Reklama

Nuo klastingos infekcijos jau galima pasiskiepyti

 (8)
Kaskart dukrytei sukarščiavus imu labai atidžiai ją stebėti, ar mažylė kartais nepradėjo vemti, ar nesidaro vangi, mieguista, jautri šviesai, ar jos kūnelio, neduokdie, neišbėrė raudonomis arba violetinėmis dėmėmis. Tai tik keli itin grėsmingos infekcijos - meningokoko, kurios požymiai, beje, iš pradžių labai panašūs į paprasčiausią gripą.
© Reklamos užsakovų nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Itin greita ir, deja, dažnai mirtina

Pasak gydytojų, meningokokinė infekcija gali pražudyti per 24 valandas arba sukelti sunkų neįgalumą visam gyvenimui. Net vieną iš penkių sirgusiųjų šia liga ir ją išgyvenusiųjų visą gyvenimą vargina sunkūs ligos padariniai, pavyzdžiui, smegenų pažeidimas, mokymosi sutrikimai, klausos praradimas arba galūnių netekimas.

Infekcija pasireiškia kaip bakterinis meningitas (smegenų ir stuburo dangalų infekcija) ir (arba) sepsis (per kraują plintanti infekcija, kraujo užkrėtimas). Pasaulyje išskiriama 13 meningokokų grupių, tačiau Europoje ir Lietuvoje labiausiai paplitusi B grupė. Europoje B grupės meningokokas paskatina maždaug 90 proc. vaikų meningokokinės infekcijos atvejų.

Meningokokas - klastinga infekcija, net gydytojams gali būti sunku anksti diagnozuoti ligą, mat pirmieji jos požymiai dažnai primena paprasčiausią gripą. Klasikiniai meningokoko sukelto negalavimo požymiai, pavyzdžiui, sustingęs kaklas ir hemoraginis (nedidelis violetinio atspalvio) bėrimas, išryškėja gan vėlai, ligai jau įsibėgėjus, todėl gali būti, kad gyvybę galintis išgelbėti gydymas bus pradėtas ne iš karto.

Kiti požymiai, kuriuos vertėtų įsidėmėti - tai stiprus galvos, galūnių, sąnarių arba raumenų skausmas, jautrumas šviesai, didelis mieguistumas, sutrikimas, traukuliai, drebulys, tankus kvėpavimas arba dusimas. Vaikas gali nuolat verkti, būti neramus, atsisakyti valgyti arba gerti.

Kaip užsikrečiama?

Užsikrėsti meningokokine infekcija gali kiekvienas, meningokokinę bakteriją žmonės lengvai perduoda vieni kitiems oro lašeliniu būdu, pavyzdžiui, kosėdami, čiaudėdami, taip pat per tiesioginį kontaktą, pavyzdžiui, bučiuodamiesi. 5-15 proc. žmonių yra sveiki infekcijos turėtojai, kuriems meningokokas nesukelia jokių požymių arba tik lengvą slogą. Tačiau mikrobui patekus į kraujotaką prasideda invazinė meningokokinė infekcija, kuri gali baigtis net mirtimi, ja dažniausiai suserga kūdikiai, vaikai iki 4 m. amžiaus, taip pat paaugliai ir jaunimas. Kūdikiai ypač neatsparūs meningokokui, mat jų imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, neatpažįsta jo ir negali jam tinkamai pasipriešinti.

Gera žinia - įmanoma apsisaugoti?!

Norint apsisaugoti nuo šios agresyvios ir sunkiai valdomos infekcijos labai svarbu ligos profilaktika, t. y. ligonis kuo mažiau turi bendrauti su sveikais žmonėmis, o glaudžiai su ligoniu bendravusiems asmenims net gali būti rekomenduojama antimikrobinė profilaktika - profilaktinis antibiotikų kursas. Riziką užsikrėsti mažina ir tinkama higiena: būtina reguliariai plauti rankas, kosint ar čiaudint, prisidengti nosį ir burną, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas.

Tačiau tyrimais įrodyta, kad veiksmingiausias būdas užkirsti kelią meningokokinei infekcijai yra skiepai. Nuo visų meningokoko grupių, išskyrus B,  vakcinos sukurtos jau prieš 50 m. Tačiau pirmoji veiksminga plataus spektro vakcina nuo B grupės meningokoko „Bexsero" sukurta visai neseniai, ji Europos Sąjungoje registruota pernai sausį ir jau  laisvai prieinama ir Lietuvoje. Nuo B grupės meningokoko galite pasiskiepyti atvykę į bet kurią ENDEMIK kliniką.

4 faktai apie „BEXSERO"

- Sukurti vakciną prieš B grupės meningokoką iki šiol nepavykdavo, nes išorinį bakterijos apvalką žmogaus imuninė sistema prastai atpažįsta, tad standartiniai vakcinų kūrimo būdai netiko.

- „Bexsero" buvo sukurta, taikant apdovanojimų pelniusį mokslinį metodą, kuris susiję su B grupės meningokoko genetinės sandaros iššifravimu.

- „Bexsero" sukurta po 20 metų tyrimų.

- „Bexsero" klinikiniuose tyrimuose dalyvavo beveik 8 000 kūdikių, vaikų, paauglių ir suaugusiųjų .

Užsakymo nr.: PT_65414240

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytoja Kristina Jasmontienė – apie kūdikio primaitinimą: kada, ką ir kaip?

Mažylio mityba – vienas iš didžiausią rūpestį jauniems tėveliams keliančių klausimų.

Poilsis gamtoje: kaip saugotis nuo bičių, širšių ir vapsvų

Mažyliui viskas įdomu. Jis dar ir nežino, kuo gali būti pavojinga bitė, kurią iki tol matė tik paveikslėlyje.

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.