Reklama

Nuo klastingos infekcijos jau galima pasiskiepyti

 (8)
Kaskart dukrytei sukarščiavus imu labai atidžiai ją stebėti, ar mažylė kartais nepradėjo vemti, ar nesidaro vangi, mieguista, jautri šviesai, ar jos kūnelio, neduokdie, neišbėrė raudonomis arba violetinėmis dėmėmis. Tai tik keli itin grėsmingos infekcijos - meningokoko, kurios požymiai, beje, iš pradžių labai panašūs į paprasčiausią gripą.
© Reklamos užsakovų nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Itin greita ir, deja, dažnai mirtina

Pasak gydytojų, meningokokinė infekcija gali pražudyti per 24 valandas arba sukelti sunkų neįgalumą visam gyvenimui. Net vieną iš penkių sirgusiųjų šia liga ir ją išgyvenusiųjų visą gyvenimą vargina sunkūs ligos padariniai, pavyzdžiui, smegenų pažeidimas, mokymosi sutrikimai, klausos praradimas arba galūnių netekimas.

Infekcija pasireiškia kaip bakterinis meningitas (smegenų ir stuburo dangalų infekcija) ir (arba) sepsis (per kraują plintanti infekcija, kraujo užkrėtimas). Pasaulyje išskiriama 13 meningokokų grupių, tačiau Europoje ir Lietuvoje labiausiai paplitusi B grupė. Europoje B grupės meningokokas paskatina maždaug 90 proc. vaikų meningokokinės infekcijos atvejų.

Meningokokas - klastinga infekcija, net gydytojams gali būti sunku anksti diagnozuoti ligą, mat pirmieji jos požymiai dažnai primena paprasčiausią gripą. Klasikiniai meningokoko sukelto negalavimo požymiai, pavyzdžiui, sustingęs kaklas ir hemoraginis (nedidelis violetinio atspalvio) bėrimas, išryškėja gan vėlai, ligai jau įsibėgėjus, todėl gali būti, kad gyvybę galintis išgelbėti gydymas bus pradėtas ne iš karto.

Kiti požymiai, kuriuos vertėtų įsidėmėti - tai stiprus galvos, galūnių, sąnarių arba raumenų skausmas, jautrumas šviesai, didelis mieguistumas, sutrikimas, traukuliai, drebulys, tankus kvėpavimas arba dusimas. Vaikas gali nuolat verkti, būti neramus, atsisakyti valgyti arba gerti.

Kaip užsikrečiama?

Užsikrėsti meningokokine infekcija gali kiekvienas, meningokokinę bakteriją žmonės lengvai perduoda vieni kitiems oro lašeliniu būdu, pavyzdžiui, kosėdami, čiaudėdami, taip pat per tiesioginį kontaktą, pavyzdžiui, bučiuodamiesi. 5-15 proc. žmonių yra sveiki infekcijos turėtojai, kuriems meningokokas nesukelia jokių požymių arba tik lengvą slogą. Tačiau mikrobui patekus į kraujotaką prasideda invazinė meningokokinė infekcija, kuri gali baigtis net mirtimi, ja dažniausiai suserga kūdikiai, vaikai iki 4 m. amžiaus, taip pat paaugliai ir jaunimas. Kūdikiai ypač neatsparūs meningokokui, mat jų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, neatpažįsta jo ir negali jam tinkamai pasipriešinti.

Gera žinia - įmanoma apsisaugoti?!

Norint apsisaugoti nuo šios agresyvios ir sunkiai valdomos infekcijos labai svarbu ligos profilaktika, t. y. ligonis kuo mažiau turi bendrauti su sveikais žmonėmis, o glaudžiai su ligoniu bendravusiems asmenims net gali būti rekomenduojama antimikrobinė profilaktika - profilaktinis antibiotikų kursas. Riziką užsikrėsti mažina ir tinkama higiena: būtina reguliariai plauti rankas, kosint ar čiaudint, prisidengti nosį ir burną, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas.

Tačiau tyrimais įrodyta, kad veiksmingiausias būdas užkirsti kelią meningokokinei infekcijai yra skiepai. Nuo visų meningokoko grupių, išskyrus B,  vakcinos sukurtos jau prieš 50 m. Tačiau pirmoji veiksminga plataus spektro vakcina nuo B grupės meningokoko „Bexsero" sukurta visai neseniai, ji Europos Sąjungoje registruota pernai sausį ir jau  laisvai prieinama ir Lietuvoje. Nuo B grupės meningokoko galite pasiskiepyti atvykę į bet kurią ENDEMIK kliniką.

