Kaip išmokyti vaiką daryti į puoduką: gydytojos patarimai

 (8)
Išmokyti mažylį naudotis puoduku - nelengva užduotis tėvams. Ko gero, toks pats, kaip ir nujunkyti nuo krūties. Nenuostabu, kad ne visiems vienodai gerai sekasi. Kaip ir nuo kada vaiką pratinti prie puoduko, klausiame gydytojos pediatrės Astutės Vaitulionienės.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite Tavovaikas.lt programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kada ateina laikas vaikutį pratinti gamtinius reikalus atlikti į puoduką?

Pradėti pratinti galima tada, kai mažylis pradeda suvokti, kada nori šlapintis. Paprastai tai suvokti pradeda antraisiais trečiaisiais gyvenimo metais. Aišku, vaikai įvairūs ir vieni tai supranta anksčiau, o kiti - vėliau. Tiesa, dažniausiai mergaitės anksčiau sąmoningai išmoksta naudotis puoduku. Iki tol pratinimą „sisioti" į puoduką galima pavadinti dresūra, mat mažylis tai daro refleksiškai, nesąmoningai. Mažyliai nesuvokia, kodėl reikia sėdėti ant puodo. Nesakau, kad tėvai, kurie anksti pradeda pratinti vaikus naudotis puodu ir "gaudo sisiuką", elgiasi blogai. Kada savo atžalėlę mokyti naudotis puoduku - kiekvienos šeimos reikalas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
41 metų nėščioji: jaučiuosi "per sena" gimdyti. Ką patars psichologė?
Dažna tėvų klaida, kurią jie daro dėl per didelės meilės

Anksti pradėjus mokyti šio meno galima sutaupyti sauskelnių ir išugdyti šlapinimosi refleksą. Tačiau visiškai atsisakyti sauskelnių nepavyks, mat vaikutis - ne mašina, panorės anksčiau, negu mama numatė, ir padarys į kelnytes.

Kai kurios mamos dar visai mažučius kūdikius nurengia ir palaiko nuogučius, kad padarytų „sisiuką". Mat kai pasidaro šalta, mažylis pasišlapina. Ar tai nekenkia kūdikio sveikatai?

Jei mažylis nenori naudotis puoduku, negalima barti ar bausti. Reikia atidėti pamokėles kažkuriam laikui ar net puoduką paslėpti.
Gydytoja A.Vaitulionienė

Jeigu mama laikys ilgai, mergytės gali peršalti šlapimo pūslę. Vis dėlto nemanau, kad mama ilgai laiko kūdikį išrengtą tik dėl to, kad šis „pasisiotų".Tačiau kūdikis, pripratęs išrengtas šlapintis, gali bet kada tai padaryti, vos pajutęs, kad mama mauna kelnytes. Tiesiog nebesuvokia, kad tada, kai prisipildo pūslė, jis nori pasišlapinti.

Anksčiau buvo manoma, kad pyplį, kuris jau pramoko sėdėti, reikia pratinti prie puoduko, mat kol nebuvo sauskelnių, šlapia palutė atšaldavo ir pradėdavo erzinti. Dabar sauskelnės labai patogios ir mažylis į jas „pasisiojęs" nejaučia nei šalčio, nei kokių nors kitokių nepatogumų.

Kartais vaikai, jau išmokę naudotis, staiga puoduko atsisako. Kodėl?

Jeigu pypliukas nesuvokia, kodėl tėvai verčia jį sėstis ant puodo ir apskritai kam jis skirtas, gali juo pasibaisėti ir net nežiūri ton pusėn. Tada net ir pasišlapinęs gali neduoti numauti kelnyčių ar sauskelnių. Bet tai jau protestas prieš tėvų valią.

Kaip geriausiai pratinti prie puoduko?

Kadangi sauskelnės saugo užpakaliuką nuo drėgmės, galima nusegti ir paleisti vaikutį bėgioti tik su kelnytėmis arba vystyklais. Tuomet jis „pasisiojęs" pajus, kad negerai būti šlapiam. O su sauskelnėmis gali tekti pratinti ilgiau. Kai mažylis suvokia, kad labai negera su šlapiomis sauskelnėmis, greičiau apsisprendžia sėstis ant puodo.

Kartais mažylis pasakyti nemoka, kad „prisisiojo" į kelnytes, bet parodo rankyte. Tai taip pat ženklas mamai, kad jau gali bandyti sodinti atžalėlę ant puoduko. Sėsti ant puoduko yra vaiko raidos etapas, todėl suvokęs, kad jau metas, pats paprastai tai parodo.

Gal mažylis greičiau susivoks, kam reikalingas puodas, jeigu matys mamą ar tėtį, atliekančius savo gamtinius reikalus tualete?

