Paslaptinga liga pasireiškia aukšta temperatūra

 (8)
Ši liga įvardinta gana neseniai, vos prieš dvidešimt metų. Tačiau vaikai ja sirgo ir anksčiau, tik niekas nežinojo, kuo. Ir pavadinimų ji turi ne vieną. Anglai ją vadina šeštąja liga, o lietuviai tiesiog tridiene karštine. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja neurologė Rūta Maciulevičienė.
© Shutterstock nuotr.

Vienas iš požymių - staiga pakilusi aukšta temperatūra

Vaikučiui staiga pakyla aukšta temperatūra (39°-40,5° C), kuri tęsiasi nuo trijų iki septynių dienų. Sergant tridiene karštine būna šiek tiek paraudusi mažylio gerklytė, silpna sloga, nedidelis kosulys, nedaug padidėję pakaušio ir užpakaliniai kaklo limfmazgiai bei limfmazgiai, esantys už ausies.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kas nutinka, kai vaikai mato tėvus nuogus?
Kokios žinomos šeimos Lietuvoje yra daugiavaikės?

Dažnai šiek tiek paburksta akyčių vokai. Dažniausiai trečią (rečiau ketvirtą, penktą ar šeštą) karščiavimo dieną staiga nukrinta temperatūra ir visas kūnelis išberiamas. Išbertas vaikutis iš karto pasijunta gerai ir jaučiasi sveikas.

Tridienės karštinės bėrimas panašus į kitų infekcinių ligų

Bėrimas yra kraujagyslinis, nepavojingas, mažyliui odelės neniežti. Ant viso kūnelio atsiranda smulkučių rožinių dėmyčių, kurios nėra pakilusios virš odos. Jeigu raudoną dėmelę paspausite pirštu ir atleisite, trumpam taps balta, vėliau vėl prisipildys kraujo ir paraus.

Bėrimas paprastai laikosi vieną dvi paras. Kadangi jis labai panašus į sukeltą raudonukės arba antibiotikų (jeigu mažylis jiems alergiškas), neretai net gydytojui sunku pasakyti, kodėl atsirado. Išbėrus vaiką jokie tepaliukai nėra reikalingi, mat bėrimas yra kraujagyslinis, o paraudusių kraujagyslių neįmanoma patepti.

Vienodai dažnai serga ir berniukai, ir mergaitės

Tridiene karštine serga vaikučiai nuo trijų mėnesių iki ketverių metukų. Dažniausiai - nuo septynių iki trylikos mėnesių. 90 proc. suserga per pirmus dvejus gyvenimo metus. Liga plinta dviem būdais: oro lašeliniu (čiaudintis vaikutis gali užkrėsti kitą) ir fekaliniu (kai mažylis, pasinaudojęs tualetu, nenusiplauna rankyčių), todėl tridienės karštinės protrūkiai dažni lopšeliuose, darželiuose, ligoninėse.

Vaikas užkrečia kitus tol, kol karščiuoja. Kai atsiranda bėrimas, kitų mažylių jau nebeužkrės. Mažyliai serga visus metus, nors ir koks sezonas būtų. Dažniausiai pasveikstama savaime ir nelieka jokių komplikacijų. 

Specifinių tyrimų tik šiai ligai nėra

1988 m. japonų mokslininkas nustatė, kad tridienę karštinę sukelia šeštos grupės herpio virusas.
Dabar jau įrodyta, kad gali sukelti ir kiti virusai. Vienas jų - tymų vakcininis virusas. Vadinasi, kūdikis, paskiepytas nuo tymų, gali susirgti tridiene karštine. Kad ir koks virusas sukeltų ligą, visada požymiai vienodi.

Gydytojas, apžiūrėjęs vaikutį, nustato, kad serga tridiene karštine, paprastai tada, kai ant kūnelio atsiranda bėrimas. Nėra laboratorinių tyrimų, kurie įrodytų, kad mažylis serga kaip tik tridiene karštine. Jie atliekami tik aukšto lygio mokslinėse universitetinėse laboratorijose, kuriose gali būti nustatytas ligos sukėlėjas. Kadangi liga nesunki, o tyrimai brangūs ir ilgai trunka, nėra reikalo jų daryti.

Tridienė karštinė ir antibiotikai

Liga praeina savaime, ir sergant ja, pakanka numušti labai aukštą temperatūrą. Kadangi ligą sunku diagnozuoti, o mažam vaikučiui ar kūdikiui pakilusi aukšta temperatūra gąsdina tėvus ir gydytojus, apsidraudžiant dažnai skiriama antibiotikų. Jeigu vaikutis geria antibiotikų, ypač penicilino grupės, ir išberia, sunku nustatyti, ar bėrimą sukėlė vaistų alergija, ar tridienė karštinė.

