Reklama

Nuo klastingos infekcijos jau galima pasiskiepyti

 (8)
Kaskart dukrytei sukarščiavus imu labai atidžiai ją stebėti, ar mažylė kartais nepradėjo vemti, ar nesidaro vangi, mieguista, jautri šviesai, ar jos kūnelio, neduokdie, neišbėrė raudonomis arba violetinėmis dėmėmis. Tai tik keli itin grėsmingos infekcijos - meningokoko, kurios požymiai, beje, iš pradžių labai panašūs į paprasčiausią gripą.
© Reklamos užsakovų nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Itin greita ir, deja, dažnai mirtina

Pasak gydytojų, meningokokinė infekcija gali pražudyti per 24 valandas arba sukelti sunkų neįgalumą visam gyvenimui. Net vieną iš penkių sirgusiųjų šia liga ir ją išgyvenusiųjų visą gyvenimą vargina sunkūs ligos padariniai, pavyzdžiui, smegenų pažeidimas, mokymosi sutrikimai, klausos praradimas arba galūnių netekimas.

Infekcija pasireiškia kaip bakterinis meningitas (smegenų ir stuburo dangalų infekcija) ir (arba) sepsis (per kraują plintanti infekcija, kraujo užkrėtimas). Pasaulyje išskiriama 13 meningokokų grupių, tačiau Europoje ir Lietuvoje labiausiai paplitusi B grupė. Europoje B grupės meningokokas paskatina maždaug 90 proc. vaikų meningokokinės infekcijos atvejų.

Meningokokas - klastinga infekcija, net gydytojams gali būti sunku anksti diagnozuoti ligą, mat pirmieji jos požymiai dažnai primena paprasčiausią gripą. Klasikiniai meningokoko sukelto negalavimo požymiai, pavyzdžiui, sustingęs kaklas ir hemoraginis (nedidelis violetinio atspalvio) bėrimas, išryškėja gan vėlai, ligai jau įsibėgėjus, todėl gali būti, kad gyvybę galintis išgelbėti gydymas bus pradėtas ne iš karto.

Kiti požymiai, kuriuos vertėtų įsidėmėti - tai stiprus galvos, galūnių, sąnarių arba raumenų skausmas, jautrumas šviesai, didelis mieguistumas, sutrikimas, traukuliai, drebulys, tankus kvėpavimas arba dusimas. Vaikas gali nuolat verkti, būti neramus, atsisakyti valgyti arba gerti.

Kaip užsikrečiama?

Užsikrėsti meningokokine infekcija gali kiekvienas, meningokokinę bakteriją žmonės lengvai perduoda vieni kitiems oro lašeliniu būdu, pavyzdžiui, kosėdami, čiaudėdami, taip pat per tiesioginį kontaktą, pavyzdžiui, bučiuodamiesi. 5-15 proc. žmonių yra sveiki infekcijos turėtojai, kuriems meningokokas nesukelia jokių požymių arba tik lengvą slogą. Tačiau mikrobui patekus į kraujotaką prasideda invazinė meningokokinė infekcija, kuri gali baigtis net mirtimi, ja dažniausiai suserga kūdikiai, vaikai iki 4 m. amžiaus, taip pat paaugliai ir jaunimas. Kūdikiai ypač neatsparūs meningokokui, mat jų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, neatpažįsta jo ir negali jam tinkamai pasipriešinti.

Gera žinia - įmanoma apsisaugoti?!

Norint apsisaugoti nuo šios agresyvios ir sunkiai valdomos infekcijos labai svarbu ligos profilaktika, t. y. ligonis kuo mažiau turi bendrauti su sveikais žmonėmis, o glaudžiai su ligoniu bendravusiems asmenims net gali būti rekomenduojama antimikrobinė profilaktika - profilaktinis antibiotikų kursas. Riziką užsikrėsti mažina ir tinkama higiena: būtina reguliariai plauti rankas, kosint ar čiaudint, prisidengti nosį ir burną, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas.

Tačiau tyrimais įrodyta, kad veiksmingiausias būdas užkirsti kelią meningokokinei infekcijai yra skiepai. Nuo visų meningokoko grupių, išskyrus B,  vakcinos sukurtos jau prieš 50 m. Tačiau pirmoji veiksminga plataus spektro vakcina nuo B grupės meningokoko „Bexsero" sukurta visai neseniai, ji Europos Sąjungoje registruota pernai sausį ir jau  laisvai prieinama ir Lietuvoje. Nuo B grupės meningokoko galite pasiskiepyti atvykę į bet kurią ENDEMIK kliniką.

4 faktai apie „BEXSERO"

- Sukurti vakciną prieš B grupės meningokoką iki šiol nepavykdavo, nes išorinį bakterijos apvalką žmogaus imuninė sistema prastai atpažįsta, tad standartiniai vakcinų kūrimo būdai netiko.

