Kaip išmokyti vaiką daryti į puoduką: gydytojos patarimai

 (8)
Išmokyti mažylį naudotis puoduku - nelengva užduotis tėvams. Ko gero, toks pats, kaip ir nujunkyti nuo krūties. Nenuostabu, kad ne visiems vienodai gerai sekasi. Kaip ir nuo kada vaiką pratinti prie puoduko, klausiame gydytojos pediatrės Astutės Vaitulionienės.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite Tavovaikas.lt programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kada ateina laikas vaikutį pratinti gamtinius reikalus atlikti į puoduką?

Pradėti pratinti galima tada, kai mažylis pradeda suvokti, kada nori šlapintis. Paprastai tai suvokti pradeda antraisiais trečiaisiais gyvenimo metais. Aišku, vaikai įvairūs ir vieni tai supranta anksčiau, o kiti - vėliau. Tiesa, dažniausiai mergaitės anksčiau sąmoningai išmoksta naudotis puoduku. Iki tol pratinimą „sisioti" į puoduką galima pavadinti dresūra, mat mažylis tai daro refleksiškai, nesąmoningai. Mažyliai nesuvokia, kodėl reikia sėdėti ant puodo. Nesakau, kad tėvai, kurie anksti pradeda pratinti vaikus naudotis puodu ir "gaudo sisiuką", elgiasi blogai. Kada savo atžalėlę mokyti naudotis puoduku - kiekvienos šeimos reikalas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
41 metų nėščioji: jaučiuosi "per sena" gimdyti. Ką patars psichologė?
Dažna tėvų klaida, kurią jie daro dėl per didelės meilės

Anksti pradėjus mokyti šio meno galima sutaupyti sauskelnių ir išugdyti šlapinimosi refleksą. Tačiau visiškai atsisakyti sauskelnių nepavyks, mat vaikutis - ne mašina, panorės anksčiau, negu mama numatė, ir padarys į kelnytes.

Kai kurios mamos dar visai mažučius kūdikius nurengia ir palaiko nuogučius, kad padarytų „sisiuką". Mat kai pasidaro šalta, mažylis pasišlapina. Ar tai nekenkia kūdikio sveikatai?

Jei mažylis nenori naudotis puoduku, negalima barti ar bausti. Reikia atidėti pamokėles kažkuriam laikui ar net puoduką paslėpti.
Gydytoja A.Vaitulionienė

Jeigu mama laikys ilgai, mergytės gali peršalti šlapimo pūslę. Vis dėlto nemanau, kad mama ilgai laiko kūdikį išrengtą tik dėl to, kad šis „pasisiotų".Tačiau kūdikis, pripratęs išrengtas šlapintis, gali bet kada tai padaryti, vos pajutęs, kad mama mauna kelnytes. Tiesiog nebesuvokia, kad tada, kai prisipildo pūslė, jis nori pasišlapinti.

Anksčiau buvo manoma, kad pyplį, kuris jau pramoko sėdėti, reikia pratinti prie puoduko, mat kol nebuvo sauskelnių, šlapia palutė atšaldavo ir pradėdavo erzinti. Dabar sauskelnės labai patogios ir mažylis į jas „pasisiojęs" nejaučia nei šalčio, nei kokių nors kitokių nepatogumų.

Kartais vaikai, jau išmokę naudotis, staiga puoduko atsisako. Kodėl?

Jeigu pypliukas nesuvokia, kodėl tėvai verčia jį sėstis ant puodo ir apskritai kam jis skirtas, gali juo pasibaisėti ir net nežiūri ton pusėn. Tada net ir pasišlapinęs gali neduoti numauti kelnyčių ar sauskelnių. Bet tai jau protestas prieš tėvų valią.

Kaip geriausiai pratinti prie puoduko?

Kadangi sauskelnės saugo užpakaliuką nuo drėgmės, galima nusegti ir paleisti vaikutį bėgioti tik su kelnytėmis arba vystyklais. Tuomet jis „pasisiojęs" pajus, kad negerai būti šlapiam. O su sauskelnėmis gali tekti pratinti ilgiau. Kai mažylis suvokia, kad labai negera su šlapiomis sauskelnėmis, greičiau apsisprendžia sėstis ant puodo.

Kartais mažylis pasakyti nemoka, kad „prisisiojo" į kelnytes, bet parodo rankyte. Tai taip pat ženklas mamai, kad jau gali bandyti sodinti atžalėlę ant puoduko. Sėsti ant puoduko yra vaiko raidos etapas, todėl suvokęs, kad jau metas, pats paprastai tai parodo.

Gal mažylis greičiau susivoks, kam reikalingas puodas, jeigu matys mamą ar tėtį, atliekančius savo gamtinius reikalus tualete?

