Sveikatos psichologė: ką daryti, kai vaikas atsisako gerti vaistus

Noriu papasakoti dvi istorijas iš mūsų gyvenimo apie vaikus, skiepus ir vaistus. Vieną iš jų galima pavadinti sėkmės istorija, o antroji yra, švelniai tariant, probleminis atvejis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pradedant pozityvia gaida, neseniai nustebau, kad mūsų dvimetė dukra šiame raidos etape nebijo skiepų ir kraujo ėmimo. Štai prieš kelias dienas jai teko patirti adatos dūrį, ir ji neverkė. Tada visą popietę išdidžiai demonstravo pleistru apklijuotą pirštą. Pradėjau mąstyti, kas galėjo tai nulemti ir atradau, kad mūsų taktika skiepų atžvilgiu buvo gana nuosekli. Kūdikystėje po skiepo ją iškart pažindydavau. Vėliau, jai beaugant, pasiruošdavau kokią nors staigmenėlę – balioną ar skanėstą, kurį įteikdavau iškart po skiepo ar net dūrio metu. Skiepus jai suprantamai pradėjome vadinti „uodeliu". Žaisdama ji „paskiepijo" turbūt visus žaisliukus ir savo mažesnę sesę. Apdovanojimų ir situacijos sužaidimo sistema iki šiol veikė sėkmingai: pats skiepas jai kėlė susidomėjimą, o įveiktas procesas – pasididžiavimą savimi.

Nesėkmės istorija yra visa mūsų bendra patirtis, susijusi su vaistais ir medicininėmis namų procedūromis (pvz., mažų vaikų tėvams puikiai pažįstamu nosies siurbtuku). Pastarąją savaitę, vyresnėlei sergant reto šlykštumo virusu, mudu su vyru visai nusiplūkėme. Mūsų taktikos keitė viena kitą: derybos gražiuoju, derybos piktuoju, moralizavimas, vaistų slapstymas skanėstuose, nuleistos rankos ir pasidavimas, žaidimai, filmukai, savo pavyzdžio rodymas ir daugybė kitų reikalų. Nepaisant visų pastangų, ašaros byrėjo kaip pupos, o keliskart naktį per miegus ji baimingai virkavo: "Nenoriu vaistukų, nereikia".

Vaistais ar liga nereikėtų vaiko gąsdinti. Užsiminimas, kad sveikam vaikui reikės "vaistukų nuo ožiukų", pagąsdinimas, kad "jei lakstys po namus basas, susirgs, ir reikės gerti vaistus" žingsnis po žingsnio gali nulemti, kad vaikui išsivystys vaistų baimė.
Milda KUKULSKIENĖ

Suprantama, sirgti niekam nepatinka. Sergantys vaikai savaime yra prastesnės nuotaikos, o kai vaikai serga – prasčiau jaučiasi ir tėvai. Tačiau dramos dėl vaistų, kai vaikas įsibaimina ir kategoriškai atsisako juos gerti, tiesiog išmuša iš vėžių. Tokia vaiko nuostata neišsivysto staiga. Manau, kad tai lemia tam tikros tėvų daromos klaidos, formuojant vaistų politiką namuose. Šie pamąstymai paskatino mane pasidomėti, kas apie tai rašoma literatūroje ir kokios rekomendacijos pateikiamos tėvams. Galbūt ankstyvas taktikos apsvarstymas ir jos taikymas nuo pirmųjų susirgimų padėtų išvengti konfliktų su sergančiais mažaisiais.

Vaistų problema ir tėvų taktikos

Moksliniuose tyrimuose nustatoma, kad apytiksliai trečdalis vaikų, sergančių ūmiomis ligomis, atsisako išgerti vaistus. Dažniausiai tai lemia vaistų skonio savybės, kvapas ar tekstūra. Kai kurie vaikai yra genetiškai jautresni karčiam skonio pojūčiui. Tačiau tėvų pasirenkamos taktikos taip pat daro lemiamą įtaką vaiko požiūriui į vaistus ir į pačią ligą.

Literatūroje išskiriamos dažniausios tėvų naudojamos taktikos, siekiant sugirdyti vaistus yra:

- vaistų sumaišymas su maistu ir gėrimais (ibuprofeno sirupas uogienėje);

- pozityvus paskatinimas/apdovanojimas (kai išgeria vaistus, gali pažiūrėti filmuką);

- įtikinėjimas ir motyvavimas ("Išgerk vaistus nuo kosulio, tau bus lengviau, geriau išsimiegosi" arba „Jei išgersi vaistus, greičiau pasveiksi, o kai pasveiksi – eisim į baseiną!");

- vaikų įtraukimas į gydymo procesą (leidimas patiems išlupti vaistą iš pakuotės, įsipilti stiklinę vandens ir savo tempu išgerti);

- vaistų sugirdymas per jėgą, sulaikant rankas, kojas, kad nesipriešintų (vaikas verkia, muistosi, o tėvai atlieka vaistų nuo kosulio inhaliacijas).

Norvegijoje pastaraisiais metais buvo atliktas kokybinis tyrimas, kurio metu mokslininkai išanalizavo daugiau nei 4 tūkst. tėvų įrašų internetiniuose forumuose geriamų vaistų tema. Buvo išskirtos trys pagrindinės strategijos, kaip tėvai įsiūlo vaistus savo vaikams:

Atviras situacijos sprendimas – vaistai vaikui duodami su jo žinia, aktyviai jį įtraukiant į šį procesą, per žaidimus, derybas ar įtikinėjimą, siekiant sušvelninti nemalonų vaistų skonį (pvz. vandens stikline ar šaukšteliu medaus).

