Kai vaikas netinkamai elgiasi, jis tuo nori kai ką pasakyti

 (4)
Mama nesusitvarko su dvejų metų vaiku ir klausia psichologės, ką jai daryti, kai mažylis rėkia, krenta ant grindų ir nė nemano klausyti tėvų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Iš Lindos laiško:

"Mano beveik 20 mėnesių sūnus pradėjo kristi ant grindų, rėkti, šaukti, verkti parduotuvėse. Kai nereaguojam, jis draskosi ir bando išlipti iš vežimo su tokia jėga, kad abudu su vyru vos išlaikom jį.

Paėmus ant rankų jis daužo per veidą, muistosi ir vos tik nuleidus ant grindų, tas pats - kritimai ir rėkimai. O visa tai dėl to, kad negali bėgti, kur jis nori. Kaip mums elgtis? Labai susinervinu, kad nieko negaliu padaryti".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip auklėti vaiką nerėkiant ir nesakant jam "ne"?
12 sūnų auginanti šeima vėl laukiasi: ar bus mergaitė?

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.adleris.lt.

Laba diena, Linda, jūsų sūnelis artėja prie savo antro gimtadienio, dar kartais vadinamo „baisieji DU". Suprantama, kad nejauku, kai buvęs toks patogus mažas kūdikėlis (kur padėjai, ten radai; kada nori pasiimi ir neši) ima ir pradeda reikšti savo valią („Noriu bėgti ten"; „Noriu šito" ir t.t.).

Kviečiu jus pasidžiaugti savo vaiku, nes besiskleidžianti ryžtinga valia rodo, kad jis vystosi sėkmingai. Žmogus pajautė, kad jis turi savo kūną, kad jis gali judėti pats, kad jis sprendžia, kur nori ar kur nenori eiti/būti.

Taip, tėvams tai jau mažiau patogu ir, kaip pati rašote, „labai susinervinu, kad nieko negaliu padaryti...". Jūsų įvardinta savijauta labai gražiai nusako ir jūsų vaiko jausmą situacijose, kuriose jį bandote tramdyti.

Bejėgiškumas apima ir jus, ir, galiausiai, jį. O vis dėlto ką daryti? Užsiimkite tokio elgesio prevencija.

Keliones į parduotuves planuokite iš anksto, joms pasiruoškite. Įsitikinkite, kad vaikas yra pailsėjęs, pavalgęs ir tą dieną dar nedaug bendravęs. Parduotuvės įvairiai veikia suaugusius žmones. Mažiems vaikams jos kelia ypač daug jausmų dėl gausios garsų ir vaizdinės stimuliacijos, jie greitai pavargsta.

Namų erdvę pritaikykite judriam mažyliui. Tegu dūkstantys ar labai brangūs daiktai „palypės" kiek aukščiau arba pasislėps „tamsiam kambarėlyje". Tokiu būdu namie mažiau reikės sakyti „Ne, ne, ne, negalima/neimk."

Daug laiko praleiskite lauke, gamtoje, parkuose. Rinkitės saugias vietas, atokiau nuo gatvių ir/ar automobilių, kad jaustumėtės rami, jei jis bėgs ir nubėgs tolėliau nuo jūsų. Jūsų vaikas auga, galėjimas atsitraukti nuo jūsų jam yra nauja patirtis, jis bando save, kiek toli jam jau yra per toli.

Draudimai „Nebėgiok/Nelipk" atima gyvenimo džiaugsmą. Prisiminkite, kaip visiems pasakojote, kad „Jis jau pradėjo vaikščioti". Dabar jis jau nori įvaldyti naują sugebėjimą - bėgioti/lipti/nušokti/nučiuožti... Kuo daugiau aktyvaus judėjimo gryname ore, tuo mažiau energijos perviršio namuose/parduotuvėse. Bėgiokite drauge su juo. Kilnokite jį. Kuo daugiau juoksis, tuo mažiau įtampos bus jo augančiame kūnelyje.

Suteikite kuo daugiau kontrolės jam pačiam. Tegu pasirenka puodelį ar dubenėlį, iš kurio nori gerti/valgyti. Pavyzdžiui, „Į kurį dubenėlį tau įdėti pusryčių košę - mėlyną ar geltoną (didelį ar mažą)?" ir pan. Pasirinkimas vaiką įgalina. T.y. jis pats sprendžia, o ne jam primeta. Jis jaučiasi gerbiamas. Vėliau jau su kalbančiu vaiku galite nuspręsti, ką jis norės valgyti. Pavyzdžiui, „Ko norėtum pusryčiams: košės ar omleto (avižų ar grikių košės)?"

