Kur ir kaip guldyti kūdikius

 (9)
Pagaliau išvydusios savo 9 mėnesius lauktą mažylį, mamos nori kuo ilgiau būti su juo. Tačiau akušeriai bei neonatologai pataria miegoti atskirai, kūdikį paguldant į savo lovelę. Medikai įsitikinę, kad pirmosiomis naujagimio gyvenimo savaitėmis reikėtų vengti bet kokios rizikos, be to, tėvų lova mažyliui yra tiesiog per minkšta.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vilniaus gimdymo namų gydytoja akušerė ginekologė Rūta Liutkevičienė teigė, kad dažniausiai ką tik pagimdžiusios moterys yra kupinos baimės ir nežinios, kaip prižiūrėti kūdikį – šiais laikais galima nesunkiai susipainioti tarp įvairių iš visų pusių atskriejančių patarimų ir internete pateikiamos informacijos.

Akušerė ginekologė pastebi vieną visoms naujoms mamos būdingą norą – kuo ilgiau būti šalia mažylio. Šis noras yra suprantamas, tačiau vis dėlto naujagimiui jau nuo pirmųjų dienų reikėtų leisti išsimiegoti savarankiškai.

„Man kiek keistai atrodo tas migdymas šalia savęs – kiekvienoje pogimdyvinėje palatoje yra lovelės. Nežinau, ar tai noras būti kuo arčiau, ar tiesiog sudėtinga kūdikį nunešti iki lovelės, jei gimdymas buvo sunkus. Dėl to, kad nuolat laikysite mažylį šalia savęs, ryšys nebus stipresnis. O jei pavargusi mama miega visiškai šalia, tai nėra labai saugu - ji gali netyčia užspausti ar tiesiog ranka užgauti naujagimį. Lovelę juk galima prisitraukti arčiau savo lovos, geriausia, kad mažylis turėtų saugią erdvę", – sakė pašnekovė.

Gydytoja svarsto, jog jei mažylis grįžęs namo miega tėvų lovoje, vėliau jis gali išgyventi stiprų stresą, kai galiausiai jam reikės persikraustyti į savo lovą.

„Esu girdėjusi įvairių nuomonių, tačiau diskusijose svariausias argumentas, manau, yra mažylio saugumas", – sakė gydytoja Rūta Liutkevičienė.

Akušerė ginekologė Diana Ramašauskaitė pasakoja, jog ką tik gimęs naujagimis yra padedamas mamai ant krūtinės. Tačiau iš gimdyklos persikėlus į pogimdyvinę palatą, reikėtų iškart pradėti naudoti ten stovinčią lovelę.

„Kai perkeliame mamą iš gimdymo palatos į tą, kurioje ji praleis dar dvi-tris paras, paprastai rekomenduojame, kad vaikas miegotų naujagimio lovytėje. Dalis moterų šių rekomendacijų neklauso", – sakė medikė.

D. Ramašauskaitė taip pat akcentavo, jog šis patarimas duodamas dėl saugumo sumetimų – mama dažniausiai po gimdymo būna pervargusi ir gali netikėtai užmigti, nusvirti ant naujagimio.

„Tikrai neretai randame naujagimius mamų lovose. Jei mama nemiega – gal dar nieko tokio, tačiau tokiu atveju bent jau turėtų būti ant atskiro patiesaliuko, ne paguldytas tiesiai į jos patalus", – sakė D. Ramašauskaitė.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Adobe Stock

Vaikų ligų gydytoja Vilma Jankauskienė mano, kad kūdikiui reikia mažesnės erdvės ir kieto čiužinio.

„9 mėnesius nešiotas mamos ir buvęs nedidelėje erdvėje, po gimimo jis taip pat geriau jaučiasi mažesnėje erdvėje. Kodėl reikia kietesnio čiužinuko? Tiesiog minkštoje lovoje didesnė tikimybė, jog ištiks staigios kūdikių mirties sindromas. Be to, kol kūdikis dar nesėdi, jo stuburas yra visiškai lygus. Būtent dėl šios priežasties kūdikiams nereikia pagalvės – jų stuburas neturi tų linkių, kurie susiformuoja atsisėdusi ar atsistojus, pradėjus vaikščioti", – sakė gydytoja V. Jankauskienė.