Priklauso nuo vaiko. Kartais jis labai domisi, ką ant klozeto daro mama ir nupirkus specialų dangtį gali ir pats panorėti pabandyti elgtis taip pat. Mažylis, sėdėdamas ant klozeto, remiasi rankytėmis, bet jeigu bijo, kad kojytės kybo ore, galima padėti ką nors, kad remtųsi ir jomis. Bet paprastai nebijo kyboti ore, mat vaikai pratę daugiau vartytis. Jeigu pyplys nesidomi, gal geriau mokslus pradėti nuo puoduko.

Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kai pavyko pasinaudoti puoduku pagal paskirtį, ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės.
Gydytoja A.Vaitulionienė

Vieni vaikai iš karto mėgsta gamtinius reikalus atlikti į klozetą, o kiti tik po kelių mėnesių ar metų tai padaro. Jei pats nesiprašo ant puoduko, bet tėvai jau nusprendžia pradėti vaikutį pratinti, patariu tai daryti šiltuoju metų laiku, kai yra ramus gyvenimo periodas ir jis nepatiria kokių nors papildomų emocijų. Be to, reikia nusiteikti, kad šiam mokslui prireiks kokių dviejų trijų savaičių, kol bus pasiektas rezultatas. Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kai pavyko pasinaudoti puoduku pagal paskirtį, ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės. Galima ir puoduko išsiruošti pirkti kartu su mažyliu, kad pats išsirinktų tą, kuris jam labiausiai patinka.

Kai mažylis įpranta, savo puoduką reikia vežiotis visur - į gamtą, ir į svečius.

Taip, jeigu jis įpranta prie savo puoduko, gali niekur kitur nenorėti daryti. Todėl geriau pasiimkite jį, jeigu kur nors vykstate, nes vaikas gali atsisakyti apskritai atlikti gamtinius reikalus kur nors kitur ir vėl pradėti daryti į kelnytes, taip žengti žingsnelį atgal.

Kai kurie tėvai vaikus skatina saldainiais ar kitokiomis dovanėlėmis už tai, kad daro į puoduką. Ar jie gerai elgiasi?

Aišku viena, jei mažylis nenori naudotis puoduku, negalima barti ar bausti. Reikia atidėti pamokėles kažkuriam laikui ar net puoduką paslėpti. Mat gali būti, kad kol kas dar nepasiruošęs juo naudotis, o po kelių mėnesių eisis kaip iš pypkės. O skatinti galima. Žiūrint, kokia vaiko aplinka. Vienam užtenka pagiriamųjų žodžių, o kitam prireikia ir saldainiuko ar žaisliuko. Priklauso nuo šeimos įpročių ir auklėjimo būdo.

Apskritai vaikas sėdėti ant puodo turėtų ne ilgiau negu 10-15 min. Jeigu sėdi ilgai ir nieko nedaro, galbūt dar nepasiruošęs šioms pamokoms. Neverta per ilgai laikyti, nes ant puodo vaikas turėtų sėsti tada, kai nori „sisio" ar „kakų", o ne žaisti ar saldainius kramsnoti. Kai pyplys įpras puoduką naudoti kaip kėdę, vėliau už kitus perpras jo tikrąją paskirtį.

Iš pradžių, nors vaikas jau ir žino, kad nori ant puoduko, reikia labai skubėti numauti kelnytes, nes sunkiai sulaiko šlapimą...

Taip, bet pamažu išmoka kontroliuoti šį norą. Pratinant geriausia sodinti prieš ir po miego, prieš ir po lauko, kad įprastų būti sausas, ir apmauti tokiomis kelnytėmis, kurias nesunku numauti. Mat mažylis išties gali nesulaukti, kol atsegiosime visas sagutes, ir padaryti į kelnytes. Galima pašildyti puoduką, kad būtų maloniau ant jo sėsti, mat šaltis gali atbaidyti nuo mokslų. Dar svarbu, kad mama ir tėtis būtų šalia ir žavėtųsi ,,pamokėlėmis", mat neretai pypliai mėgsta pasigirti, kiek daug padarė į puoduką.

Iki kokio amžiaus vaikai išmoksta naudotis puoduku ir jau nebereikia sauskelnių?

Vaikučiai įgūdį tuštintis ir šlapintis išsiugdo maždaug iki ketverių metukų. Nieko bloga, kad kai kurie į kelnytes daro naktimis iki penkerių metukų, mat šį paros metą sunkiau sukontroliuoti, kada prisipildo pūslytė. Tokiu atveju geriau segti sauskelnes ir nelaikyti vaiko šlapioje lovytėje. Penkiametį ar vyresnį mažylį, kuris vis dar šlapinasi naktimis į lovą, patariu nuvesti pas gydytoją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“