Kaip tinkamai išvalyti nosį sloguojant: pataria gydytoja

Šaltuoju metų laiku mūsų mažieji dažnai serga virusinėmis kvėpavimo takų ligomis. Dažniausiai juos vargina sloga, gerklės skausmas, kosulys, pakilusi temperatūra.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kur kas rečiau suserga tracheitu, bronchitu ar plaučių ligomis. Susirgęs kūdikis ar mažas vaikas tampa irzlus, nenoriai valgo. Ką daryti, kad užklupus ligai vaikai pasveiktų kuo greičiau? 3 taisyklės, jei jūsų vaiką užklupo sloga.

Konsultuoja VšĮ VL VUL Santariškių klinikų filialo pulmonologijos ir imunologijos skyriaus gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

1 taisyklė: išvalykime nosį

Sloguojančiam mažyliui svarbiausia gerai išvalyti nosytę. Kūdikiui iki 6 mėn. amžiaus sloga yra pati didžiausia liga, nes jis dar nemoka kvėpuoti per burną ir suslogavęs negali gerai kvėpuoti. Kūdikiui būtina išsiurbti sekretą iš nosytės kaskart, kai pastebite, kad mažiukas nebegali gerai kvėpuoti (kad ir keliolika ar keliasdešimt kartų per parą).

TAIP PAT SKAITYKITE:
Iki ašarų jautri šiaulietės išpažintis, kodėl ji ryžosi įsivaikinti mergaitę
Kas nutinka, kai mama ir tėtis skirtingai auklėja vaiką

Kol iš nosytės teka tik „vandenukas", pakanka ištraukti jį siurbikliu, sukietėjusį sekretą reikia pirma suminkštinti į nosį įpurškus jūros vandens arba fiziologinio tirpalo ir tada išsiurbti.

Tėvai nosies higienai skiria per mažai dėmesio, neretai galima pamatyti net ir gatvėje apsisnarglėjusių mažylių. Kad geriau įsivaizduotumėte, kaip jaučiasi sloguojantis vaikutis (iki 1,5-2 m. amžiaus jis dar nemoka pasakyti, kad jam labai blogai), pabandykite užspausti sau nosies šnerves ir kelias minutes pabūti nekvėpuodami per nosį. Tai labai nemalonu, todėl suslogavę ir prakvėpuoti negalintys mažyliai yra nervingi, neramūs, atsisako valgyti ir gerti, nes tuo metu, kai valgo ar geria, negali kvėpuoti.

Svarbu žinoti, kad tas sekretas, kuris neišteka į išorę, suteka vaikui į gerklytę ir jis pradeda kosėti vadinamuoju gerkliniu kosuliu, kuris, beje, labai erzina vaiką. Daugelis tėvų kreipiasi dėl tokio gerklinio vaiko kosulio, kuris praeina tada, kai jam gerai išvaloma nosytė ir sulašinami nosies lašiukai.

2 taisyklė: tinkamai sulašinkime nosies lašus

Labai dažnai tėvai nemoka tinkamai sulašinti nosies lašiukų. Kūdikiui prieš lašindami nosies lašus išsiurbkite nosytę, vyresnio vaiko paprašykite, kad ją gerai išsipūstų ir dar praplaukite nosies landas jūros vandeniu arba fiziologiniu tirpalu. Tinka ir mineralinis vanduo, kurio reikėtų įtraukti į švirkštą be adatos ir sušvirkšti į abi nosies landas.

Jeigu naudojate jūros vandenį, į kiekvieną nosies landą įpurkškite jo po 2-3 kartus. Tuomet vaikutis turėtų dar kartą išsipūsti nosį ir jau galima lašinti nosies lašus.

Prieš purkšdama jūros vandenį ar fiziologinį tirpalą paguldykite kūdikį taip, kad viršutinė kūno dalis būtų aukščiau, kitaip tariant, jis turėtų būti pusiau sėdimąja padėtimi. Vyresnis vaikas gali stovėti arba atsisėsti. Gulinčiam be pagalvės vaikui į nosį vandens nupurkškite, nes vandenukas gali nutekėti į ausytes ir sukelti jų uždegimą.

Jūros vandeniu ar fiziologiniu tirpalu nosytę galima valyti tiek kartų per dieną, kiek reikia (15-25 kartus), o nosies lašus jau reikia lašinti pagal gamintojo nurodymus. Dažniausiai jie naudojami 3-4 kartus per dieną ir ne ilgiau negu savaitę, retesniais atvejais - iki 10 d. Nosies lašai, jei piktnaudžiausime, gali sukelti vaikui lėtinę slogą ir negrįžtamus nosies gleivinės pokyčius.

3 taisyklė: to niekada nedarykime

Liaudiškos priemonės slogai gydyti kūdikiams ir mažiems vaikams netinka. Dažnai tėvai sulašina mažyliui į nosytės landas česnako, alijošiaus, varnalėšos sulčių. Visos šios priemonės suerzina nosies gleivinę, kuri yra be galo jautri, ir sukelia jos uždegimą. Tuomet tenka gydyti ne tik slogą, bet ir nosies gleivinės uždegimą.

