Kuo skalbti kūdikių ir vaikų drabužius: pataria ekspertė

 (3)
Kuo skalbti kūdikių ir mažų vaikų drabužius? Kas saugu iš tikrųjų, o kas tėra rinkodaros triukas? Straipsnio konsultantė - Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistė Laura Stančė.
© Shutterstock nuotr.

Svarbiausia skalbimo priemonės užduotis - išplauti nešvarumus, pavyzdžiui, purvą, dulkes, atpiltą pienuką, „kakučius", blogą kvapą. Nurodyta sudėtis dažniausiai būna kilometro ilgumo. Ar visos sudedamosios dalys skirtos pagrindiniam skalbimo priemonės tikslui?

Pagrindinė skalbimo priemonės sudedamoji dalis - tai paviršiaus aktyviosios medžiagos (PAM). Jos mažina vandens paviršiaus įtempimą, o tai sudaro palankias sąlygas įvairių nešvarumų molekulėms prisijungti prie vandens molekulių ir skalaujant atsiskirti nuo audinio.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Dramatiška Emilio gyvenimo pradžia jo mamai primena baisų sapną
Kodėl iš karto po gimdymo naujagimis įvertinamas balais?

Kad PAM tinkamai atliktų savo funkciją - gerai išplautų, vanduo turi būti minkštas. Keliaudamas iš požemio iki vandentiekio vanduo ištirpina daug įvairių mineralų. Kalcis ir magnis jį kietina, taip trukdo vandens molekulėms prisijungti prie nešvarumų molekulių. Todėl skalbimo priemonių gamintojai nurodo skirtingą skalbimo priemonės dozę pagal vandens kietumą ir jo reikėtų paisyti. Koks yra naudojamo vandens kietumas, paprasčiausia sužinoti iš vandens tiekėjo. Jei skalbiklio pilame daugiau, skalbiniai švaresni nebus, tačiau juos reikės papildomai skalauti.

O kam reikia visų kitų sudedamųjų dalių?

Jos daro kokią nors įtaką skalbimo priemonei, pavyzdžiui, jos tirštumui (natrio sulfatas, vanduo), kvapui, galiojimo laikui (konservantai), taip pat ir skalbiniams. Štai fermentai (enzimai) padeda švariai išskalbti baltyminės kilmės - kraujo, maisto dėmes; fosfatai, fosforo junginiai, polikarboksilatai ir zeolitai minkština vandenį; chloro junginiai, vandenilio peroksidas, karbonatai, perboratai, chloroformas, benzilacetatas, pentanas minkština audinį.

Skaičiau, kad yra natūralios, pusiau natūralios ir sintetinės skalbimo priemonės. Kaip jas atskirti?

Skalbimo priemonės gamybai gali būti naudojamos natūralios medžiagos (kaip paviršiaus aktyviosios medžiagos gali būti naudojamas gyvulinės ar augalinės kilmės riebalų pagrindu pagamintas muilas, skaniam kvapui išgauti - eteriniai aliejai ir kt.) ir sintetinės (iš naftos produktų išgauti PAM, taip pat sintetiniai kvapai).

Visiškai natūraliose priemonėse, pavyzdžiui, muilo riešutuose, nėra sintetinių priedų, kitos gali būti „pusiau natūralios", maišytos su sintetiniais priedais, pvz., gali būti, kad paviršiaus aktyviosios medžiagos yra natūralios - ūkinis muilas, o kvapai - sintetiniai arba priešingai. Yra ir tik iš sintetinių medžiagų pagamintų skalbimo priemonių.

Svarbu žinoti, kad „natūralia" gamintojai gali pavadinti priemonę, jei nors viena jos sudedamoji dalis yra natūrali medžiaga, o kitos - leistini pavojingų cheminių medžiagų kiekiai. Todėl labai svarbu skaityti produkto sudėtį.

Ar skalbimo priemonės saugios, t. y. koks jų poveikis sveikatai?

Visos skalbikliuose esančios medžiagos gali sukelti alergiją kuriai nors konkrečiai sudėtyje esančiai medžiagai alergiškam žmogui, dirginti odą ar akis, paskatinti ūmų apsinuodijimą (pvz., išgėrus skysčio, paragavus miltelių).