Priklauso nuo vaiko. Kartais jis labai domisi, ką ant klozeto daro mama ir nupirkus specialų dangtį gali ir pats panorėti pabandyti elgtis taip pat. Mažylis, sėdėdamas ant klozeto, remiasi rankytėmis, bet jeigu bijo, kad kojytės kybo ore, galima padėti ką nors, kad remtųsi ir jomis. Bet paprastai nebijo kyboti ore, mat vaikai pratę daugiau vartytis. Jeigu pyplys nesidomi, gal geriau mokslus pradėti nuo puoduko.

Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kai pavyko pasinaudoti puoduku pagal paskirtį, ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės.
Gydytoja A.Vaitulionienė

Vieni vaikai iš karto mėgsta gamtinius reikalus atlikti į klozetą, o kiti tik po kelių mėnesių ar metų tai padaro. Jei pats nesiprašo ant puoduko, bet tėvai jau nusprendžia pradėti vaikutį pratinti, patariu tai daryti šiltuoju metų laiku, kai yra ramus gyvenimo periodas ir jis nepatiria kokių nors papildomų emocijų. Be to, reikia nusiteikti, kad šiam mokslui prireiks kokių dviejų trijų savaičių, kol bus pasiektas rezultatas. Vaiką būtina paskatinti, pagirti, kai pavyko pasinaudoti puoduku pagal paskirtį, ir nebarti, jeigu sušlapo kelnytės. Galima ir puoduko išsiruošti pirkti kartu su mažyliu, kad pats išsirinktų tą, kuris jam labiausiai patinka.

Kai mažylis įpranta, savo puoduką reikia vežiotis visur - į gamtą, ir į svečius.

Taip, jeigu jis įpranta prie savo puoduko, gali niekur kitur nenorėti daryti. Todėl geriau pasiimkite jį, jeigu kur nors vykstate, nes vaikas gali atsisakyti apskritai atlikti gamtinius reikalus kur nors kitur ir vėl pradėti daryti į kelnytes, taip žengti žingsnelį atgal.

Kai kurie tėvai vaikus skatina saldainiais ar kitokiomis dovanėlėmis už tai, kad daro į puoduką. Ar jie gerai elgiasi?

Aišku viena, jei mažylis nenori naudotis puoduku, negalima barti ar bausti. Reikia atidėti pamokėles kažkuriam laikui ar net puoduką paslėpti. Mat gali būti, kad kol kas dar nepasiruošęs juo naudotis, o po kelių mėnesių eisis kaip iš pypkės. O skatinti galima. Žiūrint, kokia vaiko aplinka. Vienam užtenka pagiriamųjų žodžių, o kitam prireikia ir saldainiuko ar žaisliuko. Priklauso nuo šeimos įpročių ir auklėjimo būdo.

Apskritai vaikas sėdėti ant puodo turėtų ne ilgiau negu 10-15 min. Jeigu sėdi ilgai ir nieko nedaro, galbūt dar nepasiruošęs šioms pamokoms. Neverta per ilgai laikyti, nes ant puodo vaikas turėtų sėsti tada, kai nori „sisio" ar „kakų", o ne žaisti ar saldainius kramsnoti. Kai pyplys įpras puoduką naudoti kaip kėdę, vėliau už kitus perpras jo tikrąją paskirtį.

Iš pradžių, nors vaikas jau ir žino, kad nori ant puoduko, reikia labai skubėti numauti kelnytes, nes sunkiai sulaiko šlapimą...

Taip, bet pamažu išmoka kontroliuoti šį norą. Pratinant geriausia sodinti prieš ir po miego, prieš ir po lauko, kad įprastų būti sausas, ir apmauti tokiomis kelnytėmis, kurias nesunku numauti. Mat mažylis išties gali nesulaukti, kol atsegiosime visas sagutes, ir padaryti į kelnytes. Galima pašildyti puoduką, kad būtų maloniau ant jo sėsti, mat šaltis gali atbaidyti nuo mokslų. Dar svarbu, kad mama ir tėtis būtų šalia ir žavėtųsi ,,pamokėlėmis", mat neretai pypliai mėgsta pasigirti, kiek daug padarė į puoduką.

Iki kokio amžiaus vaikai išmoksta naudotis puoduku ir jau nebereikia sauskelnių?

Vaikučiai įgūdį tuštintis ir šlapintis išsiugdo maždaug iki ketverių metukų. Nieko bloga, kad kai kurie į kelnytes daro naktimis iki penkerių metukų, mat šį paros metą sunkiau sukontroliuoti, kada prisipildo pūslytė. Tokiu atveju geriau segti sauskelnes ir nelaikyti vaiko šlapioje lovytėje. Penkiametį ar vyresnį mažylį, kuris vis dar šlapinasi naktimis į lovą, patariu nuvesti pas gydytoją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.