Kineziterapeutė atskleidžia taisyklę, kurią žinoti turi visi vaikų susilaukę tėvai

 (5)
Kineziterapeutė Indrė Pateckienė dažnai sutinka tėvelių, kurie nežino kaip elgtis, kai jų mažylis stojasi ant kojyčių ir nori žengti pirmuosius žingsnius.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Jauniems tėvams kyla galybė klausimų: „Kaip teisingai jį laikyti? Kokią avalynę rinktis? Kada ją įsigyti? Kodėl mano vaikas jau seniai stovi, bet savarankiškai neina?"

Pirmiausia, kiekvienas vaikas yra skirtingas ir skirtingu metu pradeda žingsniuoti.

Kai kurie mažyliai jau būdami 10 mėnesių amžiaus savarankiškai juda, kiti pirmą žingsnį žengia tik sulaukę 15 mėnesių. Tai yra normalu.

Kada vaikas pradės vaikščioti, daugiausia lemia genetika, tad pravartu pasiklausinėti savo tėvų, kada gi jūs patys pradėjote vaikščioti.

Sunerimti reikėtų tada, jei jūsų atžala nevaikšto būdamas 15-18 mėnesių amžiaus.

Tačiau tai gan individualu ir priežastys yra įvairios, tad reikėtų atsižvelgti kaip jis stojasi, prisilaiko, galbūt vaikas yra nedrąsus ar buvo patyręs traumą.

Kaip vaikui gali padėti tėvai?

Tėveliai turėtų sudaryti patogią aplinką, kad vaikas pats galėtų prisilaikydamas atsistoti, t.y., jis turi pasiekti baldus ar kitus saugius daiktus, už kurių galėtų prisilaikyti.

Išradingumui nėra ribų: naudokite žaislus, dar nematytus ar mažai tyrinėtus daiktus motyvacijai skatinti. Mankštinkite, masažuokite kojytes, nugarą, kad stiprėtų bendras raumenynas. Jei nerimaujate, visuomet pasikonsultuokite su gydytoju ar kineziterapeutu.

Vaikšto pasistiebęs

Neretai tenka susidurti su klausimu, kodėl vaikas vaikšto pasistiebęs? Dažnai dėl to kalti būna patys tėvai. Pradėjusį žingsniuoti vaiką reikėtų vesti už pečių, stiprėjant vaiko pusiausvyrai fiksuoti distalesnius sąnarius - alkūnes, riešus.

Svarbiausia yra nekelti mažylio rankyčių aukščiau jo pečių juostos. Dėl to tėveliams reikia nemažai pasilenkti, ir tai būna nepatogu. Vyrauja nuomonė, jog priežastis dar gali būti ir vaikštynė. Džiaugiuosi, jog tėveliai vis atsakingiau ir rečiau jas renkasi. Tačiau ji nėra kontraindikuotina. Jei ši priemonė yra jūsų namuose, vertėtų atkreipti dėmesį į vaiko kojyčių padėtį. Jos turėtų remtis pilna pėda. Taip pat veiklos staliukas neturėtų būti ties pažastimis ar dar aukščiau.

Kartais vaikas vaikšto pasistiebęs tiesiog dėl juosmens, kojų raumenų silpnumo, norėdamas išlaikyti pusiausvyrą, įtempia galūnių raumenis. Dažniausiai pakanka kelių užsiėmimų su specialistu ir jau matosi rezultatas, be abejo, svarbus ir tėvelių darbas namie vykdant specialisto rekomendacijas.

Batukai ir pirmieji žingsniai

Dar vienas populiarus klausimas - kada reikia pradėti avėti batukus? Batukus rekomenduojama pradėti avėti tada, kai vaikas jau žingsniuoja pats prisilaikydamas ar prilaikomas.

Tačiau išskirčiau du etapus – lauke ir namie. Lauke, be abejo, jei tai ne vidurvasaris, nebūsite basi, tad avėti batukus savaime suprantama, o namuose nevertėtų jų avėti nuolat, nebent gydytojas nurodė priešingai esant sutrikimams. Jei jokių problemų neturite, naudinga, kad vaiko kojytė būtų basa, nes taip ji daugiau „dirba" – susitraukinėja pėdos ir blauzdos raumenys. Visuomet tėveliai gali mankštinti ir pamasažuoti pėdutę namuose. Naudingi pratimai lankstant pėdą per čiurnos sąnarį pirmyn, atgal, į šonus ar ratu. Svarbu masažuoti pėdutės skliautus, pirštų pagalvėles, blauzdos nugarinę dalį ties achilo sausgysle. Tai ne tik atpalaiduos kojytę, tačiau tai naudinga ir plokščiapėdystės profilaktikai.

Kineziterapeutė atskleidžia taisyklę, kurią žinoti turi visi vaikų susilaukę tėvai
© Shutterstock nuotr.

Kokie batukai tinkamiausi

Kiekvienas pirmas kartas jūsų mažyliui ir jums yra svarbus, tad ir pirmoji avalynė ne išimtis. Yra keletas dalykų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį ją renkantis. Pirma, ji turi būti lengva! Tik su patogiais ir lengvais batukais vaikas noriai ir lengvai judės.

Batų užkulnis: jis turi būti aukštokas ir tvirtas. Labai svarbu, kad batukų padas būtų lankstus, ypač ties pirštais. Žingsniuojant pėda turi lengvai lankstytis, kad vaikas galėtų pasistiebti, atsispirti,taip stiprės raumenys, priešingu atveju, vaikas eis netaisyklingai,dėl ko gali atsirasti raumenų disbalansas, laikysenos sutrikimai ir pan.

Kineziterapeutė Indrė Pateckienė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?

Giedrė Veličkienė – apie pirmąsias dienas po gimdymo

Kiekviena moteris, nešiojanti savo įsčiose vaisių, nori nenori, susikuria to vaikelio vaizdą – koks gražutis jis gims, kaip iš paveiksliukų: rubuilis, su garbanėlių debesiu aplink baltą veidelį... Tikrovė, deja, būna kitokia.

Daug mamų nedrįsta apie tai prabilti, nors jaučiasi panašiai: psichologė komentuoja atvirą dviejų vaikų mamos laišką (2)

Du vaikučius auginanti mama parašė atvirą laišką, kuriame išdrįso pripažinti, kad abiems vaikams jaučia skirtingus jausmus.