Sintetiniai priedai, t. y. pagaminti iš naftos ir jos šalutinių produktų, gali turėti ilgalaikį neigiamą poveikį žmogaus sveikatai, jie siejami su autoimuninėmis ligomis, nevaisingumu, be to, sintetinės medžiagos yra linkusios kauptis mūsų organizmuose, o aplinkoje ilgai neskyla.

Nors skalbimo priemonėse šių medžiagų kiekis yra labai mažas ir gamintojams leidžiama jas įtraukti į sudėtį, tačiau mes kasdien susiduriame su tomis ar panašų poveikį turinčiomis medžiagomis, nes jų gausu įvairiuose produktuose ir gaminiuose - nuo kosmetikos priemonių iki statybinių medžiagų.

Svarbu žinoti, kad sintetiniai priedai į skalbimo priemones dažniausiai dedami tik dėl papildomų funkcijų (kvapo, kad priemonė ilgiau galiotų) ir švariam skalbimui įtakos neturi.

Kuo skalbti kūdikių ir vaikų drabužius: pataria ekspertė
© Shutterstock nuotr.

Vaikų drabužiams skalbti perkame neretai šiek tiek brangesnę priemonę su užrašu ant pakuotės „tinka vaikų drabužiams", net neskaitome sudėties. Kokie priedai priemonėse, kuriomis skalbiame vaikiškus drabužius, nereikalingi ir net žalingi?

Skalbimo priemonėse dažniausiai naudojami sintetiniai priedai yra kvapiosios medžiagos. Jie alergizuoja, dirgina odą, kaupiasi organizme, gali trikdyti endokrininę sistemą.

Įstatymai neįpareigoja gamintojo nurodyti, koks konkrečiai sintetinis priedas naudojamas geram kvapui išgauti. Pakanka sudėtyje paminėti, kad yra kvapiųjų medžiagų (angl. Parfum), nebent tai būtų į oficialų alergizuojančių medžiagų sąrašą įtrauktos medžiagos, kaip antai Amyl Cinnamal, Amylcinnamyl Alcohol ir t. t. Todėl vaikų drabužiams, vystyklams ir patalynei skalbti siūlyčiau rinktis bekvapes skalbimo priemones.

Jei mėgstate skanų kvapą, savo drabužiams skalbti rinkitės tas priemones, kuriose kaip kvėpikliai naudojami eteriniai aliejai (aišku, jei nesate jiems alergiški).

Skalbimo priemonių yra įvairių - miltelių, skystų, drožlių... Kuo jos skiriasi, kurios skalbia geriausiai?

Skalbimo milteliai dulka, dirgina kvėpavimo takus, skatina odos paraudimą, dažniau gali sukelti niežulį. Be to, skalbiant žemesnėje temperatūroje ir parinkus netinkamą jų dozę dažnai lieka miltelių pėdsakų ant skalbinių, kurie ir vėliau, juos dėvint, dirgina odą, „naikina" jos apsauginį sluoksnį, oda sausėja.

Reklamos šaukia: „Triguba jėga!" Bet gal „triguba" švara reiškia ir trigubą smūgį sveikatai?

Vienareikšmiškai. Tie, kurie bandė skalbti natūraliomis priemonėmis, gali drąsiai sakyti, kad akį rėžiančio baltumo pasiekti tikrai nepavyks. Tačiau ypač skalbiant vaikų drabužius ir patalynę, manau, svarbiausia nenaudoti net įtarimą dėl galimo neigiamo poveikio keliančių medžiagų.

Be to, ir audinys susidėvi daug greičiau, jei naudojamos agresyvios skalbimo priemonės.

Kokiomis priemonėmis rekomenduotumėte skalbti daugkartines sauskelnes ir vystyklus?

Rinkitės priemones be chloro, optinių baliklių, fermentų, spalvą ryškinančių priedų, acto, citrinos rūgšties ar sodos.

Dabar gausu priemonių, skirtų specialiai baltiems, spalvotiems, juodiems drabužiams. Ar jos tinka vaikų drabužiams skalbti?