Į tėvų klausimą, kada vaikas po ligos gali grįžti į darželį, gydytoja atsako taip: "Kai nukrinta temperatūra ir bėrimas išnyksta, mažylis jaučiasi gerai, tuomet ir gali grįžti į darželį. Ši liga nepavojinga".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vaikas apsinuodijo: svarbu žinoti

Minint Apsinuodijimų prevencijos savaitę 2017 m. kovo 20 – 26 d., kurios šūkis: „Saugus namuose!“, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras atkreipia dėmesį apsinuodijimų prevenciją tarp mažamečių vaikų.

Svarbiausia informacija apie meningokokinę infekciją (7)

Susirgimai meningokokine infekcija dažnesni šaltuoju metų laiku, žiemos–pavasario mėnesiais, pikas būna vasario–gegužės mėnesiais.

Vaiką pykina: apie kokias ligas tai gali signalizuoti

Ką svarbu žinoti tėvams, jei vaikas vemia: priežastys ir pirmoji pagalba.

Tiesa ir mitai apie gerklės skausmą

Ką tėvai turi žinoti apie gerklės skausmą - vieną dažniausių vaikiškų nusiskundimų šaltuoju metų laiku? Pateikiame svarbiausią informaciją.

Gydytoja atsako į svarbiausius klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą (4)

Ar maistas visada daro įtaką bėrimų atsiradimui? Ar alerginės kilmės atopiniam dermatitui svarbus odos drėkinimas? Jūsų dėmesiui - gydytojo alergologo atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus apie alerginės kilmės atopinį dermatitą

Kineziterapeutė: masažas ir mankšta vaikui turi neįkainojamą vertę (4)

Ne visi vaikai krykštauja iš laimės, kai juos mankština ar masažuoja profesionalas. Kartais tai tampa tikru išbandymu mažyliui ir jo šeimai.

Kaip padėti vaikui žengti pirmuosius žingsnius: atsako kineziterapeutė

Pirmieji mažylio žingsniai visada tėvams kelia daug klausimų: kodėl vaikas dar nevaikšto, kai kaimynų bendraamžis bėgioja? Ką daryti, jei vaikas vaikšto pasistiebęs.

3 klausimai kineziterapeutei: ar jau vėluoja raida ir reikia pagalbos?

Kiekvieno vaiko raida individuali, tačiau kai mažylis nedaro kažko, apie ką rašoma vaiko raidos vadovėliuose, tėvai sunerimsta: laukti ar kreiptis pagalbos iškart?

Išsigandusi mama perspėja kitus: mano dukters vos nepasmaugė (14)

Moteris, kurios duktė vos neužduso, nuėjusi miegoti su kombinezonu su užtrauktu, įspėja apie galimus pavojus.

Gydytoja dr. Sigita Petraitienė: kaip atskirti gripą nuo peršalimo? (7)

Vaikų ligų gydytoja pulmonologė dr. Sigita Petraitienė atsako į visiems tėvams rūpimus klausimus susirgus vaikui.

10 patarimų, kaip išrinkti vaikams saugias kalėdines dovanas

Kalėdos – dovanų metas, o kas labiau mėgsta dovanas, nei vaikai? Tiesa, prieš džiugindami mažuosius spalvingais žaislais, nepamirškime atkreipti dėmesį į tai, iš ko jie pagaminti. Žaisluose gali slypėti įvairios pavojingos cheminės medžiagos.

Staigi kūdikio mirtis: mokslininkai aptiko vieną dėsningumą (16)

Tai gali tapti persilaužimu kovoje prieš staigios kūdikio mirties sindromą. Jau kelis dešimtmečius mokslininkai ieško priežasties, dėl kurios netikėtai miršta vos gimę mažyliai.

Kaip suprasti kūdikio verksmo priežastį ir padėti jam? (1)

Kūdikio verksmas – vienintelė komunikacijos priemonė, kuria išreiškiami visi negatyvūs išgyvenimai.

Anksčiau laiko gimus vaikui, pagalbos reikia ne tik jam, bet ir jo artimiesiems

Ar galite įsivaizduoti, kad į šį pasaulį atėjus naujagimiui galėtumėte jausti ne džiaugsmą ir laimę, o nežinomybę, baimę ir neviltį? Tai jausmai, kuriais gyvena kiekviena anksčiau laiko naujagimio susilaukusi šeima.

Nepakeičiamas produktas tiems, kas neseniai susilaukė vaikų (1)

Kraitelį vaikui rūpestingi tėvai pradeda ruošti dar iki gimimo. Vaikų prekių parduotuvės, prekybos centrai ir vaistinės lūžta nuo prekių gausos, todėl neretai galima pasiklysti ir visko prisipirkti per daug.