Kur ir kaip guldyti kūdikius

 (9)
Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį, mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vilniaus gimdymo namų gydytoja akušerė ginekologė Rūta Liutkevičienė teigė, kad dažniausiai ką tik pagimdžiusios moterys yra kupinos baimės ir nežinios, kaip prižiūrėti kūdikį – šiais laikais galima nesunkiai susipainioti tarp įvairių iš visų pusių atskriejančių patarimų ir internete pateikiamos informacijos.

Akušerė ginekologė pastebi vieną visoms naujoms mamos būdingą norą – kuo ilgiau būti šalia mažylio. Šis noras yra suprantamas, tačiau vis dėlto naujagimiui jau nuo pirmųjų dienų reikėtų leisti išsimiegoti savarankiškai.

„Man kiek keistai atrodo tas migdymas šalia savęs – kiekvienoje pogimdyvinėje palatoje yra lovelės. Nežinau, ar tai noras būti kuo arčiau, ar tiesiog sudėtinga kūdikį nunešti iki lovelės, jei gimdymas buvo sunkus. Dėl to, kad nuolat laikysite mažylį šalia savęs, ryšys nebus stipresnis. O jei pavargusi mama miega visiškai šalia, tai nėra labai saugu - ji gali netyčia užspausti ar tiesiog ranka užgauti naujagimį. Lovelę juk galima prisitraukti arčiau savo lovos, geriausia, kad mažylis turėtų saugią erdvę", – sakė pašnekovė.

Gydytoja svarsto, jog jei mažylis grįžęs namo miega tėvų lovoje, vėliau jis gali išgyventi stiprų stresą, kai galiausiai jam reikės persikraustyti į savo lovą.

„Esu girdėjusi įvairių nuomonių, tačiau diskusijose svariausias argumentas, manau, yra mažylio saugumas", – sakė gydytoja Rūta Liutkevičienė.

Akušerė ginekologė Diana Ramašauskaitė pasakoja, jog ką tik gimęs naujagimis yra padedamas mamai ant krūtinės. Tačiau iš gimdyklos persikėlus į pogimdyvinę palatą, reikėtų iškart pradėti naudoti ten stovinčią lovelę.

„Kai perkeliame mamą iš gimdymo palatos į tą, kurioje ji praleis dar dvi-tris paras, paprastai rekomenduojame, kad vaikas miegotų naujagimio lovytėje. Dalis moterų šių rekomendacijų neklauso", – sakė medikė.

D. Ramašauskaitė taip pat akcentavo, jog šis patarimas duodamas dėl saugumo sumetimų – mama dažniausiai po gimdymo būna pervargusi ir gali netikėtai užmigti, nusvirti ant naujagimio.

„Tikrai neretai randame naujagimius mamų lovose. Jei mama nemiega – gal dar nieko tokio, tačiau tokiu atveju bent jau turėtų būti ant atskiro patiesaliuko, ne paguldytas tiesiai į jos patalus", – sakė D. Ramašauskaitė.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Adobe Stock

Vaikų ligų gydytoja Vilma Jankauskienė mano, kad kūdikiui reikia mažesnės erdvės ir kieto čiužinio.

„9 mėnesius nešiotas mamos ir buvęs nedidelėje erdvėje, po gimimo jis taip pat geriau jaučiasi mažesnėje erdvėje. Kodėl reikia kietesnio čiužinuko? Tiesiog minkštoje lovoje didesnė tikimybė, jog ištiks staigios kūdikių mirties sindromas. Be to, kol kūdikis dar nesėdi, jo stuburas yra visiškai lygus. Būtent dėl šios priežasties kūdikiams nereikia pagalvės – jų stuburas neturi tų linkių, kurie susiformuoja atsisėdusi ar atsistojus, pradėjus vaikščioti", – sakė gydytoja V. Jankauskienė.

Tai kartu yra viena iš priežasčių, kodėl medikai nerekomenduoja mamoms miegoti kartu su naujagimiu – suaugusiųjų lova jiems yra tiesiog per minkšta. Antra priežastis – kūdikiai dažniausiai tėvų lovoje būna šlapi, suprakaitavę. Kodėl? „Naujagimiai įsmunka į patalų „duknas" ir jiems ten negerai, - sakė vaikų ligų gydytoja.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Vida Press

Suomių sprendimas: ne vaizdas, o praktiškumas ir saugumas

Suomijoje kiekvienas gimęs vaikas iš valstybės gauna dovanų kraitelį - jame ne tik būtiniausi drabužėliai, higienos reikmenys, bet ir kartoninė dėžė, kurioje mažieji suomiai yra migdomi pirmus kelis mėnesius. Jei kūdikis miega dėželėje, jam nereikia ir apkloto, nes tarp nedidelės dėžės sienelių susiformuoja reikiamas mikroklimatas. Dėžutė naudojama mažiausiai 3 mėnesius. Vaikų ligų gydytoja V. Jankauskienė svarsto, jog vėliau kai kuriems vaikams ji darosi ankšta savo parametrais.

