Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Prieš puššimtį metų prie naktipuodžio visus vaikus patardavo pratinti vos kone nuo gimimo, vos išmokus sėdėti, jau sodindavo ant naktipuodžio. Šiandien tokių patarimų nesulauksite.

Vaikas savo kūnu pradeda domėtis maždaug vienų metų, kūno poreikius ima suprasti maždaug pusantrų - dvejų metų, o kontroliuoti šlapinimosi ir tuštinimosi refleksus įgunda iki trejų. Svarbu iš karto pabrėžti, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, jo raida gali skirtis. Taigi ir metas, kada vaikelis pradeda gyventi be sauskelnių ar vystyklų, priklauso nuo kiekvieno.

Vienas jau metų mielai sėdasi ant naktipuodžio, o kitą ir iki trejų metų šis daiktas gąsdina.

Nuo ko pradėti?

Pirmiausia imkitės ne šlapinimosi, o tuštinimosi reikalų. Tai daug paprasčiau, nes ruošdamasis pasituštinti ar jau po to vaikas siunčia daugiau signalų: tampa nepatenkintas, muistosi, sustingsta, paraudonuoja, stena. Vos tai pastebėjusi, galite nunešti ant naktipuodžio.

Jei siunčiamus signalus perprasti sekasi sunkiau, stebėkite, kokiu metu mažylis dažniausiai tuštinasi. Ne viena mama sako, kad jos vaikas „rimtus" reikalus tvarko tiksliai, kaip laikrodukas, beveik tą pačią valandą.

Kol susiformuos refleksas ir pats galės pasiprašyti ant naktipuodžio, vaiką sodinkite ką tik pabudusį, prieš valgį ir jau pasisotinusį.

Mažylį, kuriam pavyko padaryti į naktipuodį, pagirkite.

Koks puodukas tinkamiausias?

Naktipuodis turėtų būti nešaltas ir plačiu pagrindu, kad neslystų. Svarbiausia, kad būtų švarus, kiekvieną kartą puoduką reikia išplauti.

Kai kurios mamos, jei į svečius ar atostogauti vyksta kartu su vaiku, vežasi ir naktipuodį. Vienos tai daro dėl higienos, kitos - dėl psichologinių priežasčių, mat vaikas atsisako sėsti ant svetimo.

Tėvų patogumui kuriami vienkartiniai naktipuodžiai, kuriuos jie gali imti mažyliams į kelionę ar išvyką. Kai kurie vaikai labiau mėgsta ne naktipuodį, o specialų dangtį, dedamą ant įprasto klozeto.

Baimė tuštintis

Tuštintis dažniau bijo vaikai, kurių viduriai linkę užkietėti, mat kiekvieną kartą besituštinančiam skauda. Pagalba tokiam vaikui – sureguliuoti mitybą, kad ši problema susitvarkytų (duoti daugiau skaidulų turinčių produktų, virtų burokėlių, slyvų, riboti miltinius patiekalus ir pan.)

Tačiau būna, kad viduriai neužkietėję, bet vaikas vis tiek vengia tuštintis į naktipuodį, nors juo naudojasi, kai nori pasišlapinti. Tokios baimės priežasčių gali būti daug. Neretai geriausias gydytojas yra laikas ir tėvų kantrybė. Pasitarkite su vaiko gydytoju, ką jis rekomenduotų tokiu atveju.

6 taisyklės kiekvienai šeimai

Naktipuodį iš pradžių duokite kaip žaislą, kad mažylis susipažintų ir „susidraugautų". Parodykite, kam jis naudojamas, pasodinkite ant jo lėlę ar meškiuką, parodykite paveiksliukus knygoje, kurioje pavaizduoti vaikai, sėdintys ant puoduko.

Pasodinkite mažylį ant naktipuodžio, kai matote, kad trypčioja, bando slėptis, arba nujaučiate, kad kaip tik šią akimirką gali šlapintis ar tuštintis.

Vis paklauskite vaiko, ar nereikia ant naktipuodžio. Tai padės mažyliui geriau suprasti savo kūno signalus ir paskatins būti savarankišką.

Nesijaudinkite, jei naudojantis naktipuodžiu kas nors nutinka (išsipila puoduko turinys ir pan.). Sutvarkykite ir vaiko nebarkite, nerodykite, kad esate nepatenkinti ar nusivylę. Tada jis nemanys, kad nesugeba, nesijaus kaltas, kad nepadaro to, ko prašo tėveliai. Barant „mokslai" užtrunka ilgiau.

Pagirkite vaiką už pastangas. Jeigu jam naktipuodis dar neįdomus, palaukite ir po kurio laiko bandykite vėl.

Leiskite mažyliui kartais pavaikščioti be sauskelnių (nuogu užpakaliuku ar su kelnaitėmis). Pamatęs balutę ar pajutęs, kad kelnaitės sušlapo, geriau supras, kodėl reikia eiti sėsti ant naktipuodžio.

Vaikui, kuris vis daugiau laiko dieną išbūna sausas ir švarus, užmaukite apatines kelnaites, o sauskelnes sekite tik kai eina miegoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Kaip pastebėti, kad atsilieka vaiko kalbos raida ir jam reikia pagalbos

Kada turi pradėti kalbėti ir kaip vaikas mokosi kalbos? Kada sunerimti ir kreiptis į logopedą?

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?