Ko labiausiai reikia vaikui, kurį apima isterija? Atsakymas – tikrai ne diržo ir bausmės!

 (36)
Daugiau kaip metukų dukrytę auginanti mama sunerimo – jos mažylė neleidžia pasišalinti iš kambario nė minutei. Kai mama grįžusi paima ant rankų, isterijos kaip nebūta.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Lina klausia:

„Auginu 1 metų 3 mėnesių mergytę, ir staiga prieš savaitę ji pradėjo keistai elgtis. Jeigu noriu išeiti į virtuvę ar į tualetą, bet kur, tada ji pradeda nežmonišku balsu rėkti, rodo isterijos priepuolius, niekas nesugeba jos nuraminti, verkia tol, kol aš negrįžtu ir nepaimu jos. Nusiramina akimirksniu, kaip nebūtų ką tik rėkusi. Net nežinau, ar vesti pas gydytojus, ar ką man daryti. Man baisu, kad dar nebūtų baisiau“.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė Milda Čeikienė, www.ipi.lt.

Sveika, Lina.

Auginant vaikus niekada nebūna nuobodu - kaip diena, taip naujiena. Vienos naujienos mus džiugina, nes jau žinome, laukiame, kad taip ir turi būti, esam jas „suplanavę“, priimame, kad tai normalu, o kitos „naujienos“ - gąsdina, nes nežinome, kaip elgtis, nepatinka, nes tai nėra įrašyta į mūsų vaiko augimo planus, nes trukdo gyventi gražų, tvarkingą, kontroliuojamą gyvenimą.

Deja, vaikai tuos planus labai sėkmingai keičia. Ir daro tai, net neatsiklausę. Todėl niekas neduoda garantijos, kad baisiau nebus.

Kas gi vyksta jūsų namuose? Iš atvejo aprašymo darau prielaidą, kad atėjo laikas, kai dukra pradėjo suprasti, kad mama ne šiaip dingsta, bet išeina į kitą kambarį, t.y. ją galima pasišaukti, kai norisi. O su gera, mylinčia mama, pačiu artimiausiu ir saugiausiu žmogumi norisi būti VISADA.

Tai yra baimė būti atskirtai nuo savo artimo žmogaus, viena iš egzistencinių baimių - vienišumo. Ir kai Jūsų dukrai nesaugu, ji daro tai, kas yra labai efektyvu - stiprina savo balsą tiek, kad pagaliau jūs "išgirstate" ir ateinate, paimate ant rankų.

Ar vesti dukrą pas gydytoją? Na, jei Jums tai padės nurimti ir suprasti, kas vyksta su dukra, tuomet tikrai taip.

Niekas neabejoja, kad geriausiai atliepiate ir suprantate dukros poreikius - tikriausiai daugiausiai praleidžianti laiko su ja. Bet leiskite ir kitiems atrasti SAVO santykį su ja. Jokios kritikos jų bandymų atžvilgiu!
Milda ČEIKIENĖ

Ką galėtumėt padaryti, kad Jums abiems būtų lengviau gyventi ir priimti naujus iššūkius? Manau, kad dabar labiausiai padėtumėt sau, jei galėtumėt padėti savo dukrytei priimti baimę būti Jūsų paliktai ir išmokyti bendradarbiauti - palaukti, pabūti vienai, priimti kitų žmonių rankas, kai Jums reikia išeiti.

Pirmiausia suprasti ir PRIIMTI dukros BAIMĘ, nenorą pasilikti vienai. Įvardinti, atliepti tai, ką ji jaučia: „Tu nori likti su manimi?“, „Nenori, kad aš išeičiau?“, „Tu nori, kad mes žaistume toliau kartu?“

Kai dukra pasijus priimta, suprasta, tuomet ji galbūt sutiks bendradarbiauti, kai paprašysite: „Dabar aš turiu išeiti į kitą kambarį. Labai greitai grįšiu, ir mes toliau galėsime žaisti.“

NEMELUOKITE vaikui ir nemanipuliuokite. Jokiais būdais neišeikite slėpdamasi, paslapčia, kol kiti žmonės nušnekina, nukreipia jos dėmesį. Tai tik skatina nepasitikėjimą ir nesaugumo jausmą.

