Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais

Mes lankome ne ligą, o vaiką. Taip penktadienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje „Kas slypi už Raudonųjų nosių“, sakė gydytojai klounai.
© ELTA

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vaikus, kurie serga, ir jų artimuosius Raudonosios nosys džiugina jau aštuonerius metus.

„Mūsų tikslas - emocinė pagalba šeimoms tuo sunkiu metu, kai nutinka liga. Niekas nesirenka ligoninės savo noru. Net jei liga - trumpa, kad ir kaulo lūžis, sukelia daug streso pačiam vaikui ir jo artimiesiems, sutrikdo įprastą dienos ritmą, ką ir kalbėti apie lėtines ligas, kurios vaikus į ligoninę paguldo ilgam laikui“, - sakė organizacijos „RAUDONOSIOS NOSYS Gydytojai klounai“ vadovė Viltautė Žemelytė.

Klounai išsikėlė tikslą padėti vaikams sveikti. Jo siekti padeda gera nuotaika ir dosniai dalijama šypsena.

100 tūkst. vaikų - tiek per aštuonerius metus aplankė Raudonosios nosys - gydytojai klounai.

„Reguliariai lankome keturių ligoninių vaikus - Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų ir Klaipėdos vaikų ligoninės“, - vardijo V. Žemelytė.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
© Dainius Labutis (ELTA)

Taip pat gydytojai klounai važiuoja į rajonų ligonines ir sanatorijas, lanko pabėgėlius Ukrainoje ir Lietuvoje, senelius senjorų globos namuose.

„Raudonųjų nosių veikla - plati, bet šiandien norėtume akcentuoti vaikų ligonines ir pristatyti kampaniją „Šypsenos padeda sveikti“, - sakė V. Žemelytė.

Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotoja dr. Sigita Burokienė dėkojo klounams už daug energijos reikalaujantį darbą. „Pati asmeniškai jaučiu, kaip medikams reikalinga socialinių klounų pagalba. Nes vaikai į ligoninę nevyksta kaip į šventę ar mokyklą. Susirgusiųjų ūmiai ar turinčių lėtinių ligų laukia nemalonios, kartais sudėtingos procedūros, tad baisu ne tik jiems, bet ir vaikų šeimoms“, - pastebi vaikų ligų gydytoja.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotoja dr. Sigita Burokienė.
© ELTA

Pasak S. Burokienės, kai pacientai įsibaiminę, tėvai neramūs, ir personalui sunkiau dirbti, nes tvyro nerimo atmosfera. „Čia klounų pagalba - labai reikšminga. Netgi moksliškai įrodyta, kad, procedūrose dalyvaujant klounams, vaikams sumažėja skausmas“, - sakė daktarė, pridurdama, kad gydytojai klounai padeda ligoniukus nuraminti prieš kraujo ėmimą, kateterio pastatymą ir kitas skausmingas procedūras.

Gydytoja klounė Bela (aktorė Joana Čižauskaitė-Narvidė) pastebėjo, kad sunkiausia klouno darbe - nieko nedaryti, būti čia ir dabar, kartu su vaiku, o ne jo liga, tam, kad jis pasijustų geriau.

Bela pasakojo, kad su vaikais, kurie patyrę lūžius, galima ne tik žaisti, kalbėtis, bet ir šokti - pirštais, akimis, nosimi ar kitomis kūno dalimis, jei tik nesugipsuotos.

Klounė yra lankiusi net reanimacijoje gulinčius ligoniukus, o neišnešiotų kūdikių skyriuje pastebėjo, kad į Raudonąsias nosis reaguoja patys mažiausieji ligoninių pacientai.

Pasak gydytojo klouno Bronso (aktorius Algirdas Urbonas), raudona nosis atveria netgi tų palatų duris, į kurias šiaip nepatektum.

„Vienas svarbiausių mūsų darbų - pajusti, ar pacientai ir jų artimieji pasiruošę su mumis bendrauti, todėl apie situaciją skyriuje, visų pirma, pasikalbam su skyriaus gydytojais“, - sakė jis.

