Reklama

Logopedė griauna pasenusius mitus: nereikia laukti iki 3 metų

 (24)
Visi tėvai nekantriai laukia, kada vaikas ištars savo pirmą žodį. Kartais tai nutinka gana anksti, tačiau po to mažylis labai ilgai dar šneka tik jam suprantama „sava" kalba. Kartais vaikas neprakalba ir sulaukęs pirmojo, ir antrojo gimtadienių. Laukti toliau ar ieškoti specialisto pagalbos? Šiuos ir kitus klausimus uždavėme socialinės raidos ir reabilitacijos centre AVEVITUS dirbančiai logopedei Ignei Jašinskytei.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kada jau reikia sunerimti, kad vaikas nekalba ir kreiptis ieškoti pagalbos?

Kiekvienas vaiko amžiaus tarpsnis yra labai svarbus kalbos raidai. Ją stebėti reikėtų nuo kūdikystės: ar vaikas guguoja, čiauška, kiek yra garsų jo kalboje ir kokie jie. Svarbu pastebėti, kaip vaikas reaguoja į suaugusiojo kalbinimą, ar atsako užkalbintas, kaip jis reaguoja į žaislus. Vienas iš svarbiausių momentų kalbant apie mažus vaikus - kaip vaikas išreiškia savo poreikius, kokia yra vaiko-tėvų interakcija? Pavyzdžiui, vienerių metukų vaikas geba parodyti ko nori bedęs piršteliu, tai yra, vaikas suvokia, kad šiuo amžiaus tarpsniu pirštas jam yra priemonė pasakyti tai, ko jis nori.

Kitas svarbus kūdikių kalbos aspektas - ar vaikas vykdo jūsų žodines instrukcijas. Pavyzdžiui, paprašytas parodyti, kur yra mama, šuo, lempa, jis parodo tai savo pirštu ar kita kūno kalba. Sunerimti reikėtų, jei vaikas šiuos išvardytus periodus atitiko, o sukakus 2 metukams, įsivyravo tyla arba vaikas kalba savo kalba, nėra prasmingų žodžių.  

Dažnai girdžiu sakant, „palaukit, palaukit, ateis laikas ir vaikas prakalbs". Kartais nurodomas 3 metų atskaitos taškas, bet mano manymu, toks laukimas gali skaudžiai atsiliepti vaikui ir tėvams. Geriau anksčiau apsilankyti pas specialistus, kurie galėtų įvertinti vaiko kalbos vystymosi ypatumus.
Logopedė Ignė Jašinskytė

Jeigu pirmaisiais gyvenimo metais atsiranda pirmieji 1-2-3 prasmingi žodžiai, vėliau jų bagažas turėtų gausėti, tėveliai turi stebėti, ar tai vyksta. Nuo 1,5 - 2 metų vaiko žodyne turėtų būti nuo 30 iki 100 žodžių. Jei 2 metukų vaikas tyli arba taria vos 1-2 prasmingus žodžius, laikas sunerimti.

Dažnai girdžiu sakant, „palaukit, palaukit, ateis laikas ir vaikas prakalbs". Kartais nurodomas 3 metų atskaitos taškas, bet mano manymu, toks laukimas gali skaudžiai atsiliepti vaikui ir tėvams. Geriau anksčiau apsilankyti pas specialistus, kurie galėtų įvertinti vaiko kalbos vystymosi ypatumus.

Dėl kokių priežasčių dažniausiai vėluoja kalbos raida?

Nustatyti jas yra labai sunku, ypač, jei su vaiku dirba tik logopedas. Jeigu dirba visa komanda - logopedas, psichologas, gydytojas pediatras (neurologas) ir kt., galimas tikslesnis priežasties įvertinimas. Dažnai įtakos vėluojančiai kalbos raidai turi nėštumo komplikacijos, gręsiantis persileidimas. Taip pat nėštumo laikotarpiu padidėjęs kraujospūdis, persirgtos ūmios ligos, stresiniai išgyvenimai (artimųjų netektys, skyrybos ir pan). Žinoma, negalima atmesti ir genetinio paveldimumo faktoriaus. Gimdymo metu įtakos naujagimiui turi deguonies stygius, galvos trauma. Lėtinti kalbos raidą gali pirmųjų gyvenimo metų neurologiniai susirgimai, taip pat apleista socialinė aplinka, kai su vaiku nebendraujama arba bendraujama mažai. Pavyzdžiui, jei vaikas nuo gimimo auga vaikų namuose, yra nemaža tikimybė, kad vėluos jo kalbos raida. Itin svarbu, ar vaikas turi gerą klausą ir regą.

