Tai, ko nežinojome apie bjaurųjį laringitą: pataria gydytoja

Laringitas - viena iš nemaloniausių ir tėvus ne juokais išgąsdinančių mažų vaikų ligų. Ką reikia žinoti apie ją, pataria Vaikų ligoninės medikai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Ką pravartu žinoti apie laringitą

Sergant obstrukciniu laringitu (anksčiau dar vadintu krupu), patinsta, paburksta  balso stygos, viršutinis trachėjos trečdalis. Dėl to susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius.

Obstrukcinį laringitą paprastai sukelia virusinės infekcijos (gripas, paragripas ir pan.). Virusinės kvėpavimo takų infekcijos tarp vaikų labai dažnos, tačiau tik nedaugelis suserga obstrukciniu laringitu. Tai dažniausiai 6 mėnesių - 3 metų amžiaus vaikų liga. Labai retai ja serga vyresni negu 6 metų vaikai. Sergamumas didėja vėlyvą rudenį ir pirmaisiais žiemos mėnesiais.

TAIP PAT SKAITYKITE:
3 senolių patarimai, kaip gydyti kosulį
Kaip suplanuoti norimą vaiko lytį

Virusinė infekcija pirmiausiai pažeidžia nosį, ryklę (vaikas sloguoja, skundžiasi, kad skauda gerklę). Neretai vaikai karščiuoja (kūno temperatūra kyla iki 38 laipsnių, rečiau - iki 40 laipsnių). Vėliau, per 12-48 valandas, liga plinta į balso stygas, trachėją - jų gleivinė paburksta, patinsta, todėl susiaurėja plyšys, pro kurį oras patenka į plaučius.

Vaikas prikimsta, kosi panašiu į šuniuko lojimą kosuliu ir (arba) girdimas triukšmingas įkvėpimas. Be to, gali pradėti dažniau kvėpuoti, parausta veidas, vaikas pradeda pykti, nes jam sunku kvėpuoti. Vaikui suirzus, supykus, kvėpavimo takai dar labiau susiaurėja - sunkėja kvėpavimas, progresuoja dusulys.

Dėl ligos, karščiavimo organizmui reikia gauti daugiau skysčių, o dažnai ir sunkiau kvėpuojantis vaikas neretai atsisako gerti, todėl gali atsirasti skysčių trūkumas, dar vadinamas dehidratacija. Dėl ligą sukėlusio viruso gali niežėti, parausti akys, padidėti pažandės, kaklo limfmazgiai.

Retais atvejais prisideda ir bakterinė infekcija - vaiko būklė sunkėja, reikia antibakterinio gydymo antibiotikais.

Vaikas serga apie vieną savaitę (4-7 dienas), retai - ilgiau. Vaiko būklė (pasunkėjęs kvėpavimas, varginantis kosulys, dusulys) dažniausiai blogesnė naktį.

Diagnozei nustatyti pakanka vaiką apžiūrėti. Esant tipiškai klinikai (apžiūros duomenimis) laboratoriniai kraujo tyrimai, rentgenologinis ištyrimas nėra būtini.

Jie atliekami tik įtariant prisidėjusią bakterinę infekciją ar plaučių uždegimą.

Užsikrečiama oro-lašiniu keliu kontaktuojant su kosinčiu, čiaudinčiu, per seiles nuo kitų vaikų ar suaugusiųjų, sergančių kvėpavimo takų infekcijomis, nebūtinai laringitu.

Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Obstrukcinis laringitas gali būti lengvos, vidutinio sunkumo arba sunkios eigos.

Sergant lengvos eigos obstrukciniu laringitu vaikas būna irzlus, susijaudinęs, tačiau nėra kvėpavimo nepakankamumo požymių, t.y. kvėpuojant nedalyvauja tarpšonkauliniai raumenys ir (ar) pilvas, nemėlynuoja oda apie lūpas. Vaikas sausai kosti, tačiau pasunkėjusio, triukšmingo kvėpavimo jam būnant ramiai nėra, jis atsiranda tik vaikui verkiant, pabėgiojus. Lengvos eigos obstrukcinis laringitas paprastai gydomas namuose.

Tai, ko nežinojome apie bjaurųjį laringitą: pataria gydytoja
Sergant laringitu dažnai vaiko būklė pasunkėja būtent naktį
© Shutterstock nuotr.