„4 mėnesių vaikas jau pradeda verstis ant šono – kai jis pradeda judėti, dėžutė pasidaro ankšta", - kalbėjo pašnekovė.

Gana naują Lietuvoje iniciatyvą – kūdikio dėželes-kraitelius, kai vienu ypu įsigyjama ir dėžutė saugiam mažylio miegui, ir visi jam reikalingi daiktai, drabužiai, akušerė ginekologė R. Liutkevičienė įvertino kaip saugią ir ekonomišką lovelės alternatyvą.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Asmeninio albumo nuotr.

„Taupydami lėšas žmonės neretai skolinasi loveles iš draugų – tačiau jos jau gali būti nesaugios naudoti, – kalbėjo R. Liutkevičienė. – Šios dėželės labai išplito Suomijoje – ten žmonėms svarbu saugumas ir praktiškumas. Na, Lietuvoje vis dar labai svarbu, ką pasakys kiti, ką pasakys močiutės, tetos. Dabar vienintelė likusi problema – tai mūsų visuomenės požiūris. Išgirdau tokias frazes iš kelių gimdyvių: „Na, aš taip ir įsivaizduoju, kaip su šia dėže nuvažiuočiau pas anytą..." Kodėl reikia pompastikos, o praktiškumas ir saugumas lieka antroje vietoje?". Gydytoja Rūta Liutkevičienė pabrėžia, kad naujagimių miegui nereikia nei pagalvių, nei nėrinukų, nei kaspinėlių: „Naujagimių stuburo fiziologiniai linkiai dar tik turi susiformuoti. Įvairūs nėrinukai, kiti pagražinimai – nesame tikri, ar jie saugūs, nes mažylis visus daiktus pažįsta juos kišdamas į burnytę. Jei lovytėje yra raištelių, kaspinėlių, vaikui žaidžiant gali įvykti nelaimingas atsitikimas".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Kaip atskirti meilę vaikui nuo lepinimo

„Per dažnai neimk ant rankų nes išlepinsi“, „pratink užmigti lovelėje, kad neįprastų šalia tavęs“, - mokė mane labiau patyrę giminaičiai. O aš net neįsivaizdavau, kaip galima neimti mažučio kūdikio ant rankų. Arba, ką reiškia per dažnai neimti. Kada dar nešioti, jei ne dabar kūdikystėje?

Jei abejojate, ar teisingai elgiatės su vaiku, yra vienas paprastas būdas pasitikrinti

Šis straipsnis, kiek anksčiau publikuotas žurnale TAVO VAIKAS, nagrinėja vaikų ir tėvų santykių modelius. Ar tikrai tėvai gali būti geriausi vaiko draugai?

Dauguma tėvų dar neužpildė prašymų dėl Vaiko pinigų

Gyventojai gana vangiai teikia prašymus dėl vadinamųjų Vaiko pinigų, nors nuo sausio nebetaikomas neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką.

Kas penkta šeima paaugus vaikui būna nepatenkinta jo vardu

Iš tiesų netikėti rezultatai, kuriuos pateikia britų portalas tėvams „Mumsnet“.

Kaip gimimo data nulemia charakterį ir sėkmę gyvenime

Senovės graikai nustatė, kad kiekvienas skaičius turi magišką reikšmę, o tam tikras skaičių derinys daro įtaką žmogaus likimui.

Vaikas ima bijoti svetimų žmonių – kaip elgtis tėvams

Iki šiol visus mėgęs kūdikis staiga tampa atsargus ir nenori eiti ant rankų net seneliams, o pamatęs svetimą žmogų nusisuka ir stipriai apsiveja mamai apie kaklą. Kodėl ūgtelėjęs kūdikis tampa bailiuku?

Psichologė: kad kūdikis ramiai miegotų naktį, svarbu žinoti

Naktinis kūdikio miegas labai svarbus ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėvams. Nuo to, kaip miegojo kūdikis, priklauso ir kaip pailsėjo jo tėvai.

Psichologė: reikia kūdikiui režimo ar nereikia (3)

Kas yra režimas ir ar jo reikia kūdikiui? Atsakymų į šiuos klausimus ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Gintaro karoliai vaikui: daugiau naudos ar žalos? (1)

Daug tėvų mėgsta savo mažyliui ant kaklo ar rankos užkabinti gintaro karolius.

Kur geriausia miegoti kūdikiui – tėvų ar savo lovoje (6)

Diskusija, kur geriau migdyti kūdikius - tėvų lovoje, lovelėje šalia jų lovos ar net atskirame kambaryje - greičiausiai niekada nebus baigtinė. Argumentų UŽ ir PRIEŠ turi įvairių teorijų šalininkai.

Vaikas užmiega tik nešiojamas, kitu atveju verkia: psichologės komentaras

Tris mėnesius mama migdė kūdikėlį ant rankų. Jei bando paguldyti į lovytę nesuptą – mažylė ima verkti. Ar ignoruoti mažylės norą būti panešiotai ir leisti verkti? O gal nevirkdyti ir nešioti?

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.