

Kaip gydoma?

Saulės spindulių sukeltas odos bėrimas gydomas įvairiai. Vieniems vaikams pakanka odą patepti gydomuoju kremu, kiti gydomi hormoniniais vaistais. Tad jeigu odelę išbėrė, kreipkitės į gydytoją, kuris apžiūrėjęs mažylį galbūt nusiųs jį ištirti gydytojui dermatologui arba alergologui.

Vasarą leiskime saugiai

-Saulėtomis dienomis vaikai į lauką turėtų eiti su kepuryte su „snapeliu", dengiančiu veiduką. Labai sveika vaikams kuo ilgiau būti lauke, nes judesys ir grynas oras stiprina imuninę sistemą, tačiau vasarą jie turėtų žaisti pavėsyje: po medžiais, pavėsinėje. Tai labai svarbu, nes vaikui pakanka 15-20 min. karštą dieną pabūti saulėje ir jis gali gauti saulės smūgį. Pasitaiko, kad mažylius tėvai į ligoninę atveža ir su antrojo laipsnio odos nudegimais.

-Ne mažiau svarbu pasirūpinti, kad mažyliai vasarą daug gertų. Jeigu vaikai žaidžia lauke, kas kiek laiko išneškite jiems vandens ir priminkite, kad atsigertų (2-3 kartus dažniau, negu patys geriate). Vaikų oda gerokai plonesnė negu suaugusiųjų, todėl per ją išspinduliuojama kur kas daugiau drėgmės. Jeigu per ilgai negeria vandens, iš pradžių dar jaučia troškulį, o vėliau šis jausmas dingsta ir mažylis nebenori gerti, o organizmas dėl pritrūkęs skysčių vis labiau silpsta. Mažylis tampa apatiškas. Tad jeigu matote, kad karštą dieną mažylis ilgokai negėrė ir jau nebenori gerti, paprašykite, kad mažais gurkšneliais išgertų vandens arba sugirdykite vandenuką šaukšteliu. Vos pradėjęs gerti vaikui „atsinaujins" troškulio pojūtis ir jis vėl gers vandenį.

-Karštomis vasaros dienomis vaikui duokite mažiau valgyti, nes organizmas natūraliai mažiau reikalauja maisto. Mes visi valgome, kad gautume energijos, kuri mūsų kūno viduje palaiko 37,5 laipsnio temperatūrą (odos temperatūra - 36,6 laipsnio). Žiemą turime valgyti daugiau, nes reikia daugiau energijos, kad raumenys sugebėtų sušildyti organizmą. Vasarą lauke šilta, tad maisto poreikis yra mažesnis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Poilsis gamtoje: kaip saugotis nuo bičių, širšių ir vapsvų

Mažyliui viskas įdomu. Jis dar ir nežino, kuo gali būti pavojinga bitė, kurią iki tol matė tik paveikslėlyje.

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.