Patarimai tėvams:

- Vaikui lengviau kvėpuoti, esant vėsesniam orui, todėl gerai vėdinkite kambarius, esant galimybei, miegokite prie atviro lango.

- Pakilus kūno temperatūrai (daugiau kaip 38 laipsniai), duokite vaistų, mažinančių temperatūrą, - antipiretikų (paracetamolio arba ibuprofeno). Vaisto dozė priklauso nuo vaiko amžiaus ir svorio.

- Dažnai girdykite šiltais skysčiais - sumažės balso stygų gleivinės paburkimas.

- Migdykite vaiką pusiau sėdintį - tam tereikia pakišti papildomą pagalvę; kūdikį galima migdyti ir automobiliniame lopšyje.

- Tėvams reikėtų miegoti tame pačiame kambaryje, kad būtų šalia, prasidėjus pasunkėjusio kvėpavimo epizodui. Vaiko būklė bet kuriuo momentu gali pablogėti, iš lengvos tapti vidutinio sunkumo arba sunki.

- Pirma pagalba namuose, progresuojant dusuliui - šiltų garų inhaliacijos.

Jei turite srovinį purkštuvą, padarykite vandens arba druskos tirpalo inhaliaciją; jei tokio prietaiso neturite, pabūkite 10-15 min. su vaiku vonios kambaryje, atsukę karštą dušą (bet ne po dušu), kad patalpa prisipildytų šiltų garų.

Skubiai kreipkitės į medikus, jeigu:

Sunku kvėpuoti, dėl dusulio sunku kalbėti (mažesniam vaikui - verkti, rėkti).

Oda įgyja pilkšvą ar melsvai pilkšvą atspalvį.

Prasideda sunkūs kosulio priepuoliai.

Pastebėjote seilėtekį, pasunkėjusį rijimą.

Vaikas kvėpuoja triukšmingai, būdamas ramus (kvėpuojant girdimas švilpesys).

Vaikui įkvepiant įdumba oda tarp šonkaulių, virš krūtinkaulio.

Esant vidutinio sunkumo/sunkiam obstrukciniam laringitui girdimas stridoras (pasunkėjęs triukšmingas įkvėpimas), lojantis kosulys vaikui esant ramiam, galimi kvėpavimo nepakankamumo požymiai - lūpų, odos apie lūpas mėlynavimas, vaikui kvėpuojant dalyvauja tarpšonkauliniai raumenys (įkvepiant įdumba oda tarp šonkaulių), pilvas.

Esant sunkiai eigai, kvėpavimo nepakankamumo požymiai pastebimi ir vaikui būnant ramiam. Vaikas gali prarasti orientaciją, būti susijaudinęs, jam sunku įkvėpti, kvėpuoja dažniau, nei įprastai.

Esant vidutinio sunkumo ir sunkiai obstrukcinio laringito eigai, vaikas turi būti apžiūrėtas gydytojo, jam skirtas medikamentinis gydymas (skubios pagalbos skyriuje, ambulatoriškai arba stacionare).

Kaip gydoma?

Paprastai skiriama vienkartinė gliukokortikoidų dozė. Tai gali būti deksametazonas (geriamas arba leidžiamas į raumenis, rečiau - į veną).

Papildomai skiriamos garų arba adrenalino inhaliacijos arba deguonis per kaukę, - priklauso nuo būklės sunkumo.

Jei vaikui trūksta skysčių, papildomai skiriama lašinė skysčių infuzija.

Stebimas kraujo prisotinimas deguonimi, kvėpavimo dažnis, širdies susitraukimų dažnis (pulsas), odos spalva, bendra vaiko būklė. Rodikliams negerėjant, gydymas koreguojamas - sunkiausiai atvejais reikia ir dirbtinės plaučių ventiliacijos.

Informaciją parengė Vaikų ligoninės Vaikų pulmonologijos ir imunologijos skyriaus vaikų pulmonologė dr. Sigita Petraitienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Poilsis gamtoje: kaip saugotis nuo bičių, širšių ir vapsvų

Mažyliui viskas įdomu. Jis dar ir nežino, kuo gali būti pavojinga bitė, kurią iki tol matė tik paveikslėlyje.

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.