Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokio amžiaus tėvams su kūdikiu rekomenduojama pradėti lankyti baseiną?

Gimę naujagimiai turi įgimtą nardymo refleksą, kuris savaime dingsta iki maždaug 3- 4 gyvenimo mėnesio. Todėl rekomenduojame ateiti kuo anksčiau, apie 3-4 mėnesį. Maudynių baseine tikslas yra smagiai praleisti laiką, grūdinti vaiką, atpalaiduoti jį. Žinoma, viso to galima pasiekti ir pradėjus lankyti baseiną vėliau. Patirtis rodo, kad vaikai puikiai išmoksta nardyti iki 6 mėnesių, kartais ir vyresni. Ar nardymas bus sėkmingas, didelę įtaką turi vaiko reakcija į vandenį ir tėvų pasitikėjimas, pasiryžimas tai daryti, taip pat labai svarbu reguliarumas.

Gal yra koks amžiaus tarpsnis, kuomet kūdikiai būna labai bailūs ir jų geriau nepradėti vestis į baseiną?

Vaikai labai skirtingi. Jei vaikui patinka vanduo, tada viskas bus gerai. Žinoma, gali būti, kad atėjimas į baseiną nebus smagus vaikui, nes jis, pavyzdžiui, tądien mažai miegojo, jį kamuoja pilvo skausmas ar sudirgins nematyta aplinka. Tokių vaikų, kurie visiškai nepripranta, nėra. Būna, kad pirmi keli kartai vaikui būna sunkesni, bet jei tėvai ištveria, tada mažylis susidraugauja su aplinka.

Kai kurie vaikai jautriau reaguoja į svetimus žmones ir į triukšmą, kuris yra baseine. Gal namuose tylu, ramu, o atėjus čia patiria ir temperatūrų stresą ir garsinį stresą, sureaguoja. Bet po kažkiek laiko prisitaiko.

Nepastebėjom, kad būtų kažkoks amžiaus tarpsnis pirmaisiais gyvenimo metais, kuomet vaikai labai sunkiai priprastų lankyti baseiną. Kol jie kelių mėnesių, pripranta lengvai, augant vaikui, atsiranda jo pirmosios baimės – žino, kas yra vanduo, kad vanduo gali aptaškyti veidą... Jei jautresnis vaikas, jis gali jautriau reaguoti į aplinką.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį
© Vida Press

Kokie reikalavimai keliami kūdikių baseinams: gylis, vandens temperatūra, dezinfekavimas?

Pas mus yra dviejų gylių baseinai: vienas skirtas vyresniems vaikučiams, kurie siekia dugną ir su tėveliais gali pavaikščioti, o nuo maždaug nuo 4 metų – ir atlikti pratimus, taip pat gilus baseinas, kuriame maudosi paaugliai ir tėveliai su kūdikiais. Baseino gylis optimalus yra toks, kad tėvai baseine, laikydami plukdomą kūdikį, nebūtų nei per daug susilenkę, nei iškėlę rankas. Turi būti patogiai atsipalaidavę – tai labai svarbu dėl to, kad vaikučiai labai jaučia tėvų nuotaiką, ir bet kokios neigiamos emocijos jiems persiduoda.

Rekomenduojama temperatūra vaikams iki 7 metų - 30-32 laipsniai šilumos. Vyresniems – 29-30 laipsnių. Pastebėjome, kad patys mažiausi kūdikiai geriausiai jaučiasi 32-33 laipsnių šilumos baseine, nes tada labiau atsipalaiduoja.

Vanduo masažuoja odelę, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apytaką, gerina vestibiuliarinės sistemos vystymąsi, skatina geras emocijas, gerina miega. Ateityje vaikai lengviau išmoksta plaukti ir drąsiau jaučiasi vandenyje.
Kineziterapeutė Vaida Semaškienė

Baseino vanduo nuolat filtruojamas per specialius filtrus, o chloro kiekis dozuojamas visą parą automatiniu būdu. Laikomasi griežtų vaikų baseinams keliamų higienos reikalavimų. Visi tėvai su vaikais prašomi prieš tai nusiprausti muilu ir kempine. Kartais tėveliai nuogąstauja dėl chloro poveikio, iš patirties pasakysiu, kad pavienių alerginių reakcijų pasitaiko retai, bet daugeliu atveju baseine gaunama nauda yra didesnė už trumpalaikį chloro poveikį.

Kokia yra baseino nauda kūdikiams ir mažiems vaikams?

