Kaip išmokyti vaiką daryti į puoduką: gydytojos patarimai

 (8)
Išmokyti mažylį naudotis puoduku - nelengva užduotis tėvams. Ko gero, toks pats, kaip ir nujunkyti nuo krūties. Nenuostabu, kad ne visiems vienodai gerai sekasi. Kaip ir nuo kada vaiką pratinti prie puoduko, klausiame gydytojos pediatrės Astutės Vaitulionienės.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite Tavovaikas.lt programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kada ateina laikas vaikutį pratinti gamtinius reikalus atlikti į puoduką?

Pradėti pratinti galima tada, kai mažylis pradeda suvokti, kada nori šlapintis. Paprastai tai suvokti pradeda antraisiais trečiaisiais gyvenimo metais. Aišku, vaikai įvairūs ir vieni tai supranta anksčiau, o kiti - vėliau. Tiesa, dažniausiai mergaitės anksčiau sąmoningai išmoksta naudotis puoduku. Iki tol pratinimą „sisioti" į puoduką galima pavadinti dresūra, mat mažylis tai daro refleksiškai, nesąmoningai. Mažyliai nesuvokia, kodėl reikia sėdėti ant puodo. Nesakau, kad tėvai, kurie anksti pradeda pratinti vaikus naudotis puodu ir "gaudo sisiuką", elgiasi blogai. Kada savo atžalėlę mokyti naudotis puoduku - kiekvienos šeimos reikalas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
41 metų nėščioji: jaučiuosi "per sena" gimdyti. Ką patars psichologė?
Dažna tėvų klaida, kurią jie daro dėl per didelės meilės

Anksti pradėjus mokyti šio meno galima sutaupyti sauskelnių ir išugdyti šlapinimosi refleksą. Tačiau visiškai atsisakyti sauskelnių nepavyks, mat vaikutis - ne mašina, panorės anksčiau, negu mama numatė, ir padarys į kelnytes.

Kai kurios mamos dar visai mažučius kūdikius nurengia ir palaiko nuogučius, kad padarytų „sisiuką". Mat kai pasidaro šalta, mažylis pasišlapina. Ar tai nekenkia kūdikio sveikatai?

Jei mažylis nenori naudotis puoduku, negalima barti ar bausti. Reikia atidėti pamokėles kažkuriam laikui ar net puoduką paslėpti.
Gydytoja A.Vaitulionienė

Jeigu mama laikys ilgai, mergytės gali peršalti šlapimo pūslę. Vis dėlto nemanau, kad mama ilgai laiko kūdikį išrengtą tik dėl to, kad šis „pasisiotų".Tačiau kūdikis, pripratęs išrengtas šlapintis, gali bet kada tai padaryti, vos pajutęs, kad mama mauna kelnytes. Tiesiog nebesuvokia, kad tada, kai prisipildo pūslė, jis nori pasišlapinti.

Anksčiau buvo manoma, kad pyplį, kuris jau pramoko sėdėti, reikia pratinti prie puoduko, mat kol nebuvo sauskelnių, šlapia palutė atšaldavo ir pradėdavo erzinti. Dabar sauskelnės labai patogios ir mažylis į jas „pasisiojęs" nejaučia nei šalčio, nei kokių nors kitokių nepatogumų.

Kartais vaikai, jau išmokę naudotis, staiga puoduko atsisako. Kodėl?

Jeigu pypliukas nesuvokia, kodėl tėvai verčia jį sėstis ant puodo ir apskritai kam jis skirtas, gali juo pasibaisėti ir net nežiūri ton pusėn. Tada net ir pasišlapinęs gali neduoti numauti kelnyčių ar sauskelnių. Bet tai jau protestas prieš tėvų valią.

Kaip geriausiai pratinti prie puoduko?

Kadangi sauskelnės saugo užpakaliuką nuo drėgmės, galima nusegti ir paleisti vaikutį bėgioti tik su kelnytėmis arba vystyklais. Tuomet jis „pasisiojęs" pajus, kad negerai būti šlapiam. O su sauskelnėmis gali tekti pratinti ilgiau. Kai mažylis suvokia, kad labai negera su šlapiomis sauskelnėmis, greičiau apsisprendžia sėstis ant puodo.

Kartais mažylis pasakyti nemoka, kad „prisisiojo" į kelnytes, bet parodo rankyte. Tai taip pat ženklas mamai, kad jau gali bandyti sodinti atžalėlę ant puoduko. Sėsti ant puoduko yra vaiko raidos etapas, todėl suvokęs, kad jau metas, pats paprastai tai parodo.

Gal mažylis greičiau susivoks, kam reikalingas puodas, jeigu matys mamą ar tėtį, atliekančius savo gamtinius reikalus tualete?