IŠLIKITE RAMI. Ar tikrai taip yra sunku atlaikyti dukters ašaras, isterijas? Dukra galvoja: „Jei mamai yra per baisu, tai kaip jaučiuosi, elgiuosi, tai man nuo to dar baisiau“. Todėl dukrai, kuri puola į isteriją, kaip niekad reikia ramios ir tuos jausmus atlaikančios mamos. Stiprios emociškai mamos.

Mokykitės atpažinti savo jausmus, dirbkite su savimi. Jokiais būdais neneikite savo jausmų, savo baimės, bet paklauskite savęs, ar ši Jūsų baimė pagrįsta, ar ši situacija tikrai yra pavojinga mano ar vaiko gyvybei?

Tai, kad jūs išeisite trumpam į tualetą, ir su mergaite pabus kitas artimas jai žmogus, manau, sutiksite, kad nėra pavojinga nei Jūsų, nei vaiko gyvybei. Vadinasi, čia Jūsų baimė jus valdo. Ji neleidžia Jums racionaliai mąstyti. Yra pratimų dirbti su baimėmis. Man patinka medituoti ir apmąstyti ką nuveikiau šiandien, ką pasakiau, padariau. Mokytis stebėti save tarsi iš šono. Įsisąmoninti savo jausmus, veiksmus. Savarankiškai tai daryti sunkiau, nes mes sukamės tarsi užburtame savo rate. Geriau, kai retkarčiais paklausia neutralus stebėtojas, konsultantas.

Vaikui, kuris puola į isteriją, kaip niekad reikia ramios ir tuos jausmus atlaikančios mamos. Stiprios emociškai mamos.
Milda ČEIKIENĖ

Ugdykite SAVO pasitikėjimą kitais artimais jai žmonėmis. Gal jie ne taip sauskelnes keičia, ne taip puodelį laiko, ne taip migdo, ne taip ramina, bet tai JŲ ryšys. Ir tegul tas ryšys mezgasi per klaidas, atradimus, susitarimus tik JŲ tarpe. Niekas net neabejoja, kad geriausiai atliepiate ir suprantate dukros poreikius - tikriausiai daugiausiai praleidžianti laiko su ja. Bet leiskite ir kitiems atrasti SAVO santykį su ja. Jokios kritikos jų bandymų atžvilgiu!

Padėkite artimiesiems papasakodama dukters dienos ritmą, apie jos mėgstamus žaidimus, maistą, bet neįkyrėkite patarimais. Jie suras savo „paėmimą". Dirbkite su savo baime, kad tas artimas žmogus gali nuskriausti dukrą. Netyčia, iš nežinojimo. Bet tikrai tai nebus mirtina... O jei nesate tikra to žmogaus kuo geriausiais ketinimais, tuomet nepalikite jam jos.

Kuo daugiau bus aplinkui žmonių, kuriais jūs ir jūsų dukra gali pasitikėti, tuo Jums bus lengviau išeiti. Atminkite, kad šį etapą turėsite pakelti į aukštesnį lygį su darželio auklėtojoms, su pirma mokytoja, su paauglystės draugais, su jos vaikinu. Todėl geriau nedelsti ir pradėti mokytis jau dabar pasitikėti kitais žmonėmis.

PADRĄSINKITE save, dukrą ir artimuosius. Atkreipkite dėmesį, kai dukra pasilieka bent kelioms sekundėms viena, arba kai užsiima, žaidžia savarankiškai.

