Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams

Košėse gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės), skaidulų, todėl jos puikiai reguliuoja virškinimo sistemą, neleidžia užkietėti viduriukams.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gliutenas – tai augalinis baltymas, kurį kūdikiams iki vienerių, o ypač iki pusės metų labai sunku virškinti. Taigi, pradėjus vaiką primaitinti ir atėjus laikui išbandyti kruopų košes, pirmiausia pasiūlykite ryžių, vėliau – grikių, avižų ar kukurūzų kruopų košės. Tokios pačios rekomendacijos tinka ir celiakija sergantiems mažyliams.

Jeigu perkate ne specialiai kūdikiams skirtas kruopų košes, o įprastas, pilno grūdo, jas sumalti iki miltų galite trintuvu, o tada išvirkite skystą košelę. Jeigu košė per tiršta, ją atskiesti galima mamos pienu, mišinuku arba vandeniu.

Vėliau, kai vaikas įgunda valgyti, kruopas galima virti ir nesmulkintas.

Kuri košė vertingiausia?

Ryžiuose yra santykinai nedaug augalinių baltymų, tačiau daug krakmolo. Mums įprastuose baltuose ryžiuose yra santykinai mažai mineralinių medžiagų ir vitaminų.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams
© Vida Press

Vertingesni yra rudieji ryžiai, jie turi daugiau (net 2-4 kartus) virškinimui reikalingų skaidulų, B grupės vitaminų, kalcio, fosforo ir geležies. Be to, nėra ir baltymo gliuteno.

Ryžiai lengvai virškinami ir puikiai tinka kūdikiams, kurių viduriai yra laisvesni. Jei mažyliui užkietėję viduriai, verčiau išvirkite grikių košelės.

Pirmoji košė turėtų būti tik iš vieno grūdų tipo ir be priedų (vaisių, riešutų, medaus ir t. t.).

Grikiuose daug ląstelienos, padidinančios išmatų tūrį. Nuo jos vaikas dažniau tuštinasi ir tuo pačiu metu neužkietėja viduriai. Be to, grikiuose gausu mineralinių medžiagų (fosforo, kalcio), vitaminų (ypač B grupės ir vitamino K), augalinių baltymų, geležies, kuri reikalinga mažakraujyste sergantiems mažyliams. Grikiai laikomi pačiais vertingiausiais pagal maistinę vertę.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams
© Vida Press

Daug pagyrimų nusipelno avižos. Avižose daug augalinių baltymų, daug B grupės vitaminų, nepakeičiamų amino rūgščių, augalinių riebalų ir vitamino E.

Avižiniai dribsniai gaminami grūdus apdorojant garais, džiovinant ir traiškant. Dribsnių košė lengviau virškinama.

Kukurūzų kruopose daug vitamino A, E, B, gausu geležies. Kad būtų lengviau virškinamos, šias kruopas reikėtų virti tiek laiko, kiek nurodoma ant pakuotės.

Manų kruopos mažai vertingos, nes yra gaminamos suskaldžius be apvalkalo esančius kviečių grūdus.

Be to, manų kruopose yra fitino. Šis turi fosforo, kuris „suriša" kalcio druskas ir neleidžia joms patekti į kraują, tai gali sutrikdyti vitamino D apykaitą. Manuose gausu gliuteno.

Miežinės kruopos yra dviejų rūšių – stambios (perlinės) ir smulkintos. Jos turi daug kalio, fosforo ir geležies.

Produktai, derantys su kruopomis:

Ryžiai:

Mėsa
Paukštiena
Obuoliai
Džiovinti vaisiai
Jogurtas
Varškė

Grikiai:

Vaisiai
Daržovės
Mėsa
Paukštiena

Avižos:

Razinos
Obuoliai
Braškės
Bananai
Moliūgai
Džiovinti vaisiai
Abrikosai

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams

Košėse gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės), skaidulų, todėl jos puikiai reguliuoja virškinimo sistemą, neleidžia užkietėti viduriukams.

Meningokokinė infekcija pražudė antrą vaiką

Meningogokinė infekcija pražudė jau antrą vaiką šiemet. Tai Eltai patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė, daktarė Daiva Razmuvienė.

Vaikų ligoninės priėmime – darbymetis: įdiegta naujovė, kurią svarbu žinoti tėvams

Iki šiol Vaikų ligoninės priėmime pacientai buvo priimami pagal vadinamąjį šviesoforą, bet nuo šiol į eilę bus rikiuojami vadovaujantis ne trimis, o penkiomis spalvomis.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais

Mes lankome ne ligą, o vaiką. Taip penktadienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje „Kas slypi už Raudonųjų nosių“, sakė gydytojai klounai.

Daugėja skiepijančių vaikus nuo meningokokinės B tipo infekcijos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal sergamumą meningokokine B tipo infekcija.

Kaip stiprinti vaiko imunitetą

Mūsų imunitetas – labai sudėtinga, tačiau drauge ir protinga sistema. Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų, o susirgus – greičiau ir lengviau pasveikti. Žuvų taukai yra viena tinkamiausių priemonių mažųjų imuninei sistemai stiprinti, kadangi jų sudėtyje yra sveikatai naudingų omega-3 riebalų rūgščių bei vitaminų A, D ir E.

Naudingosios kruopos, kurias sveika valgyti kiekvienam

Ar viską žinote apie maistinguosius grikius? 8 argumentai, kodėl jie turi būti mažų vaikų mityboje.

Gydytoja – apie virusą, kurį gauname nuo mus bučiuojančių tėvų ar kitų artimųjų

Net 90 proc. žmonių herpeso virusą „nešiojasi" savo trišakiame nerve. Kaip jo nepažadinti?

Šiuolaikinių tėvų klaidos, kurias daro daugelis

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai?

Vaiko akių uždegimas: priežastys ir gydymas

Kai vaiko akys ima ašaroti, traiškanoja, parausta, dažniausiai įtariame akių uždegimą ir kreipiamės į gydytoją – kaip jis patars gydyti?

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.