Priklauso nuo vaiko. Kartais jis labai domisi, ką ant klozeto daro mama ir nupirkus specialų dangtį gali ir pats panorėti pabandyti elgtis taip pat. Mažylis, sėdėdamas ant klozeto, remiasi rankytėmis, bet jeigu bijo, kad kojytės kybo ore, galima padėti ką nors, kad remtųsi ir jomis. Bet paprastai nebijo kyboti ore, mat vaikai pratę daugiau vartytis. Jeigu pyplys nesidomi, gal geriau mokslus pradėti nuo puoduko.

Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kai pavyko pasinaudoti puoduku pagal paskirtį, ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės.
Gydytoja A.Vaitulionienė

Vieni vaikai iš karto mėgsta gamtinius reikalus atlikti į klozetą, o kiti tik po kelių mėnesių ar metų tai padaro. Jei pats nesiprašo ant puoduko, bet tėvai jau nusprendžia pradėti vaikutį pratinti, patariu tai daryti šiltuoju metų laiku, kai yra ramus gyvenimo periodas ir jis nepatiria kokių nors papildomų emocijų. Be to, reikia nusiteikti, kad šiam mokslui prireiks kokių dviejų trijų savaičių, kol bus pasiektas rezultatas. Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kai pavyko pasinaudoti puoduku pagal paskirtį, ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės. Galima ir puoduko išsiruošti pirkti kartu su mažyliu, kad pats išsirinktų tą, kuris jam labiausiai patinka.

Kai mažylis įpranta, savo puoduką reikia vežiotis visur - į gamtą, ir į svečius.

Taip, jeigu jis įpranta prie savo puoduko, gali niekur kitur nenorėti daryti. Todėl geriau pasiimkite jį, jeigu kur nors vykstate, nes vaikas gali atsisakyti apskritai atlikti gamtinius reikalus kur nors kitur ir vėl pradėti daryti į kelnytes, taip žengti žingsnelį atgal.

Kai kurie tėvai vaikus skatina saldainiais ar kitokiomis dovanėlėmis už tai, kad daro į puoduką. Ar jie gerai elgiasi?

Aišku viena, jei mažylis nenori naudotis puoduku, negalima barti ar bausti. Reikia atidėti pamokėles kažkuriam laikui ar net puoduką paslėpti. Mat gali būti, kad kol kas dar nepasiruošęs juo naudotis, o po kelių mėnesių eisis kaip iš pypkės. O skatinti galima. Žiūrint, kokia vaiko aplinka. Vienam užtenka pagiriamųjų žodžių, o kitam prireikia ir saldainiuko ar žaisliuko. Priklauso nuo šeimos įpročių ir auklėjimo būdo.

Apskritai vaikas sėdėti ant puodo turėtų ne ilgiau negu 10-15 min. Jeigu sėdi ilgai ir nieko nedaro, galbūt dar nepasiruošęs šioms pamokoms. Neverta per ilgai laikyti, nes ant puodo vaikas turėtų sėsti tada, kai nori „sisio" ar „kakų", o ne žaisti ar saldainius kramsnoti. Kai pyplys įpras puoduką naudoti kaip kėdę, vėliau už kitus perpras jo tikrąją paskirtį.

Iš pradžių, nors vaikas jau ir žino, kad nori ant puoduko, reikia labai skubėti numauti kelnytes, nes sunkiai sulaiko šlapimą...

Taip, bet pamažu išmoka kontroliuoti šį norą. Pratinant geriausia sodinti prieš ir po miego, prieš ir po lauko, kad įprastų būti sausas, ir apmauti tokiomis kelnytėmis, kurias nesunku numauti. Mat mažylis išties gali nesulaukti, kol atsegiosime visas sagutes, ir padaryti į kelnytes. Galima pašildyti puoduką, kad būtų maloniau ant jo sėsti, mat šaltis gali atbaidyti nuo mokslų. Dar svarbu, kad mama ir tėtis būtų šalia ir žavėtųsi ,,pamokėlėmis", mat neretai pypliai mėgsta pasigirti, kiek daug padarė į puoduką.

Iki kokio amžiaus vaikai išmoksta naudotis puoduku ir jau nebereikia sauskelnių?

Vaikučiai įgūdį tuštintis ir šlapintis išsiugdo maždaug iki ketverių metukų. Nieko bloga, kad kai kurie į kelnytes daro naktimis iki penkerių metukų, mat šį paros metą sunkiau sukontroliuoti, kada prisipildo pūslytė. Tokiu atveju geriau segti sauskelnes ir nelaikyti vaiko šlapioje lovytėje. Penkiametį ar vyresnį mažylį, kuris vis dar šlapinasi naktimis į lovą, patariu nuvesti pas gydytoją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Vaikas nesisėda ant puoduko: psichologės patarimai tėvams (1)

Beveik dvejų metų berniukas jau buvo atsisakęs sauskelnių ir apie tris mėnesius nebesituštino į jas. Tačiau gimus broliui viskas pasikeitė. Kaip vėl iš naujo suformuoti jam savarankiško tualeto įgūdžius?

