Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Kai mažylis užspringsta maistu, skysčiu ar kitu svetimkūniu, dažnai suaugę žmonės sutrinka. O įvykus tokiai nelaimei labai svarbu imtis greitų ir tikslių veiksmų – aiškiai žinoti, ką daryti", – sako pirmosios pagalbos instruktorė Irma Bukotienė iš Raudonojo Kryžiaus organizacijos.

Pasak specialistės, pirmosios pagalbos įgūdžiai labai sustiprina šeimos pasitikėjimą savimi ir gebėjimą padėti esančiajam šalia – mažam ir dideliam. I. Bukotienė buvo viena iš instruktorių, kurie šiemet pirmosios pagalbos įgūdžių mokė gyventojus 18 skirtingų Lietuvos miestų. Juose penkis mėnesius iš eilės nemokamus mokymus rengė bendrovė „Lietuvos draudimas" kartu su Raudonuoju kryžiumi.

Užspringimų būna skirtingų

Kalbėdama apie pirmąją pagalbą užspringus kūdikiui I. Bukotienė atkreipia dėmesį, kad užspringimas gali būti dalinis arba pilnas.

Jeigu vaikas springsta, bet kosėja, skatinkite, kad jis kosėtų toliau ir svetimkūnis galėtų pasišalinti iš kvėpavimo takų. O jeigu užspringimas yra pilnas, kūdikis nekosėja ir ima dusti, būtina imtis aktyvių pirmosios pagalbos veiksmų.
RAUDONOJO KRYŽIAUS Pirmosios pagalbos instruktorė Irma BUKOTIENĖ

„Jeigu vaikas springsta, bet kosėja, skatinkite, kad jis kosėtų toliau ir svetimkūnis galėtų pasišalinti iš kvėpavimo takų. O jeigu užspringimas yra pilnas, kūdikis nekosėja ir ima dusti, būtina imtis aktyvių pirmosios pagalbos veiksmų", – pabrėžia specialistė.

Svarbiausi veiksmai pilno užspringimo metu

Pirmosios pagalbos instruktorė rekomenduoja įsidėmėti šią pagrindinių gelbėjimo veiksmų seką, jei vaikas užspringęs dūsta:

- Paguldykite vaiką galva žemyn išilgai ant savo rankos. Suėmę pirštais už apatinio žandikaulio prilaikykite jo galvą, kad kvėpavimo takai būtų atviri.

- Kauline delno dalimi 5 kartus stuktelėkite per nugarą tarp menčių. Patikrinkite kūdikio burną po kiekvieno stuktelėjimo, kad galėtumėte lengvai pašalinti svetimkūnį.

- Jeigu 5 stuktelėjimai į nugarą nepadėjo, tada darykite 5 krūtinės paspaudimus. Pirštais gilyn ir į viršų spauskite tašką krūtinkaulio centre tarp spenelių. Po kiekvieno paspaudimo patikrinkite kūdikio burną, kad įsitikintumėte, ar svetimkūnis neiššoko iš kvėpavimo takų.

- Krūtinės paspaudimus ir stuktelėjimus per nugarą darykite visą laiką, kol atvyks greitoji medicinos pagalba.

- Jeigu vaikas prarado sąmonę, paguldykite jį ant kieto pagrindo, atverkite kvėpavimo takus ir pradėkite gaivinti (ciklas: 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir 2 oro įpūtimai).

- Jeigu svetimkūnis atsilaisvino ir atsidūrė vaiko burnoje, atsargiai pašalinkite jį pirštu.

- Neatsilaisvinusio ir vis dar įstrigusio svetimkūnio šalinti negalima, nes taip jį tik dar labiau įstumsite gilyn.

Pirmosios pagalbos instruktorė siūlo peržiūrėti trumpą filmuką, kuriame aiškiai išdėstoma vaiko gelbėjimo veiksmų seka:

Suteikti pirmąją pagalbą sugeba tik kas antras

Naujausi tyrimai rodo, kad tik kas antras gyventojas Lietuvoje sugebėtų suteikti tinkamą pirmąją pagalbą kitam žmogui. Atlikta gyventojų apklausa atskleidė, kad 44 proc. nemokėtų padėti žmogui užspringus, 46 proc. negalėtų atlikti širdies masažo, o 48 proc. nemoka atlikti dirbtinio kvėpavimo veiksmų.

„Nelaimės dažniausiai užklumpa netikėtai, todėl tinkamos pirmosios pagalbos žinios ir įgūdžiai gali padėti greitai susiorientuoti. Juk kritinėje situacijoje kiekviena sekundė yra brangi. Mūsų apklausa parodė, kad su tokia situacija, kai pirmosios pagalbos prireikė vaikui arba suaugusiam, teko susidurti net ketvirtadaliui Lietuvos gyventojų", – teigia Aurelija Kazlauskienė, „Lietuvos draudimo" Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorė. Pasak jos, tam ir buvo inicijuotas gyvybes gelbėti mokantis projektas – kuo daugiau žmonių mokės suteikti pirmąją pagalbą, tuo saugesnė bus Lietuvos visuomenė.

Taip daryti griežtai draudžiama

Dalis tėvelių, iš nežinojimo arba gavę netinkamų žinių, vaiką jam užspringus ima už kojų ir krato galva žemyn. Pasak I. Bukotienės, tai – viena baisiausių klaidų. „Už kojų kratomas vaikas gali patirti kaklo traumą, jam gali būti pažeistos smegenys. Taip daryti jokiais būdais nereikia", – pabrėžia ekspertė ir primena, kad užspringusį vaiką gelbėti reikia tik pagal anksčiau išvardytas taisykles.

„Kalbant apie kūdikių gyvybės gelbėjimą, daug žmonių jaučia įtampą. Vaiko kūnas yra labai trapus, tad nežinodami, kokius gelbėjimo veiksmus reikia atlikti, suaugusieji dažnai bijo apskritai ką nors daryti, juos slegia sunki atsakomybės našta", – pastebi I. Bukotienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Poilsis gamtoje: kaip saugotis nuo bičių, širšių ir vapsvų

Mažyliui viskas įdomu. Jis dar ir nežino, kuo gali būti pavojinga bitė, kurią iki tol matė tik paveikslėlyje.

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.