Paslaptinga liga pasireiškia aukšta temperatūra

 (8)
Ši liga įvardinta gana neseniai, vos prieš dvidešimt metų. Tačiau vaikai ja sirgo ir anksčiau, tik niekas nežinojo, kuo. Ir pavadinimų ji turi ne vieną. Anglai ją vadina šeštąja liga, o lietuviai tiesiog tridiene karštine. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja neurologė Rūta Maciulevičienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vienas iš požymių - staiga pakilusi aukšta temperatūra

Vaikučiui staiga pakyla aukšta temperatūra (39°-40,5° C), kuri tęsiasi nuo trijų iki septynių dienų. Sergant tridiene karštine būna šiek tiek paraudusi mažylio gerklytė, silpna sloga, nedidelis kosulys, nedaug padidėję pakaušio ir užpakaliniai kaklo limfmazgiai bei limfmazgiai, esantys už ausies.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kas nutinka, kai vaikai mato tėvus nuogus?
Kokios žinomos šeimos Lietuvoje yra daugiavaikės?

Dažnai šiek tiek paburksta akyčių vokai. Dažniausiai trečią (rečiau ketvirtą, penktą ar šeštą) karščiavimo dieną staiga nukrinta temperatūra ir visas kūnelis išberiamas. Išbertas vaikutis iš karto pasijunta gerai ir jaučiasi sveikas.

Tridienės karštinės bėrimas panašus į kitų infekcinių ligų

Bėrimas yra kraujagyslinis, nepavojingas, mažyliui odelės neniežti. Ant viso kūnelio atsiranda smulkučių rožinių dėmyčių, kurios nėra pakilusios virš odos. Jeigu raudoną dėmelę paspausite pirštu ir atleisite, trumpam taps balta, vėliau vėl prisipildys kraujo ir paraus.

Bėrimas paprastai laikosi vieną dvi paras. Kadangi jis labai panašus į sukeltą raudonukės arba antibiotikų (jeigu mažylis jiems alergiškas), neretai net gydytojui sunku pasakyti, kodėl atsirado. Išbėrus vaiką jokie tepaliukai nėra reikalingi, mat bėrimas yra kraujagyslinis, o paraudusių kraujagyslių neįmanoma patepti.

Vienodai dažnai serga ir berniukai, ir mergaitės

Tridiene karštine serga vaikučiai nuo trijų mėnesių iki ketverių metukų. Dažniausiai - nuo septynių iki trylikos mėnesių. 90 proc. suserga per pirmus dvejus gyvenimo metus. Liga plinta dviem būdais: oro lašeliniu (čiaudintis vaikutis gali užkrėsti kitą) ir fekaliniu (kai mažylis, pasinaudojęs tualetu, nenusiplauna rankyčių), todėl tridienės karštinės protrūkiai dažni lopšeliuose, darželiuose, ligoninėse.

Vaikas užkrečia kitus tol, kol karščiuoja. Kai atsiranda bėrimas, kitų mažylių jau nebeužkrės. Mažyliai serga visus metus, nors ir koks sezonas būtų. Dažniausiai pasveikstama savaime ir nelieka jokių komplikacijų. 

Specifinių tyrimų tik šiai ligai nėra

1988 m. japonų mokslininkas nustatė, kad tridienę karštinę sukelia šeštos grupės herpio virusas.
Dabar jau įrodyta, kad gali sukelti ir kiti virusai. Vienas jų - tymų vakcininis virusas. Vadinasi, kūdikis, paskiepytas nuo tymų, gali susirgti tridiene karštine. Kad ir koks virusas sukeltų ligą, visada požymiai vienodi.

Gydytojas, apžiūrėjęs vaikutį, nustato, kad serga tridiene karštine, paprastai tada, kai ant kūnelio atsiranda bėrimas. Nėra laboratorinių tyrimų, kurie įrodytų, kad mažylis serga kaip tik tridiene karštine. Jie atliekami tik aukšto lygio mokslinėse universitetinėse laboratorijose, kuriose gali būti nustatytas ligos sukėlėjas. Kadangi liga nesunki, o tyrimai brangūs ir ilgai trunka, nėra reikalo jų daryti.

Tridienė karštinė ir antibiotikai

Liga praeina savaime, ir sergant ja, pakanka numušti labai aukštą temperatūrą. Kadangi ligą sunku diagnozuoti, o mažam vaikučiui ar kūdikiui pakilusi aukšta temperatūra gąsdina tėvus ir gydytojus, apsidraudžiant dažnai skiriama antibiotikų. Jeigu vaikutis geria antibiotikų, ypač penicilino grupės, ir išberia, sunku nustatyti, ar bėrimą sukėlė vaistų alergija, ar tridienė karštinė.