Paslėptas situacijos sprendimas – vaistai vaikui duodami jam to nežinant, įmaišant į maistą, miego metu ar kai jis įsitraukęs į kokią nors kitą veiklą (pvz. , žiūri televizorių).

Situacijos sprendimas per jėgą – vaikai verčiami išgerti vaistus per prievartą, sulaikant jėga, kad nesipriešintų. Šiame tyrime dalyvavusiems tėvams buvo būdingi trys skirtingi požiūriai į jėgos naudojimą: vieniems tai neatrodė problema, kiti naudojo jėga, nors jiems tai nepatiko, trečioji tėvų grupė atsisakė naudoti jėgą.

Nei viena iš šių strategijų tyrime nebuvo apibūdinama kaip neabejotinas pirmasis pasirinkimas, jos nebuvo naudojamos jokia specialia tvarka. Tėvai, kuriems nepavykdavo vaikams įsiūlyti konkrečių vaistų, keisdavo jų rūšį arba apskritai nutraukdavo gydymą.

Kada gydymas tampa žalingas?

Gydymo nutraukimą tėvai dažniausiai pagrįsdavo tuo, kad skausmingas vaistų įsiūlymo procesas neatperka vaistų atnešamos naudos – vaikas įsiverkia, labai susijaudina, lėčiau sveiksta, nes ligos metu išgyvena per daug streso. Stresas veikia poilsio ir valgymo kokybę, šeimos santykius.

Kartais vaistus norime sugirdyti per staigiai, patys išgąsdindami vaikus. Švelnumas, nuoseklumas, atidumas vaiko siunčiamiems ženklams turėtų mus lydėti, kai atliekame medicinines procedūras namuose.
Milda KUKULSKIENĖ

Vaistų sugirdymas per prievartą gali atrodyti efektyvus sprendimas tą akimirką: galima manyti "Vaikas atsisako vaistų neragavęs, bet paragaus ir pamatys, kad čia ne taip jau baisu". Tačiau ši strategija veikia tėvų-vaikų ryšį, vaiko pasitikėjimą tėvais ir saugumo jausmą. Gali išsivystyti generalizacija: paragavęs vienų nemalonaus skonio vaistų, vaikas pradės bijoti visų vaistų, o galbūt ir apskritai visų medicininių procedūrų, daktarų, ligų ir t.t.

Kaip įveikti vaistų baimę?

Jei vaikui labai nemalonus vaistų skonis, pirmiausia vertėtų pamėginti kitos firmos, spalvos, tekstūros ar kvapo vaistus. Būtent skonio pojūtis gali būti tai, kas vaistuose vaiką gąsdina labiausiai – tuomet geriau rinktis tabletės formą vietoje sirupo, kad skonis būtų mažiau juntamas. Jei vaistai nėra būtini (pavyzdžiui, nemalonaus skonio homeopatinis gebenių sirupas nuo kosulio), o vaikui kyla didžiulis stresas, nevertėtų tęsti gydymo jais. Geriau pamėginti alternatyvias gydymo priemones (pavyzdžiui, inhaliacijas nuo kosulio, eterinius aliejus ir pan.).

Svarbu, kaip su vaiku kalbame apie vaistus. Vaistais ar liga nereikėtų vaiko gąsdinti. Užsiminimas, kad sveikam vaikui reikės "vaistukų nuo ožiukų", pagąsdinimas, kad "jei lakstys po namus basas, susirgs, ir reikės gerti vaistus" žingsnis po žingsnio gali nulemti, kad vaikui išsivystys vaistų baimė. Kita vertus, vaistai neturi būti tapatinami su saldainiais. Tuomet atsiranda rizika, kad vyresni vaikai, užsimanę ko nors skanaus, gali pasinaudoti proga pasisaldinti nesaugiai padėtais vaistais.

Apie vaistus reiktų kalbėti pozityviai kaip apie pagalbą sergančiam. Galima papasakoti savo sukurtą istoriją apie vaiką, kuris išgėrė vaistus, pasveiko ir vėl buvo tikras stipruolis. Galima „apžaisti“ vaistų gėrimo situacijas, nupirkti vaikui gydytojo rinkinį, "girdyti vaistus" žaisliukams, pastatyti Lego ligoninę. Galbūt praverstų dainelė ar eilėraštis, kuriuos panaudotumėte vaistų gėrimo ritualo metu. Paieškokite animacinio filmuko ar knygelės medicininių procedūrų temomis, kurie sudomintų vaiką.

Svarbu, kad būtume jautrūs vaiko baimei, nenumotume į ją ranka. Kartais vaistus norime sugirdyti per staigiai, patys išgąsdindami vaikus. Švelnumas, nuoseklumas, atidumas vaiko siunčiamiems ženklams turėtų mus lydėti, kai atliekame medicinines procedūras namuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.

Mama Viktorija dvynius nuo žūties išgelbėjusius medikus vadina angelais

Kauno klinikose vykusiame susitikime – šeimos su dvynukais ir gydytojai, padėję jiems išvysti pasaulį.

Naudingoji daržovė, kurią sveika valgyti ne tik vaikams

Šią daržovę dėl žalios spalvos mamos juokais vadina Šreko. Ji labai vertinga savo maistiniu požiūriu, todėl ją valgantys mažieji bus ir sveiki, ir stiprūs.

Kada prireikia cezario pjūvio operacijos

Operacija, kai pjaunama pilvo siena, gimdos sienelė ir išimamas vaisius bei placenta, vadinama cezario pjūviu.

TIESA IR MITAI apie geležies trūkumą +KONKURSAS ir net 10 dovanų! (REZULTATAI)

Kaip pastebėti, kad vaiko organizmui trūksta geležies? Ar kraujo tyrimas yra vienintelis diagnostikos būdas? Ką daryti, jei paaiškėja, kad geležies visgi trūksta?