Kai vaikas netinkamai elgiasi, jis tuo nori kai ką pasakyti

 (4)
Mama nesusitvarko su dvejų metų vaiku ir klausia psichologės, ką jai daryti, kai mažylis rėkia, krenta ant grindų ir nė nemano klausyti tėvų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Iš Lindos laiško:

"Mano beveik 20 mėnesių sūnus pradėjo kristi ant grindų, rėkti, šaukti, verkti parduotuvėse. Kai nereaguojam, jis draskosi ir bando išlipti iš vežimo su tokia jėga, kad abudu su vyru vos išlaikom jį.

Paėmus ant rankų jis daužo per veidą, muistosi ir vos tik nuleidus ant grindų, tas pats - kritimai ir rėkimai. O visa tai dėl to, kad negali bėgti, kur jis nori. Kaip mums elgtis? Labai susinervinu, kad nieko negaliu padaryti".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip auklėti vaiką nerėkiant ir nesakant jam "ne"?
12 sūnų auginanti šeima vėl laukiasi: ar bus mergaitė?

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.adleris.lt.

Laba diena, Linda, jūsų sūnelis artėja prie savo antro gimtadienio, dar kartais vadinamo „baisieji DU". Suprantama, kad nejauku, kai buvęs toks patogus mažas kūdikėlis (kur padėjai, ten radai; kada nori pasiimi ir neši) ima ir pradeda reikšti savo valią („Noriu bėgti ten"; „Noriu šito" ir t.t.).

Kviečiu jus pasidžiaugti savo vaiku, nes besiskleidžianti ryžtinga valia rodo, kad jis vystosi sėkmingai. Žmogus pajautė, kad jis turi savo kūną, kad jis gali judėti pats, kad jis sprendžia, kur nori ar kur nenori eiti/būti.

Taip, tėvams tai jau mažiau patogu ir, kaip pati rašote, „labai susinervinu, kad nieko negaliu padaryti...". Jūsų įvardinta savijauta labai gražiai nusako ir jūsų vaiko jausmą situacijose, kuriose jį bandote tramdyti.

Bejėgiškumas apima ir jus, ir, galiausiai, jį. O vis dėlto ką daryti? Užsiimkite tokio elgesio prevencija.

Keliones į parduotuves planuokite iš anksto, joms pasiruoškite. Įsitikinkite, kad vaikas yra pailsėjęs, pavalgęs ir tą dieną dar nedaug bendravęs. Parduotuvės įvairiai veikia suaugusius žmones. Mažiems vaikams jos kelia ypač daug jausmų dėl gausios garsų ir vaizdinės stimuliacijos, jie greitai pavargsta.

Namų erdvę pritaikykite judriam mažyliui. Tegu dūkstantys ar labai brangūs daiktai „palypės" kiek aukščiau arba pasislėps „tamsiam kambarėlyje". Tokiu būdu namie mažiau reikės sakyti „Ne, ne, ne, negalima/neimk."

Daug laiko praleiskite lauke, gamtoje, parkuose. Rinkitės saugias vietas, atokiau nuo gatvių ir/ar automobilių, kad jaustumėtės rami, jei jis bėgs ir nubėgs tolėliau nuo jūsų. Jūsų vaikas auga, galėjimas atsitraukti nuo jūsų jam yra nauja patirtis, jis bando save, kiek toli jam jau yra per toli.

Draudimai „Nebėgiok/Nelipk" atima gyvenimo džiaugsmą. Prisiminkite, kaip visiems pasakojote, kad „Jis jau pradėjo vaikščioti". Dabar jis jau nori įvaldyti naują sugebėjimą - bėgioti/lipti/nušokti/nučiuožti... Kuo daugiau aktyvaus judėjimo gryname ore, tuo mažiau energijos perviršio namuose/parduotuvėse. Bėgiokite drauge su juo. Kilnokite jį. Kuo daugiau juoksis, tuo mažiau įtampos bus jo augančiame kūnelyje.

Suteikite kuo daugiau kontrolės jam pačiam. Tegu pasirenka puodelį ar dubenėlį, iš kurio nori gerti/valgyti. Pavyzdžiui, „Į kurį dubenėlį tau įdėti pusryčių košę - mėlyną ar geltoną (didelį ar mažą)?" ir pan. Pasirinkimas vaiką įgalina. T.y. jis pats sprendžia, o ne jam primeta. Jis jaučiasi gerbiamas. Vėliau jau su kalbančiu vaiku galite nuspręsti, ką jis norės valgyti. Pavyzdžiui, „Ko norėtum pusryčiams: košės ar omleto (avižų ar grikių košės)?"