Logopedė griauna pasenusius mitus: nereikia laukti iki 3 metų
Jau kūdikystėje svarbu stebėti, kaip vaikas reaguoja į suaugusiojo kalbinimą, ar atsako užkalbintas, kaip jis reaguoja į žaislus.
© Vida Press

Kokie garsai yra sunkiausi vaikui ir kokio amžiaus jis išmoksta juos tarti?

Dažniausiai vaikai netaria Š, Ž, Č ir R garsų.  Maždaug apie ketvirtuosius metus vaikai turėtų pradėti tarti Š,Ž,Č, o garsą R - sulaukę penkerių metų. Gana paplitęs yra netaisyklingas tarpdantinis garsų S, Z, C tarimas, kai juos tariant liežuvis kišamas tarp dantų. Kol vaikučiai maži, dauguma (tikrai ne visi) taip švepluoja, vėliau tai išaugama. Kai kuriems įprotis kišti liežuvį tarp dantų užsitęsia, tada S, Z, C, garsai tariami netaisyklingai. Jau 3 metų vaikučiui galima parodyti taisyklingą šių garsų tarimą ir visada priminti „slėpti liežuvėlį už dantukų", nes vėliau būna sunku atpratinti. 5 metų vaikas turėtų tarti taisyklingai visus kalbos garsus.

Tai galima sakyti, kad penkerių metų vaiko kalbos raida yra baigta?

Ne visai. 5 metų vaikas turi mokėti tarti visus kalbos garsus, tačiau ir toliau plečiasi jo žodynas, sudaromos naujos sąvokos.  Atėjęs į mokyklą vaikas turėtų tarti visus kalbos garsus, kalbėti gramatiškai taisyklingais sudėtiniais sakiniais, mokėti rišliai pasakoti, atpasakoti, apibūdinti. Taip pat turi būti susiformavę garsinės žodžio analizės ir sintezės įgūdžiai. Vaikas turėtų diferencijuoti optiškai panašias grafemas.

Ar tiesa, kad berniukai kalba ir vėliau, ir mažiau, negu mergaitės, todėl, jei augini berniuką, dėl jo nekalbėjimo nereikia per anksti jaudintis?

Negaliu nei paneigti, nei patvirtinti, nesu išanalizavusi visų esamų mokslinių tyrimų. Esu girdėjusi taip sakant, bet nemanyčiau, kad mamos, auginančios berniukus turėtų būti ramesnės dėl jų nekalbėjimo. Kiekvieno vaiko kalbos raida yra individuali. Manau, kad reikia ieškoti priežasčių, kodėl konkretus berniukas nekalba. Ar jo gera klausa, rega, ar išlavėjęs kalbos artikuliacinis aparatas, ar nėra anatominių pakitimų, ar tėvai pakankamai bendrauja su juo, ar sukurta palanki kalbinė aplinka? Tik apžvelgę visus faktorius, galėtume daryti išvadas. Nereikėtų žvelgti aplaidžiai vien todėl, kad tai yra berniukas. Iš savo asmeninės praktikos galiu pasakyti, kad berniukų, turinčių kalbos sutrikimų, kreipiasi daugiau negu mergaičių.

Logopedė griauna pasenusius mitus: nereikia laukti iki 3 metų
Dažniausiai vaikai netaria Š, Ž, Č ir R garsų.
© Vida Press

Kaip atrodo logopedo užsiėmimai su vaikais?

Šiuolaikinio ir norinčio tobulėti logopedo kabinete priemonės naudojamos šiuolaikinės - naujausios informacinės technologijos, planšetiniai kompiuteriai, interaktyvios lentos, smėlio dėžės su švieselėmis, naujausi žaidimai. Priemonės yra smagios, linksmos, ir tai sustiprina vaiko norą mokytis, motyvuoja jį. Žinoma, logopedas turi senųjų priemonių, kurių kartais prireikia - tai zondai, antpirščiai ir pan. Jos padeda specialistui vaiko liežuvį nukreipti į atitinkamą padėtį, kuri būtina norint ištarti atitinkamą garsą. Užsiėmimas pas logopedą yra tarsi žaidimas, iš šalies žiūrint atrodo, kad čia tik žaidžiama. Tačiau per žaidimą mes tikslingai siekiame įvairių tikslų: žaidžiant su vaiku, aš vadovauju žaidimui ir žinau, kokį tikslą turiu pasiekti.

