10 dažnai girdimų patarimų mamoms, kuriais nereikia tikėti

 (6)
Vaiko susilaukusi moteris kone kiekvieną dieną išgirsta daugybę patarimų - iš savo tėvų, draugių, kaimynių, interneto forumuose. Kokius patarimus galima praleisti pro ausis?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žindant kūdikį reikia jį sverti iki ir po maitinimo

Šį patarimą vis dar galima išgirsti ir šiandien, nors iš tiesų jis dažniausiai nėra reikalingas. Mama, kuri baiminasi, ar jos vaikas pakankamai suvalgo mamos pieno, išgirdusi tokį patarimą, gali imti jo laikytis (ypač jei jį sako gerbiamas žmogus - mama ar šeimos gydytojas). Tačiau šis patarimas jai ramybės neatneš. Priešingai – papildomai eikvosite savo nervus, o toks būdas nėra patikimas. Vaiko svorio prieaugis ir jo šlapinimosi dažnumas yra pakankami rodikliai sužinoti, ar vaikas suvalgo mamos pieno tiek, kiek jam reikia.

Mama turi žindyti bent iki metų

Mamos pienas yra stebuklingas maistas ir vaistas, kurį galima duoti gimusiam vaikui. Tačiau žindymas visada yra subtilus kiekvienos moters apsisprendimo reikalas. Toks spaudimas, kad tik „geros mamos žindo kūdikius" nėra teisingas ir žeidžia moters, kuri maitina kūdikį pieno mišinukais, jausmus. Fizinį kontaktą, abipusio ryšio kūrimą galima užtikrinti ir kitais būdais, ne tik žindant kūdikį (juk, pavyzdžiui, tėčiai mažylių nežindo, o sukuria tvirtą ryšį).

Čiulptukas kenkia sąkandžiui

Jeigu prieš 50 metų vaikai turėdavo vienos rūšies čiulptuką, šiandien galima rinktis jų įvairiausių formų, dydžių ir pagamintų iš skirtingų medžiagų. Čiulptukų būna ortodontinių, kurie primena mamos krūties formą. Daugelis tėvų čiulptuką kūdikiui duoda ne iš karto, o tik tada, kai atsiranda jam poreikis – kūdikis nori intensyviau žįsti, čiulptukas padeda jam užmigti ir pan. Pavojus kyla tada, jeigu čiulptukas vaiko burnytėje būna nuo ryto iki vakaro , o vaikui augant tėvai visai neskuba nuo jo atpratinti. Tačiau tokie atvejai itin reti, o gal visai neįmanomi. Todėl gąsdinimas kreivais dantimis ir blogu sąkandžiu dažniausiai tėra gąsdinimas, o ne pamatuotas argumentas.

Reikia leisti vaikui išsiverkti

Nesąmonė. Vaikui nereikia leisti išsiverkti. Tai nenaudinga, o dažniausiai netgi žalinga. Vienintelė kūdikio kalba nuo pat pirmosios sekundės yra jo verksmas, į kurį mamos turi reaguoti iškart. Kai kalbame apie kūdikį, vienareikšmiškai į jo verksmą reikia reaguoti iškart, su meile ir švelnumu. Jau vos kelių savaičių kūdikis, jeigu jo nekamuoja joks įkyrus fizinis skausmas (kaip, pavyzdžiui, pilvo diegliai) ir jeigu jo vystymosi poreikiai yra deramai patenkinami, nebus linkęs verkti nei labai dažnai, nei labai intensyviai. O kai jis verkia, turėtų aiškiai žinoti, kad pagalba jau pakeliui. Priešingai, jeigu tėvai nesuvokia, kaip svarbu yra greitai, švelniai ir pozityviai reaguoti į kūdikio verksmą, patys to nenorėdami gali įpratinti kūdikį „išverkti" nemalonias akimirkas. Kai kūdikio verksmas yra nuolat ignoruojamas, tai jam tampa tarsi įrodymu, kad pagalba, kai esi nuliūdęs ar pavargęs, neskuba ateiti, ir kūdikis išmoks į tai reaguoti daug intensyviau. Leidžiantiems paverkti kūdikiams yra tarsi užkraunama užduotis kankintis ir verkti tol, kol galiausiai kas nors nebeapsikentęs prieis. Tokie kūdikiai galiausiai ima atsiriboti nuo aplinkos, nes savaime padaro išvadą, kad kentėjimas yra tai, ko nori jo tėvai, taigi jis yra siektinas dalykas. Trumpai tariant, kūdikis neturėtų manyti, kad jūs norite, kad jis kentėtų.