Optiniai balikliai suardo dėmių molekulių jungtis ir jos tampa nematomos žmogaus akiai, t. y. jie dėmę ne pašalina, o tik „užmaskuoja". Skalbikliuose, skirtuose spalvotiems audiniams, yra dažomųjų priedų, kurie gali alergizuoti, todėl į kūdikiams skirtas priemones nėra dedami.

Jei norite paryškinti spalvą, siūlau išbandyti šiuos patarimus: pamirkyti skalbinius pernakt su druska (5 l vandens - ½ puodelio druskos), skalbti išverstus į blogąją pusę, kartu skalbti panašios spalvos drabužius, skalbti šaltame vandenyje, į skalavimo skysčiui skirtą skyrelį įpilti ½ puodelio acto.

Ar galima vaikiškiems skalbiniams naudoti minkštiklius?

XX a. vid. paplito sintetinio pluošto audiniai - nailonas, poliesteris, akrilas. Šie pluoštai gaminami iš naftos cheminių produktų. Toks audinys nesugeria drėgmės, o žiemą nesulaiko šilumos. Be to, jį sunku prižiūrėti. Todėl gamintojai sugalvojo audinių minkštiklius, sintetinius chemikalus, kurių užduotis - padaryti taip, kad sintetinis audinys statiškai nepriglustų prie kūno, t. y. neįsielektrintų. Natūralaus pluošto audiniui minkštiklio visai nereikia, nes jis neatlieka jokios funkcijos, tik palieka stiprų nenatūralų aromatą.

Pavojingiausi

Rekomenduojame šią lentelę, kad rinkdamosi priemones galėtumėte žvilgtelėti ir išsirinkti tas, kuriose nėra nuodų.

Pavojinga cheminė medžiaga Galimas neigiamas poveikis
Formaldehidas ir kt. medžiagos, pvz., benzylhemiformal, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane, diazolidinyl urea. Dirgina gleivinę ir odą, jautrina, įkvėpus gali veikti kaip kancerogenas, kuris gali paskatinti vėžį.
2-methoxyethanol, 2-ethoxyethanol, 2-ethoxyethyl acetate Mažina vaisingumą, žalingas vaisiui įkvėpus, prarijus ir susilietus su oda
Ftalatai (Phthalates (DEHP, Bis (2-ethylhexylphthalat)) ) Trikdo vystymąsi ir endokrininės sistemos veiklą, mažina vaisingumą
Muskuso junginiai (nitromusks, polycyclic musks) Alergizuoja, dirgina odą, kaupiasi aplinkoje, organizme ir motinos piene, gali trikdyti endokrininės sistemos veiklą
Octamethylcyclotetrasiloxane Trikdo endokrininės sistemos veiklą, neigiamai veikia vaisingumą.
Oktilfenoliai (ir jų etoksilatai) Trikdo endokrininės sistemos veiklą, kaupiasi aplinkoje

Paruoštukas tinginukams

Tiems, kurie nemėgsta skaityti etikečių ir sudedamųjų dalių, rekomenduojame įsidėmėti patikimus ekologinius ženklus, kurie garantuoja, kad gaminys yra kokybiškas, jame nėra žmogui ir aplinkai pavojingų kancerogeninių, mutageninių, nuodingų reprodukcijai, patvarių ir organizmuose besikaupiančių medžiagų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytoja atsako į svarbiausius klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą (4)

Ar maistas visada daro įtaką bėrimų atsiradimui? Ar alerginės kilmės atopiniam dermatitui svarbus odos drėkinimas? Jūsų dėmesiui - gydytojo alergologo atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą

Kineziterapeutė: masažas ir mankšta vaikui turi neįkainojamą vertę (4)

Ne visi vaikai krykštauja iš laimės, kai juos mankština ar masažuoja profesionalas. Kartais tai tampa tikru išbandymu mažyliui ir jo šeimai.

Kaip padėti vaikui žengti pirmuosius žingsnius: atsako kineziterapeutė

Pirmieji mažylio žingsniai visada tėvams kelia daug klausimų: kodėl vaikas dar nevaikšto, kai kaimynų bendraamžis bėgioja? Ką daryti, jei vaikas vaikšto pasistiebęs.

