Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokio amžiaus tėvams su kūdikiu rekomenduojama pradėti lankyti baseiną?

Gimę naujagimiai turi įgimtą nardymo refleksą, kuris savaime dingsta iki maždaug 3- 4 gyvenimo mėnesio. Todėl rekomenduojame ateiti kuo anksčiau, apie 3-4 mėnesį. Maudynių baseine tikslas yra smagiai praleisti laiką, grūdinti vaiką, atpalaiduoti jį. Žinoma, viso to galima pasiekti ir pradėjus lankyti baseiną vėliau. Patirtis rodo, kad vaikai puikiai išmoksta nardyti iki 6 mėnesių, kartais ir vyresni. Ar nardymas bus sėkmingas, didelę įtaką turi vaiko reakcija į vandenį ir tėvų pasitikėjimas, pasiryžimas tai daryti, taip pat labai svarbu reguliarumas.

Gal yra koks amžiaus tarpsnis, kuomet kūdikiai būna labai bailūs ir jų geriau nepradėti vestis į baseiną?

Vaikai labai skirtingi. Jei vaikui patinka vanduo, tada viskas bus gerai. Žinoma, gali būti, kad atėjimas į baseiną nebus smagus vaikui, nes jis, pavyzdžiui, tądien mažai miegojo, jį kamuoja pilvo skausmas ar sudirgins nematyta aplinka. Tokių vaikų, kurie visiškai nepripranta, nėra. Būna, kad pirmi keli kartai vaikui būna sunkesni, bet jei tėvai ištveria, tada mažylis susidraugauja su aplinka.

Kai kurie vaikai jautriau reaguoja į svetimus žmones ir į triukšmą, kuris yra baseine. Gal namuose tylu, ramu, o atėjus čia patiria ir temperatūrų stresą ir garsinį stresą, sureaguoja. Bet po kažkiek laiko prisitaiko.

Nepastebėjom, kad būtų kažkoks amžiaus tarpsnis pirmaisiais gyvenimo metais, kuomet vaikai labai sunkiai priprastų lankyti baseiną. Kol jie kelių mėnesių, pripranta lengvai, augant vaikui, atsiranda jo pirmosios baimės – žino, kas yra vanduo, kad vanduo gali aptaškyti veidą... Jei jautresnis vaikas, jis gali jautriau reaguoti į aplinką.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį
© Vida Press

Kokie reikalavimai keliami kūdikių baseinams: gylis, vandens temperatūra, dezinfekavimas?

Pas mus yra dviejų gylių baseinai: vienas skirtas vyresniems vaikučiams, kurie siekia dugną ir su tėveliais gali pavaikščioti, o nuo maždaug nuo 4 metų – ir atlikti pratimus, taip pat gilus baseinas, kuriame maudosi paaugliai ir tėveliai su kūdikiais. Baseino gylis optimalus yra toks, kad tėvai baseine, laikydami plukdomą kūdikį, nebūtų nei per daug susilenkę, nei iškėlę rankas. Turi būti patogiai atsipalaidavę – tai labai svarbu dėl to, kad vaikučiai labai jaučia tėvų nuotaiką, ir bet kokios neigiamos emocijos jiems persiduoda.

Rekomenduojama temperatūra vaikams iki 7 metų - 30-32 laipsniai šilumos. Vyresniems – 29-30 laipsnių. Pastebėjome, kad patys mažiausi kūdikiai geriausiai jaučiasi 32-33 laipsnių šilumos baseine, nes tada labiau atsipalaiduoja.

Vanduo masažuoja odelę, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apytaką, gerina vestibiuliarinės sistemos vystymąsi, skatina geras emocijas, gerina miega. Ateityje vaikai lengviau išmoksta plaukti ir drąsiau jaučiasi vandenyje.
Kineziterapeutė Vaida Semaškienė

Baseino vanduo nuolat filtruojamas per specialius filtrus, o chloro kiekis dozuojamas visą parą automatiniu būdu. Laikomasi griežtų vaikų baseinams keliamų higienos reikalavimų. Visi tėvai su vaikais prašomi prieš tai nusiprausti muilu ir kempine. Kartais tėveliai nuogąstauja dėl chloro poveikio, iš patirties pasakysiu, kad pavienių alerginių reakcijų pasitaiko retai, bet daugeliu atveju baseine gaunama nauda yra didesnė už trumpalaikį chloro poveikį.

Kokia yra baseino nauda kūdikiams ir mažiems vaikams?

Žinant mūsų Lietuvos orus, kai natūraliuose vandens telkiniuose maudymosi sezonas trumpas, baseino malonumais galima naudotis visus metus. Vanduo masažuoja odelę, gerina kraujotaką, greitina medžiagų apytaką, gerina vestibiuliarinės sistemos vystymąsi, skatina geras emocijas, gerina miega. Ateityje vaikai lengviau išmoksta plaukti ir drąsiau jaučiasi vandenyje. Gerėja judamojo atramos aparato veikla. Esant raidos sutrikimams, derinant plukdymą ir kitas priemones, pavyzdžiui, kineziterapiją ar masažą, galima pasiekti gerų rezultatų.

Kokia yra nardinimo baseine nauda kūdikiams ir ar visi tėvai to pageidauja ir išbando?

Tos šeimos, kurios baseiną su kūdikiais pradeda lankyti nuo 3 mėnesių, dažniausiai pageidauja nardinti vaikus. Kartais patys tėvai jaučiasi nedrąsiai, tokią tėvų baimę ir stresą jaučia vaikas, ir jam nardymas gali nepatikti. Kai kurios šeimos ruošiasi tam – jau namuose apipylinėja vaiką vandeniu, nebijo sušlapinti jo veiduko, toks kūdikis nejaučia streso atėjęs į baseiną. Vaikai, kurie kūdikystėje yra nardinami, jaučiasi drąsesni vandenyje, vėliau jiems bus lengviau išmokti plaukti. Išmoko vaiką sulaikyti kvėpavimą patekus po vandeniu. Be to, oro sulaikymas nardant suaktyvina širdies ir kvėpavimo sistemą, smegenų veiklą.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį
© Vida Press

Kokie reikalavimai keliami kūdikiui ateinant į baseiną?

Reikalaujame, kad vaikas turėtų pažymą iš gydytojo. Mums svarbu žinoti, kad jis gali lankyti baseiną – neturi širdies ydų, kvėpavimo sistemos ligų. Pažymos reikia ir tėvams – dėl pėdų grybelio juos turi apžiūrėti šeimos gydytojas. Vaikai baseine turi būti su sauskelnėmis. Kepurytės iki 3 metų nereikia, jei vyresnio vaiko plaukučiai ilgi, siūlome susirišti juos ar nusipirkti medžiaginę, guminę kepurę. Ateiti į baseiną kviečiame tik su sveikais vaikais, nepatariame vesti vaikų su sloga, nes temperatūrų skirtumas gali ją suaktyvinti.

Ar baseinas nekenkia kūdikio ir mažo vaiko odai, kaip ją prižiūrėti po maudynių?

Vanduo sausina odą, todėl po baseino rekomenduojame nuprausti odelę su muilu ir vandeniu bei patepti vaikui tinkančiu kremu. Jeigu vaikui diagnozuotas atopinis dermatitas, dėl baseino lankymo reiktų pasitarti su gydytoju. Kiekvienas atvejis būna individualus – vieniems odos būklė pagerėja, kitiems - pablogėja.

Kaip rodo jūsų patirtis, kas dažniau ateina su kūdikiais į baseiną – mamos ar tėčiai?

Mamyčių su kūdikiais baseine yra daugiau, nes tėčiai dažnai dirba, o mamos augina kūdikius. Mamoms naudinga pakeisti aplinką ir pabendrauti tarpusavyje su kitomis mamomis. Kadangi kūdikis suvokia mamą kaip savo tęsinį, su ja jis jaučiasi saugiai ir baseine. Tiesa, kartais pasitaiko, kad tėčiai elgiasi vandenyje drąsiau ir ramiau, ir tai jaučia vaikas. Kai kuriose šeimose kūdikius nuo mažų dienų plukdo tėčiai, tai stiprina jų tarpusavio ryšį, o mamai leidžia atsikvėpti, skirti laiko sau.

Manau, kad vienas svarbiausių aspektų kalbant apie baseino lankymą su kūdikiu ir mažu vaiku, tai yra geros emocijos. Ir tėvai, ir vaikai čia pasisemia daug geros nuotaikos, o kuo dažniau reiškia emocijas, gerėja ir miegas, ir santykiai šeimoje. Tai yra ištrūkimas iš namų, vaikui nauda, o ir visapusiškas malonumas. Tiesioginis mamos ir vaiko kontaktas, šypsena, pabuvimas tik su vaiku ir tik jam – didina prieraišumą, stiprėja mamos (tėčio) ir vaiko ryšys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.