Paslaptinga liga pasireiškia aukšta temperatūra

 (8)
Ši liga įvardinta gana neseniai, vos prieš dvidešimt metų. Tačiau vaikai ja sirgo ir anksčiau, tik niekas nežinojo, kuo. Ir pavadinimų ji turi ne vieną. Anglai ją vadina šeštąja liga, o lietuviai tiesiog tridiene karštine. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja neurologė Rūta Maciulevičienė.
Paslaptinga liga pasireiškia aukšta temperatūra
© Shutterstock nuotr.

Vienas iš požymių - staiga pakilusi aukšta temperatūra

Vaikučiui staiga pakyla aukšta temperatūra (39°-40,5° C), kuri tęsiasi nuo trijų iki septynių dienų. Sergant tridiene karštine būna šiek tiek paraudusi mažylio gerklytė, silpna sloga, nedidelis kosulys, nedaug padidėję pakaušio ir užpakaliniai kaklo limfmazgiai bei limfmazgiai, esantys už ausies.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kas nutinka, kai vaikai mato tėvus nuogus?
Kokios žinomos šeimos Lietuvoje yra daugiavaikės?

Dažnai šiek tiek paburksta akyčių vokai. Dažniausiai trečią (rečiau ketvirtą, penktą ar šeštą) karščiavimo dieną staiga nukrinta temperatūra ir visas kūnelis išberiamas. Išbertas vaikutis iš karto pasijunta gerai ir jaučiasi sveikas.

Tridienės karštinės bėrimas panašus į kitų infekcinių ligų

Bėrimas yra kraujagyslinis, nepavojingas, mažyliui odelės neniežti. Ant viso kūnelio atsiranda smulkučių rožinių dėmyčių, kurios nėra pakilusios virš odos. Jeigu raudoną dėmelę paspausite pirštu ir atleisite, trumpam taps balta, vėliau vėl prisipildys kraujo ir paraus.

Bėrimas paprastai laikosi vieną dvi paras. Kadangi jis labai panašus į sukeltą raudonukės arba antibiotikų (jeigu mažylis jiems alergiškas), neretai net gydytojui sunku pasakyti, kodėl atsirado. Išbėrus vaiką jokie tepaliukai nėra reikalingi, mat bėrimas yra kraujagyslinis, o paraudusių kraujagyslių neįmanoma patepti.

Vienodai dažnai serga ir berniukai, ir mergaitės

Tridiene karštine serga vaikučiai nuo trijų mėnesių iki ketverių metukų. Dažniausiai - nuo septynių iki trylikos mėnesių. 90 proc. suserga per pirmus dvejus gyvenimo metus. Liga plinta dviem būdais: oro lašeliniu (čiaudintis vaikutis gali užkrėsti kitą) ir fekaliniu (kai mažylis, pasinaudojęs tualetu, nenusiplauna rankyčių), todėl tridienės karštinės protrūkiai dažni lopšeliuose, darželiuose, ligoninėse.

Vaikas užkrečia kitus tol, kol karščiuoja. Kai atsiranda bėrimas, kitų mažylių jau nebeužkrės. Mažyliai serga visus metus, nors ir koks sezonas būtų. Dažniausiai pasveikstama savaime ir nelieka jokių komplikacijų. 

Specifinių tyrimų tik šiai ligai nėra

1988 m. japonų mokslininkas nustatė, kad tridienę karštinę sukelia šeštos grupės herpio virusas.
Dabar jau įrodyta, kad gali sukelti ir kiti virusai. Vienas jų - tymų vakcininis virusas. Vadinasi, kūdikis, paskiepytas nuo tymų, gali susirgti tridiene karštine. Kad ir koks virusas sukeltų ligą, visada požymiai vienodi.

Gydytojas, apžiūrėjęs vaikutį, nustato, kad serga tridiene karštine, paprastai tada, kai ant kūnelio atsiranda bėrimas. Nėra laboratorinių tyrimų, kurie įrodytų, kad mažylis serga kaip tik tridiene karštine. Jie atliekami tik aukšto lygio mokslinėse universitetinėse laboratorijose, kuriose gali būti nustatytas ligos sukėlėjas. Kadangi liga nesunki, o tyrimai brangūs ir ilgai trunka, nėra reikalo jų daryti.

Tridienė karštinė ir antibiotikai

Liga praeina savaime, ir sergant ja, pakanka numušti labai aukštą temperatūrą. Kadangi ligą sunku diagnozuoti, o mažam vaikučiui ar kūdikiui pakilusi aukšta temperatūra gąsdina tėvus ir gydytojus, apsidraudžiant dažnai skiriama antibiotikų. Jeigu vaikutis geria antibiotikų, ypač penicilino grupės, ir išberia, sunku nustatyti, ar bėrimą sukėlė vaistų alergija, ar tridienė karštinė.