Gydytojai klounai pirmuoju filtru vadino specialistus, kurių nuomonė svarbiausia, antrasis filtras - kaip, tyliai pasibeldus ir pravėrus duris, į raudonąją nosį reaguoja ligonių artimieji ir jie patys.

Kartais klounams net nieko nereikia daryti. Bronsui įstrigo lankytas 14-metis, kuris norėjo parodyti triukus su kortomis. Klounai buvo atidūs stebėtojai, ir to jaunuoliui buvo gana.

Bela pridūrė, kad klounams labai pasitarnauja astrologijos, biologijos ir visokiausios kitos žinios. Kaip prisiminė klounė, kartą prieš skausmingą procedūrą gulinčiam ir į lubas žiūrinčiam vaikui Bronsas, rodydamas į lubų lemputes, pradėjo pasakoti apie žvaigždynus, juos vardydamas, kol viskas baigėsi.

Kaip sakė organizacijos „RAUDONOSIOS NOSYS Gydytojai klounai“ vadovė V. Žemelytė, šypsenos iš tiesų padeda sveikti, o kad klounai galėtų kasdienybę praskaidrinti ne tik didžiųjų miestų vaikams, pasitarnauja geros valios žmonių parama, kuri nekainuoja, 2 proc. nuo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio skyrus organizacijai „RAUDONOSIOS NOSYS Gydytojai klounai“.

Sekmadienį visame pasaulyje minimą Raudonosios nosies dieną švęsti, nusifotografuojant su raudona klouno nosimi ir pasidalijant asmenuke socialiniais tinklais su grotažyme #ŠYPSENOSpadedasveikti, kvietė kampanijos „Šypsenos padeda sveikti“ ambasadorė, dainų autorė ir atlikėja Ieva Narkutė.

Kaip spaudos konferencijoje sakė dainininkė, ji save laiko organizacijos „RAUDONOSIOS NOSYS Gydytojai klounai“ krikštamote ir fane.

„Buvau nuo pat jos pradžios ir visiems, ką tik sutikdavau, pasakodavau apie gydytojus klounus, tačiau visai neseniai pati patyriau, ką reiškia, kai pats atsiduri su vaiku ligoninėje ir sulauki žmogaus, kuris ne drebančiu balsu, kaip dreba tėčio ar mamos, pasako, kad viskas bus gerai“, - kalbėjo I. Narkutė.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
Kampanijos „Šypsenos padeda sveikti“ ambasadorė, dainų autorė ir atlikėja Ieva Narkutė.
© ELTA

Pasak dainininkės, buvo baisus gedulas, kai jų su dukra palatoje negalėjo aplankyti gydytojai klounai, mat į ligoninę pateko per gripo epidemiją, kurios metu net ir klounai negalėjo lankyti ligonių.

„Prieš mėnesį asmeniškai patyriau, kad, net ir labai stengdamiesi išlikti ramūs, susirgus vaikui mama ir tėtis visu savimi transliuoji baimę, nerimą. Kateterio statymas vaikui eina per tave patį ir žodžiai, kad viskas bus gerai, - kaip nuo žąsies vanduo“, - prisiminė I. Narkutė.

Viskas visiškai kitaip nušvinta, kai į palatą įsiveržia šventė. „Kiek teko matyti, gydytojai klounai - tikri profesionalai: seselės, draugai viename. Nes aš, pavyzdžiui, negalėčiau linksminti mažųjų, kuriems atliekamos medicininės procedūros“, - sakė dainininkė.

Kad šypsenos padėtų sveikti ir jų būtų daugiau, I. Narkutė kvietė visus prisijungti prie akcijos - įsidėti į savo paskyras socialiniuose tinkluose asmenukes su raudonomis klouno nosimis ir minėta grotažyme.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
© ELTA

Tai padarė, ir, Ieva tikisi, dar padarys daug garsių Lietuvos žmonių, kuriuos ji asmeniškai kvietė prisijungti prie gydytojų klounų garsinimo ir visame pasaulyje minimos Raudonosios nosies dienos.