Jūsų mažylis jumis pasitiki ir kviečia jus susikalbėjimui.Netinkamas elgesys" yra vaiko pagalbos šauksmas. Jeigu jam ypač sunku nurimti, apkabinkite jį ir eikite su juo ten, kur galėsite ramiai pabūti. Taip, kartais gali tekti išeiti iš parduotuvės taip nieko ir nenusipirkus.
Rinkitės meilę!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo". Užduokite savo klausimą ir Jūs!

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Viena iš priežasčių, kodėl kūdikiai prastai miega naktimis

Kūdikio verksmas naktį iš vėžių gali išmušti net ir ramiausią mamą. Ypač kai mažylis dieną saldžiai miega, o naktį verčia apie jį šokinėti. Kodėl supainioja dieną su naktimi?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats (15)

Kūdikį auginanti mama teiraujasi specialisto pagalbos, kaip jai išmokyti vaikelį užmigti greičiau ir paprasčiau. Nes dabar jis užmiega vienu būdu - tik mamai kartu su juo šokinėjant ant kamuolio.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (14)

Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kodėl kai kurie tėvai nuskuta savo mažiems vaikams plaukus

Yra žmonių, manančių, kad pirmuosius vaiko plaukus reikia nuskusti, tada esą jie ataugs vešlesni ir stipresni. Tiesa tai ar pramanai? Iš kur atsirado toks paprotys?

Kodėl vaikas nenori tuštintis į tualetą, nors šlapinasi be problemų

Skaitytoja klausia patarimo apie tai, kaip pripratinti vaiką tuštintis į tualetą. Sauskelnių jis atsisakė prieš pusmetį, tačiau "tualeto reikalai" vis dar šlubuoja.

Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus (3)

Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?

Birutė: vaikas nemėgsta savo močiutės, tiesiog bėga nuo jos – ką daryti? (26)

Mama klausia specialistų patarimo: ką daryti, jei sūnus nemėgsta močiutės ir nenori su ja pasilikti. Močiutę tai liūdina, mama irgi jaučiasi nepatogiai. Gal yra išeitis?

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

Rugsėjo mėnesį yra trys neeilinės dienos – 9, 19 ir 21

Kai šeimos planuoja pagausėjimą, jos iš anksto apgalvoja, kokiu metų laiku gims būsimasis vaikelis. Jeigu paklaustumėte JAV dirbančių pedagogų, kuo jiems ypatingas rugsėjis, daugelis atsakytų, kad būtent šį mėnesį yra švenčiama daugiausia vaikų gimtadienių.

Kaip sužinoti, kokio ūgio užaugęs bus jūsų vaikas (3)

Kažin, kokio ūgio bus mano vaikas? Taip savęs klausia ne vieni mažylio susilaukę tėvai. Preliminarų vaiko ūgį užaugus galima sužinoti atlikus kelis matematinius veiksmus.

Neramaus kūdikio košmaras, arba ko niekada nesupras tie, kam su vaiku lengva (67)

Mano mergaitei jau metukai. Ir pagaliau drįstu parašyti apie pirmojo pusmečio išgyvenimus, auginant reiklią nuolatiniam dėmesiui, itin neramią dukrytę. Pirmasis mudviejų pusmetis buvo mano didžiausias fizinių jėgų ir emocinės pusiausvyros išbandymas.

Kad vardas atneštų sėkmę gyvenime, svarbu kai ką žinoti (5)

Egzistuoja daugybė veiksnių, darančių poveikį žmogaus likimui. Vardas – dažnai toli gražu ne patį nereikšmingiausią vaidmenį atliekantis veiksnys.

Vaikai, kuriems nebus lengva gyvenime: kaip padėti gali tėvai

Vaikai krykštauja, žaidžia, o jis stovi vienas ir stebi arba ramiai sau piešia įsispraudęs kamputyje. Ar sunerimti tėvams? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Būkite žmonės, niekada nesakykite to pagimdžiusiai moteriai (100)

Vaiką pagimdžiusi mama jautriai reaguoja į aplinkinių pastabas apie vaikų auginimą, žindymą ir kūną po gimdymo. Neretai neatsargiai vieną ar kitą žodį lepteli artimi žmonės - anyta, mama, bendradarbė, draugė.