Tai kartu yra viena iš priežasčių, kodėl medikai nerekomenduoja mamoms miegoti kartu su naujagimiu – suaugusiųjų lova jiems yra tiesiog per minkšta. Antra priežastis – kūdikiai dažniausiai tėvų lovoje būna šlapi, suprakaitavę. Kodėl? „Naujagimiai įsmunka į patalų „duknas" ir jiems ten negerai, - sakė vaikų ligų gydytoja.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Vida Press

Suomių sprendimas: ne vaizdas, o praktiškumas ir saugumas

Suomijoje kiekvienas gimęs vaikas iš valstybės gauna dovanų kraitelį - jame ne tik būtiniausi drabužėliai, higienos reikmenys, bet ir kartoninė dėžė, kurioje mažieji suomiai yra migdomi pirmus kelis mėnesius. Jei kūdikis miega dėželėje, jam nereikia ir apkloto, nes tarp nedidelės dėžės sienelių susiformuoja reikiamas mikroklimatas. Dėžutė naudojama mažiausiai 3 mėnesius. Vaikų ligų gydytoja V. Jankauskienė svarsto, jog vėliau kai kuriems vaikams ji darosi ankšta savo parametrais.

„4 mėnesių vaikas jau pradeda verstis ant šono – kai jis pradeda judėti, dėžutė pasidaro ankšta", - kalbėjo pašnekovė.

Gana naują Lietuvoje iniciatyvą – kūdikio dėželes-kraitelius, kai vienu ypu įsigyjama ir dėžutė saugiam mažylio miegui, ir visi jam reikalingi daiktai, drabužiai, akušerė ginekologė R. Liutkevičienė įvertino kaip saugią ir ekonomišką lovelės alternatyvą.

Kur ir kaip guldyti kūdikius
© Asmeninio albumo nuotr.

„Taupydami lėšas žmonės neretai skolinasi loveles iš draugų – tačiau jos jau gali būti nesaugios naudoti, – kalbėjo R. Liutkevičienė. – Šios dėželės labai išplito Suomijoje – ten žmonėms svarbu saugumas ir praktiškumas. Na, Lietuvoje vis dar labai svarbu, ką pasakys kiti, ką pasakys močiutės, tetos. Dabar vienintelė likusi problema – tai mūsų visuomenės požiūris. Išgirdau tokias frazes iš kelių gimdyvių: „Na, aš taip ir įsivaizduoju, kaip su šia dėže nuvažiuočiau pas anytą..." Kodėl reikia pompastikos, o praktiškumas ir saugumas lieka antroje vietoje?". Gydytoja Rūta Liutkevičienė pabrėžia, kad naujagimių miegui nereikia nei pagalvių, nei nėrinukų, nei kaspinėlių: „Naujagimių stuburo fiziologiniai linkiai dar tik turi susiformuoti. Įvairūs nėrinukai, kiti pagražinimai – nesame tikri, ar jie saugūs, nes mažylis visus daiktus pažįsta juos kišdamas į burnytę. Jei lovytėje yra raištelių, kaspinėlių, vaikui žaidžiant gali įvykti nelaimingas atsitikimas".

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?

Giedrė Veličkienė – apie pirmąsias dienas po gimdymo

Kiekviena moteris, nešiojanti savo įsčiose vaisių, nori nenori, susikuria to vaikelio vaizdą – koks gražutis jis gims, kaip iš paveiksliukų: rubuilis, su garbanėlių debesiu aplink baltą veidelį... Tikrovė, deja, būna kitokia.

Daug mamų nedrįsta apie tai prabilti, nors jaučiasi panašiai: psichologė komentuoja atvirą dviejų vaikų mamos laišką (2)

Du vaikučius auginanti mama parašė atvirą laišką, kuriame išdrįso pripažinti, kad abiems vaikams jaučia skirtingus jausmus.