„Kaip gražu ir stipru, kad klounai ateina pas kenčiantį vaiką pabūti čia ir dabar su juo, be didelių tikslų, planų reorganizuoti, optimizuoti, pakelti“, - sakė „Šypsenos padeda sveikti“ ambasadorė, dainų autorė ir atlikėja I. Narkutė.

ELTA primena, kad Raudonos nosies diena pirmą kartą surengta Didžiojoje Britanijoje 1988 metais. Garsiausi tos šalies komikai parengė programą sergantiems vaikams, kuri sulaukė didžiulio pasisekimo.

Prie iniciatyvos prisijungę Robbie Williamsas, Victoria Beckham, Gordonas Ramzis, Eltonas Johnas, Paulas McCartney, Keira Knightley ir daugybė kitų žvaigždžių.

Lietuvoje gydytojus klounus vienija organizacija „RAUDONOSIOS NOSYS Gydytojai klounai“, kurios tikslas - lankyti sergančius vaikus ligoninėse ir dovanoti jiems šypsenas, padedančias sveikti.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais
© ELTA

Gydytojai klounai dirba vadovaudamiesi individualiu bendravimu su vaikais per jų fantaziją ir vaizduotę, prisitaikydami prie vaikų kasdienės aplinkos ir poreikių, glaudžiai bendradarbiaudami su ligoninės personalu, į procesą įtraukdami vaikų tėvus ir artimuosius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams

Košėse gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės), skaidulų, todėl jos puikiai reguliuoja virškinimo sistemą, neleidžia užkietėti viduriukams.

Meningokokinė infekcija pražudė antrą vaiką

Meningogokinė infekcija pražudė jau antrą vaiką šiemet. Tai Eltai patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė, daktarė Daiva Razmuvienė.

Vaikų ligoninės priėmime – darbymetis: įdiegta naujovė, kurią svarbu žinoti tėvams

Iki šiol Vaikų ligoninės priėmime pacientai buvo priimami pagal vadinamąjį šviesoforą, bet nuo šiol į eilę bus rikiuojami vadovaujantis ne trimis, o penkiomis spalvomis.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais

Mes lankome ne ligą, o vaiką. Taip penktadienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje „Kas slypi už Raudonųjų nosių“, sakė gydytojai klounai.

Daugėja skiepijančių vaikus nuo meningokokinės B tipo infekcijos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal sergamumą meningokokine B tipo infekcija.

Kaip stiprinti vaiko imunitetą

Mūsų imunitetas – labai sudėtinga, tačiau drauge ir protinga sistema. Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų, o susirgus – greičiau ir lengviau pasveikti. Žuvų taukai yra viena tinkamiausių priemonių mažųjų imuninei sistemai stiprinti, kadangi jų sudėtyje yra sveikatai naudingų omega-3 riebalų rūgščių bei vitaminų A, D ir E.

Naudingosios kruopos, kurias sveika valgyti kiekvienam

Ar viską žinote apie maistinguosius grikius? 8 argumentai, kodėl jie turi būti mažų vaikų mityboje.

Gydytoja – apie virusą, kurį gauname nuo mus bučiuojančių tėvų ar kitų artimųjų

Net 90 proc. žmonių herpeso virusą „nešiojasi" savo trišakiame nerve. Kaip jo nepažadinti?

Šiuolaikinių tėvų klaidos, kurias daro daugelis

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai?

Vaiko akių uždegimas: priežastys ir gydymas

Kai vaiko akys ima ašaroti, traiškanoja, parausta, dažniausiai įtariame akių uždegimą ir kreipiamės į gydytoją – kaip jis patars gydyti?

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.

Rimantas Kėvalas: smurtas prieš vaikus tęsiasi

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas teigia, kad smurto prieš vaikus nesumažėjo ir greitai nesumažės.