Kur ir kaip guldyti kūdikius

 (9)
Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį, mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vilniaus gimdymo namų gydytoja akušerė ginekologė Rūta Liutkevičienė teigė, kad dažniausiai ką tik pagimdžiusios moterys yra kupinos baimės ir nežinios, kaip prižiūrėti kūdikį – šiais laikais galima nesunkiai susipainioti tarp įvairių iš visų pusių atskriejančių patarimų ir internete pateikiamos informacijos.

Akušerė ginekologė pastebi vieną visoms naujoms mamos būdingą norą – kuo ilgiau būti šalia mažylio. Šis noras yra suprantamas, tačiau vis dėlto naujagimiui jau nuo pirmųjų dienų reikėtų leisti išsimiegoti savarankiškai.

„Man kiek keistai atrodo tas migdymas šalia savęs – kiekvienoje pogimdyvinėje palatoje yra lovelės. Nežinau, ar tai noras būti kuo arčiau, ar tiesiog sudėtinga kūdikį nunešti iki lovelės, jei gimdymas buvo sunkus. Dėl to, kad nuolat laikysite mažylį šalia savęs, ryšys nebus stipresnis. O jei pavargusi mama miega visiškai šalia, tai nėra labai saugu - ji gali netyčia užspausti ar tiesiog ranka užgauti naujagimį. Lovelę juk galima prisitraukti arčiau savo lovos, geriausia, kad mažylis turėtų saugią erdvę", – sakė pašnekovė.

Gydytoja svarsto, jog jei mažylis grįžęs namo miega tėvų lovoje, vėliau jis gali išgyventi stiprų stresą, kai galiausiai jam reikės persikraustyti į savo lovą.

„Esu girdėjusi įvairių nuomonių, tačiau diskusijose svariausias argumentas, manau, yra mažylio saugumas", – sakė gydytoja Rūta Liutkevičienė.

Akušerė ginekologė Diana Ramašauskaitė pasakoja, jog ką tik gimęs naujagimis yra padedamas mamai ant krūtinės. Tačiau iš gimdyklos persikėlus į pogimdyvinę palatą, reikėtų iškart pradėti naudoti ten stovinčią lovelę.

„Kai perkeliame mamą iš gimdymo palatos į tą, kurioje ji praleis dar dvi-tris paras, paprastai rekomenduojame, kad vaikas miegotų naujagimio lovytėje. Dalis moterų šių rekomendacijų neklauso", – sakė medikė.

D. Ramašauskaitė taip pat akcentavo, jog šis patarimas duodamas dėl saugumo sumetimų – mama dažniausiai po gimdymo būna pervargusi ir gali netikėtai užmigti, nusvirti ant naujagimio.

„Tikrai neretai randame naujagimius mamų lovose. Jei mama nemiega – gal dar nieko tokio, tačiau tokiu atveju bent jau turėtų būti ant atskiro patiesaliuko, ne paguldytas tiesiai į jos patalus", – sakė D. Ramašauskaitė.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Adobe Stock

Vaikų ligų gydytoja Vilma Jankauskienė mano, kad kūdikiui reikia mažesnės erdvės ir kieto čiužinio.

„9 mėnesius nešiotas mamos ir buvęs nedidelėje erdvėje, po gimimo jis taip pat geriau jaučiasi mažesnėje erdvėje. Kodėl reikia kietesnio čiužinuko? Tiesiog minkštoje lovoje didesnė tikimybė, jog ištiks staigios kūdikių mirties sindromas. Be to, kol kūdikis dar nesėdi, jo stuburas yra visiškai lygus. Būtent dėl šios priežasties kūdikiams nereikia pagalvės – jų stuburas neturi tų linkių, kurie susiformuoja atsisėdusi ar atsistojus, pradėjus vaikščioti", – sakė gydytoja V. Jankauskienė.

Tai kartu yra viena iš priežasčių, kodėl medikai nerekomenduoja mamoms miegoti kartu su naujagimiu – suaugusiųjų lova jiems yra tiesiog per minkšta. Antra priežastis – kūdikiai dažniausiai tėvų lovoje būna šlapi, suprakaitavę. Kodėl? „Naujagimiai įsmunka į patalų „duknas" ir jiems ten negerai, - sakė vaikų ligų gydytoja.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Vida Press

Suomių sprendimas: ne vaizdas, o praktiškumas ir saugumas

Suomijoje kiekvienas gimęs vaikas iš valstybės gauna dovanų kraitelį - jame ne tik būtiniausi drabužėliai, higienos reikmenys, bet ir kartoninė dėžė, kurioje mažieji suomiai yra migdomi pirmus kelis mėnesius. Jei kūdikis miega dėželėje, jam nereikia ir apkloto, nes tarp nedidelės dėžės sienelių susiformuoja reikiamas mikroklimatas. Dėžutė naudojama mažiausiai 3 mėnesius. Vaikų ligų gydytoja V. Jankauskienė svarsto, jog vėliau kai kuriems vaikams ji darosi ankšta savo parametrais.

„4 mėnesių vaikas jau pradeda verstis ant šono – kai jis pradeda judėti, dėžutė pasidaro ankšta", - kalbėjo pašnekovė.

Gana naują Lietuvoje iniciatyvą – kūdikio dėželes-kraitelius, kai vienu ypu įsigyjama ir dėžutė saugiam mažylio miegui, ir visi jam reikalingi daiktai, drabužiai, akušerė ginekologė R. Liutkevičienė įvertino kaip saugią ir ekonomišką lovelės alternatyvą.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Asmeninio albumo nuotr.

„Taupydami lėšas žmonės neretai skolinasi loveles iš draugų – tačiau jos jau gali būti nesaugios naudoti, – kalbėjo R. Liutkevičienė. – Šios dėželės labai išplito Suomijoje – ten žmonėms svarbu saugumas ir praktiškumas. Na, Lietuvoje vis dar labai svarbu, ką pasakys kiti, ką pasakys močiutės, tetos. Dabar vienintelė likusi problema – tai mūsų visuomenės požiūris. Išgirdau tokias frazes iš kelių gimdyvių: „Na, aš taip ir įsivaizduoju, kaip su šia dėže nuvažiuočiau pas anytą..." Kodėl reikia pompastikos, o praktiškumas ir saugumas lieka antroje vietoje?". Gydytoja Rūta Liutkevičienė pabrėžia, kad naujagimių miegui nereikia nei pagalvių, nei nėrinukų, nei kaspinėlių: „Naujagimių stuburo fiziologiniai linkiai dar tik turi susiformuoti. Įvairūs nėrinukai, kiti pagražinimai – nesame tikri, ar jie saugūs, nes mažylis visus daiktus pažįsta juos kišdamas į burnytę. Jei lovytėje yra raištelių, kaspinėlių, vaikui žaidžiant gali įvykti nelaimingas atsitikimas".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Populiariausi vaikų vardai JAV: kai kurie mėgstami ir Lietuvoje

Tęsiame temą apie populiariausius naujagimių vardus kitose šalyse ir šįkart žvalgomės po JAV.

Kokio ūgio ir svorio gimsta berniukai, o kokio – mergaitės

Sakoma, kad mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda vaikščioti ir kalbėti, bet berniukai greičiau auga. Kiek čia tiesos?

Siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas (2)

Siekiant pagerinti demografinę padėtį, siūloma padidinti vaiko priežiūros išmokas.

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.