4 faktai apie „BEXSERO"

- Sukurti vakciną prieš B grupės meningokoką iki šiol nepavykdavo, nes išorinį bakterijos apvalką žmogaus imuninė sistema prastai atpažįsta, tad standartiniai vakcinų kūrimo būdai netiko.

- „Bexsero" buvo sukurta, taikant apdovanojimų pelniusį mokslinį metodą, kuris susiję su B grupės meningokoko genetinės sandaros iššifravimu.

- „Bexsero" sukurta po 20 metų tyrimų.

- „Bexsero" klinikiniuose tyrimuose dalyvavo beveik 8 000 kūdikių, vaikų, paauglių ir suaugusiųjų .

Užsakymo nr.: PT_65414240

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.

Klausiame gydytojos: kokios liaudiškos priemonės tinka gydyti vaikus

Norėdamos, kad mūsų vaikai būtų sveiki, prasidėjus ligų sezonui ar pasirodžius pirmiesiems „peršalimo" ligų požymiams, vaikams duodame vitamino C, citrinos ir česnako.

8 patarimai, kurie padės išvengti ar sumažinti virusų tikimybę

Šaltasis metų laikotarpis neatsiejamas nuo varvančių vaikų nosių, skaudančių gerklių ar, dar blogiau, lipte limpančių virusų. Dažnos mažųjų ligos žiemą ne tik silpnina imunitetą, įkalina vaikus namuose, bet neretai sutrikdo įprastą šeimos rutiną. Šie 8 paprasti patarimai padės sumažinti pavojų susirgti.

Dažnos žindymo problemos: kaip padėti sau ir vaikui (1)

Žindymas - dar vienas malonumas, kurio negali patirti vyrai. Ne veltui daugelis jų kūdikį žindančios moters vaizdą vadina pačiu gražiausiu. Bet ką daryti, jei malonios akimirkos virsta tikrų tikriausiu košmaru? Juk būna dienų, kai priglaustas prie krūties kūdikis ne nurimsta. Priešingai, ima blaškytis, muistytis, net verkti. Kodėl taip atsitinka?

Verdame pirmą košę kūdikiui: kokia ji turi būti

Kūdikiui sulaukus 4-6 mėnesių, kai jam nebeužtenka mamos pieno ar mišinuko, rekomenduojama pradėti primaitinimą kietu maistu.

Kaip migdyti vaiką, kad išvengtume staigios kūdikio mirties sindromo

Jauni tėvai turi nemažai baimių, viena iš jų – staigios kūdikių mirties sindromas. Sunku susitaikyti su tuo, jog rodos sveikas ir žvalus mažylis užmiega ir... nepribunda.

Žuvų taukų nauda – nuo imuniteto iki intelekto

Žuvų taukų nauda neabejojama, ji patvirtinta moksliniais tyrimais, gydytojai pataria žuvų taukų duoti kasdien jau nuo 4 savaičių amžiaus ir vartoti juos visą gyvenimą. Ką turime žinoti apie žuvų taukus?

Pakilo temperatūra: 6 dažniausiai daromos klaidos

Karščiuojantis vaikas tėvams visada kelia baimę. Kokių klaidų vengti matuojant temperatūrą? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja neurologė Rūta Maciulevičienė.

Oficialu: kūdikiai Lietuvoje bus skiepijami nuo B tipo meningokoko (13)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra įtraukiami skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Planuojama, kad kūdikiai bus pradėti skiepyti jau šių metų liepos mėnesį, kai tik bus nupirktos ir į Lietuvą pristatytos vakcinos.

Kaip pagimdyti be skausmo: natūralios ir medikamentinės priemonės

Priemonių padėti sumažinti gimdymo skausmą yra įvairių. Vienos jų natūralios, kitos - medicininės. Kaip moteris gali padėti sau gimdymo metu ir kokią pagalbą siūlo medikai, pasakoja Kauno krikščioniškųjų gimdymo namų Akušerijos skyriaus vedėja gydytoja akušerė ginekologė Rasa Babiliūtė.

Žindymas ir alkoholis: privalu žinoti

Nėra nei vienos alkoholio rūšies, kuri nekenktų žindančiai motinai ir kūdikiui.

Kuri ligoninė Lietuvoje verčiausia draugiškiausios žindymui vardo

„Žindymui draugiška" - tai iniciatyva, siekianti tiesiogiai iš mamų surinkti informaciją apie žindymo skatinimą ir palaikymą Lietuvoje nėštumo, gimdymo, buvimo ligoninėje po gimdymo ir vėliau, kūdikio augimo laikotarpiu bei skatinti ir remti žindymą Lietuvoje. Vienas iš iniciatyvos veikos būdų yra Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai.