Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokio amžiaus tėvams su kūdikiu rekomenduojama pradėti lankyti baseiną?

Gimę naujagimiai turi įgimtą nardymo refleksą, kuris savaime dingsta iki maždaug 3- 4 gyvenimo mėnesio. Todėl rekomenduojame ateiti kuo anksčiau, apie 3-4 mėnesį. Maudynių baseine tikslas yra smagiai praleisti laiką, grūdinti vaiką, atpalaiduoti jį. Žinoma, viso to galima pasiekti ir pradėjus lankyti baseiną vėliau. Patirtis rodo, kad vaikai puikiai išmoksta nardyti iki 6 mėnesių, kartais ir vyresni. Ar nardymas bus sėkmingas, didelę įtaką turi vaiko reakcija į vandenį ir tėvų pasitikėjimas, pasiryžimas tai daryti, taip pat labai svarbu reguliarumas.

Gal yra koks amžiaus tarpsnis, kuomet kūdikiai būna labai bailūs ir jų geriau nepradėti vestis į baseiną?

Vaikai labai skirtingi. Jei vaikui patinka vanduo, tada viskas bus gerai. Žinoma, gali būti, kad atėjimas į baseiną nebus smagus vaikui, nes jis, pavyzdžiui, tądien mažai miegojo, jį kamuoja pilvo skausmas ar sudirgins nematyta aplinka. Tokių vaikų, kurie visiškai nepripranta, nėra. Būna, kad pirmi keli kartai vaikui būna sunkesni, bet jei tėvai ištveria, tada mažylis susidraugauja su aplinka.

Kai kurie vaikai jautriau reaguoja į svetimus žmones ir į triukšmą, kuris yra baseine. Gal namuose tylu, ramu, o atėjus čia patiria ir temperatūrų stresą ir garsinį stresą, sureaguoja. Bet po kažkiek laiko prisitaiko.

Nepastebėjom, kad būtų kažkoks amžiaus tarpsnis pirmaisiais gyvenimo metais, kuomet vaikai labai sunkiai priprastų lankyti baseiną. Kol jie kelių mėnesių, pripranta lengvai, augant vaikui, atsiranda jo pirmosios baimės – žino, kas yra vanduo, kad vanduo gali aptaškyti veidą... Jei jautresnis vaikas, jis gali jautriau reaguoti į aplinką.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį
© Vida Press

Kokie reikalavimai keliami kūdikių baseinams: gylis, vandens temperatūra, dezinfekavimas?

Pas mus yra dviejų gylių baseinai: vienas skirtas vyresniems vaikučiams, kurie siekia dugną ir su tėveliais gali pavaikščioti, o nuo maždaug nuo 4 metų – ir atlikti pratimus, taip pat gilus baseinas, kuriame maudosi paaugliai ir tėveliai su kūdikiais. Baseino gylis optimalus yra toks, kad tėvai baseine, laikydami plukdomą kūdikį, nebūtų nei per daug susilenkę, nei iškėlę rankas. Turi būti patogiai atsipalaidavę – tai labai svarbu dėl to, kad vaikučiai labai jaučia tėvų nuotaiką, ir bet kokios neigiamos emocijos jiems persiduoda.

Rekomenduojama temperatūra vaikams iki 7 metų - 30-32 laipsniai šilumos. Vyresniems – 29-30 laipsnių. Pastebėjome, kad patys mažiausi kūdikiai geriausiai jaučiasi 32-33 laipsnių šilumos baseine, nes tada labiau atsipalaiduoja.

Vanduo masažuoja odelę, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apytaką, gerina vestibiuliarinės sistemos vystymąsi, skatina geras emocijas, gerina miega. Ateityje vaikai lengviau išmoksta plaukti ir drąsiau jaučiasi vandenyje.
Kineziterapeutė Vaida Semaškienė

Baseino vanduo nuolat filtruojamas per specialius filtrus, o chloro kiekis dozuojamas visą parą automatiniu būdu. Laikomasi griežtų vaikų baseinams keliamų higienos reikalavimų. Visi tėvai su vaikais prašomi prieš tai nusiprausti muilu ir kempine. Kartais tėveliai nuogąstauja dėl chloro poveikio, iš patirties pasakysiu, kad pavienių alerginių reakcijų pasitaiko retai, bet daugeliu atveju baseine gaunama nauda yra didesnė už trumpalaikį chloro poveikį.

Kokia yra baseino nauda kūdikiams ir mažiems vaikams?