Atšvęskite, kai jums pavyksta „perlipti“ per save ir atiduoti dalį atsakomybės kitiems žmonėms. Padrąsinkite kitus žmones, kurie pasilieka su jūsų dukra, savo ryžtingu išėjimu ir grįžimu tik tuomet kai susitvarkysite, pabaigsite reikalus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kai mušasi mažas vaikas, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita

Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kodėl vaikas nenori tuštintis į tualetą, nors šlapinasi be problemų

Skaitytoja klausia patarimo apie tai, kaip pripratinti vaiką tuštintis į tualetą. Sauskelnių jis atsisakė prieš pusmetį, tačiau "tualeto reikalai" vis dar šlubuoja.

Skaitytoja: kaip ištverti vaiko isterikavimus ir kritimą ant žemės ko nors negavus (3)

Trejų metų dukrytę auginanti mama prisipažįsta sunkiai susitvarkanti su mažylės isterijos priepuoliais. Ką jai patars specialistė?

Birutė: vaikas nemėgsta savo močiutės, tiesiog bėga nuo jos – ką daryti? (26)

Mama klausia specialistų patarimo: ką daryti, jei sūnus nemėgsta močiutės ir nenori su ja pasilikti. Močiutę tai liūdina, mama irgi jaučiasi nepatogiai. Gal yra išeitis?

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

Rugsėjo mėnesį yra trys neeilinės dienos – 9, 19 ir 21

Kai šeimos planuoja pagausėjimą, jos iš anksto apgalvoja, kokiu metų laiku gims būsimasis vaikelis. Jeigu paklaustumėte JAV dirbančių pedagogų, kuo jiems ypatingas rugsėjis, daugelis atsakytų, kad būtent šį mėnesį yra švenčiama daugiausia vaikų gimtadienių.

Kaip sužinoti, kokio ūgio užaugęs bus jūsų vaikas (3)

Kažin, kokio ūgio bus mano vaikas? Taip savęs klausia ne vieni mažylio susilaukę tėvai. Preliminarų vaiko ūgį užaugus galima sužinoti atlikus kelis matematinius veiksmus.

Neramaus kūdikio košmaras, arba ko niekada nesupras tie, kam su vaiku lengva (67)

Mano mergaitei jau metukai. Ir pagaliau drįstu parašyti apie pirmojo pusmečio išgyvenimus, auginant reiklią nuolatiniam dėmesiui, itin neramią dukrytę. Pirmasis mudviejų pusmetis buvo mano didžiausias fizinių jėgų ir emocinės pusiausvyros išbandymas.

Kad vardas atneštų sėkmę gyvenime, svarbu kai ką žinoti (5)

Egzistuoja daugybė veiksnių, darančių poveikį žmogaus likimui. Vardas – dažnai toli gražu ne patį nereikšmingiausią vaidmenį atliekantis veiksnys.

Vaikai, kuriems nebus lengva gyvenime: kaip padėti gali tėvai

Vaikai krykštauja, žaidžia, o jis stovi vienas ir stebi arba ramiai sau piešia įsispraudęs kamputyje. Ar sunerimti tėvams? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Būkite žmonės, niekada nesakykite to pagimdžiusiai moteriai (100)

Vaiką pagimdžiusi mama jautriai reaguoja į aplinkinių pastabas apie vaikų auginimą, žindymą ir kūną po gimdymo. Neretai neatsargiai vieną ar kitą žodį lepteli artimi žmonės - anyta, mama, bendradarbė, draugė.

Miego problemų specialistė: kiek turi miegoti skirtingo amžiaus vaikai (4)

Esu tikra, kad matėte keletą lentelių, kiek valandų tam tikro amžiaus vaikas turi miegoti dieną ir naktį.

Jei vaikas miega tėvų lovoje: dar negirdėti faktai (40)

„Kuo daugiau vaikas myluojamas vaikystėje, tuo ramesnis jis bus suaugęs."

Kokius trūkumus turi vaikų migdymo metodai, kuriais žavisi daug šiuolaikinių mamų (12)

Kūdikio atėjimas į šeimą – didžiulė laimė. Tačiau tėvų džiaugsmas greitai ima blėsti, jei kas naktį juos pažadina verksmas.

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.