- „Bexsero" buvo sukurta, taikant apdovanojimų pelniusį mokslinį metodą, kuris susiję su B grupės meningokoko genetinės sandaros iššifravimu.

- „Bexsero" sukurta po 20 metų tyrimų.

- „Bexsero" klinikiniuose tyrimuose dalyvavo beveik 8 000 kūdikių, vaikų, paauglių ir suaugusiųjų .

Užsakymo nr.: PT_65414240

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Daugiavaikiai tėvai kyla į kovą už sveikesnę vaikų mitybą (1)

Daugiavaikiai tėvai kartu su garsiausia šalies gydytoja-dietologe dr. Edita Gaveliene įkūrė neformalų „Super tėvų“ judėjimą, kuriuo sieks keisti maitinimo sistemą šalies ugdymo įstaigose.

Peršalimas nebebaisus. Kas geriau – vaistai ar liaudiškos priemonės?

Atėjus žiemai, suaktyvėja ir virusai. Ir štai mažyliai jau pradėjo kosėti, šniurkščioti nosimis. Ar reikia vaistų? O gal galima apsieiti su liaudiškomis priemonėmis?

Sveikatos psichologė: ką daryti, kai vaikas atsisako gerti vaistus

Noriu papasakoti dvi istorijas iš mūsų gyvenimo apie vaikus, skiepus ir vaistus. Vieną iš jų galima pavadinti sėkmės istorija, o antroji yra, švelniai tariant, probleminis atvejis.

Kaip pagausinti mamos pieno

Žurnalas TAVO VAIKAS nuolat gauna būsimų ir esamų mamų klausimų. Pastarasis - apie mamos pieno pagausinimą.

Kaip laikrodžio persukimai veikia vaikus: 5 patarimai iš patirties (2)

Baigiantis spaliui Lietuvoje įvedamas „žiemos laikas". Šį sekmadienį laikrodžio rodykles turime pasukti valanda atgal.

Žadama kompensuoti skiepus nuo meningokokinės infekcijos vaikams

Šiandien tiesioginėje DELFI konferencijoje dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga informavo, kad nuo kitų metų liepos mėnesio valstybė pradės kompensuoti skiepus nuo meningokokinės infekcijos (B grupės).

Ką svarbu žinoti apie norovirusinę infekciją

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad artėjant žiemai atkreiptume dėmesį ne tik į peršalimo ligas, bet ir žarnyno infekcijas.

Kaip sustiprinti vaiko imunitetą – tai turėtų žinoti visi tėveliai (1)

Jūsų vaikas visą vasarą būna sveikas, tačiau vos atėjus rudeniui pradeda šniurkščioti ir kosėti. Ir jus kaskart kankina vienas ir tas pats klausimas: kaip sustiprinti vaiko imunitetą ir ar yra tam kažkokių specialių priemonių? Žinoma, kad yra, tik jas reikia protingai taikyti.

Interviu su gydytoju apie vaikų ūgį: kas nulemia, kad vieni užauga aukšti, o kiti - ne (4)

Dar gimdymo namuose tėvai stengiasi nuspėti būsimą mažylio ūgį. Ar tikrai visuomet aukštiems tėvams gimsta būsimi krepšininkai ir manekenės? Ir, priešingai, žemo ūgio tėvų vaikai niekada aukšti neužauga? Konsultuoja gydytojas endokrinologas dr. Robertas Kemežys.

Vaisiaus alkoholinis sindromas: ką svarbu žinoti (1)

Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.

Alkoholis ir žindymas: ką svarbu žinoti

Nėra nei vienos alkoholio rūšies, kuri nekenktų žindančiai motinai ir kūdikiui.

Vaikai Lietuvoje kitąmet bus nemokamai skiepijami nuo rotaviruso (2)

Nuo ateinančių metų rudens vaikai nemokamai bus pradėti skiepyti nuo rotavirusinės infekcijos. Vakcina, kuria bus skiepijami vaikai nuo 2 mėnesių, jau yra įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Nematomas pavojus vaikams: 5 labai populiarūs ir nuodingi kambariniai augalai (1)

Kai namuose atsiranda mažų vaikų, tenka dar kartą kruopščiai apmąstyti: ar nėra daiktų, kuriuos mažylis pasiektų ir jie jam sukeltų pavojų? Vieni tokių pavojų - nuodingi kambariniai augalai, kurių turėtų namuose nelikti arba jie būtų nepasiekiamoje vaikams vietoje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

Klaida, kurią daro daugelis mažų vaikų tėvų: kineziterapeutės komentaras

Automobilinės kėdutės yra puikus išradimas – pagal Kelių eismo taisykles jos privalomos visiems vaikams nuo gimimo iki tol, kol jų ūgis pasiekia 135 cm.