Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Prieš puššimtį metų prie naktipuodžio visus vaikus patardavo pratinti vos kone nuo gimimo, vos išmokus sėdėti, jau sodindavo ant naktipuodžio. Šiandien tokių patarimų nesulauksite.

Vaikas savo kūnu pradeda domėtis maždaug vienų metų, kūno poreikius ima suprasti maždaug pusantrų - dvejų metų, o kontroliuoti šlapinimosi ir tuštinimosi refleksus įgunda iki trejų. Svarbu iš karto pabrėžti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, jo raida gali skirtis. Taigi ir metas, kada vaikelis pradeda gyventi be sauskelnių ar vystyklų, priklauso nuo kiekvieno.

Vienas jau metų mielai sėdasi ant naktipuodžio, o kitą ir iki trejų metų šis daiktas gąsdina.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausia imkitės ne šlapinimosi, o tuštinimosi reikalų. Tai daug paprasčiau, nes ruošdamasis pasituštinti ar jau po to vaikas siunčia daugiau signalų: tampa nepatenkintas, muistosi, sustingsta, paraudonuoja, stena. Vos tai pastebėjusi, galite nunešti ant naktipuodžio.

Jei siunčiamus signalus perprasti sekasi sunkiau, stebėkite, kokiu metu mažylis dažniausiai tuštinasi. Ne viena mama sako, kad jos vaikas „rimtus" reikalus tvarko tiksliai, kaip laikrodukas, beveik tą pačią valandą.

Kol susiformuos refleksas ir pats galės pasiprašyti ant naktipuodžio, vaiką sodinkite ką tik pabudusį, prieš valgį ir jau pasisotinusį.

Mažylį, kuriam pavyko padaryti į naktipuodį, pagirkite.

Koks puodukas tinkamiausias?

Naktipuodis turėtų būti nešaltas ir plačiu pagrindu, kad neslystų. Svarbiausia, kad būtų švarus, kiekvieną kartą puoduką reikia išplauti.

Kai kurios mamos, jei į svečius ar atostogauti vyksta kartu su vaiku, vežasi ir naktipuodį. Vienos tai daro dėl higienos, kitos - dėl psichologinių priežasčių, mat vaikas atsisako sėsti ant svetimo.

Tėvų patogumui kuriami vienkartiniai naktipuodžiai, kuriuos jie gali imti mažyliams į kelionę ar išvyką. Kai kurie vaikai labiau mėgsta ne naktipuodį, o specialų dangtį, dedamą ant įprasto klozeto.

Baimė tuštintis

Tuštintis dažniau bijo vaikai, kurių viduriai linkę užkietėti, mat kiekvieną kartą besituštinančiam skauda. Pagalba tokiam vaikui – sureguliuoti mitybą, kad ši problema susitvarkytų (duoti daugiau skaidulų turinčių produktų, virtų burokėlių, slyvų, riboti miltinius patiekalus ir pan.)

Tačiau būna, kad viduriai neužkietėję, bet vaikas vis tiek vengia tuštintis į naktipuodį, nors juo naudojasi, kai nori pasišlapinti. Tokios baimės priežasčių gali būti daug. Neretai geriausias gydytojas yra laikas ir tėvų kantrybė. Pasitarkite su vaiko gydytoju, ką jis rekomenduotų tokiu atveju.

6 taisyklės kiekvienai šeimai

Naktipuodį iš pradžių duokite kaip žaislą, kad mažylis susipažintų ir „susidraugautų". Parodykite, kam jis naudojamas, pasodinkite ant jo lėlę ar meškiuką, parodykite paveiksliukus knygoje, kurioje pavaizduoti vaikai, sėdintys ant puoduko.

Pasodinkite mažylį ant naktipuodžio, kai matote, kad trypčioja, bando slėptis, arba nujaučiate, kad kaip tik šią akimirką gali šlapintis ar tuštintis.

Vis paklauskite vaiko, ar nereikia ant naktipuodžio. Tai padės mažyliui geriau suprasti savo kūno signalus ir paskatins būti savarankišką.

Nesijaudinkite, jei naudojantis naktipuodžiu kas nors nutinka (išsipila puoduko turinys ir pan.). Sutvarkykite ir vaiko nebarkite, nerodykite, kad esate nepatenkinti ar nusivylę. Tada jis nemanys, kad nesugeba, nesijaus kaltas, kad nepadaro to, ko prašo tėveliai. Barant „mokslai" užtrunka ilgiau.

Pagirkite vaiką už pastangas. Jeigu jam naktipuodis dar neįdomus, palaukite ir po kurio laiko bandykite vėl.

Leiskite mažyliui kartais pavaikščioti be sauskelnių (nuogu užpakaliuku ar su kelnaitėmis). Pamatęs balutę ar pajutęs, kad kelnaitės sušlapo, geriau supras, kodėl reikia eiti sėsti ant naktipuodžio.

Vaikui, kuris vis daugiau laiko dieną išbūna sausas ir švarus, užmaukite apatines kelnaites, o sauskelnes sekite tik kai eina miegoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Populiariausi vaikų vardai JAV: kai kurie mėgstami ir Lietuvoje

Tęsiame temą apie populiariausius naujagimių vardus kitose šalyse ir šįkart žvalgomės po JAV.

Kokio ūgio ir svorio gimsta berniukai, o kokio – mergaitės

Sakoma, kad mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda vaikščioti ir kalbėti, bet berniukai greičiau auga. Kiek čia tiesos?

Siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas (2)

Siekiant pagerinti demografinę padėtį, siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas.

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.