Į lauką su vaiku reikia eiti kasdien

Pasivaikščiojimai gryname ore, ypač už miesto – parke ar miške – yra labai naudingi kūdikiui. Tačiau yra dienų, kai mamai nepavyksta išeiti į lauką su kūdikiu. Nereikėtų dėl to pernelyg graužti savęs. Jūs – ne robotas, o žmogus, turintis jausmų, kartais pavargęs ar prastos savijautos.

Vaiką geriausia maudyti prieš miegą

Nebūtinai. Vieniems vaikams ir tėvams tinkamiausias režimas, kai maudynės vyksta vakare, tačiau yra ir tokių šeimų, kuriose kūdikis maudomas dieną ar priešpiet. Vienos taisyklės visgi verta laikytis – nereikia maudyti kūdikio iš karto po valgio.

Supermamos neperka savo vaikams paruošto maisto

Ir tegul jos sau gamina tą maistą. Kasdien. Tris kartus per dieną. Jeigu jūs neturite tam galimybių, negraužkite savęs. Kūdikiams ir vaikams skirto maisto kokybė yra griežtai kontroliuojama, todėl abejoti ja nėra prasmės. Jeigu kurią dieną neišvirsite vaikui košės, o atidarysite pirktinės stiklainiuką ir pašildysite ją – nuo to netapsite blogesne mama. Be to, juk pirktą kūdikių maistą – košę, tyrelę, jogurtą – galima paskaninti šviežiu maistu – savo daržo uogomis, vaisiais ar daržovėmis.

Kūdikis turi tuštintis kasdien

Šis teiginys nėra teisingas, nes sveikas kūdikis gali tuštintis skirtingais intervalais – mamos pieną valgantis mažylis gali tuštintis ir tris, ir penkis kartus. Kai kurie mažyliai tuštinasi rečiau – kas antrą ar trečią dieną. Vidurių užkietėjimą byloja kiti požymiai: vaiko neramumas, kojyčių rietimas ties pilvu, kietos konsistencijos išmatos, jų pavidalas būna maži rutuliukai.

Prie naktipuodžio reikia pratinti kuo anksčiau

Jeigu mama turi laiko ir noro – gali pradėti pratinti nors ir nuo gimimo, tačiau vaiko raidos specialistai pataria palūkėti to amžiaus, kuomet vaikas ima sąmoningai suprasti, kas yra tuštinimasis ir šlapinimasis, kai jis moka parodyti tai ženklais ar kalba, kai sugeba tam tikrą laiko tarpą palūkėti, kol mama numaus jam kelnes ir pasodins ant puoduko.

Vaikas turi pradėti vaikščioti iki metų

Paprastai, sulaukęs 9-12 mėnesių, mažylis bando stotis, eiti, o 11-14 mėnesių žengia pirmuosius savarankiškus žingsnius. Kada vaikas pradės vaikščioti, priklauso nuo daugelio dalykų, taip pat ir nuo vaiko įgimtų fiziologinių duomenų bei tėvelių skatinimo. Kai kurie pradeda vaikščioti 9 mėnesių, o kai kurie – vėliau. Dėl to nereikėtų jaudintis ir versti vaikučio eiti. Geriau sulaukti, kol jis bus pasirengęs naujiems iššūkiams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?

Giedrė Veličkienė – apie pirmąsias dienas po gimdymo

Kiekviena moteris, nešiojanti savo įsčiose vaisių, nori nenori, susikuria to vaikelio vaizdą – koks gražutis jis gims, kaip iš paveiksliukų: rubuilis, su garbanėlių debesiu aplink baltą veidelį... Tikrovė, deja, būna kitokia.

Daug mamų nedrįsta apie tai prabilti, nors jaučiasi panašiai: psichologė komentuoja atvirą dviejų vaikų mamos laišką (2)

Du vaikučius auginanti mama parašė atvirą laišką, kuriame išdrįso pripažinti, kad abiems vaikams jaučia skirtingus jausmus.