Patarimas žindyvei: žindykite sloguojantį mažylį taip, kad galvytė būtų aukščiau už liemenį, antraip nosies sekretas gali nutekėti į gerklytę ir jis daugiau atpylinės.

Svarbu žinoti

Jeigu kūdikis ar vaikas sloguoja, pasirūpinkite, kad miegančio liemuo būtų aukščiau už kitą kūno dalį. Kūdikiui galite pakelti lovytės galvūgalį, darželinukui po galva padėkite dvi pagalves. Taip vaikai kur kas geriau išsimiegos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.

Klausiame gydytojos: kokios liaudiškos priemonės tinka gydyti vaikus

Norėdamos, kad mūsų vaikai būtų sveiki, prasidėjus ligų sezonui ar pasirodžius pirmiesiems „peršalimo" ligų požymiams, vaikams duodame vitamino C, citrinos ir česnako.

8 patarimai, kurie padės išvengti ar sumažinti virusų tikimybę

Šaltasis metų laikotarpis neatsiejamas nuo varvančių vaikų nosių, skaudančių gerklių ar, dar blogiau, lipte limpančių virusų. Dažnos mažųjų ligos žiemą ne tik silpnina imunitetą, įkalina vaikus namuose, bet neretai sutrikdo įprastą šeimos rutiną. Šie 8 paprasti patarimai padės sumažinti pavojų susirgti.

Dažnos žindymo problemos: kaip padėti sau ir vaikui (1)

Žindymas - dar vienas malonumas, kurio negali patirti vyrai. Ne veltui daugelis jų kūdikį žindančios moters vaizdą vadina pačiu gražiausiu. Bet ką daryti, jei malonios akimirkos virsta tikrų tikriausiu košmaru? Juk būna dienų, kai priglaustas prie krūties kūdikis ne nurimsta. Priešingai, ima blaškytis, muistytis, net verkti. Kodėl taip atsitinka?

Verdame pirmą košę kūdikiui: kokia ji turi būti

Kūdikiui sulaukus 4-6 mėnesių, kai jam nebeužtenka mamos pieno ar mišinuko, rekomenduojama pradėti primaitinimą kietu maistu.

Kaip migdyti vaiką, kad išvengtume staigios kūdikio mirties sindromo

Jauni tėvai turi nemažai baimių, viena iš jų – staigios kūdikių mirties sindromas. Sunku susitaikyti su tuo, jog rodos sveikas ir žvalus mažylis užmiega ir... nepribunda.

Žuvų taukų nauda – nuo imuniteto iki intelekto

Žuvų taukų nauda neabejojama, ji patvirtinta moksliniais tyrimais, gydytojai pataria žuvų taukų duoti kasdien jau nuo 4 savaičių amžiaus ir vartoti juos visą gyvenimą. Ką turime žinoti apie žuvų taukus?

Pakilo temperatūra: 6 dažniausiai daromos klaidos

Karščiuojantis vaikas tėvams visada kelia baimę. Kokių klaidų vengti matuojant temperatūrą? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja neurologė Rūta Maciulevičienė.

Oficialu: kūdikiai Lietuvoje bus skiepijami nuo B tipo meningokoko (12)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Planuojama, kad kūdikiai bus pradėti skiepyti jau šių metų liepos mėnesį, kai tik bus nupirktos ir į Lietuvą pristatytos vakcinos.

Kaip pagimdyti be skausmo: natūralios ir medikamentinės priemonės

Priemonių padėti sumažinti gimdymo skausmą yra įvairių. Vienos jų natūralios, kitos - medicininės. Kaip moteris gali padėti sau gimdymo metu ir kokią pagalbą siūlo medikai, pasakoja Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų Akušerijos skyriaus vedėja gydytoja akušerė ginekologė Rasa Babiliūtė.

Žindymas ir alkoholis: privalu žinoti

Nėra nei vienos alkoholio rūšies, kuri nekenktų žindančiai motinai ir kūdikiui.

Kuri ligoninė Lietuvoje verčiausia draugiškiausios žindymui vardo

„Žindymui draugiška" - tai iniciatyva, siekianti tiesiogiai iš mamų surinkti informaciją apie žindymo skatinimą ir palaikymą Lietuvoje nėštumo, gimdymo, buvimo ligoninėje po gimdymo ir vėliau, kūdikio augimo laikotarpiu bei skatinti ir remti žindymą Lietuvoje. Vienas iš iniciatyvos veikos būdų yra Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai.

Vaikų ligoninės gydytojai perspėja: veganiška mityba vaikams yra pavojinga (15)

Paaiškėjo, kad į Vaikų ligoninę dėl visą savaitę užsitęsusio vėmimo, viduriavimo, vangumo, irzlumo patekęs 7,5 mėnesio kūdikis, kenčia dėl baltymų ir didelio vitamino B12 trūkumo, sveikatai pavojingos mažakraujystės.

Klausimas gydytojai: skiepyti vaiką ar ne (5)

Pastaruoju metu daugelis manęs prašo parašyti savo nuomonę apie skiepus. Iš karto pasakysiu: aš esu tik už vakcinaciją ir ne kitaip.