Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jau patys mažiausi kūdikiai rikiuoja savo pasaulio vaizdą

Amelija balbatuoja sukinėdama galvytę į kairę ir į dešinę. Rausvai geltoni apvalūs gėlių ornamentai mirgantys virš jos mažame ekrane mergytės nebedomina. Ji nuobodžiauja. Pasirodžius keturkampiam mėlynam ornamentui ji žvilgteli kiek sutrikusi, o paskui jau labai susidomėjusi, Atrodo, kad jos akys klausia: „O kas gi čia?" Dabar mergaitė vėl atidžiai žvelgia į ekraną.

Kūdikių tyrinėtojai Heidelberge džiūgauja: Amelija reagavo taip, kaip jie ir numatė. Iš pradžių stebėjo spalvotas figūras įdėmiai, paskui, kai rodomi paveikslėliai tapo vienas į kitą panašūs, susidomėjimas atslūgo. Bet pasirodžius kitokios spalvos ar formos figūrai ji vėl sutelkdavo dėmesį

Savo elgesiu septynių mėnesių amžiaus mergytė parodė, kad ji jau dabar moka skirti rausvus apvalius objektus nuo keturkampių mėlynų. Mokslininkai daro išvadą: jau septynių mėnesių kūdikiai pasaulį „rūšiuoja".

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai
© Shutterstock

Kūdikiai kalba akimis

Iš pradžių jie skirsto „stambiais vienetais". Pagal spalvas ir formas arba į gyvus ir negyvus daiktus. Kuo vyresnis mažylis, tuo daugiau smulkesnių kriterijų atranda. Štai vienuolikos mėnesių Denisui tyrimų laboratorijoje teko užduotis atskirti kates nuo šunų. Bandymas vyksta pagal panašią schemą: Denisui rodomi įvairūs plastikiniai šuniukai, su kurias jam leidžiama po 20 sekundžių pažaisti. Kai susidomėjimas atslūgsta, eksperimento vadovė paduoda jam plastikinę katę. Deniso susidomėjimas iškart vėl sužadinamas.

Tokie ir panašūs bandymai Heidelbergo universiteto klinikos psichologijos institute vyksta kasdien. Per juos mokslininkai nori suprasti, kaip kūdikiai mąsto. Kadangi mažieji dar nekalba, mokslininkams tenka interpretuoti šių bandomųjų elgesį ir daryti išvadas.

Pats svarbiausias rezultatas: kūdikius traukia nauji ir netikėti dalykai. Kai dalykas jau pažįstamas, susidomėjimo nebelieka.

Per eksperimentus mokslininkai filmuoja juose dalyvaujančius vaikus. Paskui du darbuotojai atskirai analizuoja filmuotą medžiagą. Chronometru matuojama, kiek ilgai kūdikis per eksperimentą išlieka susikaupęs, kada dėmesys susilpnėja, kada vaikas nustemba.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai
© Adobe Stock

Terapija sulėtėjusios raidos vaikams

Dabar atitinkamais prietaisais jau matuojami ir mažųjų bandomųjų širdies tonai bei elektrinis smegenų aktyvumas. Šių matavimų dėka buvo nustatyta, kad vaikai reaguoja labai skirtingai. Kai kurie kūdikiai greit pripranta prie nematyto vaizdo ar žaislo, prie naujos situacijos. Kitiems prireikia gerokai daugiau laiko.

Ilgainiui tokiais matavimais bus pagrįstos naujos terapijos sulėtėjusios raidos vaikams. Naujaisiais matavimais galima tiksliau nustatyti protinį vaikų pajėgumą ir anksčiau imtis pagalbos.

Kūdikiams patinka viskas, kas juda

Kartais eksperimentui paruošti tereikia kelių dienų, o kartais prireikia ir kelių mėnesių. Mat eksperimento eiga turi būti įdomi kūdikiui.

Bandymuose dalyvaujantiems kūdikiams ypač patinka gyvūnų ir kamuolių bandymas. Iš pradžių kūdikiui parodomas kamuolys, ant kurio pritvirtintas medžiaginis žaislinis gyvūnas. Gyvūnas ir kamuolys juda kartu, kadangi kamuolį varo mažyliui nematomas variklis. Paskui kamuolys ir gyvūnas atskiriami, vaikas mato, kaip abu daiktai guli vienas šalia kito nejudėdami. Mokslininkams rūpi, į kurį objektą dabar žiūrės vaikas. Į medžiaginį gyvūną ar į kamuolį? Jų manymu, žvilgsnis kryps ten, kur vaikas tikisi judesio.

Šį testą atliko ir Amelija. Kaip ir daug kitų mažųjų eksperimento dalyvių iki jos, mergytė nenuleidžia akių nuo žaislinio gyvūno. Septynių mėnesių mažyliai jau gudrūs, tad jie žino, kad gyvūnas gali judėti pats vienas, o kamuolys – ne. Tiesa, Amelija dar nesupranta, kad gyvūnas – tik medžiaginis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.