Žinant mūsų Lietuvos orus, kai natūraliuose vandens telkiniuose maudymosi sezonas trumpas, baseino malonumais galima naudotis visus metus. Vanduo masažuoja odelę, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apytaką, gerina vestibiuliarinės sistemos vystymąsi, skatina geras emocijas, gerina miega. Ateityje vaikai lengviau išmoksta plaukti ir drąsiau jaučiasi vandenyje. Gerėja judamojo atramos aparato veikla. Esant raidos sutrikimams, derinant plukdymą ir kitas priemones, pavyzdžiui, kineziterapiją ar masažą, galima pasiekti gerų rezultatų.

Kokia yra nardinimo baseine nauda kūdikiams ir ar visi tėvai to pageidauja ir išbando?

Tos šeimos, kurios baseiną su kūdikiais pradeda lankyti nuo 3 mėnesių, dažniausiai pageidauja nardinti vaikus. Kartais patys tėvai jaučiasi nedrąsiai, tokią tėvų baimę ir stresą jaučia vaikas, ir jam nardymas gali nepatikti. Kai kurios šeimos ruošiasi tam – jau namuose apipylinėja vaiką vandeniu, nebijo sušlapinti jo veiduko, toks kūdikis nejaučia streso atėjęs į baseiną. Vaikai, kurie kūdikystėje yra nardinami, jaučiasi drąsesni vandenyje, vėliau jiems bus lengviau išmokti plaukti. Išmoko vaiką sulaikyti kvėpavimą patekus po vandeniu. Be to, oro sulaikymas nardant suaktyvina širdies ir kvėpavimo sistemą, smegenų veiklą.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį
© Vida Press

Kokie reikalavimai keliami kūdikiui ateinant į baseiną?

Reikalaujame, kad vaikas turėtų pažymą iš gydytojo. Mums svarbu žinoti, kad jis gali lankyti baseiną – neturi širdies ydų, kvėpavimo sistemos ligų. Pažymos reikia ir tėvams – dėl pėdų grybelio juos turi apžiūrėti šeimos gydytojas. Vaikai baseine turi būti su sauskelnėmis. Kepurytės iki 3 metų nereikia, jei vyresnio vaiko plaukučiai ilgi, siūlome susirišti juos ar nusipirkti medžiaginę, guminę kepurę. Ateiti į baseiną kviečiame tik su sveikais vaikais, nepatariame vesti vaikų su sloga, nes temperatūrų skirtumas gali ją suaktyvinti.

Ar baseinas nekenkia kūdikio ir mažo vaiko odai, kaip ją prižiūrėti po maudynių?

Vanduo sausina odą, todėl po baseino rekomenduojame nuprausti odelę su muilu ir vandeniu bei patepti vaikui tinkančiu kremu. Jeigu vaikui diagnozuotas atopinis dermatitas, dėl baseino lankymo reiktų pasitarti su gydytoju. Kiekvienas atvejis būna individualus – vieniems odos būklė pagerėja, kitiems - pablogėja.

Kaip rodo jūsų patirtis, kas dažniau ateina su kūdikiais į baseiną – mamos ar tėčiai?

Mamyčių su kūdikiais baseine yra daugiau, nes tėčiai dažnai dirba, o mamos augina kūdikius. Mamoms naudinga pakeisti aplinką ir pabendrauti tarpusavyje su kitomis mamomis. Kadangi kūdikis suvokia mamą kaip savo tęsinį, su ja jis jaučiasi saugiai ir baseine. Tiesa, kartais pasitaiko, kad tėčiai elgiasi vandenyje drąsiau ir ramiau, ir tai jaučia vaikas. Kai kuriose šeimose kūdikius nuo mažų dienų plukdo tėčiai, tai stiprina jų tarpusavio ryšį, o mamai leidžia atsikvėpti, skirti laiko sau.

Manau, kad vienas svarbiausių aspektų kalbant apie baseino lankymą su kūdikiu ir mažu vaiku, tai yra geros emocijos. Ir tėvai, ir vaikai čia pasisemia daug geros nuotaikos, o kuo dažniau reiškia emocijas, gerėja ir miegas, ir santykiai šeimoje. Tai yra ištrūkimas iš namų, vaikui nauda, o ir visapusiškas malonumas. Tiesioginis mamos ir vaiko kontaktas, šypsena, pabuvimas tik su vaiku ir tik jam – didina prieraišumą, stiprėja mamos (tėčio) ir vaiko ryšys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.