Kaip tinkamai išvalyti nosį sloguojant: pataria gydytoja

Šaltuoju metų laiku mūsų mažieji dažnai serga virusinėmis kvėpavimo takų ligomis. Dažniausiai juos vargina sloga, gerklės skausmas, kosulys, pakilusi temperatūra.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kur kas rečiau suserga tracheitu, bronchitu ar plaučių ligomis. Susirgęs kūdikis ar mažas vaikas tampa irzlus, nenoriai valgo. Ką daryti, kad užklupus ligai vaikai pasveiktų kuo greičiau? 3 taisyklės, jei jūsų vaiką užklupo sloga.

Konsultuoja VšĮ VL VUL Santariškių klinikų filialo pulmonologijos ir imunologijos skyriaus gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

1 taisyklė: išvalykime nosį

Sloguojančiam mažyliui svarbiausia gerai išvalyti nosytę. Kūdikiui iki 6 mėn. amžiaus sloga yra pati didžiausia liga, nes jis dar nemoka kvėpuoti per burną ir suslogavęs negali gerai kvėpuoti. Kūdikiui būtina išsiurbti sekretą iš nosytės kaskart, kai pastebite, kad mažiukas nebegali gerai kvėpuoti (kad ir keliolika ar keliasdešimt kartų per parą).

TAIP PAT SKAITYKITE:
Iki ašarų jautri šiaulietės išpažintis, kodėl ji ryžosi įsivaikinti mergaitę
Kas nutinka, kai mama ir tėtis skirtingai auklėja vaiką

Kol iš nosytės teka tik „vandenukas", pakanka ištraukti jį siurbikliu, sukietėjusį sekretą reikia pirma suminkštinti į nosį įpurškus jūros vandens arba fiziologinio tirpalo ir tada išsiurbti.

Tėvai nosies higienai skiria per mažai dėmesio, neretai galima pamatyti net ir gatvėje apsisnarglėjusių mažylių. Kad geriau įsivaizduotumėte, kaip jaučiasi sloguojantis vaikutis (iki 1,5-2 m. amžiaus jis dar nemoka pasakyti, kad jam labai blogai), pabandykite užspausti sau nosies šnerves ir kelias minutes pabūti nekvėpuodami per nosį. Tai labai nemalonu, todėl suslogavę ir prakvėpuoti negalintys mažyliai yra nervingi, neramūs, atsisako valgyti ir gerti, nes tuo metu, kai valgo ar geria, negali kvėpuoti.

Svarbu žinoti, kad tas sekretas, kuris neišteka į išorę, suteka vaikui į gerklytę ir jis pradeda kosėti vadinamuoju gerkliniu kosuliu, kuris, beje, labai erzina vaiką. Daugelis tėvų kreipiasi dėl tokio gerklinio vaiko kosulio, kuris praeina tada, kai jam gerai išvaloma nosytė ir sulašinami nosies lašiukai.

2 taisyklė: tinkamai sulašinkime nosies lašus

Labai dažnai tėvai nemoka tinkamai sulašinti nosies lašiukų. Kūdikiui prieš lašindami nosies lašus išsiurbkite nosytę, vyresnio vaiko paprašykite, kad ją gerai išsipūstų ir dar praplaukite nosies landas jūros vandeniu arba fiziologiniu tirpalu. Tinka ir mineralinis vanduo, kurio reikėtų įtraukti į švirkštą be adatos ir sušvirkšti į abi nosies landas.

Jeigu naudojate jūros vandenį, į kiekvieną nosies landą įpurkškite jo po 2-3 kartus. Tuomet vaikutis turėtų dar kartą išsipūsti nosį ir jau galima lašinti nosies lašus.

Prieš purkšdama jūros vandenį ar fiziologinį tirpalą paguldykite kūdikį taip, kad viršutinė kūno dalis būtų aukščiau, kitaip tariant, jis turėtų būti pusiau sėdimąja padėtimi. Vyresnis vaikas gali stovėti arba atsisėsti. Gulinčiam be pagalvės vaikui į nosį vandens nupurkškite, nes vandenukas gali nutekėti į ausytes ir sukelti jų uždegimą.

Jūros vandeniu ar fiziologiniu tirpalu nosytę galima valyti tiek kartų per dieną, kiek reikia (15-25 kartus), o nosies lašus jau reikia lašinti pagal gamintojo nurodymus. Dažniausiai jie naudojami 3-4 kartus per dieną ir ne ilgiau negu savaitę, retesniais atvejais - iki 10 d. Nosies lašai, jei piktnaudžiausime, gali sukelti vaikui lėtinę slogą ir negrįžtamus nosies gleivinės pokyčius.

3 taisyklė: to niekada nedarykime

Liaudiškos priemonės slogai gydyti kūdikiams ir mažiems vaikams netinka. Dažnai tėvai sulašina mažyliui į nosytės landas česnako, alijošiaus, varnalėšos sulčių. Visos šios priemonės suerzina nosies gleivinę, kuri yra be galo jautri, ir sukelia jos uždegimą. Tuomet tenka gydyti ne tik slogą, bet ir nosies gleivinės uždegimą.

Patarimas žindyvei: žindykite sloguojantį mažylį taip, kad galvytė būtų aukščiau už liemenį, antraip nosies sekretas gali nutekėti į gerklytę ir jis daugiau atpylinės.

Svarbu žinoti

Jeigu kūdikis ar vaikas sloguoja, pasirūpinkite, kad miegančio liemuo būtų aukščiau už kitą kūno dalį. Kūdikiui galite pakelti lovytės galvūgalį, darželinukui po galva padėkite dvi pagalves. Taip vaikai kur kas geriau išsimiegos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.