Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jau patys mažiausi kūdikiai rikiuoja savo pasaulio vaizdą

Amelija balbatuoja sukinėdama galvytę į kairę ir į dešinę. Rausvai geltoni apvalūs gėlių ornamentai mirgantys virš jos mažame ekrane mergytės nebedomina. Ji nuobodžiauja. Pasirodžius keturkampiam mėlynam ornamentui ji žvilgteli kiek sutrikusi, o paskui jau labai susidomėjusi, Atrodo, kad jos akys klausia: „O kas gi čia?" Dabar mergaitė vėl atidžiai žvelgia į ekraną.

Kūdikių tyrinėtojai Heidelberge džiūgauja: Amelija reagavo taip, kaip jie ir numatė. Iš pradžių stebėjo spalvotas figūras įdėmiai, paskui, kai rodomi paveikslėliai tapo vienas į kitą panašūs, susidomėjimas atslūgo. Bet pasirodžius kitokios spalvos ar formos figūrai ji vėl sutelkdavo dėmesį

Savo elgesiu septynių mėnesių amžiaus mergytė parodė, kad ji jau dabar moka skirti rausvus apvalius objektus nuo keturkampių mėlynų. Mokslininkai daro išvadą: jau septynių mėnesių kūdikiai pasaulį „rūšiuoja".

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai
© Shutterstock

Kūdikiai kalba akimis

Iš pradžių jie skirsto „stambiais vienetais". Pagal spalvas ir formas arba į gyvus ir negyvus daiktus. Kuo vyresnis mažylis, tuo daugiau smulkesnių kriterijų atranda. Štai vienuolikos mėnesių Denisui tyrimų laboratorijoje teko užduotis atskirti kates nuo šunų. Bandymas vyksta pagal panašią schemą: Denisui rodomi įvairūs plastikiniai šuniukai, su kurias jam leidžiama po 20 sekundžių pažaisti. Kai susidomėjimas atslūgsta, eksperimento vadovė paduoda jam plastikinę katę. Deniso susidomėjimas iškart vėl sužadinamas.

Tokie ir panašūs bandymai Heidelbergo universiteto klinikos psichologijos institute vyksta kasdien. Per juos mokslininkai nori suprasti, kaip kūdikiai mąsto. Kadangi mažieji dar nekalba, mokslininkams tenka interpretuoti šių bandomųjų elgesį ir daryti išvadas.

Pats svarbiausias rezultatas: kūdikius traukia nauji ir netikėti dalykai. Kai dalykas jau pažįstamas, susidomėjimo nebelieka.

Per eksperimentus mokslininkai filmuoja juose dalyvaujančius vaikus. Paskui du darbuotojai atskirai analizuoja filmuotą medžiagą. Chronometru matuojama, kiek ilgai kūdikis per eksperimentą išlieka susikaupęs, kada dėmesys susilpnėja, kada vaikas nustemba.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai
© Adobe Stock

Terapija sulėtėjusios raidos vaikams

Dabar atitinkamais prietaisais jau matuojami ir mažųjų bandomųjų širdies tonai bei elektrinis smegenų aktyvumas. Šių matavimų dėka buvo nustatyta, kad vaikai reaguoja labai skirtingai. Kai kurie kūdikiai greit pripranta prie nematyto vaizdo ar žaislo, prie naujos situacijos. Kitiems prireikia gerokai daugiau laiko.

Ilgainiui tokiais matavimais bus pagrįstos naujos terapijos sulėtėjusios raidos vaikams. Naujaisiais matavimais galima tiksliau nustatyti protinį vaikų pajėgumą ir anksčiau imtis pagalbos.

Kūdikiams patinka viskas, kas juda

Kartais eksperimentui paruošti tereikia kelių dienų, o kartais prireikia ir kelių mėnesių. Mat eksperimento eiga turi būti įdomi kūdikiui.

Bandymuose dalyvaujantiems kūdikiams ypač patinka gyvūnų ir kamuolių bandymas. Iš pradžių kūdikiui parodomas kamuolys, ant kurio pritvirtintas medžiaginis žaislinis gyvūnas. Gyvūnas ir kamuolys juda kartu, kadangi kamuolį varo mažyliui nematomas variklis. Paskui kamuolys ir gyvūnas atskiriami, vaikas mato, kaip abu daiktai guli vienas šalia kito nejudėdami. Mokslininkams rūpi, į kurį objektą dabar žiūrės vaikas. Į medžiaginį gyvūną ar į kamuolį? Jų manymu, žvilgsnis kryps ten, kur vaikas tikisi judesio.

Šį testą atliko ir Amelija. Kaip ir daug kitų mažųjų eksperimento dalyvių iki jos, mergytė nenuleidžia akių nuo žaislinio gyvūno. Septynių mėnesių mažyliai jau gudrūs, tad jie žino, kad gyvūnas gali judėti pats vienas, o kamuolys – ne. Tiesa, Amelija dar nesupranta, kad gyvūnas – tik medžiaginis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“