Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jau patys mažiausi kūdikiai rikiuoja savo pasaulio vaizdą

Amelija balbatuoja sukinėdama galvytę į kairę ir į dešinę. Rausvai geltoni apvalūs gėlių ornamentai mirgantys virš jos mažame ekrane mergytės nebedomina. Ji nuobodžiauja. Pasirodžius keturkampiam mėlynam ornamentui ji žvilgteli kiek sutrikusi, o paskui jau labai susidomėjusi, Atrodo, kad jos akys klausia: „O kas gi čia?" Dabar mergaitė vėl atidžiai žvelgia į ekraną.

Kūdikių tyrinėtojai Heidelberge džiūgauja: Amelija reagavo taip, kaip jie ir numatė. Iš pradžių stebėjo spalvotas figūras įdėmiai, paskui, kai rodomi paveikslėliai tapo vienas į kitą panašūs, susidomėjimas atslūgo. Bet pasirodžius kitokios spalvos ar formos figūrai ji vėl sutelkdavo dėmesį

Savo elgesiu septynių mėnesių amžiaus mergytė parodė, kad ji jau dabar moka skirti rausvus apvalius objektus nuo keturkampių mėlynų. Mokslininkai daro išvadą: jau septynių mėnesių kūdikiai pasaulį „rūšiuoja".

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai
© Shutterstock

Kūdikiai kalba akimis

Iš pradžių jie skirsto „stambiais vienetais". Pagal spalvas ir formas arba į gyvus ir negyvus daiktus. Kuo vyresnis mažylis, tuo daugiau smulkesnių kriterijų atranda. Štai vienuolikos mėnesių Denisui tyrimų laboratorijoje teko užduotis atskirti kates nuo šunų. Bandymas vyksta pagal panašią schemą: Denisui rodomi įvairūs plastikiniai šuniukai, su kurias jam leidžiama po 20 sekundžių pažaisti. Kai susidomėjimas atslūgsta, eksperimento vadovė paduoda jam plastikinę katę. Deniso susidomėjimas iškart vėl sužadinamas.

Tokie ir panašūs bandymai Heidelbergo universiteto klinikos psichologijos institute vyksta kasdien. Per juos mokslininkai nori suprasti, kaip kūdikiai mąsto. Kadangi mažieji dar nekalba, mokslininkams tenka interpretuoti šių bandomųjų elgesį ir daryti išvadas.

Pats svarbiausias rezultatas: kūdikius traukia nauji ir netikėti dalykai. Kai dalykas jau pažįstamas, susidomėjimo nebelieka.

Per eksperimentus mokslininkai filmuoja juose dalyvaujančius vaikus. Paskui du darbuotojai atskirai analizuoja filmuotą medžiagą. Chronometru matuojama, kiek ilgai kūdikis per eksperimentą išlieka susikaupęs, kada dėmesys susilpnėja, kada vaikas nustemba.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai
© Adobe Stock

Terapija sulėtėjusios raidos vaikams

Dabar atitinkamais prietaisais jau matuojami ir mažųjų bandomųjų širdies tonai bei elektrinis smegenų aktyvumas. Šių matavimų dėka buvo nustatyta, kad vaikai reaguoja labai skirtingai. Kai kurie kūdikiai greit pripranta prie nematyto vaizdo ar žaislo, prie naujos situacijos. Kitiems prireikia gerokai daugiau laiko.

Ilgainiui tokiais matavimais bus pagrįstos naujos terapijos sulėtėjusios raidos vaikams. Naujaisiais matavimais galima tiksliau nustatyti protinį vaikų pajėgumą ir anksčiau imtis pagalbos.

Kūdikiams patinka viskas, kas juda

Kartais eksperimentui paruošti tereikia kelių dienų, o kartais prireikia ir kelių mėnesių. Mat eksperimento eiga turi būti įdomi kūdikiui.

Bandymuose dalyvaujantiems kūdikiams ypač patinka gyvūnų ir kamuolių bandymas. Iš pradžių kūdikiui parodomas kamuolys, ant kurio pritvirtintas medžiaginis žaislinis gyvūnas. Gyvūnas ir kamuolys juda kartu, kadangi kamuolį varo mažyliui nematomas variklis. Paskui kamuolys ir gyvūnas atskiriami, vaikas mato, kaip abu daiktai guli vienas šalia kito nejudėdami. Mokslininkams rūpi, į kurį objektą dabar žiūrės vaikas. Į medžiaginį gyvūną ar į kamuolį? Jų manymu, žvilgsnis kryps ten, kur vaikas tikisi judesio.

Šį testą atliko ir Amelija. Kaip ir daug kitų mažųjų eksperimento dalyvių iki jos, mergytė nenuleidžia akių nuo žaislinio gyvūno. Septynių mėnesių mažyliai jau gudrūs, tad jie žino, kad gyvūnas gali judėti pats vienas, o kamuolys – ne. Tiesa, Amelija dar nesupranta, kad gyvūnas – tik medžiaginis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.