Jūsų mažylis jumis pasitiki ir kviečia jus susikalbėjimui.Netinkamas elgesys" yra vaiko pagalbos šauksmas. Jeigu jam ypač sunku nurimti, apkabinkite jį ir eikite su juo ten, kur galėsite ramiai pabūti. Taip, kartais gali tekti išeiti iš parduotuvės taip nieko ir nenusipirkus.
Rinkitės meilę!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo". Užduokite savo klausimą ir Jūs!

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kalbos raidą tyrinėjanti mokslininkė dr. Ingrida Balčiūnienė: dvynių kalba – iššūkis tėvams (3)

Dr. Ingridos Balčiūnienės, Vytauto Didžiojo universiteto Lituanistikos katedros docentės, parengtas straipsnis apie dvynukų kalbos raidos ypatumus.

Kai vaikas sako NE, jis tėvams nori perduoti vieną svarbią žinią (1)

„Ar nori valgyti?“ „Ne!“ „Eime į lauką“ „Ne!“ „Kurią kepurę nori dėtis – raudoną ar geltoną?“ „Ne!“ Jeigu jums pažįstamos šios situacijos, skaitykite toliau.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: mums trūksta švelnumo

Apibaru vaiką, kad išpylė arbatą. Vyras niekur neranda, kur praėjusiais metais padėjo kalėdines lemputes. Visi vairuoja kaip išprotėję. Gana rimtai apsvarstau Geležinės lapės pasiūlymą „Susipykti su visais, tada nereikės pirkti tų nelaimingų kalėdinių dovanų". Facebook platybėse akį patraukia vaizdinga skritulinė diagrama: „Kodėl pykstu?". Atsakymas: „Nežinau", 100 proc. Juokiuosi.

Kiek iš tiesų skiriame laiko savo vaikams per dieną

Jau kone anekdotu tapęs posakis, kad „lietuviai tėvai savo vaikams skiria 7 minutes“ kažin ar yra statistiškai tikslus. Visgi kaip rodo tyrimai, tėvai vis daugiau skiria laiko vaikams, negu, pavyzdžiui, prieš keliasdešimt metų.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Patarimai labai pavargusiai mamai (3)

Pervargusi mama ne visada pati supranta, kad jai reikia pagalbos. Gerai, jei pirmuosius jos „perdegimo“ požymius pastebi artimieji. O jei ne? Siūlome keletą patarimų nuo vaikų auginimo pavargusioms mamoms. Jei ne visi, tai bent vienas ar kitas tiks būtent jums.

Pirmieji vaiko metai: svarbiausi raidos požymiai kiekvieną mėnesį

Nors pirmaisiais savo gyvenimo metais vaikas atrodo labai gležnas, o atsiranda ir manančių, kad šiuo periodu jis tik valgo bei miega, tačiau kūdikių raidos specialistai pataria atidžiai stebėti vaiko reakcijas, stimulus į aplinką, sudaryti jam tinkamas sąlygas vystytis tiek fiziškai, tiek emociškai.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

6 vaikų auginimo klausimai, dėl kurių dažniausiai susipeša mamos

Mamų interneto forumai Lietuvoje pamažu prarado savo turėtą populiarumą, kai išpopuliarėjo socialinis tinklas „Facebook“. Daugelis mamų grupių tiesiog persikėlė bendrauti čia.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.

Psichologė – apie moters tapimą mama: tarp vienatvės ir visuomenės spaudimo (2)

Sigita Valevičienė – keturių vaikų mama, psichologė, dirbanti su moterimis nėštumo, gimdymo metu ir po jo. Su ja kalbėjausi apie tai, kam skiriama mažiausiai dėmesio knygose apie nėštumą ir gimdymą – laikotarpį iš karto po gimdymo.

Kur ir kaip guldyti kūdikius (9)

Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį, mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta.

Vaikas žnaibosi: kaip tinkamai sureaguoti, kad tai nepasikartotų (3)

Sunerimusi mama klausia psichologės patarimo, kaip tinkamai reaguoti į savo dukrytės žnaibymąsi. Metų ir trijų mėnesių mažylė ne kartą yra skaudžiai įžnybusi ir tėčiui, ir močiutei.