Į tėvų klausimą, kada vaikas po ligos gali grįžti į darželį, gydytoja atsako taip: "Kai nukrinta temperatūra ir bėrimas išnyksta, mažylis jaučiasi gerai, tuomet ir gali grįžti į darželį. Ši liga nepavojinga".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems

Ar galite įsivaizduoti, kad į šį pasaulį atėjus naujagimiui galėtumėte jausti ne džiaugsmą ir laimę, o nežinomybę, baimę ir neviltį? Tai jausmai, kuriais gyvena kiekviena anksčiau laiko naujagimio susilaukusi šeima.

Nepakeičiamas produktas tiems, kas neseniai susilaukė vaikų

Kraitelį vaikui rūpestingi tėvai pradeda ruošti dar iki gimimo. Vaikų prekių parduotuvės, prekybos centrai ir vaistinės lūžta nuo prekių gausos, todėl neretai galima pasiklysti ir visko prisipirkti per daug.

Ką reikia žinoti, jei vaikas vartojo antibiotikus

Yra tėvų, manančių, kad vaikai visuomet gali išgyventi ir be antibiotikų. Medikai sako, kad tai nėra tiesa: vaikų, kaip ir suaugusiųjų, organizmas yra skirtingas, taigi vienų atsparumas ligoms yra geras, kitų - nelabai.

Gydytojos atsakymai į visoms žindančioms mamoms rūpimus klausimus (15)

Žindymas – ypatingas ir be galo individualus mamos ir vaikučio ryšys, tad griežtų taisyklių čia nėra ir būti negali, tačiau kartais pasėjama įvairiausių netiesų ir mitų, kurie pakiša koją.

Viena dažniausių vaikiškų ligų suaktyvėja šaltuoju metų laiku (1)

Apie rotavirusinę infekciją sklando daug mitų ir gandų. Kuriais iš jų tikėti neverta?

Mokslininkai įspėja: tėvai, migdykite ką tik gimusius vaikus savo kambaryje (45)

Pagal naujausias JAV pediatrų rekomendacijas, naujagimiai mažiausiai pirmus šešis gyvenimo mėnesius turi miegoti tėvų miegamajame. Taip siekiama sumažinti su miegu susijusių mirčių riziką.

Tyrimas rodo, kad mažakraujyste sergančių kūdikių ir mažų vaikų Lietuvoje daugėja

Kaip teigia Vaikų ligoninės gydytoja vaikų hematologė Audronė Mulevičienė, atliekanti tyrimą dėl netinkamos mitybos sukeltų vaikų mažakraujysčių, šiandien labai svarbu atskleisti priežastis, kodėl Lietuvoje daugėja vaikų, sergančių mažakraujyste, ir ką daryti, kad vaikų mityba būtų visavertė.

Septyni būdai, kaip pagerinti seksą po gimdymo (6)

Džiaugiatės kūdikiu, tačiau lovoje – visiškas štilis? Daugeliui ką tik mamomis tapusių moterų grįžimas prie gero sekso tampa rimtu iššūkiu.

Kaip šiandien gyvena garsusis Tauragės ketvertukas? (2)

"Šių metų pradžioje keturias sesutes Mileną, Lėją, Luknę ir Luką pradėjome lankyti, kai joms tebuvo penki mėnesiai. Net nepastebėjome, kaip prabėgo laikas ir mes jau kartu švenčiame jų pirmąjį gimtadienį", - sako "HiPP" atstovai Lietuvoje, su gausiomis dovanomis nuvykę pasveikinti ketvertuko ir jų nuostabios mamos Linos.

Atopinis dermatitas – viena dažniausių vaikų odos ligų

Kaip elgtis, jei mažylio oda labai sausa, jį vargina intensyvus niežėjimas, atsiranda raudoni bėrimai?

Mokome vaiką išsipūsti nosį: 2 smagūs būdai

Kai užklumpa sloga, pirmoji pagalba – nosies valymas. Kaip išvalyti nosį vaikui, kuris nemoka pats jos išsipūsti?

Dažniausia ausų valymo klaida: kodėl ji kelia pavojų (2)

Tenka pripažinti, kad kūdikių priežiūrai skirtų higieninių procedūrų nėra taip jau ir daug: mes juos maudome, kerpame nagus ir turbūt valome ausis, tiesa? Vis dėlto aiškėja, kad geriau kūdikių ausų tam skirtais krapštukais nevalyti, bent jau nedaryti to taip, kaip darome sau.

Kuo ypatingi merinosų vilnos drabužiai?

Vaikiški merinosų vilnos drabužėliai – vieni natūraliausių, kokių tik galime pasiūlyti savo mažyliams.

Kokiomis valandomis nepatartina su vaikais būti lauke

Vasara vaikams – maudynių, pramogų ir žaidimų gryname ore metas. Tačiau sveikatos specialistai pabrėžia, kad tėvai turėtų atidžiau prižiūrėti saulėje žaidžiančius vaikus – bet kokie odos paraudimai nuo saulės gali turėti ilgalaikių pasekmių.

Koks vaiko gimimo svoris yra etaloninis? (5)

Žmogaus kūno sudėjimas yra nulemtas genų, tačiau kūno svorį visais gyvenimo laikotarpiais, įskaitant ir paslėptąjį motinos įsčiose, veikia daugybė veiksnių.