Žinant mūsų Lietuvos orus, kai natūraliuose vandens telkiniuose maudymosi sezonas trumpas, baseino malonumais galima naudotis visus metus. Vanduo masažuoja odelę, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apytaką, gerina vestibiuliarinės sistemos vystymąsi, skatina geras emocijas, gerina miega. Ateityje vaikai lengviau išmoksta plaukti ir drąsiau jaučiasi vandenyje. Gerėja judamojo atramos aparato veikla. Esant raidos sutrikimams, derinant plukdymą ir kitas priemones, pavyzdžiui, kineziterapiją ar masažą, galima pasiekti gerų rezultatų.

Kokia yra nardinimo baseine nauda kūdikiams ir ar visi tėvai to pageidauja ir išbando?

Tos šeimos, kurios baseiną su kūdikiais pradeda lankyti nuo 3 mėnesių, dažniausiai pageidauja nardinti vaikus. Kartais patys tėvai jaučiasi nedrąsiai, tokią tėvų baimę ir stresą jaučia vaikas, ir jam nardymas gali nepatikti. Kai kurios šeimos ruošiasi tam – jau namuose apipylinėja vaiką vandeniu, nebijo sušlapinti jo veiduko, toks kūdikis nejaučia streso atėjęs į baseiną. Vaikai, kurie kūdikystėje yra nardinami, jaučiasi drąsesni vandenyje, vėliau jiems bus lengviau išmokti plaukti. Išmoko vaiką sulaikyti kvėpavimą patekus po vandeniu. Be to, oro sulaikymas nardant suaktyvina širdies ir kvėpavimo sistemą, smegenų veiklą.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį
© Vida Press

Kokie reikalavimai keliami kūdikiui ateinant į baseiną?

Reikalaujame, kad vaikas turėtų pažymą iš gydytojo. Mums svarbu žinoti, kad jis gali lankyti baseiną – neturi širdies ydų, kvėpavimo sistemos ligų. Pažymos reikia ir tėvams – dėl pėdų grybelio juos turi apžiūrėti šeimos gydytojas. Vaikai baseine turi būti su sauskelnėmis. Kepurytės iki 3 metų nereikia, jei vyresnio vaiko plaukučiai ilgi, siūlome susirišti juos ar nusipirkti medžiaginę, guminę kepurę. Ateiti į baseiną kviečiame tik su sveikais vaikais, nepatariame vesti vaikų su sloga, nes temperatūrų skirtumas gali ją suaktyvinti.

Ar baseinas nekenkia kūdikio ir mažo vaiko odai, kaip ją prižiūrėti po maudynių?

Vanduo sausina odą, todėl po baseino rekomenduojame nuprausti odelę su muilu ir vandeniu bei patepti vaikui tinkančiu kremu. Jeigu vaikui diagnozuotas atopinis dermatitas, dėl baseino lankymo reiktų pasitarti su gydytoju. Kiekvienas atvejis būna individualus – vieniems odos būklė pagerėja, kitiems - pablogėja.

Kaip rodo jūsų patirtis, kas dažniau ateina su kūdikiais į baseiną – mamos ar tėčiai?

Mamyčių su kūdikiais baseine yra daugiau, nes tėčiai dažnai dirba, o mamos augina kūdikius. Mamoms naudinga pakeisti aplinką ir pabendrauti tarpusavyje su kitomis mamomis. Kadangi kūdikis suvokia mamą kaip savo tęsinį, su ja jis jaučiasi saugiai ir baseine. Tiesa, kartais pasitaiko, kad tėčiai elgiasi vandenyje drąsiau ir ramiau, ir tai jaučia vaikas. Kai kuriose šeimose kūdikius nuo mažų dienų plukdo tėčiai, tai stiprina jų tarpusavio ryšį, o mamai leidžia atsikvėpti, skirti laiko sau.

Manau, kad vienas svarbiausių aspektų kalbant apie baseino lankymą su kūdikiu ir mažu vaiku, tai yra geros emocijos. Ir tėvai, ir vaikai čia pasisemia daug geros nuotaikos, o kuo dažniau reiškia emocijas, gerėja ir miegas, ir santykiai šeimoje. Tai yra ištrūkimas iš namų, vaikui nauda, o ir visapusiškas malonumas. Tiesioginis mamos ir vaiko kontaktas, šypsena, pabuvimas tik su vaiku ir tik jam – didina prieraišumą, stiprėja mamos (tėčio) ir vaiko ryšys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“