Kokio Zodiako ženklo vaiką sunkiausia auklėti

Kelis vaikus auginantys tėvai pastebi, kad neretai vienoje šeimoje augančių ir vienodai auklėjamų vaikų charakteriai iš esmės skiriasi. Viena iš priežasčių - tam tikrus charakterio bruožus vaikas atsineša jau gimdamas. Svarbu nepamiršti, kada jis gimė ir koks yra jo Zodiako ženklas.

Ilga kelionė namo: ką patiria neišnešiotų kūdikių mamos

Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Visada šalia neišnešioto kūdikio yra jo mama. Anksčiau laiko pagimdžiusios moterys dažniau susiduria su psichologiniais sunkumais – nerimu, depresija, potrauminiu stresu. Tik nedidelė dalis gauna reikalingą psichologinę pagalbą. Kol visi susikoncentravę į vaikelį, mama lieka antrame plane.

Psichologė – apie moters tapimą mama: tarp vienatvės ir visuomenės spaudimo (2)

Sigita Valevičienė – keturių vaikų mama, psichologė, dirbanti su moterimis nėštumo, gimdymo metu ir po jo. Su ja kalbėjausi apie tai, kam skiriama mažiausiai dėmesio knygose apie nėštumą ir gimdymą – laikotarpį iš karto po gimdymo.

Kur ir kaip guldyti kūdikius (9)

Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį, mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta.

Vaikas žnaibosi: kaip tinkamai sureaguoti, kad tai nepasikartotų (3)

Sunerimusi mama klausia psichologės patarimo, kaip tinkamai reaguoti į savo dukrytės žnaibymąsi. Metų ir trijų mėnesių mažylė ne kartą yra skaudžiai įžnybusi ir tėčiui, ir močiutei.

Kaip nuo mažų dienų užkirsti kelią vaiko isterijoms ir netinkamam elgesiui

Auginanti beveik vienerių metų vaiką mama klausia, kaip tinkamai reaguoti į mažylio nepasitenkinimą, kai jam neleidžiama daryti, tai, ko norisi.

Atviras pokalbis su mamomis: ar savo vaikus tikrai myliu vienodai (1)

Vieną dieną kalbėjausi su drauge apie vaikus ir nejučia kalba pakrypo apie meilę jiems. Ji prasitarė: „Gal aš ir baisi mama, bet mažąjį myliu labiau..." Susimąsčiau: deklaruojame, kad visus savo mažylius mylime vienodai, bet ar tikrai? Kelios mamos atvirai pasakoja apie meilę savo vaikams (vardai jų prašymu pakeisti).

Sveikatos psichologė – apie vaikų miegą: klausykite savo širdies

Besilaukdama pirmojo vaiko apgalvojau daug klausimų, bet apie miegą mąsčiau kaip apie savaime suprantamą dalyką. Kas čia gali būti sunkaus? Pavargai, atsigulei ir užmigai, - man taip atrodė.

Vaikas masturbuojasi: kaip tinkamai sureaguoti tėvams (11)

Pastebėjusi, kad sūnus save liečia ir jaučia malonumą, mama sutriko: kaip tinkamai reaguoti į tokius vaiko veiksmus? Psichologės komentaras.

Vaikas kategoriškai atsisako sėstis ant naktipuodžio: psichologės komentaras (5)

Trejų metų vaiką auginanti mama nerimauja, kad jos duktė niekaip neatsisako sauskelnių. Savo laiške skaitytoja rašo išbandžiusi daug būdų ir visi nepadėjo. Ką mamai patars specialistė?

Viena iš priežasčių, kodėl kūdikiai prastai miega naktimis

Kūdikio verksmas naktį iš vėžių gali išmušti net ir ramiausią mamą. Ypač kai mažylis dieną saldžiai miega, o naktį verčia apie jį šokinėti. Kodėl supainioja dieną su naktimi?

5 keisti naujagimio požymiai: kada iš tiesų verta sunerimti

Net jeigu per nėštumą jūs ruošitės tapimui tėvais, skaitysite daug knygų ir eisite į kursus, gimus vaikui tikrai pasitaikys dalykų, kurie jus nustebins.

Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats (18)

Kūdikį auginanti mama teiraujasi specialisto pagalbos, kaip jai išmokyti vaikelį užmigti greičiau ir paprasčiau. Nes dabar jis užmiega vienu būdu - tik mamai kartu su juo šokinėjant ant kamuolio.