Šiuolaikinio ir norinčio tobulėti logopedo kabinete priemonės naudojamos šiuolaikinės - naujausios informacinės technologijos, planšetiniai kompiuteriai, interaktyvios lentos, smėlio dėžės su švieselėmis, naujausi žaidimai. Priemonės yra smagios, linksmos, ir tai sustiprina vaiko norą mokytis, motyvuoja jį.
AVEVITUS logopedė Ignė Jašinskytė

Užsiėmimai labai skiriasi, kai dirbi su vaiku, kuris tik švepluoja ir su vaiku, kuris turi raidos sutrikimą. Pirmu atveju kartais prireikia mažos pagalbos, ir vaikas prakalba, antruoju atveju logopedui labai svarbu dirbti su komanda, nes dažnai esant raidos sutrikimui, būna ne tik kalbos problemų, bet ir smulkiosios, bendrosios motorikos bei psichologinių sunkumų. Džiaugiuosi, kad AVEVITUS centre vaikas gali gauti kompleksinę pagalbą - ergoterapeuto, kineziterapeuto, logopedo, psichologo ir kitų specialistų.

Kaip manote, ar mūsų tėvai pakankamai sąmoningi ir laiku kreipiasi pagalbos dėl vaiko kalbos. Aš esu girdėjusi tokį pasakymą „Ai, darželyje yra specialistų, tegul tvarko, jei reikia...".

Tikrai  ne visuose vaikų darželiuose yra logopedas, o jei ir yra, jis be galo apkrautas darbu, nes kalbos sutrikimų turinčių vaikų dabar yra labai daug. Logopedas dėl didelio darbo krūvio negali nuolat stebėti vaikų kalbos raidos. Auklėtojai irgi ne visada pastebi vaiką, turintį kalbos sutrikimą. Visų svarbiausi vaikui yra tėvai, jie yra arčiausiai vaiko, pirmieji turi pastebėti sunkumus, ieškoti pagalbos ir patys papildomai dirbti su vaiku. Net ir vaikui lankant logopedo užsiėmimus,  visada kviečiame tėvelius į pokalbius, duodam užduotėlių į namus, skatiname tėvus domėtis ir dirbti su vaiku. Laikas greitai bėga, ir tie vaikai, kurių kalba atitinka amžių, sparčiai plečia žodyną, gerėja jų akademinės žinios, kurios bus svarbios mokykloje, todėl tėvai turėtų stengtis padėti vaikui, turinčiam kalbos raidos sutrikimų. Atkreipkite dėmesį, kiek ir kaip komunikuoja jūsų vaikas, ir jei kyla bent menkiausia abejonė, pasikonsultuokite su specialistu.

**

Socialinės raidos ir reabilitacijos centras AVEVITUS – tai pelno nesiekiantis daugiafunkcinis raidos ir terapijų centras neįgaliems, specialiųjų poreikių vaikams. Čia vaikams teikiamos kompleksinės raidos specialistų paslaugos, vaikai mokomi pažinti ir valdyti negalią, apsitarnauti, orientuotis ir judėti aplinkoje, gerinamas jų smulkiosios motorikos, kognityvinės ir fizinės raidos formavimasis, vaikai įgyja teigiamų emocijų ir pasitikėjimo savimi. AVEVITUS centre specialiųjų poreikių vaikams atliekamas vaiko raidos ir intelektinių gebėjimų įvertinimas, su jais dirba logopedas, ergoterapeutas, kineziterapeutas, vaikų masažistas, psichologas, specialusis pedagogas, muzikos ir šokio-judesio terapeutas, dailės ir teatro terapeutas. Centras kviečia šeimas š.m. gegužės 8 d. į atvirų durų dieną, kurios metu bus galima iš arčiau susipažinti su centro veikla ir siūlomomis paslaugomis.

Užsakymo nr.: PT_67586710

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“