3 klausimai kineziterapeutei: ar jau vėluoja raida ir reikia pagalbos?

Kiekvieno vaiko raida individuali, tačiau kai mažylis nedaro kažko, apie ką rašoma vaiko raidos vadovėliuose, tėvai sunerimsta: laukti ar kreiptis pagalbos iškart?

Išsigandusi mama perspėja kitus: mano dukters vos nepasmaugė (14)

Moteris, kurios duktė vos neužduso, nuėjusi miegoti su kombinezonu su užtrauktu, įspėja apie galimus pavojus.

Gydytoja dr. Sigita Petraitienė: kaip atskirti gripą nuo peršalimo? (7)

Vaikų ligų gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė atsako į visiems tėvams rūpimus klausimus susirgus vaikui.

10 patarimų, kaip išrinkti vaikams saugias kalėdines dovanas

Kalėdos – dovanų metas, o kas labiau mėgsta dovanas, nei vaikai? Tiesa, prieš džiugindami mažuosius spalvingais žaislais, nepamirškime atkreipti dėmesį į tai, iš ko jie pagaminti. Žaisluose gali slypėti įvairios pavojingos cheminės medžiagos.

Staigi kūdikio mirtis: mokslininkai aptiko vieną dėsningumą (16)

Tai gali tapti persilaužimu kovoje prieš staigios kūdikio mirties sindromą. Jau kelis dešimtmečius mokslininkai ieško priežasties, dėl kurios netikėtai miršta vos gimę mažyliai.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems

Ar galite įsivaizduoti, kad į šį pasaulį atėjus naujagimiui galėtumėte jausti ne džiaugsmą ir laimę, o nežinomybę, baimę ir neviltį? Tai jausmai, kuriais gyvena kiekviena anksčiau laiko naujagimio susilaukusi šeima.

Nepakeičiamas produktas tiems, kas neseniai susilaukė vaikų (1)

Kraitelį vaikui rūpestingi tėvai pradeda ruošti dar iki gimimo. Vaikų prekių parduotuvės, prekybos centrai ir vaistinės lūžta nuo prekių gausos, todėl neretai galima pasiklysti ir visko prisipirkti per daug.

Ką reikia žinoti, jei vaikas vartojo antibiotikus

Yra tėvų, manančių, kad vaikai visuomet gali išgyventi ir be antibiotikų. Medikai sako, kad tai nėra tiesa: vaikų, kaip ir suaugusiųjų, organizmas yra skirtingas, taigi vienų atsparumas ligoms yra geras, kitų - nelabai.

Gydytojos atsakymai į visoms žindančioms mamoms rūpimus klausimus (17)

Žindymas – ypatingas ir be galo individualus mamos ir vaikučio ryšys, tad griežtų taisyklių čia nėra ir būti negali, tačiau kartais pasėjama įvairiausių netiesų ir mitų, kurie pakiša koją.

Viena dažniausių vaikiškų ligų suaktyvėja šaltuoju metų laiku (1)

Apie rotavirusinę infekciją sklando daug mitų ir gandų. Kuriais iš jų tikėti neverta?

Mokslininkai įspėja: tėvai, migdykite ką tik gimusius vaikus savo kambaryje (45)

Pagal naujausias JAV pediatrų rekomendacijas, naujagimiai mažiausiai pirmus šešis gyvenimo mėnesius turi miegoti tėvų miegamajame. Taip siekiama sumažinti su miegu susijusių mirčių riziką.

Tyrimas rodo, kad mažakraujyste sergančių kūdikių ir mažų vaikų Lietuvoje daugėja

Kaip teigia Vaikų ligoninės gydytoja vaikų hematologė Audronė Mulevičienė, atliekanti tyrimą dėl netinkamos mitybos sukeltų vaikų mažakraujysčių, šiandien labai svarbu atskleisti priežastis, kodėl Lietuvoje daugėja vaikų, sergančių mažakraujyste, ir ką daryti, kad vaikų mityba būtų visavertė.