Kai vaikas netinkamai elgiasi, jis tuo nori kai ką pasakyti

Mama nesusitvarko su dvejų metų vaiku ir klausia psichologės, ką jai daryti, kai mažylis rėkia, krenta ant grindų ir nė nemano klausyti tėvų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Iš Lindos laiško:

"Mano beveik 20 mėnesių sūnus pradėjo kristi ant grindų, rėkti, šaukti, verkti parduotuvėse. Kai nereaguojam, jis draskosi ir bando išlipti iš vežimo su tokia jėga, kad abudu su vyru vos išlaikom jį.

Paėmus ant rankų jis daužo per veidą, muistosi ir vos tik nuleidus ant grindų, tas pats - kritimai ir rėkimai. O visa tai dėl to, kad negali bėgti, kur jis nori. Kaip mums elgtis? Labai susinervinu, kad nieko negaliu padaryti".

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė.

Laba diena, Linda, jūsų sūnelis artėja prie savo antro gimtadienio, dar kartais vadinamo „baisieji DU". Suprantama, kad nejauku, kai buvęs toks patogus mažas kūdikėlis (kur padėjai, ten radai; kada nori pasiimi ir neši) ima ir pradeda reikšti savo valią („Noriu bėgti ten"; „Noriu šito" ir t.t.).

Kviečiu jus pasidžiaugti savo vaiku, nes besiskleidžianti ryžtinga valia rodo, kad jis vystosi sėkmingai. Žmogus pajautė, kad jis turi savo kūną, kad jis gali judėti pats, kad jis sprendžia, kur nori ar kur nenori eiti/būti.

Taip, tėvams tai jau mažiau patogu ir, kaip pati rašote, „labai susinervinu, kad nieko negaliu padaryti...". Jūsų įvardinta savijauta labai gražiai nusako ir jūsų vaiko jausmą situacijose, kuriose jį bandote tramdyti.

Bejėgiškumas apima ir jus, ir, galiausiai, jį. O vis dėlto ką daryti? Užsiimkite tokio elgesio prevencija.

Keliones į parduotuves planuokite iš anksto, joms pasiruoškite. Įsitikinkite, kad vaikas yra pailsėjęs, pavalgęs ir tą dieną dar nedaug bendravęs. Parduotuvės įvairiai veikia suaugusius žmones. Mažiems vaikams jos kelia ypač daug jausmų dėl gausios garsų ir vaizdinės stimuliacijos, jie greitai pavargsta.

Namų erdvę pritaikykite judriam mažyliui. Tegu dūkstantys ar labai brangūs daiktai „palypės" kiek aukščiau arba pasislėps „tamsiam kambarėlyje". Tokiu būdu namie mažiau reikės sakyti „Ne, ne, ne, negalima/neimk."

Daug laiko praleiskite lauke, gamtoje, parkuose. Rinkitės saugias vietas, atokiau nuo gatvių ir/ar automobilių, kad jaustumėtės rami, jei jis bėgs ir nubėgs tolėliau nuo jūsų. Jūsų vaikas auga, galėjimas atsitraukti nuo jūsų jam yra nauja patirtis, jis bando save, kiek toli jam jau yra per toli.

Draudimai „Nebėgiok/Nelipk" atima gyvenimo džiaugsmą. Prisiminkite, kaip visiems pasakojote, kad „Jis jau pradėjo vaikščioti". Dabar jis jau nori įvaldyti naują sugebėjimą - bėgioti/lipti/nušokti/nučiuožti... Kuo daugiau aktyvaus judėjimo gryname ore, tuo mažiau energijos perviršio namuose/parduotuvėse. Bėgiokite drauge su juo. Kilnokite jį. Kuo daugiau juoksis, tuo mažiau įtampos bus jo augančiame kūnelyje.

Suteikite kuo daugiau kontrolės jam pačiam. Tegu pasirenka puodelį ar dubenėlį, iš kurio nori gerti/valgyti. Pavyzdžiui, „Į kurį dubenėlį tau įdėti pusryčių košę - mėlyną ar geltoną (didelį ar mažą)?" ir pan. Pasirinkimas vaiką įgalina. T.y. jis pats sprendžia, o ne jam primeta. Jis jaučiasi gerbiamas. Vėliau jau su kalbančiu vaiku galite nuspręsti, ką jis norės valgyti. Pavyzdžiui, „Ko norėtum pusryčiams: košės ar omleto (avižų ar grikių košės)?"

Jūsų mažylis jumis pasitiki ir kviečia jus susikalbėjimui.Netinkamas elgesys" yra vaiko pagalbos šauksmas. Jeigu jam ypač sunku nurimti, apkabinkite jį ir eikite su juo ten, kur galėsite ramiai pabūti. Taip, kartais gali tekti išeiti iš parduotuvės taip nieko ir nenusipirkus.
Rinkitės meilę!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.