Į tėvų klausimą, kada vaikas po ligos gali grįžti į darželį, gydytoja atsako taip: "Kai nukrinta temperatūra ir bėrimas išnyksta, mažylis jaučiasi gerai, tuomet ir gali grįžti į darželį. Ši liga nepavojinga".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Puola uodai: 9 priemonės, kurios saugo nuo šių bjaurybių (18)

Dėl plonytės odos uodai ypač mėgsta vaikus. Taip pat manoma, kad uodams labiau, negu įprastai patinka nėščiosios moterys, mat dėl nėštumo metu atsirandančių hormonų jos išskiria specifinio kvapo prakaitą.

Vaikas vežimėlyje: klaida, kuri gali brangiai kainuoti

Kūdikio vežimėlį stumdantys tėvai neretai daro vieną klaidą, kuri, pasirodo, nėra jau tokia nekalta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Tėvai aplaidžiai žiūri į šį medikų patarimą, o pasekmės gali būti skaudžios

Jau seniai tėvai įspėjami nevalyti vaikams ausų su higieniniais vatos pagaliukais, ir vis tik daugybė vaikų dėl šios priežasties atsiduria ligoninėse.

Mamų patirtys: kaip įpratinti vaiką išmiegoti visą naktį (2)

Juokaujama, kad tėvai, neseniai susilaukę vaiko, gimtadienio, Kalėdų ir visų kitų įmanomų švenčių proga dovanų prašo vieno – ramios nakties.

Ar galima išvengti autizmo (21)

Ar galima išvengti autizmo? Atsakymas į šį klausimą domina ne tik tėvus, bet ir medikus bei mokslininkus, kurie ieško sąsajų tarp ligų, vaistų vartojimo, gyvenimo būdo ir autizmo diagnozės.

Išsami vaikų baseinų Vilniuje apžvalga: kur eiti geriausia (1)

Dabar labai populiaru dar metukų nesulaukusius vaikučius vesti ne tik į muzikos mokyklėles, bet ir lankyti su jais mankštas baseine. Tinklaraštininkė Kristina apžvelgia baseinus kūdikiams Vilniuje.

Kas trukdo moterims ilgai žindyti (37)

Kol mama krūtimi maitina kūdikį, daugeliui klausimų dėl to nekyla, tačiau kodėl pakankamai neigiamai vertinamas mažamečių maitinimas krūtimi?

Jei mažylį vargina pilvo diegliai

Reta mama gali pasigirti pirmaisiais kūdikio auginimo mėnesiais išvengusi košmaro, pavadinto pilvo diegliai. Kai mažylis kartais net klykia iš skausmo, mama atsiduria beviltiškoje situacijoje. Kaip padėti kūdikiui išvengti pilvo skausmų?

Naujas tyrimas apie vaikų miegą ir liečiamus ekranus: rezultatai ne juokais gąsdina (7)

Pasak tyrėjų, vaikai, kurie leidžia laiką prie išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių ekranų, miega mažiau nei tie vaikai, kurie šių įrenginių nenaudoja.

Nuo ko priklauso motinos pieno riebumas ir ar galima reguliuoti pieno sudėtį (1)

Žinome, kad taip, kaip kūdikis žinda, lemia pagaminamo pieno kiekį. Tačiau mažiau kalbama apie pieno sudėtį.

Klaidos, kurias daro mamos, augindamos mažus vaikus (4)

Svajojate būti tobula mama? To norėtų visos, tačiau tai vargu ar įmanoma.

Vaikas apsinuodijo: svarbu žinoti

Minint Apsinuodijimų prevencijos savaitę 2017 m. kovo 20 – 26 d., kurios šūkis: „Saugus namuose!“, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras atkreipia dėmesį apsinuodijimų prevenciją tarp mažamečių vaikų.

Svarbiausia informacija apie meningokokinę infekciją (7)

Susirgimai meningokokine infekcija dažnesni šaltuoju metų laiku, žiemos–pavasario mėnesiais, pikas būna vasario–gegužės mėnesiais.

Ko nežinome apie klastingąjį meningitą

Meningitas – ūminis smegenų dangalų uždegimas. Kartais uždegimas gali išplisti ir į pačias smegenis, tuomet susirgimą vadinsime meningoencefalitu.

Vaiką pykina: apie kokias ligas tai gali signalizuoti

Ką svarbu žinoti tėvams, jei vaikas vemia: priežastys ir pirmoji pagalba.