7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą

 (1)
Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ankstesniame įraše (skaitykite ČIA) aptariau paplitusias frazes, kurių nereikėtų sakyti, norint paguosti liūdinčią mamą. Šiandien noriu aprašyti kelis pasiūlymus, ką sakyti ir kaip reaguoti.

Papasakok, ką išgyveni?

Visų pirma, būtina “užsiauginti ausis” ir mokytis įsiklausyti. Motinystės virsmas yra kažkas neapsakomai didelio. Kalbėjimas, patirties įgarsinimas ir įžodinimas leidžia lengviau priimti šį grandiozinį pokytį, naują realybę. Iškalbėta įtampa virsta ne tokia intensyvia, ypač jei pokalbis vyksta saugioje aplinkoje su artimu žmogumi, kurio rūpestį ir susidomėjimą jauti.

Kaip galiu tau padėti?

Man šis klausimas simbolizuoja betarpiškumą, atvirumą ir pagarbą. Giliąja prasme jis reiškia “Man rūpi, kaip tu jautiesi. Aš noriu tau padėti, nors nežinau apie ką šiuo metu svajoji. Padėk man tave suprasti.”

Aš atvyksiu 17 val. ir atnešiu vakarienės/išplausiu grindis/pavežiosiu kūdikį.

Konkreti, apibrėžta pagalba konkrečiu laiku yra nepakeičiama. Atsimenu, kaip lankytuose žindymo kursuose buvo kalbama apie sugužančius lankyti artimuosius, kurie čiumpa kūdikį ir jį čiūčiuoja, o po gimdymo nespėjusi atsigauti mama nešioja visiems arbatą ir rūpinasi vaišėmis. Taip neturėtų būti. Jei einate aplankyti mamos ir kūdikio, pasistenkite nesukelti problemų ar papildomo rūpesčio. Įsiliekite į normalų jų gyvenimo ritmą, leiskite mamai kengūruoti ar žindyti naujagimį, ilsėtis šalia jo, tuo tarpu pasisiūlykite išplauti grindis, atneškite šilto, sveiko maisto, tiesiog pabūkite šalia. Švelniai pasiūlykite suteikti mamai jos asmeninės erdvės, kad galėtų nusiprausti ar pasnausti – jei ji saugiai jaučiasi ir pasitiki jumis, galbūt paprašys pavežioti kūdikį lauke ar šiek tiek panešioti jį ant rankų. Pastebiu, kad kartais artimieji mamas siekia “ištempti iš namų”, skatina “pakeisti aplinką”, tačiau vengia ateiti į tikrą jų gyvenimo realybę ir kartu pabūti joje

Aš noriu būti šalia, kai tau reikės ir tiek, kiek tau reikės.

Aušra Kurienė knygoje “Kaip užauginti žmogų” rašė: “Svarbi pasiruošimo tėvystei dalis yra atrasti, kuriais žmonėmis pasitikime, su kuriais dalysimės baimėmis, išsikalbėsime, kuriems guosimės. Kai būsime pervargę, išsigandę, o dar manysime, kad visi tokie linksmi ar užsiėmę savais reikalais ir tikrai neturi kada mums padėti, kam išdrįsime pripažinti, kad nesusitvarkome su tėvų vaidmeniu. Svarbiausia gimusio kūdikio priežiūros sąlyga yra gera mamos savijauta. Todėl artimieji ar draugai, nešdami jai dovanų kortelę, į ją, be skanėstų ir žaislų, turėtų įdėti lapelį: “Kai bus sunku, kreipkis į mane. Tikrai padėsiu”. “ Būkite tuo žmogumi, kuriam rūpi.

Eikime kartu pasivaikščioti/pasportuoti.

Buvimas gryname ore ir aktyvus judėjimas gamina endorfinus, t.y. gerina emocinę savijautą. Remiantis moksliniais tyrimais, reguliarus sportas netgi silpno ir vidutinio laipsnio depresiją (taip pat ir pogimdyvinę) veikia taip efektyviai, kaip medikamentinis gydymas.

Dabar tau labai sunku, bet tai praeis – bus lengvesnių ir džiugesnių dienų.

Kai būna sunku, liūdna ar pikta, lengva toje būsenoje užstrigti. Pirmaisiais motinystės mėnesiais, kai dar tik kuriasi savęs kaip mamos vaizdas, nesėkmės gali atrodyti itin reikšmingos. Mama gali jaustis tikra nevykėlė. Bet juk reikia laiko pažinti, išmokti, suprasti, kaip viskas vyksta šiame santykyje su naujuoju žmogeliu. Juodžiausios dienos laikui bėgant tampa ne tokios juodos, gal pilkšvos ar visai baltos. Nors dabar ir yra sunku, ateityje gali būti labai gerai. Reikia išbūti, palūkėti ir neprarasti vilties.

Tu esi vienintelė ir nepakartojama mama savo kūdikiui.

Tavo šiuo metu jaučiamos nemalonios emocijos yra tik smulki dalis tavo nuostabios visumos. Kūdikiui nereikia teoriškai tobulos, neklystančios, niekad nepavargstančios mamos. Jam reikia tavęs, tokios, kokia esi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (4)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?